Εθνική Σχολή Δικαστών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
_tony_1988
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 12:49 am

Δημοσίευσηαπό _tony_1988 » Παρ Νοέμ 13, 2015 12:33 am

ακόμα τίποτα :lol:

vivika2004
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Φεβ 29, 2016 7:12 pm

Δημοσίευσηαπό vivika2004 » Κυρ Απρ 03, 2016 7:22 pm

καλησπέρα.
πως αξιολογειται τα θέματα του διαγωνισμου σε σχέση με προηγουμενους διαγωνισμους? εδωσα πρώτη φορά και θα ηθελα να ξερω συγκριτικα τον βαθμο δυσκολιας των φετιωνων θεματων. Επίσης, ακουστηκε οτι καποια φροντηστήρια είχαν πεσει μεσα στο θεμα των διοικητικων, ξερετε αν αυτο αληθεύει?

F12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 4:17 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό F12 » Δευ Οκτ 17, 2016 7:12 pm

καλησπέρα να κάνω μια ερώτηση για μια διευκρίνηση σχετικά με την πρόκηρυξη των δικαστικών λειτουργών σκετικά με το εξης που αναφέρεται στην προκήρυξη σεμπτέβριος 2016:Θεωρούνται επιτυχόντες στο προκριματικό στάδιο
όσοι υποψήφιοι έλαβαν μέσο όρο βαθμολογίας στις
γραπτές δοκιμασίες οκτώ και σε καμία κάτω από έξι.Και εχώ την εξής απορία μεσο ορό οχτώ και σε καμια κατω απο εξι μέσο όρο η σε κανενα μάθημα κάτω απο έξι αλλιώς κοβεσαι

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τρί Δεκ 20, 2016 3:13 pm

Στον απέραντο ωκεανό άρθρων, διατάξεων και δικαστικών αποφάσεων, πώς μπορεί να προετοιμαστεί ένας υποψήφιος αποτελεσματικά γι' αυτόν τον διαγωνισμό;
Αρκεί το ΚΑΛΟ διάβασμα των Κωδίκων και της κατ' άρθρον ερμηνείας;
Επίσης, γνωρίζει κανείς αν τα φροντιστήρια παρέχουν μόνο τις σημειώσεις και το έντυπο υλικό, έναντι αμοιβής, χωρίς φυσική παρουσία στα μαθήματα; Ευχαριστώ πολύ.

f15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Φεβ 17, 2017 3:20 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό f15 » Τρί Μαρ 28, 2017 4:37 pm

καλησπέρα να ρωτησω κατι διαβαζα στην εθνικη σχολη δικαστων το εξης.Ο εισαγωγικός διαγωνισμός διενεργείται από πενταμελή επιτροπή, που συγκροτείται για κάθε κατεύθυνση χωριστά, και περιλαμβάνει δύο στάδια: προκριματικό και τελικό. Το προκριματικό διεξάγεται το τελευταίο δεκαήμερο του Μαΐου, και το τελικό κατά τους μήνες Σεπτέμβριο έως και Νοέμβριο στην Έδρα της Σχολής, στη Θεσσαλονίκη.αυτο ξερυμε αμα ηταν και περυσι η αμα ειναι καινουργιο

Anonum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 21, 2018 2:41 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό Anonum » Παρ Φεβ 23, 2018 2:01 pm

Γεια σας και από εμένα.

Αποφάσισα και εγώ να ξεκινήσω την προετοιμασία μου για το διαγωνισμό. Είμαι σχεδόν 30 ετών, θα ξεκινήσω τώρα φροντιστήριο κλπ., για να δώσω το 2019....Απόψεις, συμβουλές και εμπειρίες από υποψήφιους και επιτυχόντες παλαιότερων ετών, θα μου ήταν πολύτιμες!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Katia2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 11, 2021 9:49 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό Katia2 » Σάβ Σεπ 11, 2021 9:56 pm

[quote="Anonum"]Γεια σας και από εμένα.

Αποφάσισα και εγώ να ξεκινήσω την προετοιμασία μου για το διαγωνισμό. Είμαι σχεδόν 30 ετών, θα ξεκινήσω τώρα φροντιστήριο κλπ., για να δώσω το 2019....Απόψεις, συμβουλές και εμπειρίες από υποψήφιους και επιτυχόντες παλαιότερων ετών, θα μου ήταν πολύτιμες!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων![/quote

Γεια σας,
Κάποια βοήθεια σχετικά με το τι πρέπει κάποιος να αρχίσει να διαβάσει μέχρι να να δώσει για το διαγωνισμό ;συγγράματα και νομολογία ;

Mark98
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 17, 2021 10:45 am

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό Mark98 » Πέμ Νοέμ 18, 2021 4:49 am

Γειά και χαρά σε όλους. Ενδιαφέρομαι για το Δικαστικό Σώμα και ιδιαίτερα για την κατεύθυνση της Διοικητικής Δικαιοσύνης. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του πάνω σε αυτό το κομμάτι, την εμπειρία και ούτω καθεξής;

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό Law85 » Παρ Νοέμ 19, 2021 10:03 pm

Mark98 έγραψε:Γειά και χαρά σε όλους. Ενδιαφέρομαι για το Δικαστικό Σώμα και ιδιαίτερα για την κατεύθυνση της Διοικητικής Δικαιοσύνης. Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τη γνώμη του πάνω σε αυτό το κομμάτι, την εμπειρία και ούτω καθεξής;


Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Διοικητική Διακαιοσύνη είναι τόσο καλή εναλλακτική από όλες τις απόψεις (μισθό, μεταθέσεις, όγκος εργασίας) που αξίζει να προσπαθήσεις, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Δεν θα αποθάρρυνα κανέναν από το να δοκιμάσει.
Προσωπικά έδωσα 2 φορές. Την πρώτη κόπηκα στο ακυρωτικό, ενώ είχα βγάλει μ.ο πάνω από 8 και τη δεύτερη φορά έφτασα στα προφορικά, αλλά ήμουν σχετικά χαμηλά στη λίστα σε σχέση με τον αριθμό των θέσεων που είχαν προκηρυχθεί.
Είναι αρκετά απαιτητικές εξετάσεις, έχουν μιαν ιδιαιτερότητα που δεν την έχουν εκείνες των Πολιτικών Δικαστών. Θα δεις πάρα πολλά άτομα να έχουν δοκιμάσει πολλές φορές (6 ή ακόμα και 7) και πάλι να μην τα έχουν καταφέρει.
Δεν γνωρίζω το επίπεδο που έχεις ήδη στο Διοικητικό Δίκαιο, αλλά σε κάθε περίπτωση, εγω θα πρότεινα να ξεκινήσεις με τα κλασικά συγγράματα που σε βολεύουν, από δικαιώματα, ουσιαστικό και δικονομικο διοικητικό δίκαιο. Από κει πέρα υπάρχουν και πιο εξειδικευμένα βιβλία, πχ. για την αγωγή, το έννομο συμφέρον κλπ. Καλή λύση είναι και τα βιβλία με τις κατ' άρθρον ερμηνείες.
Τέλος, εννοείται πως πρέπει να έχεις πολύ καλή επαφή με την τρέχουσα νομολογία και δη με αυτή του ΣτΕ.

Υ.Γ. Υπάρχει οργανωμένη αγορά με φροντιστήρια και καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα, όπως φαντάζομαι γνωρίζεις καλά κι εσύ.

Δεν ξέρω τι άλλο θα ήθελες να ρωτήσεις. Θα χαρώ να βοηθήσω, όσο μπορώ, βάσει της μικρής μου εμπειρίας.

YANNA25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 3:10 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό YANNA25 » Τετ Ιαν 12, 2022 2:35 pm

Καλησπέρα σας
Ενδιαφέρομαι και εγώ για τις εξετάσεις εισαγωγής στην ΕΣΔΙ. Είμαι ακόμη, όμως, 25 ετών. Θεωρείτε ότι είναι πολύ νωρίς να ξεκινήσω τώρα την προετοιμασία με φροντιστήριο; Το έχει επιχειρήσει κάποιος από εσάς στην ηλικία μου;

siardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2022 4:54 pm

Re: Εθνική Σχολή Δικαστών

Δημοσίευσηαπό siardim » Τρί Ιουν 14, 2022 4:46 pm

Καλησπέρα κι από εμένα.

Αποφάσισα κι εγώ να συμμετάσχω στις εξετάσεις της ΕΣΔΙ για το 2023 για την πολιτική κατεύθυνση. Έχει κάποιος να προτείνει αξιόπιστο φροντιστήριο και γενικά να δώσει συμβουλές για το διάβασμα και την προετοιμασία που χρειάζεται;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες