Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
melidonis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 10:50 am

Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό melidonis » Παρ Αύγ 18, 2017 6:10 pm

Αγαπητές/οί,
σας χαιρετώ. Αιτούμαι τη γνώση σας, την εκτίμησή σας, τη συμβουλή σας για ένα θέμα που θα καταθέσω ευθύς.

Το 2009, ήμουν επιλαχών (6ος) σε διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας που είχε προκηρύξει ο Δήμος στον οποίο διαμένω μόνιμα. Εσχάτως, ενημερώθηκα ότι, είμαι επιλαχών για διορισμό αφού οι προηγούμενοι 5 απέρριψαν το διορισμό εντέλει. Στις 02.08, έφυγαν τα χαρτιά μου για το ΑΣΕΠ, ώστε αυτό να γνωμοδοτήσει για τα χαρτιά μου και να δώσει το "πράσινο φως" στο Δήμο για τα επόμενα βήματα.

Πριν δυο-τρεις μέρες, ενημερώθηκα για το άρθρο 81 του νόμου 4483/2017 - ΦΕΚ 107/Α/31-7-2017. ο οποίος λέει:

Διορισμοί βάσει πινάκων οριστικών αποτελεσμάτων του Α.Σ.Ε.Π. που έχουν εκδοθεί από 1.1.2009 έως 31.12.2015

1. Η παρ. 14 του άρθρου 17 του ν. 2190/94 (Α΄ 28), δεν εφαρμόζεται εφεξής για την κάλυψη θέσεων στους Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού και στα νομικά πρόσωπα αυτών, στις περιπτώσεις επιτυχόντων, οι οποίοι είτε περιλαμβάνονται σε οριστικούς πίνακες διοριστέων που δημοσιεύθηκαν σε Φ.Ε.Κ. από 1.1.2009 έως 31.12.2015, είτε διατέθηκαν προς διορισμό με απόφαση του Α.Σ.Ε.Π. σε αντικατάσταση -αναπλήρωση των ως άνω διοριστέων υποψηφίων, ακόμη και αν έχουν εκδοθεί οι σχετικές αποφάσεις κατανομής του Υπουργού Διοικητικής Ανασυγκρότησης. Η εξέταση αιτημάτων των ανωτέρω φορέων για αντικατάσταση -αναπλήρωση, που έχουν υποβληθεί στο Α.Σ.Ε.Π. μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, προς έκδοση σχετικής απόφασης, θα ολοκληρωθεί.


Τα δικά μου χαρτιά έφυγαν στις 02.08 για ΑΣΕΠ!! Υπάρχει περίπτωση να μην ολοκληρωθεί η διαδικασία; μπορώ να κάνω κάτι; υπάρχει προηγούμενο;υπάρχει εμπειρία; έχει κάποιος/α άλλος/η παρόμοια περίπτωση να αντιμετωπίσει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Μ

aias2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2017 11:24 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό aias2017 » Δευ Αύγ 21, 2017 7:38 pm

Έχει και συνέχεια το άρθρο, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν έχει γίνει επανέλεγχος των 3 πρώτων στην βαθμολογία.με τον Δήμο μίλησες? Και εγώ περιμένω απο Δήμο αλλά έχουν σταλεί για επανέλεγχο τα έγγραφα των 3 πρώτων κ μέχρι τώρα δεν έχω νέα.

aias2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2017 11:24 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό aias2017 » Δευ Αύγ 21, 2017 7:40 pm

2. Εντός μηνός από την έναρξη ισχύος του παρόντος, οι Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού αποστέλλουν στο Α.Σ.Ε.Π. πίνακες με τα στοιχεία των προσώπων που υπάγονται στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 1. Το Α.Σ.Ε.Π. κατατάσσει τα πρόσωπα αυτά σε πίνακα ανά κατηγορία, κλάδο/ειδικότητα και περιφερειακή ενότητα, βάσει της βαθμολογίας που έλαβαν στους οριστικούς πίνακες κατάταξης της οικείας προκήρυξης του Ο.Τ.Α. α΄ βαθμού. Αν προκύπτει ισοβαθμία, η κατάταξη γίνεται με βάση το χρόνο απασχόλησης στον ίδιο Ο.Τ.Α. ή νομικό πρόσωπο αυτού και, αν προκύπτει εκ νέου ισοβαθμία, η κατάταξη γίνεται με βάση την παλαιότητα έκδοσης του προσωρινού πίνακα διοριστέων στον οποίο είχε ενταχθεί ο κάθε εργαζόμενος.

aias2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2017 11:24 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό aias2017 » Δευ Αύγ 21, 2017 8:57 pm

Βέβαια εξαρτάται και από τον Δήμο πόσο γρήγορα θα το τρέξει.Αν επιτρέπεται σε ποιον Δήμο είσαι? Ο νόμος πάντως αναφέρει ότι αφού το αίτημα είχε αποσταλεί πριν την έναρξη ισχύος, οι διορισμοί θα πραγματοποιηθούν. Εγώ αυτό καταλαβαίνω

melidonis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 10:50 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό melidonis » Τετ Αύγ 23, 2017 7:52 pm

Χαιρετώ και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.


Οι τρεις πρώτοι έχουν απορρίψει τη θέση. Όλοι οι προηγούμενοι έχουν απορρίψει τη θέση. ο Δήμος τώρα ρωτάει το ΑΣΕΠ ποιο να διορίσει από τους επόμενους και εγώ είμαι ο πρώτος προς αντικατάσταση/διορισμό.


Σήμερα μίλησα με την προϊσταμένη προσωπικού του Δήμου (Χανίων για την ιστορία), η οποία έμμεσα μου είπε ότι εφόσον ο νόμος λέει για 31.07 και ο Δήμος τα έχει στείλει στις 02.08, να περιμένουμε ότι δε θα εξετασθεί το αίτημα του Δήμου προς το ΑΣΕΠ για να του υποδείξει ποιο να διορίσει στη θέση. Γενικά, αντιμετώπισα μια αυστηρά πρωτοκολλιακή στάση που μου έλεγε: όλα έγιναν τέλεια από όλους μας, εσύ είσαι άτυχος. Να σημειώσω ότι δεν πήγα για ρουσφέτι, πήγα γιατί:

1. Στόχος δικός μου και της συζύγου μου είναι να παραμείνουμε στα Χανιά, εντός της χώρας.

2. Η σύζυγός μου εγκυμονεί δίδυμα, δεν εργάζεται πλέον. Αυτή η θέση μας δίνει μία προοπτική.


aias2017, εσένα πότε έστειλαν τα χαρτιά σου; μετά ή πριν τις 31.07? Εμένα είναι μετά τις 31.07, είναι στις 02.08.

Τι μπορώ να κάνω πια για αυτή τη μουρλή ιστορία; Τελικά, θα έχω πρόβλημα; να περιμένω; να απευθυνθώ κάπου αλλού;


Ευχαριστώ για όλα,

aias2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2017 11:24 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό aias2017 » Τετ Αύγ 23, 2017 10:44 pm

Εμένα το αίτημα του φορέα προς τον ασεπ για επανέλεγχο των 3 πρώτων επιλαχόντων ήταν τον Απρίλιο. Και βέβαια ακόμα περιμένω τα αποτελέσματα του ασεπ, μέχρι σήμερα κανένα νέο. άρα τελικά στην περίπτωση σου περιμένεις επανέλεγχο ή σταματάει η διαδικασία?

aias2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Μαρ 29, 2017 11:24 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό aias2017 » Τετ Αύγ 23, 2017 10:58 pm

Αν το αίτημα του Δήμου για αντικατάσταση είχε προηγηθεί απο την 31-7 τότε προχωράει κανονικά και δεν εξαρτάται το πότε έστειλες τα χαρτία .Το βασικό είναι πότε έστειλε ο Δήμος το αίτημα για αντικατάσταση

cube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 14, 2017 11:54 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό cube » Σάβ Σεπ 16, 2017 12:57 pm

καλησπέρα σε όλους, ανήκω και εγω σε αυτήν την κατηγορία όπου δεν πρόλαβαν από το Δήμο να στείλουν το αίτημα αναπλήρωσης μέχρι 31.07. Μήπως έχετε κάτι υπόψη σας για αυτήν περίπτωση όπου μπορούμε να στηριχτούμε για να διεκδικήσουμε τη θέση?? 'Η ο μόνος τρόπος είναι μέσω προσφυγής για αντισυνταγματικό νόμο??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

melidonis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 10:50 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό melidonis » Δευ Σεπ 18, 2017 9:49 am

Καλημέρα cube! σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Εσύ τι απάντηση έχεις από το Δήμο σου σχετικά με το πρόβλημα που έχει προκύψει; Δε μπορούν να κάνουν τίποτα; Δεν πρότειναν κάτι; Περιμένουν απάντηση από το ΑΣΕΠ; Ο Δήμος σου κάνει κάτι διεκδικητικό για να σε πάρει ή το έχουν αφήσει στο έλεος του Θεού και του νομοθέτη;

Μήπως, έχουν αφήσει ανοιχτό το θέμα να υπάρξει κάποια εγκύκλιος που θα μεταθέτει ημερομηνιακά τη λήξη ελέγχου χαρτιών από το ΑΣΕΠ; πότε τα έστειλαν τα δικά σου;

Και σε εμένα μου έθεσαν τη λύση της νομικής διεκδίκησης αλλά για πολύ αργότερα. Ας ελπίσουμε ότι δε θα χρειαστεί.

καλή συνέχεια

emavragani
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 12:10 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό emavragani » Δευ Σεπ 18, 2017 10:47 am

Καλημέρα σας,
μια εκ των "τυχερών" κι εγώ!
Ο φορέας που θα διοριζόμουν έχει αποστείλει στο Υπουργείο Εσωτερικών έγγραφο αίτημα για να δοθεί παράταση στην έναρξη εφαρμογής του Νόμου. Σε επικοινωνία που είχα η ίδια με υπάλληλο του Υπουργείου, μου είπε πως τίποτα δεν αποκλείεται και μου συνέστησε να αποστείλω και η ίδια επιστολή στο Υπουργείο κοινοποιώντας τη και στο γραφείο του Υπουργού, εκθέτοντας τα πραγματικά περιστατικά.
Εφόσον υπάρξουν αρκετά αιτήματα από Δήμους δεν αποκλείεται να το περάσουν με τροπολογία σε άλλο Νόμο και να καθυστερήσουν την έναρξη εφαρμογής του Νόμου.
Καλό βεβαία είναι να κρατάμε πολύ μικρό καλάθι!!

melidonis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 10:50 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό melidonis » Δευ Σεπ 18, 2017 12:18 pm

Αγαπητή emavragani
σε χαιρετώ! Σου είπαν σε ποια διεύθυνση / τομέα υπουργείου πρέπει να στείλουμε την επιστολή; Ενδεχομένως σε πρόσωπο εντός του Υπουργέιου; Σου έδωσαν τέτοιες πληροφορίες; αν ναι ενημέρωσέ μας σε παρακαλώ, θα ήταν πολύτιμες για να στείλω και εγώ την επιστολή αυτή με κοινοποίηση στον Υπουργό, όπως ακριβώς το θέτεις.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

emavragani
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 12:10 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό emavragani » Δευ Σεπ 18, 2017 2:11 pm

ΠΡΟΣ:1) Υπουργείο Εσωτερικών
Δ/νση Προσωπικού Τοπικής Αυτοδιοίκησης
Σταδίου 27
10183 Αθήνα
Υπουργείο Εσωτερικών
Γραφείο Υπουργού
Κ. Σκουρλέτη,
Σταδίου 27
10183 Αθήνα

2)

emavragani
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 12:10 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό emavragani » Δευ Σεπ 18, 2017 2:15 pm

Διεύθυνση Αποστολής εγγράφου:
ΠΡΟΣ:1) Υπουργείο Εσωτερικών
Δ/νση Προσωπικού Τοπικής Αυτοδιοίκησης
Σταδίου 27
10183 Αθήνα
ΚΟΙΝ.: Υπουργείο Εσωτερικών
Γραφείο Υπουργού
Κ. Σκουρλέτη,
Σταδίου 27
10183 Αθήνα

Όσον αφορά το θέμα της εγκυκλίου μου είπαν πως θα βγει, αλλά δε θα λέει κάτι διαφορετικό από όσα ήδη ξέρουμε.
Αναπληρώσεις το ΑΣΕΠ σε Δήμους και Νομικά τους Πρόσωπα δεν θα κάνει πια.

Καλό είναι να πιέσουν και οι ίδιοι οι φορείς με έγγραφα τους και ίσως οι Δήμαρχοι μέσω ΚΕΔΕ, όταν μίλησα με την υπάλληλο μου είπε ότι 2 αιτήματα έχουν πάει μόνο έως τώρα.

cube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 14, 2017 11:54 pm

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό cube » Δευ Σεπ 18, 2017 4:42 pm

Γεια σας και πάλι,
Τα δικά μου χαρτιά στάλθηκαν στον ΑΣΕΠ σχεδόν ένα μήνα μετά τη διορία του πολυνομοσχεδίου, λόγω κάποιων καθυστερήσεων στις εσωτερικές διαδικασίες. Ο φορέας μου είπε ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι αλλά θα τους προτείνω να στείλει την επιστολή που αναφερθηκε παραπάνω σχετικά με παράταση της διορίας. Εχω μιλήσει αρκετές φορές με τον ΑΣΕΠ, ο οποιος είναι κατηγορηματικός ότι δεν θα προχωρήσουν άλλες αναπληρώσεις και ότι ο νόμος είναι νόμος και δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα.

Εχω μιλήσει και με 2-3 δικηγόρους και η μόνη λύση είναι μέσω προσφυγής που και αυτό βέβαια δεν είναι καθόλου εύκολο.

emavragani
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 17, 2017 12:10 am

Re: Διορισμός λόγω αναπλήρωσης και Νόμος 4483/2017

Δημοσίευσηαπό emavragani » Δευ Σεπ 18, 2017 8:19 pm

Και στο παρελθόν σε νομοθετήματα (όπως η κινητικότητα, μετατάξεις κτλ) είχε δοθεί καταληκτική ημερομηνία, η οποία αργότερα με τροπολογίες παρατάθηκε δυο και τρεις φορές.
Δε θα είναι η πρώτη φορά, ούτε και η τελευταία, το θέμα είναι να υπάρχει βούληση.
Εδώ ψηφίσαν νόμο (σε αντίθεση με γνωμοδότηση του Νομικού Συμβούλου του Κράτους) να προσλαμβάνονται υπάλληλοι ΥΕ κατηγορίας που έχουν τελεσίδικες δικαστικές αποφάσεις ακόμα και αν δεν έχουν το τυπικό προσόν διορισμού.
Άλλωστε, είναι άδικο γιατί δεν έδωσαν ούτε εύλογο χρονικό διάστημα για τις προσλήψεις, αφού η απόφαση κατανομής βγήκε 20/12/2016.
Η υποψήφια που θα αναπλήρωνα απεδείχθη ότι είχε πλαστά δικαιολογητικά!!! Μέχρι να τα ελέγξουν και να πάρουν απαντήσεις από τους φορείς βγήκε ο Νόμος και μας υποχρέωσε.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες