Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
mariaa28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 11:53 am

Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό mariaa28 » Δευ Ιούλ 31, 2017 5:56 pm

Καλησπέρα
Εργάζομαι με συμβάσεις που ανανεώνονται χωρίς καμία μέρα διακοπής απο 3/6/2014 σε ΝΠΔΔ έως και σήμερα μπορείτε να μου πείτε ποτέ δικαιούμαι να ζητήσω με κάποιο νομικό μέσο την μετατροπή της σύμβασης απο ορισμένου χρόνου σε αορίστου? ποια διαδικασία μπορώ να ακολουθήσω ?
Σας ευχαριστω :| :|

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Ιούλ 31, 2017 10:30 pm

Απλά ποτέ! Η μετατροπή σύμβασης από ορισμένου χρόνου σε αορίστου, απαγορεύεται από άρθρο του Συντάγματος. Έχει λήξει αυτό σαν θέμα εδώ και χρόνια

mariaa28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 11:53 am

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό mariaa28 » Τρί Αύγ 01, 2017 8:25 pm

Καλησπέρα είδα την απάντηση ούτε με το σήμερινο διάταγμα πως καλύπτουμε πάγιες ανάγκες ;

madzoi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 7:14 pm

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό madzoi » Πέμ Απρ 19, 2018 2:18 pm

Με κάποια προσφυγή ίσως να κερδιζες κατι;θελω να πω πως μια θετικη αποφαση δικαστηρίου "για πάγιες και διαρκείς ανάγκες" θα αποτελουσε βαση ,αν υπάρξει καποια αλλαγη στη νομοθεσια σε μελλοντικό χρονο....η σκεψη μου ειναι και τιποτα παραπανω,εχω και γω το ιδιο θεμα απλα εμενα εχει τελειώσει η συνεχόμενη ανανέωση σύμβασης...

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Σάβ Απρ 21, 2018 1:56 pm

Και όμως, είναι πολλές οι περιπτώσεις που συμβασιούχοι γίνανε αορίστου με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις. Ψάξτε να δείτε στο Δήμο Θεσσαλονίκης και το Δήμο Αθηναίων πώς μονιμοποιήθηκαν με προσωποπαγείς θέσεις άτομα που πήγαν για ένα 8μηνο (Μιλάμε για ΣΟΧ που πιάσανε δουλειά Δεκέμβριο του 2014 ΠΕ Μηχανικών, ΠΕ Διοικητικών κτλ)!!! Το τι γίνεται καλύτερα να μην ασχολείστε... Ο καθένας να δει τι μπορεί να κάνει για τον εαυτό του...

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Κυρ Απρ 22, 2018 4:27 pm

Mr.Green έγραψε:Και όμως, είναι πολλές οι περιπτώσεις που συμβασιούχοι γίνανε αορίστου με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις. Ψάξτε να δείτε στο Δήμο Θεσσαλονίκης και το Δήμο Αθηναίων πώς μονιμοποιήθηκαν με προσωποπαγείς θέσεις άτομα που πήγαν για ένα 8μηνο (Μιλάμε για ΣΟΧ που πιάσανε δουλειά Δεκέμβριο του 2014 ΠΕ Μηχανικών, ΠΕ Διοικητικών κτλ)!!! Το τι γίνεται καλύτερα να μην ασχολείστε... Ο καθένας να δει τι μπορεί να κάνει για τον εαυτό του...


Άμα μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες θα σου ήμουνα υπόχρεος....από το λίγο που έψαξα..δεν μπορώ να βρω κάτι..αν δεν μπορείς με μηνύματα...μπορώ να σου δώσω και το email μου..:)

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Δευ Απρ 23, 2018 11:02 am

dionisis1925 έγραψε:
Mr.Green έγραψε:Και όμως, είναι πολλές οι περιπτώσεις που συμβασιούχοι γίνανε αορίστου με αμετάκλητες δικαστικές αποφάσεις. Ψάξτε να δείτε στο Δήμο Θεσσαλονίκης και το Δήμο Αθηναίων πώς μονιμοποιήθηκαν με προσωποπαγείς θέσεις άτομα που πήγαν για ένα 8μηνο (Μιλάμε για ΣΟΧ που πιάσανε δουλειά Δεκέμβριο του 2014 ΠΕ Μηχανικών, ΠΕ Διοικητικών κτλ)!!! Το τι γίνεται καλύτερα να μην ασχολείστε... Ο καθένας να δει τι μπορεί να κάνει για τον εαυτό του...


Άμα μπορείς να δώσεις παραπάνω πληροφορίες θα σου ήμουνα υπόχρεος....από το λίγο που έψαξα..δεν μπορώ να βρω κάτι..αν δεν μπορείς με μηνύματα...μπορώ να σου δώσω και το email μου..:)


Στο ίντερνετ ψάχνω και βρίσκω διάφορα. Πριν 5 μέρες βρήκα τον τίτλο "Δ.Θεσσαλονίκης-Δικαστική απόφαση: Συμβασιούχοι-«παρατασιούχοι» έγιναν αορίστου χρόνου". Θέλει ψάξιμο γενικά και καλό εργατολόγο...

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Μετατροπή σύμβασης ορισμένου χρόνου σε αορίστου

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Δευ Απρ 23, 2018 7:03 pm

Έχεις δίκιο..μετά από ψάξιμο το βρήκα και εγώ...καλό εργατολόγο θεωρητικά έχουμε βρει..στην πράξη θα δούμε..οπως και να έχει σε ευχαριστώ!! :D


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης