Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
geminimax
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2006 10:16 pm

Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό geminimax » Πέμ Ιουν 29, 2017 2:21 pm

Για χαρά σε όλους,
Εργάζομαι ως συμβασιούχος σε έναν δήμο και κατέθεσα αίτηση για αναγνώριση προυπηρεσίας στο Δημόσιο με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Στην απόφαση όμως που βγήκε, δεν μου προσμετρήθηκε η προυπηρεσία που είχα σε έναν άλλο δήμο, επειδή ήταν από διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων. Ξέρετέ αν ισχύει αυτό ή να το ψάξω καλύτερα? Η προϋπηρεσία από άλλες συμβάσεις ΣΟΧ μετρήθηκε κανονικά. Το διάστημα που δούλευα με ασφαλιστικά μέτρα (σε άλλο Δήμο) δεν το υπολόγισαν. Έκανα μια έρευνα στο ιντερνετ αλλά δεν βρήκα άκρη... Σας ευχαριστώ!

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Re: Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό heretic » Σάβ Ιούλ 01, 2017 4:24 pm

Να υποθέσω πως τα ασφαλιστικά μέτρα είναι απόφαση που αφορά μια εκρρεμούσα δικαστική διαμάχη με τον προηγούμενο Δήμο όπου εργαζόσουν ως ΣΟΧ. Αναλόγως λοιπόν της τελεσίδικης απόφασης του εκκρεμούντος δικαστηρίου θα σου αναγνωριστούν ή όχι.
Να συμβουλευτείς και τον δικηγόρο σου να στα πει καλύτερα.

geminimax
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2006 10:16 pm

Re: Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό geminimax » Κυρ Ιούλ 02, 2017 12:53 pm

Ναι εργάστηκα 2 χρόνια με ασφαλιστικά μέτρα μέχρι την αγωγή, την οποία και έχασα. Η υπόθεση μου στον προηγούμενο Δήμο εκκρεμεί στο εφετείο.
Γιατί να γίνετε εξαίρεση της προϋπηρεσίας που αποκτήθηκε με ασφαλιστικά, ή με προσωρινή διαταγή ή δεν ξέρω με ποιον άλλο τρόπο, δεν μπορώ να καταλάβω... Στην εγκύκλιο του 2016 για την αναγνώριση προϋπηρεσίας δεν αναφέρει τίποτα για αυτή την περίπτωση... Με τις τελευταίες εξελίξεις όπου το ελεγκτικό συνέδριο μας έβγαλε παράνομες τις παρατάσεις θα μας πούνε πάλι, άκυρες οι προϋπηρεσίες γιατί σας ανανέωσαν παράνομα???

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Re: Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό heretic » Κυρ Ιούλ 02, 2017 2:12 pm

Δούλευες στο δημόσιο δύο χρόνια με ασφαλιστικά μέτρα; Και άλλοι φιλάνε «κατουρημένες ποδιές» για ένα οχτάμηνο….
Να ρωτήσεις όπως σου είπα τον δικηγόρο σου• αφορά δικαστική σου διένεξη και δεν γνωρίζω -ούτε με ενδιαφέρει- να μάθω τα πραγματικά (όπως λένε στην νομική) περιστατικά. Όμως, θεωρώ, πως ακόμα και αν κερδίσεις το δικαστήριο, δεν θα σου αναγνωριστεί ο χρόνος που εργαζόσουν με τα ασφαλιστικά μέτρα. Αν ήταν έτσι, ο καθένας θα έκανε ασφαλιστικά να δουλέψει δυό και τρία και δέκα χρονάκια μέχρι να πετύχει έναν μόνιμο διορισμό.
Αφού παράνομα ανανεώθηκαν οι συμβάσεις σας θες να σας αναγνωριστούν ως νόμιμη προϋπηρεσία; Έχει λογική η σκέψη αυτή; Εδώ δεν πρέπει καν να πληρωθείτε. Παράνομα εργαζόσασταν και το ξέρατε.
Σου ξαναλέω λοιπόν, για να μην συγχιστώ, να ρωτήσεις τον δικηγόρο σου.

geminimax
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2006 10:16 pm

Re: Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό geminimax » Κυρ Ιούλ 02, 2017 5:20 pm

Και το χαράτσι παράνομο είναι... αλλά το πληρώνεις τόσα χρόνια... Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούμε να μπούμε όλοι στο δημόσιο αλλά δεν είναι ανάγκη να βγάζουμε τις πικρίες μας εδώ... Όποιος έχει τα προσόντα, προχωράει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Σας ευχαριστώ

heretic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 19, 2011 10:08 am

Re: Αναγνώριση προυπηρεσίας σε Δήμο

Δημοσίευσηαπό heretic » Κυρ Ιούλ 02, 2017 8:07 pm

Αγαπητέ μου είμαι ήδη στο δημόσιο εδώ και 20+ χρόνια οπότε ησύχασε, εγώ προσωπικά δεν έχω καμμία πικρία. Καλή τύχη.
(Θα είχε ενδιαφέρον να μάθω πότε και ποιό χαράτσι κρίθηκε ως παράνομο, διότι όσοι πίστευαν κάτι τέτοιο για ΕΝΦΙΑ και διόδια ακούγοντας κάποιους άλλους ανόητους, το φυσάνε τώρα και δεν κρυώνει, χαχαχαχα.)


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες