Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Πέμ Μάιος 18, 2017 5:34 pm

italos77 έγραψε:
DTINFINITY έγραψε:Έχει βγει τροποποίηση του ΦΕΚ που λέει για τα 3 ευρώ στη συγκεκριμένη προκήρυξη.

Όσον αφορά τα μόρια η εμπειρία μου έχει δείξει ότι αν εξαιρέσεις 2-3 που έχουν και διδακτορικά, σχεδόν όλοι οι υπόλοιποι έχουν μεταπτυχιακό και εμπειρία. Αλλά σκέψου ότι η συμμετοχή των ΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ τουλάχιστον σε αυτές που έχω πάρει μέρος εγώ είναι περίπου 400-500 άτομα σε κάθε προκήρυξη.

Τώρα θέλω να θέσω εγώ ένα ερώτημα. Αν κάποιος έχει εντοπιότητα, αλλά δεν έχει την ιδιότητα πολυτεκνίας θέση είναι για πολύτεκνους (το οποίο επισημαίνει η προκήρυξη ότι αν δε βρεθεί παίρνει από τη κανονική σειρά). Το ερώτημα μου είναι: αν δε βρεθεί πολύτεκνος με εντοπιότητα παίρνει προτεραιότητα αυτός που έχει την εντοπιότητα και όχι τη πολυτεκνία ή η σειρά πάει στη λίστα με τους πολύτεκνους που δεν έχουν εντοπιότητα;


Νομίζω ότι αν δεν έχεις την εντοπιότητα δεν μπορείς να διεκδικήσεις τη θέση. Οπότε προτεραιότητα έχει αυτός που έχει εντοπιότητα και όχι πολυτεκνία. Αυτό μου κάνει πιο λογικό με βάση την προκήρυξη!

Όσοι είναι μόνιμοι κάτοικοι προτάσσονται εντός του ιδίου πίνακα προσόντων, άρα πολύτεκνος με εντοπιότητα προτάσσεται προς πολύτεκνο χωρίς .Για την συγκεκριμένη θέση(που είναι για πολύτεκνους) μόνο αν δεν βρεθεί πολύτεκνος τότε και μόνο τότε θα προτάσσεται ένας με εντοπιότητα από αυτόν που δεν θα έχει .

kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Παρ Μάιος 19, 2017 12:00 am

DTINFINITY έγραψε:
thes έγραψε:Όλες οι θέσεις χρειάζεται να έχεις εμπειρία..δεν υπάρχει θέση χωρίς εμπειρία όπως στην 3κ/2016...Απλά υπάρχουν θέσεις με απαραίτητα πρόσθετα προσόντα ( εξειδικευμένη εμπειρία)...έτσι δεν είναι??? Ή κάνω λάθος???


Ναι έχεις δίκιο, απλώς έτσι όπως το ρώτησες, νόμιζα ότι είχε και δεν τις είχα δώσει σημασία.

Τώρα για αυτές τις θέσεις, ας μη γελιόμαστε, οι μισθωτοί που είναι γραμμένοι στο ΙΚΑ με ΚΑΔ 213110 "Σχεδιαστές, Αναλυτές, Διαχειριστές, Προγραμματιστές, Τεχνικοί, Μηχανικοί, βάσεων δεδομένων ηλεκτρονικών υπολογιστών και συστημάτων επικοινωνιών", πληρούν τις προϋποθέσεις σε ότι εμπειρία και να ζητάνε οι προκηρύξεις πτυχιούχους ΤΕ Πληροφορικής.
Όσοι έχουν δουλέψει με το πτυχίο τους 2 έτη σε οποιαδήποτε εταιρία πληροφορικής, θεωρώ ότι πρέπει να ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία ασφάλισης (ας μην ανοίξουμε θέμα τι σκαρφίζονται διάφορες εταιρίες και μπορεί να είσαι δηλωμένος ως υπάλληλος γραφείου...), άρα για τις θέσεις που έχουν απαραίτητα πρόσθετα προσόντα με κωδικό 002 και 003, είναι μέσα.
Όποτε θεωρώ ότι είναι αρκετοί και στην ουσία δεν θα αλλάξει κάτι στα μόρια, αυτοί που έχουν εμπειρία σε μεγάλο ποσοστό έχουν εκεί.
Μιλάω πάντα για την πλειοψηφία των μισθωτών.

Καλά τα λες απλά οι περισσότερες εταιρίες πληροφορικής σε ασφαλίζουν με ΚΑΔ 313100 (Τεχνικοί βοηθοί αναλυτών και προγραμματιστών ηλεκτρονικών υπολογιστών) .Σχετικά όμως με το πως τεκμηριώνεται η εξειδικευμένη νομίζω πως χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον κωδικό ασφάλισης για τον οποίο στην τελική δεν τους ενδιαφέρει αν είναι ο 213110 ή ο 313100 .Η προκηρύξεις λένε το εξής "Τονίζεται ότι, όταν με την προκήρυξη ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία, τόσο για τους μισθωτούς όσο και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει η εξειδικευμένη, κατά περίπτωση, εμπειρία.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Μάιος 19, 2017 10:05 am

kosmasstath έγραψε:Καλά τα λες απλά οι περισσότερες εταιρίες πληροφορικής σε ασφαλίζουν με ΚΑΔ 313100 (Τεχνικοί βοηθοί αναλυτών και προγραμματιστών ηλεκτρονικών υπολογιστών) .Σχετικά όμως με το πως τεκμηριώνεται η εξειδικευμένη νομίζω πως χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον κωδικό ασφάλισης για τον οποίο στην τελική δεν τους ενδιαφέρει αν είναι ο 213110 ή ο 313100 .Η προκηρύξεις λένε το εξής "Τονίζεται ότι, όταν με την προκήρυξη ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία, τόσο για τους μισθωτούς όσο και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει η εξειδικευμένη, κατά περίπτωση, εμπειρία.


Καλημέρα,
ειδικά για τους μισθωτούς, θες να μάθεις πραγματικά τι ζητάει ο ΑΣΕΠ;
Θα σου πω από τη προσωπική μου εμπειρία (Έχω επιτύχει ως διοριστέος στις προκηρύξεις 5κ/2015, 2κ/2016, 3κ/2016, προσωρινά της 5κ/2016 και θα είμαι εκτός απροόπτου και στη 2κ/2017).
Να στείλεις απλώς τη βεβαίωση του ΙΚΑ (τώρα ΕΦΚΑ) και στο μητρώο σου να γράψεις ακριβώς το αντικείμενο της θέσης όπως το λέει η προκήρυξη. Αυτό και μόνο.
Υπόψη τα χαρτιά μου έχουν ελεγχθεί όχι μόνο από τον ΑΣΕΠ κατά τη διαδικασία κατάρτισης πινάκων γιατί ήμουν στους διοριστέους και τη διαδικασία ενστάσεων για τον ίδιο λόγο (στη 2κ/2016 είχα κάνει κι εγώ ένσταση και έχω περιγράψει σε άλλη ενότητα την απάντηση και το λόγο), αλλά και από το φορέα που διοριζόμουν στη 5κ/2015 και τώρα είναι για έλεγχο στο φορέα που διορίζομαι στη 2κ/2016 (της 3κ/2016 την απέρριψα κατευθείαν τη θέση).

Συνεπώς, εν μέρη έχεις δίκιο όταν λες ότι χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον κωδικό ασφάλισης, αλλά αυτό το καλύτερο για τον ΑΣΕΠ και γενικά για το φορέα (τονίζω αφορά μισθωτούς, γιατί εκεί έχω την εμπειρία στους διαγωνισμούς, δε γνωρίζω για τους ελεύθερους επαγγελματίες) είναι απλώς ότι δήλωσες στο μητρώο σου, δηλαδή αν έβαλες ακριβώς το αντικείμενο της θέσης όπως το περιγράφει ο διαγωνισμός.
Έχω και γραπτή απάντηση του ΑΣΕΠ σε ένσταση μου, η οποία αναφέρει ακριβώς αυτό. Σου αντιγράφω το κομμάτι της απάντησης:
Όφειλε, να δηλώσει λεπτομερέστερα το αντικείμενο της απασχόλησης του έτσι ώστε να προκύπτει με σαφήνεια η ζητούμενη εξειδίκευση.

Όπως καταλαβαίνεις, αν έχεις το κατάλληλο κωδικό στο ΙΚΑ, μετά ότι δηλώσεις είσαι.

kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Σάβ Μάιος 20, 2017 9:23 am

DTINFINITY έγραψε:
kosmasstath έγραψε:Καλά τα λες απλά οι περισσότερες εταιρίες πληροφορικής σε ασφαλίζουν με ΚΑΔ 313100 (Τεχνικοί βοηθοί αναλυτών και προγραμματιστών ηλεκτρονικών υπολογιστών) .Σχετικά όμως με το πως τεκμηριώνεται η εξειδικευμένη νομίζω πως χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον κωδικό ασφάλισης για τον οποίο στην τελική δεν τους ενδιαφέρει αν είναι ο 213110 ή ο 313100 .Η προκηρύξεις λένε το εξής "Τονίζεται ότι, όταν με την προκήρυξη ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία, τόσο για τους μισθωτούς όσο και για τους ελεύθερους επαγγελματίες, πρέπει από τα προσκομιζόμενα δικαιολογητικά να προκύπτει η εξειδικευμένη, κατά περίπτωση, εμπειρία.


Καλημέρα,
ειδικά για τους μισθωτούς, θες να μάθεις πραγματικά τι ζητάει ο ΑΣΕΠ;
Θα σου πω από τη προσωπική μου εμπειρία (Έχω επιτύχει ως διοριστέος στις προκηρύξεις 5κ/2015, 2κ/2016, 3κ/2016, προσωρινά της 5κ/2016 και θα είμαι εκτός απροόπτου και στη 2κ/2017).
Να στείλεις απλώς τη βεβαίωση του ΙΚΑ (τώρα ΕΦΚΑ) και στο μητρώο σου να γράψεις ακριβώς το αντικείμενο της θέσης όπως το λέει η προκήρυξη. Αυτό και μόνο.
Υπόψη τα χαρτιά μου έχουν ελεγχθεί όχι μόνο από τον ΑΣΕΠ κατά τη διαδικασία κατάρτισης πινάκων γιατί ήμουν στους διοριστέους και τη διαδικασία ενστάσεων για τον ίδιο λόγο (στη 2κ/2016 είχα κάνει κι εγώ ένσταση και έχω περιγράψει σε άλλη ενότητα την απάντηση και το λόγο), αλλά και από το φορέα που διοριζόμουν στη 5κ/2015 και τώρα είναι για έλεγχο στο φορέα που διορίζομαι στη 2κ/2016 (της 3κ/2016 την απέρριψα κατευθείαν τη θέση).

Συνεπώς, εν μέρη έχεις δίκιο όταν λες ότι χρειάζεται κάτι καλύτερο από τον κωδικό ασφάλισης, αλλά αυτό το καλύτερο για τον ΑΣΕΠ και γενικά για το φορέα (τονίζω αφορά μισθωτούς, γιατί εκεί έχω την εμπειρία στους διαγωνισμούς, δε γνωρίζω για τους ελεύθερους επαγγελματίες) είναι απλώς ότι δήλωσες στο μητρώο σου, δηλαδή αν έβαλες ακριβώς το αντικείμενο της θέσης όπως το περιγράφει ο διαγωνισμός.
Έχω και γραπτή απάντηση του ΑΣΕΠ σε ένσταση μου, η οποία αναφέρει ακριβώς αυτό. Σου αντιγράφω το κομμάτι της απάντησης:
Όφειλε, να δηλώσει λεπτομερέστερα το αντικείμενο της απασχόλησης του έτσι ώστε να προκύπτει με σαφήνεια η ζητούμενη εξειδίκευση.

Όπως καταλαβαίνεις, αν έχεις το κατάλληλο κωδικό στο ΙΚΑ, μετά ότι δηλώσεις είσαι.

Καλημέρα , καταρχήν είσαι θεός για να έχεις τέτοιες επιλογές αλλά αυτό θα έγινε μετά από πολύ κόπο και μπράβο σου. Όσο αφορά την εξειδικευμένη εμπειρία θα πρέπει να υπολογίζεις πως αν κάποιος φορέας-υπηρεσία ζητά πχ Περιβάλλον ανάπτυξης: Oracle (FORMS ή ADF) MS.NET(ASP, MVC) καιιι Βάσεις Δεδομένων: Oracle (SQL,PLSQL,DBA) ή SQL SERVER τότε καταλαβαίνεις πως αν δεν το έχεις ακριβώς το θέμα όταν με το καλό θα πιάσεις δουλειά τότε θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα με την ακρίβεια αυτών που δήλωσες και βάσει νόμου ρισκάρεις όχι αυτή την θέση αλλά όλη την προοπτική σου για καριέρα στο δημόσιο . Όταν όμως ζητάν γενικά υπολογιστικά συστήματα ή δίκτυα επικοινωνιών τότε είσαι οκ .Καταλαβαίνεις πως το θέτω δεν χρειάζεται να επεκταθώ σε άλλα παραδείγματα . Εγώ προσωπικά δηλώνω ακριβώς αυτό που ξέρω . Όσο αφορά αυτή την πατάτα που κάνουν οι εταιρίες πληροφορικής και σε δηλώνουν σαν απλό υπάλληλο γραφείο (προσωπικά σε έμενα όχι) δεν ξέρω κατά πόσο το Α.Σ.Ε.Π διασταυρώνει τους κωδικούς με το σκεπτικό και μόνο πως σου ζητάει για τους μισθωτούς στο ιδιωτικό μόνο βεβαίωση ημερών ασφάλισης και το ότι δηλώσεις είσαι όπως σωστά έχεις αναφέρει .Παλιότερα ήθελε επιπλέον βεβαίωση εργοδότη , επικύρωση από επιθεώρηση εργασίας κτλπ .Ίσως το Α.Σ.Ε.Π να βλέπει μόνο το τι εταιρία είναι αυτή (δηλαδή από την περιγραφή του ΙΚΑ),αν όντως είναι εταιρία πληροφορικής και όχι π.χ εταιρία ενοικίασης DVD (σκέψου πως το πρότυπο βεβαίωσης ΙΚΑ είναι φτιαγμένο για χρήση Α.Σ.Ε.Π ).Κλείνοντας ήθελα να σε ρωτήσω αν στο φορέα τα χαρτιά τα ξανά καταθέτεις εσύ για έλεγχο ή πάνε αυτεπάγγελτα μέσο Α.Σ.Ε.Π .

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Σάβ Μάιος 20, 2017 8:35 pm

kosmasstath έγραψε:Καλημέρα , καταρχήν είσαι θεός για να έχεις τέτοιες επιλογές αλλά αυτό θα έγινε μετά από πολύ κόπο και μπράβο σου. Όσο αφορά την εξειδικευμένη εμπειρία θα πρέπει να υπολογίζεις πως αν κάποιος φορέας-υπηρεσία ζητά πχ Περιβάλλον ανάπτυξης: Oracle (FORMS ή ADF) MS.NET(ASP, MVC) καιιι Βάσεις Δεδομένων: Oracle (SQL,PLSQL,DBA) ή SQL SERVER τότε καταλαβαίνεις πως αν δεν το έχεις ακριβώς το θέμα όταν με το καλό θα πιάσεις δουλειά τότε θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα με την ακρίβεια αυτών που δήλωσες και βάσει νόμου ρισκάρεις όχι αυτή την θέση αλλά όλη την προοπτική σου για καριέρα στο δημόσιο . Όταν όμως ζητάν γενικά υπολογιστικά συστήματα ή δίκτυα επικοινωνιών τότε είσαι οκ .Καταλαβαίνεις πως το θέτω δεν χρειάζεται να επεκταθώ σε άλλα παραδείγματα . Εγώ προσωπικά δηλώνω ακριβώς αυτό που ξέρω . Όσο αφορά αυτή την πατάτα που κάνουν οι εταιρίες πληροφορικής και σε δηλώνουν σαν απλό υπάλληλο γραφείο (προσωπικά σε έμενα όχι) δεν ξέρω κατά πόσο το Α.Σ.Ε.Π διασταυρώνει τους κωδικούς με το σκεπτικό και μόνο πως σου ζητάει για τους μισθωτούς στο ιδιωτικό μόνο βεβαίωση ημερών ασφάλισης και το ότι δηλώσεις είσαι όπως σωστά έχεις αναφέρει .Παλιότερα ήθελε επιπλέον βεβαίωση εργοδότη , επικύρωση από επιθεώρηση εργασίας κτλπ .Ίσως το Α.Σ.Ε.Π να βλέπει μόνο το τι εταιρία είναι αυτή (δηλαδή από την περιγραφή του ΙΚΑ),αν όντως είναι εταιρία πληροφορικής και όχι π.χ εταιρία ενοικίασης DVD (σκέψου πως το πρότυπο βεβαίωσης ΙΚΑ είναι φτιαγμένο για χρήση Α.Σ.Ε.Π ).Κλείνοντας ήθελα να σε ρωτήσω αν στο φορέα τα χαρτιά τα ξανά καταθέτεις εσύ για έλεγχο ή πάνε αυτεπάγγελτα μέσο Α.Σ.Ε.Π .


Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ.
Δεν ξέρω αν έχεις συνεργαστεί ποτέ με δημόσιο φορέα σε ΣΟΧ ή με κάποιο έργο πληροφορικής, αλλά νομίζω ότι θα άλλαζες άποψη. Ότι και να ζητάνε σαν εξειδικευμένη εμπειρία, πίστεψε από τη μία ο φορέας δε θα ρισκάρει να περάσει τη διαδικασία της πρόσληψης από την αρχή κάποιου άλλου και στη τελική αν δε του κάνεις στις ΒΔ θα του κάνεις σαν διοικητικός. Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση που ίσως να μην είναι καλή το πρώτο καιρό, μετά θα είναι, είτε γιατί θα το μάθεις το αντικείμενο είτε γιατί θα βρεις τις άκρες σου.

Για το άλλο που λες δεν κοιτάζουν σε τι δραστηριοποιείται η εταιρεία, γιατί μία μεγάλη εταιρεία έχει τμήμα πληροφορικής αλλά μπορεί να εμπορεύεται γαλακτοκομικά προϊόντα, εσένα όμως σε παίρνει ως πληροφορικάριο (τώρα αν πέσεις σε περίπτωση που σε προσλάβει σαν υπαλ. γραφείου είναι άλλο θέμα).

Τα χαρτιά τα στέλνεις όλα ξανά στον φορέα και μαζί κάτι πιστοποιητικά οικ.καταστασης, τύπου Α από στρατολογία, υπ. δηλώσεις και ιατρικές γνωματεύσεις. Όταν τα ελέγξει και ο φορέας, ενημερώνει τον ΑΣΕΠ ότι προχωράει στην πρόσληψη, ενώ όταν αναλάβεις υπηρεσία ενημερώνει με το πρωτόκολλο ανάληψης καθηκόντων.

Πάντως αν έχεις τα μόρια να μπεις στους διοριστέους, στις εξειδικευμένες θέσης, προτείνω να γράφεις ακριβώς το αντικείμενο της θέσης που ζητάνε στο μητρώο σου. Εγώ την πάτησα μία φορά κι έχω μάθει!

kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Κυρ Μάιος 21, 2017 8:52 pm

DTINFINITY έγραψε:
kosmasstath έγραψε:Καλημέρα , καταρχήν είσαι θεός για να έχεις τέτοιες επιλογές αλλά αυτό θα έγινε μετά από πολύ κόπο και μπράβο σου. Όσο αφορά την εξειδικευμένη εμπειρία θα πρέπει να υπολογίζεις πως αν κάποιος φορέας-υπηρεσία ζητά πχ Περιβάλλον ανάπτυξης: Oracle (FORMS ή ADF) MS.NET(ASP, MVC) καιιι Βάσεις Δεδομένων: Oracle (SQL,PLSQL,DBA) ή SQL SERVER τότε καταλαβαίνεις πως αν δεν το έχεις ακριβώς το θέμα όταν με το καλό θα πιάσεις δουλειά τότε θα δημιουργηθεί κάποιο θέμα με την ακρίβεια αυτών που δήλωσες και βάσει νόμου ρισκάρεις όχι αυτή την θέση αλλά όλη την προοπτική σου για καριέρα στο δημόσιο . Όταν όμως ζητάν γενικά υπολογιστικά συστήματα ή δίκτυα επικοινωνιών τότε είσαι οκ .Καταλαβαίνεις πως το θέτω δεν χρειάζεται να επεκταθώ σε άλλα παραδείγματα . Εγώ προσωπικά δηλώνω ακριβώς αυτό που ξέρω . Όσο αφορά αυτή την πατάτα που κάνουν οι εταιρίες πληροφορικής και σε δηλώνουν σαν απλό υπάλληλο γραφείο (προσωπικά σε έμενα όχι) δεν ξέρω κατά πόσο το Α.Σ.Ε.Π διασταυρώνει τους κωδικούς με το σκεπτικό και μόνο πως σου ζητάει για τους μισθωτούς στο ιδιωτικό μόνο βεβαίωση ημερών ασφάλισης και το ότι δηλώσεις είσαι όπως σωστά έχεις αναφέρει .Παλιότερα ήθελε επιπλέον βεβαίωση εργοδότη , επικύρωση από επιθεώρηση εργασίας κτλπ .Ίσως το Α.Σ.Ε.Π να βλέπει μόνο το τι εταιρία είναι αυτή (δηλαδή από την περιγραφή του ΙΚΑ),αν όντως είναι εταιρία πληροφορικής και όχι π.χ εταιρία ενοικίασης DVD (σκέψου πως το πρότυπο βεβαίωσης ΙΚΑ είναι φτιαγμένο για χρήση Α.Σ.Ε.Π ).Κλείνοντας ήθελα να σε ρωτήσω αν στο φορέα τα χαρτιά τα ξανά καταθέτεις εσύ για έλεγχο ή πάνε αυτεπάγγελτα μέσο Α.Σ.Ε.Π .


Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ.
Δεν ξέρω αν έχεις συνεργαστεί ποτέ με δημόσιο φορέα σε ΣΟΧ ή με κάποιο έργο πληροφορικής, αλλά νομίζω ότι θα άλλαζες άποψη. Ότι και να ζητάνε σαν εξειδικευμένη εμπειρία, πίστεψε από τη μία ο φορέας δε θα ρισκάρει να περάσει τη διαδικασία της πρόσληψης από την αρχή κάποιου άλλου και στη τελική αν δε του κάνεις στις ΒΔ θα του κάνεις σαν διοικητικός. Τώρα όσον αφορά την αξιολόγηση που ίσως να μην είναι καλή το πρώτο καιρό, μετά θα είναι, είτε γιατί θα το μάθεις το αντικείμενο είτε γιατί θα βρεις τις άκρες σου.

Για το άλλο που λες δεν κοιτάζουν σε τι δραστηριοποιείται η εταιρεία, γιατί μία μεγάλη εταιρεία έχει τμήμα πληροφορικής αλλά μπορεί να εμπορεύεται γαλακτοκομικά προϊόντα, εσένα όμως σε παίρνει ως πληροφορικάριο (τώρα αν πέσεις σε περίπτωση που σε προσλάβει σαν υπαλ. γραφείου είναι άλλο θέμα).

Τα χαρτιά τα στέλνεις όλα ξανά στον φορέα και μαζί κάτι πιστοποιητικά οικ.καταστασης, τύπου Α από στρατολογία, υπ. δηλώσεις και ιατρικές γνωματεύσεις. Όταν τα ελέγξει και ο φορέας, ενημερώνει τον ΑΣΕΠ ότι προχωράει στην πρόσληψη, ενώ όταν αναλάβεις υπηρεσία ενημερώνει με το πρωτόκολλο ανάληψης καθηκόντων.

Πάντως αν έχεις τα μόρια να μπεις στους διοριστέους, στις εξειδικευμένες θέσης, προτείνω να γράφεις ακριβώς το αντικείμενο της θέσης που ζητάνε στο μητρώο σου. Εγώ την πάτησα μία φορά κι έχω μάθει!

Για το κωδικό ασφάλισης τους εκτύπωσες τα ένσημα (δεν τον ζητάν όμως στην προκήρυξη και το έχω ρωτήσει και τηλεφωνικά ) ή το διασταυρώνουν αυτεπάγγελτα με το Ι.Κ.Α;Σχετικά τώρα με την εξειδικευμένη , εξαρτάτε από τον φορέα και τον προϊστάμενο ο οποίος ξέρει ακριβώς το τι οργανικά και λειτουργικά κενά έχει για τα οποία έχει κάνει το αντίστοιχο αίτημα στο Α.Σ.Ε.Π οπότε εν μέρη έχεις δίκιο . Τράπεζα Ελλάδος δεν παίζει να μην ξέρεις αυτά που δηλώνεις και η θέση ΤΕ ΧΕΙΡΙΣΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ έχει 24 ώρες βάρδιες :..εσύ λες να σε βάλουν στο Διοικητικό (για αυτό και πληρώνουν πολύ καλά ) ;Καλοπροαίρετα και φιλικά στο λέω .

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Δευ Μάιος 22, 2017 12:37 pm

Πραγματικά ότι δηλώσεις είσαι..Αλλά υπάρχει και η διετία που σε τσεκάρουν αν κάνεις ή δεν κάνεις για τη θέση που πήρες και φυσικά καλύπτονται νομικά να σε πετάξουν έξω, και μπορούν άνετα να το κάνουν ειδικά σε θέσεις όπως στην Τράπεζα της Ελλάδος που είναι ιδιαίτερα απαιτητικές αλλά και σε ιδιωτικού δικαίου.. Το οτι μπορούν βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα και οτι το κάνουν, το θέμα είναι τι κάνεις και πως τα βγάζεις πέρα εσύ μετά! Το ιδανικό θα ήταν να έπαιζε πραγματικά σε όλο το δημόσιο η αξιολόγηση μπας και ξεκαθάριζε το τοπίο αλλά... Μάλιστα είναι γνωστό οτι στην ΤτΕ ανανεώνουν πολύ συχνά το -μη διοικητικό- προσωπικό τους για λόγους απόδοσης. Θα ήταν ανόητο να πας στην ΤτΕ και να μην εχεις ιδεα για τα οσα ισχυριστηκες πως γνωριζεις!!! (κι εδώ που τα λέμε σε οποιαδήποτε θέση τόσο ιδιωτικό όσο και δημόσιο, δεν ειναι η τράπεζα το θέμα!). Οπότε κι εγώ είμαι σύμφωνος με την άποψη οτι δηλώνω όσα πραγματικά ξέρω, αλλά το άδικο είναι να σε κόβουν γιατί ενώ έχεις την εμπειρία, δεν την έκανες copy paste από την περιγραφή. Αυτό που έγινε στον dtinfinity είναι εξοργιστικό και πραγματικά να δουν ολοι την περιπτωσή του με προσοχή γιατί η συμβουλή του είναι σημαντική.
Οι 24ωρες βάρδιες δεν είναι απαραίτητα κακές και δεν ειναι και συνεχομενες, εγώ δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Στο helpdesk έχει πολλά εκτός σε υποκαταστήματα για υποστήριξη κτλ (αλλά όλα αυτά αντισταθμίζονται), γιαυτό όπως προαναφέρθηκε και οι μισθοί είναι καλύτεροι, εννοείται δε σε πληρώνουν τζάμπα! Στο Διοικητικό, για την τράπεζα πάντα, θέλεις πολλά χρόνια για να κατεφέρεις να μπεις (minimum 10, όσα και η ελάχιστη παραμονή στη θέση) και εννοείται άπειρες διασυνδέσεις και απόσο ξέρω δεν είναι και για όλες τις ειδικότητες. Ο dtinfinity πάντως με το διδακτορικό που έχει, έχει σίγουρα μελλοντικά πολλές πιθανότητες από το επιστημονικό υπόβαθρο και μόνο. Γενικά όμως δεν πίστεύω οτι είναι έτσι απλά, σε παίρνω μόνιμο για ΒΔ γιατί φαίνεται πως έχεις τα προσόντα, τελικά δεν έχεις ιδέα οπότε ας σε κάνω διοικητικό.. Άσε που κάθε φορέας έχει και διαφορετικές απαιτήσεις από τους διοικητικούς. Μην ξεχνάμε οτι κανείς δε θέλει και κακές σχέσεις με ανώτερους και όσο να ναι αν δεν είσαι αποδοτικός σίγουρα θα υπάρχει γκρίνια.. Στις ΣΟΧ ξέρουν οτι τα ψωμιά σου είναι λίγα οπότε μπορούν να σε απασχολήσουν αλλιώς για όσο χρειαστεί, νομίζω είναι τελείως άλλη κατηγορία, χωρίς να έχω ωστόσο εμπειρία σε τέτοια.

kosmasstath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2017 3:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό kosmasstath » Δευ Μάιος 22, 2017 1:33 pm

arpatr έγραψε:Πραγματικά ότι δηλώσεις είσαι..Αλλά υπάρχει και η διετία που σε τσεκάρουν αν κάνεις ή δεν κάνεις για τη θέση που πήρες και φυσικά καλύπτονται νομικά να σε πετάξουν έξω, και μπορούν άνετα να το κάνουν ειδικά σε θέσεις όπως στην Τράπεζα της Ελλάδος που είναι ιδιαίτερα απαιτητικές αλλά και σε ιδιωτικού δικαίου.. Το οτι μπορούν βέβαια δε σημαίνει απαραίτητα και οτι το κάνουν, το θέμα είναι τι κάνεις και πως τα βγάζεις πέρα εσύ μετά! Το ιδανικό θα ήταν να έπαιζε πραγματικά σε όλο το δημόσιο η αξιολόγηση μπας και ξεκαθάριζε το τοπίο αλλά... Μάλιστα είναι γνωστό οτι στην ΤτΕ ανανεώνουν πολύ συχνά το -μη διοικητικό- προσωπικό τους για λόγους απόδοσης. Θα ήταν ανόητο να πας στην ΤτΕ και να μην εχεις ιδεα για τα οσα ισχυριστηκες πως γνωριζεις!!! (κι εδώ που τα λέμε σε οποιαδήποτε θέση τόσο ιδιωτικό όσο και δημόσιο, δεν ειναι η τράπεζα το θέμα!). Οπότε κι εγώ είμαι σύμφωνος με την άποψη οτι δηλώνω όσα πραγματικά ξέρω, αλλά το άδικο είναι να σε κόβουν γιατί ενώ έχεις την εμπειρία, δεν την έκανες copy paste από την περιγραφή. Αυτό που έγινε στον dtinfinity είναι εξοργιστικό και πραγματικά να δουν ολοι την περιπτωσή του με προσοχή γιατί η συμβουλή του είναι σημαντική.
Οι 24ωρες βάρδιες δεν είναι απαραίτητα κακές και δεν ειναι και συνεχομενες, εγώ δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Στο helpdesk έχει πολλά εκτός σε υποκαταστήματα για υποστήριξη κτλ (αλλά όλα αυτά αντισταθμίζονται), γιαυτό όπως προαναφέρθηκε και οι μισθοί είναι καλύτεροι, εννοείται δε σε πληρώνουν τζάμπα! Στο Διοικητικό, για την τράπεζα πάντα, θέλεις πολλά χρόνια για να κατεφέρεις να μπεις (minimum 10, όσα και η ελάχιστη παραμονή στη θέση) και εννοείται άπειρες διασυνδέσεις και απόσο ξέρω δεν είναι και για όλες τις ειδικότητες. Ο dtinfinity πάντως με το διδακτορικό που έχει, έχει σίγουρα μελλοντικά πολλές πιθανότητες από το επιστημονικό υπόβαθρο και μόνο. Γενικά όμως δεν πίστεύω οτι είναι έτσι απλά, σε παίρνω μόνιμο για ΒΔ γιατί φαίνεται πως έχεις τα προσόντα, τελικά δεν έχεις ιδέα οπότε ας σε κάνω διοικητικό.. Άσε που κάθε φορέας έχει και διαφορετικές απαιτήσεις από τους διοικητικούς. Μην ξεχνάμε οτι κανείς δε θέλει και κακές σχέσεις με ανώτερους και όσο να ναι αν δεν είσαι αποδοτικός σίγουρα θα υπάρχει γκρίνια.. Στις ΣΟΧ ξέρουν οτι τα ψωμιά σου είναι λίγα οπότε μπορούν να σε απασχολήσουν αλλιώς για όσο χρειαστεί, νομίζω είναι τελείως άλλη κατηγορία, χωρίς να έχω ωστόσο εμπειρία σε τέτοια.

Συμφωνώ απόλυτα με τον "arpart", παίζει ακόμα και το σενάριο στα δικαστήρια(για την 2Κ/2017) που έχουν απίστευτα κενά σε IT ΝΑ ΈΧΕΙΣ ΔΟΥΛΊΤΣΑ (σκέψου αν διοριστείς σας php developer και σου ζητήσουν ένα καλό αξιοπρεπές δυναμικό site με χρήστες διαβαθμισμένων credentials χαχαχα). Αγαπητέ "dtinfinity" αν ξέρεις για τον Κ.Α.Δ κάποια πληροφορία 'έγκυρη για το προηγούμενου μου ερώτημα σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις .

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Δευ Μάιος 22, 2017 9:39 pm

Βασικά εγώ επειδή αναπτύσσω πληροφοριακά συστήματά για δημόσιους φορείς, η εμπειρία μου έχει δείξει ότι η πλειοψηφία των υπαλλήλων μπορεί να ξεκίνησαν με όρεξη και με συγκεκριμένη εμπειρία σε κάποια αντικείμενα αλλά λόγω του τρόπου λειτουργίας των φορέων έχουν καταλήξει να κάνουν περισσότερο διοικητική δουλειά. Σκέψου ότι ενώ η πλειοψηφία των φορέων έχουν it τμήματα, την υποστήριξη των εφαρμογών και συστημάτων την έχουν εξωτερικές εταιρείες. Τη συντήρηση εκτυπωτών την κάνει εξωτερικός συνεργάτης κλπ. Με μια αναζήτησή στο διαύγεια θα δεις πολλές αναθέσεις σε εταιρείες πληροφορικής.

Τώρα όσον αφορά την ΤτΕ, η προκήρυξη έλεγε "Εκτέλεση ροών και εργασιών συντήρησης για την κάλυψη των απαιτήσεων των εφαρμογών καθ’ όλη τη διάρκεια του 24ώρου.", αυτό δε σημαίνει ότι εσυ θα είσαι 24 ώρες αλλά ότι θα κανείς τη βάρδια σου 8 ώρες, τουλάχιστον αυτό γνωρίζω για την ώρα.
Για τη 2κ/2016 δε γνωρίζω που χάθηκαν τα αποτελέσματα, αλλά θα ξαναπώ ότι αφού είναι στο διαύγεια πρέπει να έχει βγει το ΦΕΚ.

Και τέλος θα επαναλάβω αυτό που είπα σε προηγούμενο ποστ ότι κανένας φορέας δε θα μπει στη διαδικασία αν δε κανείς παράπτωμα να σε διώξει και να ξεκινήσει διαδικασία για νέα πρόσληψη. Ειδικά αν είναι υποστελεχομενος.
Μπορεί όσοι είμαστε στον ιδιωτικό τομέα να φανταζόμαστε το δημόσιο και το αντικείμενο των θέσεων αντίστοιχο με αυτά που ζούμε καθημερινά. "Να τα κάνουμε όλα και να συμφερουμε".
Η συνεργασία μου όμως δεν έχει δείξει κάτι τέτοιο. Αυτό το λέω χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν δημόσιο υπάλληλο αλλά το τρόπο λειτουργίας και συνολικής διοίκησης μέχρι σήμερα.
Πάντως χαριτολογώντας μου έχει τύχει πολλές φορές να μου λένε απο το ΙΤ φορέων ότι πρέπει να κάνω διαφορά πράγματα και να κάθομαι να ψάχνω τις συμβάσεις και να ανακαλύπτω ότι τελικά θέλουν να κάνω απλως δουλειά δικιά τους.

Ο έλεγχος γίνεται αυτεπάγγελτα για τον κωδικό ενσήμων σου, διότι αυτοί παραλαμβάνουν μόνο τη βεβαίωση που παίρνεις από το ΙΚΑ.

Τώρα επειδή έγινε αναφορά επι προσωπικού, θα πω ότι από τη στιγμή που έχω την επιλογή να διαλέξω που θα πάω αυτή τη στιγμή, επιλέγω τη θέση και το φορέα που θεωρώ ότι θα μπορώ να είμαι γενικά καλύτερα, όχι μόνο μισθολογικά. Πιστευω ότι κανενας δε θέλει να πάει σε ένα περιβάλλον που νιώθει ότι θα πιεστεί, ειδικά αν αυτό προέρχεται από μη γνώση του αντικειμένου. Ποσό μάλιστα για κάποιον που θα πρέπει να μετακομίσει μαζί με την οικογένεια του και ξέρει ότι δεν υπάρχει περίπτωση επιστροφής.

Αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι δηλώσεις είσαι!

adaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2017 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό adaki » Τρί Ιουν 06, 2017 9:54 am

βρε παιδιά τί γίνεται ? μας ξεχασαν ?

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Ιουν 06, 2017 2:29 pm

adaki έγραψε:βρε παιδιά τί γίνεται ? μας ξεχασαν ?


Αν εννοείς για αποτελέσματα νομίζω έχουμε καιρό ακόμα. Αφου δεν εχουν βγει ακόμα απο άλλες που έγιναν νωρίτερα νομίζω!

adaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 02, 2017 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό adaki » Τρί Ιούλ 04, 2017 2:55 pm

italos77 έγραψε:
adaki έγραψε:βρε παιδιά τί γίνεται ? μας ξεχασαν ?


Αν εννοείς για αποτελέσματα νομίζω έχουμε καιρό ακόμα. Αφου δεν εχουν βγει ακόμα απο άλλες που έγιναν νωρίτερα νομίζω!



των ΠΕ βγηκαν την περασμενη βδομαδα ! ΤΕ ??? τι γινετε ???? :?

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Παρ Ιούλ 07, 2017 4:00 pm

adaki έγραψε:
italos77 έγραψε:
adaki έγραψε:βρε παιδιά τί γίνεται ? μας ξεχασαν ?


Αν εννοείς για αποτελέσματα νομίζω έχουμε καιρό ακόμα. Αφου δεν εχουν βγει ακόμα απο άλλες που έγιναν νωρίτερα νομίζω!



των ΠΕ βγηκαν την περασμενη βδομαδα ! ΤΕ ??? τι γινετε ???? :?


Ψυχραιμία! Κανε τα μπανάκια σου και όταν είναι να βγουν θα βγούν! :D :D :D

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τρί Αύγ 08, 2017 11:04 pm

πως μπορω να δω σε ποια σειρα ειμαι σε καθε θεση προτερεοτητας ξεχωριστα??

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Απρ 03, 2019 10:49 am

anthemio έγραψε:πως μπορω να δω σε ποια σειρα ειμαι σε καθε θεση προτερεοτητας ξεχωριστα??


Σήμερα στη διαύγεια βγήκαν 29 ΤΕ αναπληρώσεις πληροφορικής!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης