180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
nikolasd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2014 3:18 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό nikolasd » Πέμ Σεπ 14, 2017 3:01 pm

Καλησπέρα...
Στη Θεσ/νίκη υπάρχουν 4 τελωνειακές υπηρεσίες: η Τελωνειακή Περιφέρεια στο ύψος της οδού Δωδεκανήσου, το Τελωνείο στο λιμάνι, το Τελωνείο στον Αερολιμένα "Μακεδονία" και το Τελωνείο κοντά στα Διαβατά (Ελληνικά Πετρέλαια). Δεν έχω κάποια εικόνα για την τελευταία υπηρεσία. Η ενημέρωση που έχω είναι ότι υπάρχουν περισσότερες ανάγκες στο Τελωνείου του λιμανιού. Νομίζω ότι οι νεοδιοριζόμενοι δε θα γλιτώσουμε την τοποθέτηση εκεί. Πέρα από το κανονικό πρωινό ωράριο, οι υπάλληλοι κάνουν και βάρδιες σε κυκλικό ωράριο (πρωί, απόγευμα και νύχτα, περίπου 5-6 το μήνα, με 2 νύκτες κατά μ.ο. με τα ανάλογα ρεπό). Επιπλέον έμαθα ότι πολύ δύσκολα τοποθετείται νεοδιοριζόμενος στην Τελωνειακή Περιφέρεια και στον Αερολιμένα.

christina1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2017 12:35 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό christina1 » Πέμ Σεπ 14, 2017 6:07 pm

nikolasd έγραψε:Καλησπέρα...
Στη Θεσ/νίκη υπάρχουν 4 τελωνειακές υπηρεσίες: η Τελωνειακή Περιφέρεια στο ύψος της οδού Δωδεκανήσου, το Τελωνείο στο λιμάνι, το Τελωνείο στον Αερολιμένα "Μακεδονία" και το Τελωνείο κοντά στα Διαβατά (Ελληνικά Πετρέλαια). Δεν έχω κάποια εικόνα για την τελευταία υπηρεσία. Η ενημέρωση που έχω είναι ότι υπάρχουν περισσότερες ανάγκες στο Τελωνείου του λιμανιού. Νομίζω ότι οι νεοδιοριζόμενοι δε θα γλιτώσουμε την τοποθέτηση εκεί. Πέρα από το κανονικό πρωινό ωράριο, οι υπάλληλοι κάνουν και βάρδιες σε κυκλικό ωράριο (πρωί, απόγευμα και νύχτα, περίπου 5-6 το μήνα, με 2 νύκτες κατά μ.ο. με τα ανάλογα ρεπό). Επιπλέον έμαθα ότι πολύ δύσκολα τοποθετείται νεοδιοριζόμενος στην Τελωνειακή Περιφέρεια και στον Αερολιμένα.


Καλησπέρα,

Και εσύ Θεσσαλονίκη; Έχεις δίκιο είναι και η Τελωνειακή Περιφέρεια αν και εγώ πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα πάμε στο λιμάνι γιατί διάβαζα πρόσφατα στα sites ότι εκεί υπάρχουν ελλείψεις. Όσον αφορά στο ωράριο, βραδυνά κ.λ.π. στο λιμάνι είναι όπως τα λες. Γενικά πάντως το ωράριο, αν εξαιρέσεις την Τελωνειακή Περιφέρεια, δεν είναι το κλασικό ωράριο του δημοσίου καθώς η φύση της δουλειάς είναι διαφορετική. Επιπλέον, ξέρω ότι το Αεροδρομιο θεωρείται προνομιακή υπηρεσία για τους Τελωνειακούς άρα φαντάζομαι ότι δύσκολα θα πάνε νεοδιοριζόμενοι εκεί......

Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε που θα είμαστε.

Καλή συνέχεια

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Πέμ Σεπ 14, 2017 6:48 pm

Nikolasd,

Πράγματι, έτσι είναι, όσον αφορά στις υπηρεσίες.Δεν ήξερα, βέβαια, ότι κάποιος τοποθετείται δύσκολα σε Τελωνειακή Περιφέρεια και Αεροδρόμιο. Υποθέτω ότι το λιμάνι έχει, πράγματι, τις περισσότερες ανάγκες.
Όσον αφορά στο ωράριο που αναφέρεις, αφορά σε όλες τις ειδικότητες αυτό που λες ή μόνο π.χ. σε ελεγκτές?
Μου φαίνεται λίγο περίεργο.

Σ'ευχαριστουμε πολύ για τις πληροφορίες

Καλό απόγευμα σε όλους

Tina

nikolasd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2014 3:18 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό nikolasd » Πέμ Σεπ 14, 2017 10:24 pm

Καλησπέρα και πάλι...
Βλέπω ότι τις τελευταίες ημέρες οι αναρτήσεις έχουν πάρει φωτιά εδώ :-)

Christina1, θα ήθελα να σ' ενημερώσω ότι κι εγώ είμαι επιτυχών σε Τελωνειακή Υπηρεσία της Θεσ/νίκης. Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να είναι συνολικά 8 (ΠΕ & ΔΕ) τα άτομα με βάση τους πίνακες των επιλαχόντων της 2Κ/2014. Επίσης, διαβάζοντας την προηγούμενη ανάρτησή σου, διασταυρώνονται κι οι δικές μου πληροφορίες. Βέβαια, έχω μάθει ότι υπάρχει καθυστέρηση στην καταβολή των νυχτερινών-εξαιρέσιμων. Επιπλέον, ακούγονται διάφορα περί ειδικού μισθολογίου στην ΑΑΔΕ, μισθολογικής εξομοίωσης νέων - παλαιών τελωνειακών, κλπ., ... Θα δούμε ...

TIna2, αυτό που έμαθα είναι ότι είναι δύσκολη η τοποθέτηση νεοδιοριζόμενου στην Τελωνειακή Περιφέρεια Θεσ/νίκης, όχι γενικά, απ' ότι φαντάζομαι, μιας και γνωρίζω ότι νεοδιοριζόμενος της 2Κ/2014 τοποθετήθηκε σε Τελωνειακή Περιφέρεια που εδρεύει σε άλλη πόλη, χωρίς να ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες. Σχετικά με το ωράριο και τις βάρδιες στο Τελωνείο του λιμανιού, πληροφορήθηκα ότι γίνονται σε συγκεκριμένη πύλη, ασκώντας ουσιαστικά ελεγκτικές αρμοδιότητες, ανεξαρτήτως καθηκόντων κι ειδικότητας. Βέβαια, οι συνθήκες δεν πρέπει να είναι εύκολες, υπάρχει βαθμός επικινδυνότητας, αν λάβουμε υπόψη και το ωράριο εργασίας, ειδικά κατά τις νυχτερινές ώρες. Επίσης, έχω πληροφορηθεί ότι χωροταξικά η συγκεκριμένη πύλη δεν έχει εύκολη πρόσβαση, αλλά δεν έχω εικόνα.

Όπως λέει κι ο λαός μας, "Κυριακή, κοντή γιορτή". Σύντομα θα γνωρίζουμε περισσότερα...

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Παρ Σεπ 15, 2017 8:41 am

Καλημέρα σε όλους

Nikolasd,

Οι πληροφορίες σου είναι πάρα πολύ κατατοπιστικες, σ'ευχαριστουμε για αυτό.
Οι μέρες κοντεύουν,θα τα δούμε όλοι από κοντά,αν είμαστε και μαζί, ακόμη καλύτερα.

Σας χαιρετώ προς το παρόν

Tina2

christina1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2017 12:35 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό christina1 » Δευ Σεπ 18, 2017 7:12 pm

Tina2 έγραψε:Καλημέρα σε όλους

Nikolasd,

Οι πληροφορίες σου είναι πάρα πολύ κατατοπιστικες, σ'ευχαριστουμε για αυτό.
Οι μέρες κοντεύουν,θα τα δούμε όλοι από κοντά,αν είμαστε και μαζί, ακόμη καλύτερα.

Σας χαιρετώ προς το παρόν

Tina2


Καλησπέρα Tina,

Σήμερα το μεσημέρι με κάλεσαν από το Τελωνείο στο λιμάνι να πάω να παραλάβω την επιστολή του διορισμού. Εσένα σε κάλεσαν;

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Δευ Σεπ 18, 2017 10:15 pm

Καλησπέρα Chistina,

Επιτέλους,τελείωσαν τα βάσανα μας.
Με κάλεσαν κι εμένα από Λιμάνι.Θα παραλάβω την ερχόμενη Δευτέρα γιατί βρίσκομαι εκτός Θεσσαλονίκης κι επιστρέφω Σάββατο.
Εσύ πότε θα παραλάβεις???

Θερμά Συγχαρητήρια λοιπόν!!!!

Καλό βράδυ

Tina

christina1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2017 12:35 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό christina1 » Τρί Σεπ 19, 2017 11:39 am

Tina2 έγραψε:Καλησπέρα Chistina,

Επιτέλους,τελείωσαν τα βάσανα μας.
Με κάλεσαν κι εμένα από Λιμάνι.Θα παραλάβω την ερχόμενη Δευτέρα γιατί βρίσκομαι εκτός Θεσσαλονίκης κι επιστρέφω Σάββατο.
Εσύ πότε θα παραλάβεις???

Θερμά Συγχαρητήρια λοιπόν!!!!

Καλό βράδυ

Tina


Ωραία, θα είμαστε μαζί!

Θα πάω να παραλάβω αύριο.

Συγχαρητήρια και σε σένα!!! Θα τα πούμε και από κοντά!

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Τετ Σεπ 20, 2017 12:16 pm

Christina καλημέρα,

Αν έχεις κάποιο νεότερο σχετικά με ωράριο κ.λπ. ενημέρωσε με,σε παρακαλώ, γιατί μέχρι να μάθω τη Δευτέρα θα αγχωθω.

Σ'ευχαριστω πολύ

Tina

christina1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί Μάιος 16, 2017 12:35 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό christina1 » Τετ Σεπ 20, 2017 7:52 pm

Tina2 έγραψε:Christina καλημέρα,

Αν έχεις κάποιο νεότερο σχετικά με ωράριο κ.λπ. ενημέρωσε με,σε παρακαλώ, γιατί μέχρι να μάθω τη Δευτέρα θα αγχωθω.

Σ'ευχαριστω πολύ

Tina


Καλησπέρα Tina,

Πήγα σήμερα και παρέλαβα την επιστολή και οφείλω να ομολογήσω ότι με καλωσόρισαν πολύ εγκάρδια. Ρώτησα για το ωράριο και μου είπαν ότι το κανονικό είναι 7:30-15:30. Υπάρχουν όμως και οι απογευματινές και βραδινές υπηρεσίες οι οποίες είναι κυκλικές και τις κάνουν όλοι οι υπάλληλοι και κυρίως οι νεότεροι. Αν για παράδειγμα δουλεύεις βραδινή βάρδια δεν θα πας το πρωί. Τα περισσότερα θα τα δούμε από κοντά.

Καλό βράδυ

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Πέμ Σεπ 21, 2017 9:14 am

Christina καλημέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
Μπορείς να με κατευθύνεις πώς μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, για να μιλήσουμε τηλεφωνικώς, γιατί δε βρίσκω κάποια ρύθμιση κάπου.
Αν δεν το καταφέρουμε, υπομονή μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα,που θα τα πούμε από κοντά.

Και πάλι σ'ευχαριστώ

Tina

efis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 4:42 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό efis » Τρί Ιαν 16, 2018 3:48 pm

καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο μισθός νεοδιοριζόμενου ΠΕ τελωνειακου? Τελικά δικαιούνται την προσωπική διαφορά ή εμπίπτουν στο ενιαιο μισθολόγιο?

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Τρί Ιαν 16, 2018 9:13 pm

efis έγραψε:καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο μισθός νεοδιοριζόμενου ΠΕ τελωνειακου? Τελικά δικαιούνται την προσωπική διαφορά ή εμπίπτουν στο ενιαιο μισθολόγιο?

Καλησπέρα σας

Ο μισθός του νεοδιοριζομενου ΠΕ Τελωνειακου είναι 692 ευρώ.Δεν παίρνουν την προσωπική διαφορά, τουλάχιστον όχι ακόμη.

Tina2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2017 10:39 am

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό Tina2 » Τρί Ιαν 16, 2018 9:15 pm

[quote="efis"]καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω ποιός είναι ο μισθός νεοδιοριζόμενου ΠΕ τελωνειακου? Τελικά δικαιούνται την προσωπική διαφορά ή εμπίπτουν στο ενιαιο μισθολόγιο?[/quot
Ξέχασα να αναφέρω ότι εμπίπτουν στο ενιαίο μισθολόγιο.

efis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Ιαν 05, 2018 4:42 pm

Re: 180 Τελωνειακοί Υπάλληλοι

Δημοσίευσηαπό efis » Τρί Ιαν 16, 2018 10:08 pm

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 9 επισκέπτες