Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Νοέμ 06, 2017 5:52 pm

Πτυχιο και μεταπτυχιακο στη διοικηση, οικονομικα κλπ πιστευω απο 1800 μορια στις γενικες με εμπειρια.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Νοέμ 06, 2017 6:02 pm

mylw έγραψε:για να καταλάβω, ένας που έχει μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορεί να εργαστεί ως σύμβουλος εργοδοτών αλλά όχι ανέργων? γιατί αυτή η διάκριση?


Ίσως γιατί ο άνεργος ανήκει στις ευπαθείς ομάδες (αφού η ανεργία το πιθανότερο είναι να του έχει δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα, όπως οικονομικά) ενώ ο εργοδότης όχι.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Δευ Νοέμ 06, 2017 6:28 pm

mylw έγραψε:για να καταλάβω, ένας που έχει μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορεί να εργαστεί ως σύμβουλος εργοδοτών αλλά όχι ανέργων? γιατί αυτή η διάκριση?


Θεωρώ ότι το θέμα που θίγετε είναι ένα τρωτό σημείο της προκήρυξης. Το μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να περιλαμβάνεται στους αποδεκτούς τίτλους των Συμβούλων ανέργων, όπως, επίσης, και η οργανωσιακή ψυχολογία, αν και δεν υπάρχει αντίστοιχο μεταπτυχιακό σήμερα στην Ελλάδα.
Ο μόνος τρόπος να συμμετέχει κάποιος με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι αν έχει την 2ετή προαπαιτούμενη εμπειρία, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το μεταπτυχιακό δεν θα θεωρηθεί συναφές.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Δευ Νοέμ 06, 2017 8:52 pm

vkf έγραψε:Καλησπέρα,

θα ήθελα να ζητήσω τις εκτιμήσεις σας για τις θέσεις εργασιακών συμβούλων εργοδοτών. Το πτυχίο και το μεταπτυχιακό που απαιτούνται αφορούν σχολές διοίκησης επιχειρήσεων, λογιστικής, οικονομικών, μάρκετινγκ. Πόσα μόρια πιστεύετε ότι απαιτούνται; Θα είναι τόσο ψηλά όσο στην 1Κ;
Ευχαριστώ!


Οι θέσεις είναι λίγες, αλλά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με την 1Κ, καθώς εκεί (σχεδόν) πάσης φύσεως εμπειρία θεωρήθηκε ως συναφής, ενώ στην 15Κ είναι πολύ συγκεκριμένη η συναφής εργασιακή εμπειρία, ακόμα και για τους οικονομολόγους. Θεωρώ ότι θα τα μόρια θα κυμανθούν χαμηλότερα κι ευνοούνται κυρίως οικονομολόγοι που έχουν εργαστεί σε διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού και έχουν εμπειρία στην επιλογή προσωπικού και στην σύζευξη εργοδότη- εργαζόμενου.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Δευ Νοέμ 06, 2017 8:57 pm

knts έγραψε:
mylw έγραψε:για να καταλάβω, ένας που έχει μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορεί να εργαστεί ως σύμβουλος εργοδοτών αλλά όχι ανέργων? γιατί αυτή η διάκριση?


Ίσως γιατί ο άνεργος ανήκει στις ευπαθείς ομάδες (αφού η ανεργία το πιθανότερο είναι να του έχει δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα, όπως οικονομικά) ενώ ο εργοδότης όχι.


Όμως με αυτόν τον τρόπο αποκλείονται από την διαδικασία οι ψυχολόγοι που έχουν μεταπτυχιακό στο HR και θα μπορούσαν να διαχειριστούν ευπαθείς ομάδες.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Δευ Νοέμ 06, 2017 9:54 pm

rjim έγραψε:
knts έγραψε:
mylw έγραψε:για να καταλάβω, ένας που έχει μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορεί να εργαστεί ως σύμβουλος εργοδοτών αλλά όχι ανέργων? γιατί αυτή η διάκριση?


Ίσως γιατί ο άνεργος ανήκει στις ευπαθείς ομάδες (αφού η ανεργία το πιθανότερο είναι να του έχει δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα, όπως οικονομικά) ενώ ο εργοδότης όχι.


Όμως με αυτόν τον τρόπο αποκλείονται από την διαδικασία οι ψυχολόγοι που έχουν μεταπτυχιακό στο HR και θα μπορούσαν να διαχειριστούν ευπαθείς ομάδες.


Εγώ μία υπόθεση έκανα. Εσείς εργάζεστε ως εργασιακός σύμβουλος και μπορείτε να υποβάλετε την όποια ένστασή σας στο ΑΣΕΠ.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό knts » Τρί Νοέμ 07, 2017 12:01 am

rjim σκεπτόμενος ότι ένα μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας (πλην ΑΠΘ) "δε θα πρέπει" να ληφθεί υπόψη από το Α.Σ.Ε.Π., διάβασα το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού"Εφαρμοσμένη ψυχολογία παιδιού και εφήβου". Πέρα από τον τίτλο που φωνάζει μόνος του (ότιδεν έχε σχέση με τθς θέσεις) είδα ότι έχει δύο κατευθύνσεις: 1. Ψυχολογία και 2. Εκπαίδευση. Και οι δύο είναι απόλυτα συναφείς με τη σχολική ψυχολογία (το πρόγραμμα σπουδών κάνει μπαμ ότι πρόκειται για σχολική ψυχολογία) κι έχω την εντύπωση ότι και το ΙΕΠ ως τέτοιο το αναγνώρισε στους ψυχολόγους (άσχετο το ΙΕΠ με το Α.Σ.Ε.Π., απλά προς επίρρωση του ισχυρισμού μου το αναφέρω). Οπότε όλα ρευστά είναι όπως το βλέπω.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Νοέμ 07, 2017 9:41 am

knts έγραψε:rjim σκεπτόμενος ότι ένα μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας (πλην ΑΠΘ) "δε θα πρέπει" να ληφθεί υπόψη από το Α.Σ.Ε.Π., διάβασα το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού"Εφαρμοσμένη ψυχολογία παιδιού και εφήβου". Πέρα από τον τίτλο που φωνάζει μόνος του (ότιδεν έχε σχέση με τθς θέσεις) είδα ότι έχει δύο κατευθύνσεις: 1. Ψυχολογία και 2. Εκπαίδευση. Και οι δύο είναι απόλυτα συναφείς με τη σχολική ψυχολογία (το πρόγραμμα σπουδών κάνει μπαμ ότι πρόκειται για σχολική ψυχολογία) κι έχω την εντύπωση ότι και το ΙΕΠ ως τέτοιο το αναγνώρισε στους ψυχολόγους (άσχετο το ΙΕΠ με το Α.Σ.Ε.Π., απλά προς επίρρωση του ισχυρισμού μου το αναφέρω). Οπότε όλα ρευστά είναι όπως το βλέπω.



Συμφωνώ και για τον λόγο αυτό έχω εκφράσει τις αμφιβολίες μου ως προς την συνάφεια ή μη. Επίσης ο κλινικός και σχολικός ψυχολόγος του ΕΚΠΑ δεν φέρει στον τίτλο σπουδών του τον όρο "εφαρμοσμένη ψυχολογία", ενώ ο αντίστοιχος του ΑΠΘ τον φέρει! Αυτό σημαίνει ότι ο ένας θα γίνει αποδεκτός και ο άλλος όχι?
Σε αρκετές αναρτήσεις μου έχω αναφέρει ότι η προκήρυξη θα μπορούσε να είναι καλύτερα δομημένη. Αν όμως το ΑΣΕΠ περιελάμβανε μόνο τα απολύτως συναφή μεταπτυχιακά, οι υποψήφιοι θα ήταν ελάχιστοι και όλοι θα έκαναν λόγο για φωτογραφική προκήρυξη και άλλα τέτοια χαριτωμένα! Για τον λόγο αυτό θεωρώ πως διεύρυνε το φάσμα των συναφών μεταπτυχιακών.
Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό που αναφέρετε λειτουργεί από το 2015, οπότε δεν γνωρίζουμε αν έχουν υπάρξει απόφοιτοι.
Όλα αυτά βέβαια αφορούν τις θέσεις χωρίς εμπειρία, γιατί οι θέσεις με εμπειρία θα καλυφθούν από άτομα που έχουν συναφή εργασιακή εμπειρία.

rjim
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 3:13 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό rjim » Τρί Νοέμ 07, 2017 12:27 pm

knts έγραψε:rjim σκεπτόμενος ότι ένα μεταπτυχιακό σχολικής ψυχολογίας (πλην ΑΠΘ) "δε θα πρέπει" να ληφθεί υπόψη από το Α.Σ.Ε.Π., διάβασα το πρόγραμμα σπουδών του μεταπτυχιακού"Εφαρμοσμένη ψυχολογία παιδιού και εφήβου". Πέρα από τον τίτλο που φωνάζει μόνος του (ότιδεν έχε σχέση με τθς θέσεις) είδα ότι έχει δύο κατευθύνσεις: 1. Ψυχολογία και 2. Εκπαίδευση. Και οι δύο είναι απόλυτα συναφείς με τη σχολική ψυχολογία (το πρόγραμμα σπουδών κάνει μπαμ ότι πρόκειται για σχολική ψυχολογία) κι έχω την εντύπωση ότι και το ΙΕΠ ως τέτοιο το αναγνώρισε στους ψυχολόγους (άσχετο το ΙΕΠ με το Α.Σ.Ε.Π., απλά προς επίρρωση του ισχυρισμού μου το αναφέρω). Οπότε όλα ρευστά είναι όπως το βλέπω.


Συμφωνώ και για αυτό έχω εκφράσει αμφιβολίες ως προς τις συνάφειες. Επίσης, ο κλινικός και ο σχολικός ψυχολόγος του ΕΚΠΑ δεν φέρει στον τίτλο σπουδών του τον όρο «εφαρμοσμένη ψυχολογία», ενώ ο αντίστοιχος του ΑΠΘ τον φέρει. Αυτό σημαίνει ότι οι μεν θα είναι αποδεκτοί και οι δε όχι?

Σε αρκετές αναρτήσεις μου έχω αναφέρει ότι η προκήρυξη θα μπορούσε να είναι καλύτερα δομημένη. Αν όμως περιελάμβανε αποκλειστικά τα συναφή με την θέση εργασίας μεταπτυχιακά, οι υποψήφιοι θα ήταν ελάχιστοι και θα γινόταν λόγος περί φωτογραφικής προκήρυξης. Προφανώς το ΑΣΕΠ θέλησε να διευρύνει το φάσμα των αποδεκτών μεταπτυχιακών.

Το μεταπτυχιακό που ανεφέρετε λειτουργεί από το 2015, οπότε δεν γνωρίζουμε αν υπάρχουν απόφοιτοι.

Και όλα αυτά βέβαια αφορούν τις θέσεις χωρίς εμπειρία, καθώς οι θέσεις με εμπειρία θεωρώ πως θα καλυφθούν από άτομα με συναφή προϋπηρεσία.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τρί Νοέμ 07, 2017 1:56 pm

Προκύπτει ένα σοβαρό ζήτημα σχετικά με την προυπηρεσία.Ποιος μπορεί να μου πει;
Τα ένσημα στο Ικα απο τον εργοδότη μπαίνουν μετά απο 2,5 μήνες περίπου.Οπότε πως θα δικαιολογήσω τους τελευταίους μήνες που έχω δουλέψει αλλά δεν φαίνονται στο ΙΚΑ;Δεν είναι κρίμα να πάνε χαμένοι;;

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Νοέμ 07, 2017 5:06 pm

dhmosio85 έγραψε:Προκύπτει ένα σοβαρό ζήτημα σχετικά με την προυπηρεσία.Ποιος μπορεί να μου πει;
Τα ένσημα στο Ικα απο τον εργοδότη μπαίνουν μετά απο 2,5 μήνες περίπου.Οπότε πως θα δικαιολογήσω τους τελευταίους μήνες που έχω δουλέψει αλλά δεν φαίνονται στο ΙΚΑ;Δεν είναι κρίμα να πάνε χαμένοι;;


Κρίμα είναι, δεν είστε ουτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που χάνει ένσημα έτσι. Έχουν χαθεί διορισμοί με αυτό το τρόπο.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Νοέμ 08, 2017 7:50 pm

από περιέργεια και μόνο, υπάρχει κάποιος ΤΕ εδώ που να έχει σχετικό μεταπτυχιακό? αν ναι τι πτυχίο έχει? μου φαίνεται δύσκολο κάποιος από τει να έχει τέτοιο μαστερ εκτός και αν είναι από κοινωνικής εργασίας

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Νοέμ 08, 2017 9:23 pm

Πραγματικά και εγώ έχω την περιέργεια αν έχει κάποιος ΤΕ τέτοιου ειδους μεταπτυχιακό.

Βέβαια ακόμη πιο ενδιαφέρον θα έχει αν κάποιος ΤΕ έχει τη σχετική προυπηρεσία!

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό akrivou » Πέμ Νοέμ 09, 2017 9:23 am

rjim έγραψε:
knts έγραψε:
mylw έγραψε:για να καταλάβω, ένας που έχει μεταπτυχιακό στην διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού μπορεί να εργαστεί ως σύμβουλος εργοδοτών αλλά όχι ανέργων? γιατί αυτή η διάκριση?


Ίσως γιατί ο άνεργος ανήκει στις ευπαθείς ομάδες (αφού η ανεργία το πιθανότερο είναι να του έχει δημιουργήσει κι άλλα προβλήματα, όπως οικονομικά) ενώ ο εργοδότης όχι.


Όμως με αυτόν τον τρόπο αποκλείονται από την διαδικασία οι ψυχολόγοι που έχουν μεταπτυχιακό στο HR και θα μπορούσαν να διαχειριστούν ευπαθείς ομάδες.


Συμφωνώ απόλυτα καθώς ειμαι Κοινωνιολόγος με μεταπτυχιακό στο HR. Είναι μεγάλη αδικία να μην υπάρχει συνάφεια. Εμείς θα έπρεπε να είμαστε στους συναφής

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 15Κ/2017

Δημοσίευσηαπό mylw » Πέμ Νοέμ 09, 2017 11:35 am

Mktacc έγραψε:Πραγματικά και εγώ έχω την περιέργεια αν έχει κάποιος ΤΕ τέτοιου ειδους μεταπτυχιακό.

Βέβαια ακόμη πιο ενδιαφέρον θα έχει αν κάποιος ΤΕ έχει τη σχετική προυπηρεσία!

Σίγουρα θα υπάρχει με προϋπηρεσία αφού κάποτε βάζανε αβέρτα με διάφορες συμβάσεις σε όλο το δημόσιο


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες