Πτυχίο ΕΠΑΛ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
ccm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 6:58 pm

Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό ccm » Σάβ Φεβ 11, 2017 4:33 pm

Σύμφωνα με τα ισχύοντα μπορεί κάποιος απόφοιτος γενικού η άλλου λυκείου να γραφτεί στην Β' Επαλ για απόκτηση μόνο πτυχίου ειδικότητας και όχι δεύτερου απολυτηρίου. Στις μέχρι τώρα προκηρύξεις Ασεπ για θέσεις ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ οι τίτλοι που αναγνωρίζει είναι οι παρακάτω :

Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ) οποιασδήποτε
ειδικότητας του τομέα Χρηματοπιστωτικών και Διοικητικών
Υπηρεσιών (πρώην Οικονομίας και Διοίκησης) ή Πτυχίο Β΄ κύκλου
Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ),
ανεξάρτητα από ειδικότητα, ή Πτυχίο Α΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού
Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ) οποιασδήποτε ειδικότητας
του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή- Απολυτήριος τίτλος:
- Ενιαίου Λυκείου ή
- Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, ανεξάρτητα από κλάδο ή ειδικότητα
ή
-Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ανεξάρτητα από ειδικότητα ή
- Λυκείου Γενικής Κατεύθυνσης ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος
τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής.


Σε αυτούς τους τίτλους δεν αναφέρεται το πτυχίο Επαλ.( να σημειώσω ότι σε προκηρύξεις για άλλες ειδικότητες , κυρίως τεχνικές , το πτυχίο Επαλ συμπεριλαμβάνεται ).

Αν απόφοιτος γενικού η άλλου λυκείου αποκτήσει πτυχίο επάλ ''Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών'' (ή άλλης ειδικότητας του τομέα οικονομίας και διοίκησης) , θα αναγνωριστεί ως δεύτερος τίτλος ? ή μήπως επιστρέφοντας για δύο χρόνια πίσω στα θρανία θα φάει τσάμπα το χρόνο του ?

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Τρί Φεβ 21, 2017 8:51 am

ccm έγραψε:Σύμφωνα με τα ισχύοντα μπορεί κάποιος απόφοιτος γενικού η άλλου λυκείου να γραφτεί στην Β' Επαλ για απόκτηση μόνο πτυχίου ειδικότητας και όχι δεύτερου απολυτηρίου. Στις μέχρι τώρα προκηρύξεις Ασεπ για θέσεις ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ οι τίτλοι που αναγνωρίζει είναι οι παρακάτω :

Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ) οποιασδήποτε
ειδικότητας του τομέα Χρηματοπιστωτικών και Διοικητικών
Υπηρεσιών (πρώην Οικονομίας και Διοίκησης) ή Πτυχίο Β΄ κύκλου
Σπουδών Τεχνικού Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ),
ανεξάρτητα από ειδικότητα, ή Πτυχίο Α΄ κύκλου Σπουδών Τεχνικού
Επαγγελματικού Εκπαιδευτηρίου (ΤΕΕ) οποιασδήποτε ειδικότητας
του τομέα Οικονομίας και Διοίκησης ή- Απολυτήριος τίτλος:
- Ενιαίου Λυκείου ή
- Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου, ανεξάρτητα από κλάδο ή ειδικότητα
ή
-Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου, ανεξάρτητα από ειδικότητα ή
- Λυκείου Γενικής Κατεύθυνσης ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος
τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής.


Σε αυτούς τους τίτλους δεν αναφέρεται το πτυχίο Επαλ.( να σημειώσω ότι σε προκηρύξεις για άλλες ειδικότητες , κυρίως τεχνικές , το πτυχίο Επαλ συμπεριλαμβάνεται ).

Αν απόφοιτος γενικού η άλλου λυκείου αποκτήσει πτυχίο επάλ ''Υπάλληλος Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών'' (ή άλλης ειδικότητας του τομέα οικονομίας και διοίκησης) , θα αναγνωριστεί ως δεύτερος τίτλος ? ή μήπως επιστρέφοντας για δύο χρόνια πίσω στα θρανία θα φάει τσάμπα το χρόνο του ?


αυτό που αναφέρεις σου δίνει την απάντηση στο ερώτημα σου
" ή άλλος ισότιμος και αντίστοιχος
τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής. " φυσικά και μετράει κανονικότατα

ccm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 27, 2015 6:58 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό ccm » Τρί Φεβ 21, 2017 3:33 pm

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου .

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν πράγματι το πτυχίο επάλ αναγνωρίζεται από το ασεπ ως '' ισότιμος και αντίστοιχος
τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής '' δεδομένου ότι τα επάλ δεν χορηγούν απολυτήριο σε όσους είναι κάτοχοι απολυτηρίου από άλλο τύπο λυκείου πχ γενικό, αλλά χορηγούν - με την παρακολούθηση μόνο των μαθημάτων ειδικότητας και χωρίς παρακολούθηση μαθημάτων γενικής παιδείας - μόνο πτυχίο ( το οποίο δεν αναφέρεται στους αποδεκτούς τίτλους για θέσεις δε διοικητικών).
Πιθανόν να αναγνωρίζεται ως ισότιμο και αντίστοιχο του πτυχίου των καταργηθέντων ΤΕΕ , όμως αν είναι έτσι γιατί σε όλες τις προκηρύξεις ΔΕ τεχνικών ειδικοτήτων το αναφέρει στους αποδεκτούς τίτλους ενώ στις ΔΕ διοικητικών δεν το αναφέρει?

vasilis ser
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 8:44 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό vasilis ser » Τρί Φεβ 21, 2017 5:00 pm

ccm έγραψε:Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντησή σου .

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αν πράγματι το πτυχίο επάλ αναγνωρίζεται από το ασεπ ως '' ισότιμος και αντίστοιχος
τίτλος σχολικής μονάδας της ημεδαπής ή αλλοδαπής '' δεδομένου ότι τα επάλ δεν χορηγούν απολυτήριο σε όσους είναι κάτοχοι απολυτηρίου από άλλο τύπο λυκείου πχ γενικό, αλλά χορηγούν - με την παρακολούθηση μόνο των μαθημάτων ειδικότητας και χωρίς παρακολούθηση μαθημάτων γενικής παιδείας - μόνο πτυχίο ( το οποίο δεν αναφέρεται στους αποδεκτούς τίτλους για θέσεις δε διοικητικών).
Πιθανόν να αναγνωρίζεται ως ισότιμο και αντίστοιχο του πτυχίου των καταργηθέντων ΤΕΕ , όμως αν είναι έτσι γιατί σε όλες τις προκηρύξεις ΔΕ τεχνικών ειδικοτήτων το αναφέρει στους αποδεκτούς τίτλους ενώ στις ΔΕ διοικητικών δεν το αναφέρει?


εγώ με πτυχίο επαλ πέρασα και στον διαγωνισμό νεριτ- ερτ και στο τελωνειο
μετράει κανονικά

ALEXANDROS KITH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 27, 2015 12:32 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό ALEXANDROS KITH » Σάβ Αύγ 26, 2017 2:44 pm

Καλησπέρα παιδιά
Όντως είναι λίγο μπέρδεμα γιατί γράφει για ισοτιμία και όχι ξεκάθαρα πτυχίο ΕΠΑΛ για ΔΕ Διοικητικού. Ενώ πχ για Συντηρητές Έργων Τέχνης λέει ή Πτυχίο ΕΠΑΛ. Έχω γραφτεί σε φετινό εσπερινό ΕΠΑΛ μπας και με το Πτυχίο (Διοίκηση Οικονομία) αφήσω στην άκρη το κακό απολυτήριο λυκείου που έχω ή τα βάζω και τα δύο σε προκηρύξεις για μονίμους.

soukoutoube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 08, 2017 9:15 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό soukoutoube » Σάβ Οκτ 28, 2017 7:25 pm

Καλησπερα

Το θεμα ειναι να μαθουμε επισημως απο καποιον και υπευθυνα την απαντηση

Γτ και εγω σκεφτομαι για 2ο πτυχιο επαλ η τεε εσπερινο. Μεσ κοπο να αυξησω τις πιθανοτητες.

giorki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 5:37 pm

Re: Πτυχίο ΕΠΑΛ

Δημοσίευσηαπό giorki » Κυρ Φεβ 25, 2018 4:07 pm

Καλησπερα...εχω ανοιξει και εγω προσφατα θεμα για 2 απολυτηριο λυκειου...ξερω οτι γινοτανε παλια....εχω φιλο που μπηκε σε διαγωνισμο ετσι...με 2 απολυτηρια λυκειου...θα ειναι αδικο να μην ισχυει αυτο πιστευω ακομα....και εγω ειχα βγαλει χαμηλο ΜΟ απο ενιαιο λυκειο ..περασα σε τει..τελειωσα...μεταπτυχιακο....ειμαι στο εαπ αλλα σκεφτομαι το επαλ για διορισμο καθως οι αλλες κατηγιριες τυπου τε και πε ειναι πολυ ανταγωνιστηκες.......αν πας εσπερινο...που η 3 λυκειου ειναι 2 χρονιες...πως βγαινει ο μεσος ορος;?...βγαινει απο την τελευταια χρονια της 3ης η αθροιστικα και απο την 1η;?.....ποσα μαθηματα θα εχω;...για κατευθυνση διοικηση επιχειρησεων ενδιαφερομαι η οτι εχει μεσα λογιστικη......ποσες απουσιες θα μπορω να κανω ;?;?...δινεις καποια πιστοποιηση μετα οπως στα ιεκ ...η απλα τελειωνεις και ολα καλα;?;....περιμενω απαντηση και απο το υπουργειο βεβαια αλλα οτι ξερετε και εσεις απο πρωτο χερι θα ηταν καλο να το ξερω...επισης πολυ σημαντικο ειναι τι ωρα ξεκινανε τα μαθηματα του εσπερινου επαλ;?;?;?


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες