2Κ/2017 Αποτελέσματα

Αποτελέσματα διαγωνισμών σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Σεπ 13, 2017 8:51 am

knts έγραψε:
italos77 έγραψε:
knts έγραψε:

Ναι. Ειδικά εάν είσαι με σύμβαση τώρα ή κάπου στον ιδιωτικό τομέα με αμφίβολο μέλλον. Όχι πως ο δημόσιος τομέας "λάμπει" αλλά όπως είπες είναι μόνιμη δουλειά. Σου το λέω εγώ που είμαι δικαστικός υπάλληλος (και δεν είμαι πληροφορικής).


knts συγγνώμη κιόλας αλλά δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει! Τελικά μπορεί κάποιος νεοδιοριζόμενος δικαστικός να αιτηθεί αμοιβαία μεταθεση? Εννοώ κατευθείαν κ όχι να περιμένει 2 χρόνια! Θα με υποχρέωνες αν ήξερες! :roll:



Ο κώδικάς προβλέπει όντως την αμοιβαία μετάθεση αλλά δε διευκρινίζει εάν μπορεί να γίνει πριν τη συμπλήρωση της διετίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δε μπορεί να γίνει, εφόσον δεν επιτρέπονται γενικά οι μεταθέσεις πριν τη διετία.



Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Τετ Σεπ 13, 2017 12:37 pm

Για τα οριστικά αποτελέσματα πάντως από ότι διαβάζω εδώ πάμε όλο και πιο μετά! :?

Εντός του πρώτου δεκαημέρου του Οκτωβρίου, αναμένεται να ξεκινήσει η διαδικασία ελέγχου των ενστάσεων επί των προσωρινών πινάκων της Προκήρυξης 2Κ/2017.
....
Η διαδικασία του ελέγχου θα ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου, αρχές Νοέμβριου και αμέσως μετά θα ανακοινωθούν οι οριστικοί πίνακες των επιτυχόντων.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Σεπ 13, 2017 12:46 pm

knts έγραψε:Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


Να σε ρωτήσω κάτι υποθετικά... Αν κάποιος που δεν είναι μόνιμος κάτοικος παραμεθορίου και διορίζεται σε θέση η οποία έχει εντοπιότητα (αλλά δε βρέθηκε "ντόπιος"), έχει τη δέσμευση της 10ετίας ή όχι? Και τι ισχύει σε αυτή τη περίπτωση για τις αμοιβαίες μεταθέσεις?

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Σεπ 13, 2017 3:30 pm

knts έγραψε:
knts έγραψε:
italos77 έγραψε:
knts συγγνώμη κιόλας αλλά δεν θυμάμαι αν σε έχω ξαναρωτήσει! Τελικά μπορεί κάποιος νεοδιοριζόμενος δικαστικός να αιτηθεί αμοιβαία μεταθεση? Εννοώ κατευθείαν κ όχι να περιμένει 2 χρόνια! Θα με υποχρέωνες αν ήξερες! :roll:



Ο κώδικάς προβλέπει όντως την αμοιβαία μετάθεση αλλά δε διευκρινίζει εάν μπορεί να γίνει πριν τη συμπλήρωση της διετίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δε μπορεί να γίνει, εφόσον δεν επιτρέπονται γενικά οι μεταθέσεις πριν τη διετία.



Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


knts σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!
Οπως καταλαβαίνεις είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για να δω τι θα κάνω (όταν βγουν τα οριστικά κι αν δεν αλλάξει κάτι).

DTinfinity ακόμα ψάχνεσαι? Όλα καλά στη δουλειά?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Σεπ 13, 2017 4:31 pm

DTINFINITY έγραψε:
knts έγραψε:Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


Να σε ρωτήσω κάτι υποθετικά... Αν κάποιος που δεν είναι μόνιμος κάτοικος παραμεθορίου και διορίζεται σε θέση η οποία έχει εντοπιότητα (αλλά δε βρέθηκε "ντόπιος"), έχει τη δέσμευση της 10ετίας ή όχι? Και τι ισχύει σε αυτή τη περίπτωση για τις αμοιβαίες μεταθέσεις?



Δεν έχει τη δέσμευση της δεκαετίας, όχι.

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Τετ Σεπ 13, 2017 4:42 pm

italos77 έγραψε:
knts έγραψε:
knts έγραψε:

Ο κώδικάς προβλέπει όντως την αμοιβαία μετάθεση αλλά δε διευκρινίζει εάν μπορεί να γίνει πριν τη συμπλήρωση της διετίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δε μπορεί να γίνει, εφόσον δεν επιτρέπονται γενικά οι μεταθέσεις πριν τη διετία.



Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


knts σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!
Οπως καταλαβαίνεις είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για να δω τι θα κάνω (όταν βγουν τα οριστικά κι αν δεν αλλάξει κάτι).

DTinfinity ακόμα ψάχνεσαι? Όλα καλά στη δουλειά?


Καλά (οριστικά) αποτελέσματα εύχομαι. Αποδοχή θα κάνεις ούτως ή άλλως κι οταν έρθει η ώρα της ορκωμοσίας, αν έχεις θέμα μην πας να αναλάβεις υπηρεσία. Ετσι κι αλλιώς, από την ωρα που θα ανακοινωθούν τα οριστικά έως και την ειδοποίηση για ανάληψη υπηρεσίας, μεσολαβεί ένα διάστημα 3-4 μηνών, αν κυλήσει ομαλά όλη η διαδικασία. Δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει στο διάστημα αυτό. Χώρια που δεν ξέρουμε αν η προκήρυξη αυτή θα μπει στη διαδικασία σταδιακής απορρόφησης των διοριστεων (κατανομή), όπως γίνεται με τις προκηρύξεις των τελευταίων ετών. Οπότε, κάνεις κανονικά αποδοχή διορισμού.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Σεπ 13, 2017 5:27 pm

italos77 έγραψε:
knts έγραψε:
knts έγραψε:

Ο κώδικάς προβλέπει όντως την αμοιβαία μετάθεση αλλά δε διευκρινίζει εάν μπορεί να γίνει πριν τη συμπλήρωση της διετίας. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δε μπορεί να γίνει, εφόσον δεν επιτρέπονται γενικά οι μεταθέσεις πριν τη διετία.



Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


knts σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!
Οπως καταλαβαίνεις είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για να δω τι θα κάνω (όταν βγουν τα οριστικά κι αν δεν αλλάξει κάτι).

DTinfinity ακόμα ψάχνεσαι? Όλα καλά στη δουλειά?


Η δουλειά πάει πολύ καλά.
Η ερώτηση πάντως ήταν υποθετική, αλλά εντάξει κι εγώ προσωπικά εξετάζω τις προοπτικές επιστροφής στο τόπο μου στο μέλλον.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Σεπ 13, 2017 6:53 pm

knts έγραψε:
italos77 έγραψε:
knts έγραψε:

Ρώτησα σήμερα συνάδελφο στη δουλειά και μου είπε ότι επιτρέπεται η αμοιβαία πριν τη διετία.


knts σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!
Οπως καταλαβαίνεις είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για να δω τι θα κάνω (όταν βγουν τα οριστικά κι αν δεν αλλάξει κάτι).

DTinfinity ακόμα ψάχνεσαι? Όλα καλά στη δουλειά?


Καλά (οριστικά) αποτελέσματα εύχομαι. Αποδοχή θα κάνεις ούτως ή άλλως κι οταν έρθει η ώρα της ορκωμοσίας, αν έχεις θέμα μην πας να αναλάβεις υπηρεσία. Ετσι κι αλλιώς, από την ωρα που θα ανακοινωθούν τα οριστικά έως και την ειδοποίηση για ανάληψη υπηρεσίας, μεσολαβεί ένα διάστημα 3-4 μηνών, αν κυλήσει ομαλά όλη η διαδικασία. Δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλάξει στο διάστημα αυτό. Χώρια που δεν ξέρουμε αν η προκήρυξη αυτή θα μπει στη διαδικασία σταδιακής απορρόφησης των διοριστεων (κατανομή), όπως γίνεται με τις προκηρύξεις των τελευταίων ετών. Οπότε, κάνεις κανονικά αποδοχή διορισμού.


Σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά. Αυτό που λες με την αποδοχή δεν το ήξερα και η αλήθεια είναι ότι τωρα θέλω να καθυστερήσει για προσωπικούς λόγους. Και μετά βλέπουμε! Προς το παρόν μετακόμιση δεν παίζει με τίποτα για κανα χρόνο! Απο την άλλη περιμένω εξελίξεις στη δουλειά μου! Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα αστα!

Dtinfinity πολύ χαίρομαι που τακτοποιήθηκες μπράβο φίλε!

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2017 2:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Gig » Πέμ Σεπ 14, 2017 4:27 pm

Είσαι σίγουρος ότι οι 10 μέρες δικαστικής αργίας τον Αύγουστο ισχύουν και για τους Πληροφορικής?


kostas32 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, ειμαι στον προσωρινό πίνακα διοριστέων.
Δυστυχώς μαθαίνω οτι οι αποδοχές είναι 1037 ΜΙΚΤΑ περίπου 650-700 καθαρά και αν έχεις μεταπτυχιακό κανα 50αρι παρπάνω.
Υπερωρίες και επιδόματα (εκτος απο τα 4 βασικα) δεν υπάρχουν, ενώ η αίσθηση είναι ότι οι μισθοί παίζει να πέσουν κι αλλο.

Το καλό είναι οτι ειναι μόνιμη δουλεια και έχεις και 35 μέρες άδεια (25+10 δικαστικης αργειας αυγουστου). Αλλά ή άδεια δεν πληρώνει το νοίκι :(
Αξίζει τον κόπο ρε παιδιά ?

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό knts » Πέμ Σεπ 14, 2017 7:14 pm

Gig έγραψε:Είσαι σίγουρος ότι οι 10 μέρες δικαστικής αργίας τον Αύγουστο ισχύουν και για τους Πληροφορικής?


kostas32 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, ειμαι στον προσωρινό πίνακα διοριστέων.
Δυστυχώς μαθαίνω οτι οι αποδοχές είναι 1037 ΜΙΚΤΑ περίπου 650-700 καθαρά και αν έχεις μεταπτυχιακό κανα 50αρι παρπάνω.
Υπερωρίες και επιδόματα (εκτος απο τα 4 βασικα) δεν υπάρχουν, ενώ η αίσθηση είναι ότι οι μισθοί παίζει να πέσουν κι αλλο.

Το καλό είναι οτι ειναι μόνιμη δουλεια και έχεις και 35 μέρες άδεια (25+10 δικαστικης αργειας αυγουστου). Αλλά ή άδεια δεν πληρώνει το νοίκι :(
Αξίζει τον κόπο ρε παιδιά ?



Για όλους τους δικαστικούς υπαλλήλους ισχύουν. Ακόμη και για ΥΕ Επιμελητές.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Παρ Σεπ 15, 2017 4:49 pm

Αυτό με τις 10 μέρες extra άδεια πολύ καλό! :)

To 656 πώς προκύπτει? Είναι ο ΠΕ χωρίς master, χωρίς διδακτορικό και με μηδέν εμπειρία; Κάποιος τέτοιος πάντως δύσκολα να είναι επιτυχών...
Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αυτή τη στιγμή έχω σύμβαση ΙΔΟΧ με φορέα του Δημοσίου, με έχουν κατατάξει στο ΜΚ5 (δε μου έχουν αναγνωρίσει το διδακτορικό καθώς η λήψη του είναι μετά την υπογραφή της αρχικής σύμβασης) και έχω Πληρωτέο ποσό: 994 Ευρώ (Βασικός μικτός 1289)... :?

Σε κάθε περίπτωση από τη στιγμή που είναι ενιαίο μισθολόγιο το ερώτημα είναι γενικότερο. Σε όποια θέση δημοσίου και να πας οι αποδοχές είναι ίδιες και λογικά παντού έχει πλέον δουλειά λόγω των πολλών αποχωρήσεων!
Τώρα για το αν αξίζει... Μόνο αν περάσεις κάποιους μήνες στη συγκεκριμένη (καθώς από υπηρεσία σε υπηρεσία μπορεί να υπάρχουν μεγάλες διαφορές) θέση θα το μάθεις!
Φυσικά, αν μετά από κάποιους μήνες δεις ότι δεν αξίζει, κανείς δε σε κρατάει με το ζόρι ;)

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2017 2:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Gig » Παρ Σεπ 15, 2017 6:30 pm

Αυτό το βρήκα απλά γκουγκλάροντας "αποτελέσματα 2Κ".. δεν είναι επίσημη ανακοίνωση απο τον ΑΣΕΠ κτλ

vasilis_patra έγραψε:Για τα οριστικά αποτελέσματα πάντως από ότι διαβάζω εδώ πάμε όλο και πιο μετά! :?

Εντός του πρώτου δεκαημέρου του Οκτωβρίου, αναμένεται να ξεκινήσει η διαδικασία ελέγχου των ενστάσεων επί των προσωρινών πινάκων της Προκήρυξης 2Κ/2017.
....
Η διαδικασία του ελέγχου θα ολοκληρωθεί μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου, αρχές Νοέμβριου και αμέσως μετά θα ανακοινωθούν οι οριστικοί πίνακες των επιτυχόντων.

Gig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Αύγ 28, 2017 2:23 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό Gig » Παρ Σεπ 15, 2017 6:35 pm

Σχετικά με το διδακτορικό, ξέρεις αν θα σου το αναγνωρίσουν? Η θέση το ζητούσε?
Είχα την αίσθηση ότι αν το είχες πριν την υπογραφή της αρχικής σύμβασης δε θα σου το αναγνώριζαν αν δε το ζητούσε η θέση - δηλ σαν να απέκρυψες επιπρόσθετο προσόν

[quote="vasilis_patra"]Αυτό με τις 10 μέρες extra άδεια πολύ καλό! :)

To 656 πώς προκύπτει? Είναι ο ΠΕ χωρίς master, χωρίς διδακτορικό και με μηδέν εμπειρία; Κάποιος τέτοιος πάντως δύσκολα να είναι επιτυχών...
Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα, αυτή τη στιγμή έχω σύμβαση ΙΔΟΧ με φορέα του Δημοσίου, με έχουν κατατάξει στο ΜΚ5 (δε μου έχουν αναγνωρίσει το διδακτορικό καθώς η λήψη του είναι μετά την υπογραφή της αρχικής σύμβασης) και έχω Πληρωτέο ποσό: 994 Ευρώ (Βασικός μικτός 1289)... :?

pdiesel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 10:27 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό pdiesel » Παρ Σεπ 15, 2017 11:35 pm

Καλησπέρα σας, μια ερώτηση για τους έμπειρους σε προκηρύξεις... Τα αποτελέσματα απο τις προκηρύξεις
βγαίνουν και με την σειρά που έχουν εκδοθεί; ή υπάρχουν αρκετές επιτροπές ελέγχου και τα αποτελέσματα
βγαίνουν χρονικά ανάλογα με το μέγεθος της προκήρυξης; αν σκεφτούμαι οτι αναμένονται αποτελέσματα απο την 3κ/2017,
έχουμε πολύ δρόμο για την 9-10-11 κ/2017.

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: 2Κ/2017 Αποτελέσματα

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Σάβ Σεπ 16, 2017 6:44 pm

Gig έγραψε:Αυτό το βρήκα απλά γκουγκλάροντας "αποτελέσματα 2Κ".. δεν είναι επίσημη ανακοίνωση απο τον ΑΣΕΠ κτλ

Σωστά, δημοσιογραφικές πληροφορίες από άλλο site είναι, άλλωστε δε νομίζω να βγάζει ο ΑΣΕΠ τέτοιες ανακοινώσεις γενικότερα ;)

Gig έγραψε:Σχετικά με το διδακτορικό, ξέρεις αν θα σου το αναγνωρίσουν? Η θέση το ζητούσε?
Είχα την αίσθηση ότι αν το είχες πριν την υπογραφή της αρχικής σύμβασης δε θα σου το αναγνώριζαν αν δε το ζητούσε η θέση - δηλ σαν να απέκρυψες επιπρόσθετο προσόν


Σε ποια θέση αναφέρεσαι;
Στη θέση που είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου (λήγει τέλος του μήνα) η θέση ζητούσε "διδάκτορες ή, ελλείψει αυτών, υποψήφιους διδάκτορες". Όταν είχα κάνει αίτηση για τη θέση ήμουν υποψήφιος διδάκτορας. Στη συνέχεια όμως πήρα το διδακτορικό αλλά επειδή δεν το είχα κατά την ημερομηνία λήξης της τότε προκήρυξης δε μου το αναγνώρισαν...

Στις θέσεις της 2Κ/2017, δε ζητάει καμία διδακτορικό ως απαραίτητο προσόν! Πάντως έχω την αίσθηση πως ότι προσόντα έχεις πριν την πρόσληψη θα στα αναγνωρίσουν μισθολογικά. Τουλάχιστον έτσι έγινε με έναν φίλο μου στον ΕΦΚΑ. Η θέση (μόνιμη) στην οποία μπήκε είχε ως απαραίτητο προσόν το πτυχίο. Αυτός παρόλα αυτά είχε και μεταπτυχιακό, του το πληρώνουν κανονικά...


Επιστροφή σε “ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΩΝ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες