Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016 με σύμβαση έργου

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
johnieb
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2017 11:41 pm

Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016 με σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό johnieb » Κυρ Μαρ 12, 2017 11:23 am

Γνωρίζει κάποιος/α αν έχει αναγνωριστεί προϋπηρεσία με βάση το πδ 69/2016 με σύμβαση έργου από υπηρεσιακό συμβούλιο..
Έχω κάνει αίτηση για αναγνώριση προϋπηρεσίας με σύμβαση έργου αλλά δεν την δέχονται.. Είχα σύμβαση έργου κ πλήρωνα ΟΑΕΕ... Αλλά επειδή ήταν σύμβαση έργου την απορρίπτουν... :cry: :cry:


Ευχαριστώ....

marios1969
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2017 10:03 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό marios1969 » Σάβ Μαρ 18, 2017 5:04 pm

Επειδή εργάζομαι σε Δ/νση Προσωπικού Κεντρικής Υπηρεσίας, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τα εξής:

1)Καταρχάς, πολύ κακώς σου απάντησε αρνητικά το Γραφείο Προσωπικού. Δεν είναι αρμόδιο για γνωμοδότηση, παρά μόνο για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών και τη διαβίβασή τους στο οικείο Υ.Σ. Το Υ.Σ. είναι κατά νόμο αρμόδιο να εκφέρει γνώμη! Οπότε, η απάντηση του γραφείου δεν στέκει καθόλου νομικά και μπορεί να προσβληθεί! Θα πρέπει να επανέλθεις με νέα αίτηση!

2)Το ΠΔ 69/16 αναφέρει ότι η προϋπηρεσία που δύναται να αναγνωριστεί με τις διατάξεις του είναι και "η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος". Η ερμηνευτική εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.31.54/2365/οικ.21426/9-8-16 διαλαμβάνει ότι: "οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος." και ως δικαιολογητικά για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος αναφέρει : "Ως έγγραφα που μπορεί να προσκομίσει ο αιτών υπάλληλος αναφέρονται ενδεικτικά τα ακόλουθα: συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου" (όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος).

Συνεπώς, ακόμη και οι συμβάσεις έργου εμπίπτουν στην έννοια του ελεύθερου επαγγέλματος. Βέβαια, αυτό θα πρέπει να το κρίνει το αρμόδιο Υ.Σ. Πάντως στη δική μου υπηρεσία, και σε άλλες απ' ό,τι ξέρω, το Υ.Σ. έχει γνωμοδοτήσει υπέρ σε αυτές τις περιπτώσεις.
Σημ.: Η αναγνώριση αυτή αφορά μόνο βαθμό και όχι μισθό, να ξέρεις!

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό FarCry » Παρ Ιουν 23, 2017 6:53 pm

Να ρωτήσω

Εγώ που έχω δύο χρόνια με συμβάσεις έργου στη γενική γραμματεία έρευνας και τεχνολογίας που είναι ΝΠΔΔ

Ούτε μισθολογική ούτε βαθμολογική εξέλιξη έχω σωστά;

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό FarCry » Πέμ Αύγ 31, 2017 1:09 pm

βαθμολογικο μπορω να εχω τελικα αλλα εξαρταται απο το υπουργικο συμβουλιο

Vasiliki84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2015 9:48 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016 με σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό Vasiliki84 » Τρί Φεβ 18, 2020 6:03 pm

johnieb έγραψε:Γνωρίζει κάποιος/α αν έχει αναγνωριστεί προϋπηρεσία με βάση το πδ 69/2016 με σύμβαση έργου από υπηρεσιακό συμβούλιο..
Έχω κάνει αίτηση για αναγνώριση προϋπηρεσίας με σύμβαση έργου αλλά δεν την δέχονται.. Είχα σύμβαση έργου κ πλήρωνα ΟΑΕΕ... Αλλά επειδή ήταν σύμβαση έργου την απορρίπτουν... :cry: :cry:


Ευχαριστώ....


Καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έβγαλες άκρη;

theog1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2023 9:25 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016

Δημοσίευσηαπό theog1980 » Τρί Σεπ 19, 2023 12:21 pm

marios1969 έγραψε:Επειδή εργάζομαι σε Δ/νση Προσωπικού Κεντρικής Υπηρεσίας, μπορώ να σου πω με βεβαιότητα τα εξής:

1)Καταρχάς, πολύ κακώς σου απάντησε αρνητικά το Γραφείο Προσωπικού. Δεν είναι αρμόδιο για γνωμοδότηση, παρά μόνο για τη συγκέντρωση των δικαιολογητικών και τη διαβίβασή τους στο οικείο Υ.Σ. Το Υ.Σ. είναι κατά νόμο αρμόδιο να εκφέρει γνώμη! Οπότε, η απάντηση του γραφείου δεν στέκει καθόλου νομικά και μπορεί να προσβληθεί! Θα πρέπει να επανέλθεις με νέα αίτηση!

2)Το ΠΔ 69/16 αναφέρει ότι η προϋπηρεσία που δύναται να αναγνωριστεί με τις διατάξεις του είναι και "η άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος". Η ερμηνευτική εγκύκλιος ΔΙΔΑΔ/Φ.31.54/2365/οικ.21426/9-8-16 διαλαμβάνει ότι: "οι συμβάσεις μίσθωσης έργου δεν αναγνωρίζονται ως προϋπηρεσία σύμφωνα με τις διατάξεις του Π.Δ. 69/2016 αλλά συνιστούν αποδεικτικό στοιχείο για την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος." και ως δικαιολογητικά για την άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος αναφέρει : "Ως έγγραφα που μπορεί να προσκομίσει ο αιτών υπάλληλος αναφέρονται ενδεικτικά τα ακόλουθα: συμβάσεις παροχής υπηρεσιών ή έργου" (όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος).

Συνεπώς, ακόμη και οι συμβάσεις έργου εμπίπτουν στην έννοια του ελεύθερου επαγγέλματος. Βέβαια, αυτό θα πρέπει να το κρίνει το αρμόδιο Υ.Σ. Πάντως στη δική μου υπηρεσία, και σε άλλες απ' ό,τι ξέρω, το Υ.Σ. έχει γνωμοδοτήσει υπέρ σε αυτές τις περιπτώσεις.
Σημ.: Η αναγνώριση αυτή αφορά μόνο βαθμό και όχι μισθό, να ξέρεις!

-Γεια σας αν και με καθυστερηση κάποιων ετών! εννοείτε ότι αναγνωρίστηκαν μισθολογικά στο δημόσιο τα χρόνια που είχατε μπλοκάκι? είμαι επιτυχών της προκύρηξης 4κ/2020 για το βοήθεια στο σπιτι και αποτι ακουω θα χασω 18 ετη προυπηρεσιας. Εχω ήδη υποβάλλει αίτηση στο υπηρεσιακό και περιμένω. Έχετε κάποια αποψη επι του θέματος?

theog1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2023 9:25 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016 με σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό theog1980 » Τρί Σεπ 19, 2023 12:24 pm

Vasiliki84 έγραψε:
johnieb έγραψε:Γνωρίζει κάποιος/α αν έχει αναγνωριστεί προϋπηρεσία με βάση το πδ 69/2016 με σύμβαση έργου από υπηρεσιακό συμβούλιο..
Έχω κάνει αίτηση για αναγνώριση προϋπηρεσίας με σύμβαση έργου αλλά δεν την δέχονται.. Είχα σύμβαση έργου κ πλήρωνα ΟΑΕΕ... Αλλά επειδή ήταν σύμβαση έργου την απορρίπτουν... :cry: :cry:


Ευχαριστώ....


Καλησπέρα έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έβγαλες άκρη;

-Τελικά υπάρχει απάντηση για το συγκεκριμένο?

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: Αναγνώριση Προϋπηρεσίας εκτός Δημοσίου ΠΔ 69/2016 με σύμβαση έργου

Δημοσίευσηαπό georpapad » Τρί Σεπ 19, 2023 1:58 pm

Δεν αναγνωρίζονται μισθολογικά οι συμβάσεις έργου και το μπλοκάκι


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες