Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Μαρ 14, 2017 2:19 pm

Ρε παιδιά υπάρχει κάποιος που έχει κάνει οριστικοποίηση της αίτησης? Εχει πάρει κάποιο mail επιβεβαίωσης? Εγω το έκανα αλλα δεν μου ήρθε καποιο mail να επιβεβαιώνει όπως εγινε στην 2κ/2016. Παρόλα αυτά η αίτηση φαίνεται υποβληθείσα και έχει πάρει και αριθμό πρωτοκόλλου! Ο οποίος βεβαια είναι 100 χιλιαδες κάτι. Μάλλον χαμός γινεται απο αιτήσεις!

bubobubo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 11, 2017 7:30 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό bubobubo » Τρί Μαρ 14, 2017 2:48 pm

Εκανα χτες βραδυ την αιτηση και δεν εχω λαβει καποιο εμαιλ. Πηρα τηλεφωνο να ρωτησω τι παιζει και μου ειπαν οτι απο τη στιγμη που εχει αριθμο πρωτοκολλου και ειναι υποβληθεισα ολα ειναι οκ και η εκτυπωση της μπορει να γινει απο τη σελιδα του ΑΣΕΠ (Προβολη αιτησης και μετα Εκτυπωση).

comando
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 8:47 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό comando » Τρί Μαρ 14, 2017 3:13 pm

arpatr έγραψε:
comando έγραψε:
comando έγραψε:


ναί ναί τα έχω δώσει σε ένα φιλαράκι δικηγόρο να μου τα ετοιμάσει αυτά! Αλλά και πάλι τις φωτοτυπίες θα τους στείλω οχι τα πρωτότυπα επικυρωμένα και μεταφρασμένα!




Να ρωτησω κάτι ρε παιδια....

Κάνω έλεγχο στην αίτηση και μου βγάζει 3 error

Δεν μπορείτε να προβείτε σε οριστικοποίηση, αν ή αίτηση περιέχει λάθη.
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Αγγλική γλώσσα: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών !
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Γερμανική γλώσσα: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών !
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Τίτλος σπουδών: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών



Τι εννοεί; Θέλει να τα επισυνάπτω το κάθε αρχείο και σε σκαναρισμένη μορφή; Αφού θα τα στείλω σε hard copy


πρέπει να τα τραβήξεις από το μητρώο που τα έχεις περασμένα με το βελάκι που έχει δίπλα από τα πεδία.



Ευχαριστώ πολυ παιδια!

Απλα εκει ειχα ανεβασμενα τα πτυχια όχι τα μεταφρασμενα απο δικηγόρους για αυτο δεν τα έβαζα.
Τα έβαλα τωρα για να υποβαλω την αίτηση και θα στείλω τα επικυρωμένα και μεταφρασμενα απο δικηγορο στο φάκελο! E-mail επιβεβαίωσης ούτε εγω εχω παρει αλλα μολις ειδα αριθμο πρωτοκόλλου γελαγα για να ειμαι ειλικρινής! Ολα καλά παιδιά και με την νίκη.

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τρί Μαρ 14, 2017 3:52 pm

comando έγραψε:
arpatr έγραψε:
comando έγραψε:


Να ρωτησω κάτι ρε παιδια....

Κάνω έλεγχο στην αίτηση και μου βγάζει 3 error

Δεν μπορείτε να προβείτε σε οριστικοποίηση, αν ή αίτηση περιέχει λάθη.
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Αγγλική γλώσσα: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών !
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Γερμανική γλώσσα: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών !
Σφάλμα
ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ: - Τίτλος σπουδών: Υποχρεωτική Επίκληση Δικαιολογητικών



Τι εννοεί; Θέλει να τα επισυνάπτω το κάθε αρχείο και σε σκαναρισμένη μορφή; Αφού θα τα στείλω σε hard copy


πρέπει να τα τραβήξεις από το μητρώο που τα έχεις περασμένα με το βελάκι που έχει δίπλα από τα πεδία.



Ευχαριστώ πολυ παιδια!

Απλα εκει ειχα ανεβασμενα τα πτυχια όχι τα μεταφρασμενα απο δικηγόρους για αυτο δεν τα έβαζα.
Τα έβαλα τωρα για να υποβαλω την αίτηση και θα στείλω τα επικυρωμένα και μεταφρασμενα απο δικηγορο στο φάκελο! E-mail επιβεβαίωσης ούτε εγω εχω παρει αλλα μολις ειδα αριθμο πρωτοκόλλου γελαγα για να ειμαι ειλικρινής! Ολα καλά παιδιά και με την νίκη.


Εγω δεν έχω ανεβάσει αρχεια με τα πτυχία στο μητρώο απλα τα έχω δηλώσει. Και απο εκεί κάνω επικληση για την αίτηση. Στην προηγούμενη προκήρυξη δεν είχα πρόβλημα, δεν πιστεύω να έχει αλλάξει κάτι και να μην το πήρα χαμπαρι!

Επίσης πως πιάνετε γραμμή στο ΑΣΕΠ με βύσμα??? :lol: :lol:

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Τρί Μαρ 14, 2017 4:16 pm

συναδελφοι τα ιδια κ μαλιστα εκανα ακυρωση της αιτησης την πρωτη φορα γιατι περασανε 7 ωρες χωρις να λαβω επιβεβαιωση κ λεω οκ παει κατι εγινε... πηρα κ τηλεφωνικη κ γραπτη απαντηση οτι απο τη στιγμη που εχουμε αριθμο πρωτοκολλου ειμαστε οκ. εγω σκαλωσα και στο λινκ για τη βοηθεια επικλησης απο μητρωο που εκτυπωνεται κ στην αιτηση... πρεπει να παραδεχτουμε οτι η unisystems εχει κανει τρελη δουλεια!!! οσο για το πρωτοκολλο ειναι random νομιζω

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Τετ Μαρ 15, 2017 4:13 pm

Μόλις πήρα απάντηση από τον ΑΣΕΠ ότι για τις θέσεις που έχουν εντοπιότητα αλλά και πολυτεκνία, προτάσσεται ο εντόπιος πολύτεκνος.

Ρώτησα ποιος προτάσσεται σε περίπτωση που δεν βρεθεί εντόπιος πολύτεκνος και αναμένω απάντηση...

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Τετ Μαρ 15, 2017 4:15 pm

arpatr έγραψε:συναδελφοι τα ιδια κ μαλιστα εκανα ακυρωση της αιτησης την πρωτη φορα γιατι περασανε 7 ωρες χωρις να λαβω επιβεβαιωση κ λεω οκ παει κατι εγινε... πηρα κ τηλεφωνικη κ γραπτη απαντηση οτι απο τη στιγμη που εχουμε αριθμο πρωτοκολλου ειμαστε οκ. εγω σκαλωσα και στο λινκ για τη βοηθεια επικλησης απο μητρωο που εκτυπωνεται κ στην αιτηση... πρεπει να παραδεχτουμε οτι η unisystems εχει κανει τρελη δουλεια!!! οσο για το πρωτοκολλο ειναι random νομιζω


Και 'γω δεν έλαβα mail επιβεβαίωσης αλλά έχω αριθμό πρωτοκόλλου.

Άρα είμαστε οκ.

Φαντάζομαι το σχόλιο σου για την Unisystems είναι ειρωνικό...;;;

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Τετ Μαρ 15, 2017 4:41 pm

Anthem έγραψε:Μόλις πήρα απάντηση από τον ΑΣΕΠ ότι για τις θέσεις που έχουν εντοπιότητα αλλά και πολυτεκνία, προτάσσεται ο εντόπιος πολύτεκνος.

Ρώτησα ποιος προτάσσεται σε περίπτωση που δεν βρεθεί εντόπιος πολύτεκνος και αναμένω απάντηση...


Κοίτα εγώ νομίζω ότι μετά προτάσσεται αυτός που έχει εντοπιότητα. Δηλαδή δεν μπορεί ένας πολύτεκνος πχ απο Θεσσαλονίκη να πάρει τη θέση κάποιου μη πολυτέκνου πχ απο Σύρο (Για θέση Σύρου μιλάω).

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Τετ Μαρ 15, 2017 7:53 pm

Ναι, η λογική αυτό λέει...

arpatr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Παρ Μαρ 03, 2017 10:42 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό arpatr » Πέμ Μαρ 16, 2017 9:39 am

Anthem έγραψε:
arpatr έγραψε:συναδελφοι τα ιδια κ μαλιστα εκανα ακυρωση της αιτησης την πρωτη φορα γιατι περασανε 7 ωρες χωρις να λαβω επιβεβαιωση κ λεω οκ παει κατι εγινε... πηρα κ τηλεφωνικη κ γραπτη απαντηση οτι απο τη στιγμη που εχουμε αριθμο πρωτοκολλου ειμαστε οκ. εγω σκαλωσα και στο λινκ για τη βοηθεια επικλησης απο μητρωο που εκτυπωνεται κ στην αιτηση... πρεπει να παραδεχτουμε οτι η unisystems εχει κανει τρελη δουλεια!!! οσο για το πρωτοκολλο ειναι random νομιζω


Και 'γω δεν έλαβα mail επιβεβαίωσης αλλά έχω αριθμό πρωτοκόλλου.

Άρα είμαστε οκ.

Φαντάζομαι το σχόλιο σου για την Unisystems είναι ειρωνικό...;;;


εννοείται :lol: :lol: :lol:

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Πέμ Μαρ 16, 2017 11:28 am

italos77 έγραψε:
Anthem έγραψε:Μόλις πήρα απάντηση από τον ΑΣΕΠ ότι για τις θέσεις που έχουν εντοπιότητα αλλά και πολυτεκνία, προτάσσεται ο εντόπιος πολύτεκνος.

Ρώτησα ποιος προτάσσεται σε περίπτωση που δεν βρεθεί εντόπιος πολύτεκνος και αναμένω απάντηση...


Κοίτα εγώ νομίζω ότι μετά προτάσσεται αυτός που έχει εντοπιότητα. Δηλαδή δεν μπορεί ένας πολύτεκνος πχ απο Θεσσαλονίκη να πάρει τη θέση κάποιου μη πολυτέκνου πχ απο Σύρο (Για θέση Σύρου μιλάω).



Δεν θέλω να στεναχωρήσω κανέναν άλλα μόλις μου απάντησε γραπτώς ο ΑΣΕΠ πως σε αυτή την περίπτωση προτάσσεται ο πολύτεκνος.

Η θέση μου είπαν είναι για πολύτεκνο, οπότε μετά τον εντόπιο πολύτεκνο προηγείται ο "σκέτο πολύτεκνος".

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό thes » Παρ Μαρ 17, 2017 12:52 pm

μια ερώτηση:
αν έχεις διοριστεί στο δημόσιο την τελευταία πενταετία , μπορείς να λαμβάνεις μέρος σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ...???

italos77
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 4:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό italos77 » Σάβ Μαρ 18, 2017 2:20 pm

thes έγραψε:μια ερώτηση:
αν έχεις διοριστεί στο δημόσιο την τελευταία πενταετία , μπορείς να λαμβάνεις μέρος σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ...???


Νομίζω πρέπει να έχει περάσει πενταετία για να μπορείς να λάβεις μέρος. Διαβασε κάποια προκήρυξη θα το γράφει!

Εγω να κάνω μία ασχετη παρατήρηση? βλέποντας το πλήθος των αιτήσεων (περίπου 2500 στην κάθε κατηγορία) δεν μου φαίνονται και τόσες πολλές τελικά. Δεδομένου ότι δεν θυμάμαι άλλη προκήρυξη τόσο μεγάλη για πληροφορικούς περίμενα να γίνει περισσότερος χαμός. Επίσης νομίζω ότι τελικά κάποιος που δεν θα έχει και τόσο καλή σειρά στα αποτελέσματα θα εχει πιθανότητες γιατί θεωρώ ότι θα είναι πάρα πολύ αυτοί που δεν θα αποδεχθούν τη θέση κύριως λόγω του οικονομικού!
Σχετικά με το τελευταίο ξέρω ότι μιλάμε για 750 περίπου για ΤΕ. Αυτό ισχύει για τα πρώτα 2 χρόνια και μετα ανεβαίνει καθόλου? Ξέρει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες να πει μιλώντας πάντα με καθαρά ποσά και όχι μικτα? Επίσης 750 με παιδιά η χωρίς? Προυπηρεσία? Κατι άλλο που δεν ξέρουμε?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Σάβ Μαρ 18, 2017 9:22 pm

Νομίζω πρέπει να έχει περάσει πενταετία για να μπορείς να λάβεις μέρος. Διαβασε κάποια προκήρυξη θα το γράφει!

Εγω να κάνω μία ασχετη παρατήρηση? βλέποντας το πλήθος των αιτήσεων (περίπου 2500 στην κάθε κατηγορία) δεν μου φαίνονται και τόσες πολλές τελικά. Δεδομένου ότι δεν θυμάμαι άλλη προκήρυξη τόσο μεγάλη για πληροφορικούς περίμενα να γίνει περισσότερος χαμός. Επίσης νομίζω ότι τελικά κάποιος που δεν θα έχει και τόσο καλή σειρά στα αποτελέσματα θα εχει πιθανότητες γιατί θεωρώ ότι θα είναι πάρα πολύ αυτοί που δεν θα αποδεχθούν τη θέση κύριως λόγω του οικονομικού!
Σχετικά με το τελευταίο ξέρω ότι μιλάμε για 750 περίπου για ΤΕ. Αυτό ισχύει για τα πρώτα 2 χρόνια και μετα ανεβαίνει καθόλου? Ξέρει κάποιος περισσότερες λεπτομέρειες να πει μιλώντας πάντα με καθαρά ποσά και όχι μικτα? Επίσης 750 με παιδιά η χωρίς? Προυπηρεσία? Κατι άλλο που δεν ξέρουμε?

Θα σου απαντήσω με αυτά που ξέρω από τον προηγούμενο διορισμό μου.

Οι κρατήσεις γενικά συν του νεοδιόριστου είναι σύμφωνα με το ενιαίου μισθολόγιο (αυτό έχουν και οι υπάλληλοι των δικαστηρίων από όσο ξέρω):
ΙΚΑ Κύρια Σύνταξη 6,67 % (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
ΙΚΑ Επ. 3,5% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Ειδ. Εισφ. 1% (Ο ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ)
ΜΤΠΥ 4% ΕΠΙ ΒΑΣΙΚΟΥ (+5,63 Ευρώ ΣΤΑΘΕΡΟ)
Νεοδιόριστου ΜΤΠΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/12)
ΤΠΔΥ 4% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Ειδ. Εισφ.ΤΠΔΥ 1% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)
Νεοδιόριστου ΤΕΑΔΥ (ΒΑΣΙΚΟΣ/24)
Ειδ. Εισφ. Αλλ. 2% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ) ΥΠΕΡ ΑΝΕΡΓΩΝ
Υγ. Περ. 2,55% (επί του ΒΑΣΙΚΟΥ)

Για νεοδιόριστου:
Ας πούμε ΤΕ με διδακτορικό έχει βασικό 1312,00 οπότε οι κρατήσεις+ το ΦΜΥ (φόρο) είναι 504,99 περίπου άρα τα καθαρά του θα είναι: 807,01

Τώρα ΤΕ χωρίς διδακτορικά κλπ. μόνο με το πτυχίο, ξεκινώντας από το πρώτο κλιμάκιο, με βασικό δηλαδή, 1037 ευρώ, θα έχει κρατήσεις: 381,23
Φόρο δεν έχει, άρα τα καθαρά του θα είναι 656 περίπου. Τώρα αν παίρνει κάποιο άλλο επίδομα όπως το ανθυγιεινής εργασίας ή κάτι άλλο (παραμεθορίου) έχει καλώς αλλιώς θα περιμένει να φύγουν οι κρατήσεις του νεοδιόριστου (τις έχω με έντονα παραπάνω) για να δει μία αύξηση περίπου 150 ευρώ στο μισθό του.

Μισθολογική κατάταξη αν έχεις προϋπηρεσία στο δημόσιο γίνεται εξ αρχής καθώς και μεταπτυχιακά/διδακτορικά με υπηρεσιακό, αν ο διαγωνισμός έχει προϋπόθεση(απαραίτητο πρόσθετο προσόν) χρόνια προϋπηρεσίας τότε σε κατατάσσουν στο κλιμάκιο για τα χρόνια που έλεγε ο διαγωνισμός κι ας μην είναι στο δημόσιο.

Για παιδιά είναι ότι λέει το μισθολόγιο, 50 ευρώ για 1, 70 για 2, 120 για 3 και πάει λέγοντας, αλλά προσοχή αυτά είναι μικτά θα γίνουν οι παραπάνω κρατήσεις και ότι μείνει.

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2017 για δικαστήρια ΤΕ

Δημοσίευσηαπό thes » Κυρ Μαρ 19, 2017 1:15 pm

italos77 έγραψε:
thes έγραψε:μια ερώτηση:
αν έχεις διοριστεί στο δημόσιο την τελευταία πενταετία , μπορείς να λαμβάνεις μέρος σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ...???


Νομίζω πρέπει να έχει περάσει πενταετία για να μπορείς να λάβεις μέρος. Διαβασε κάποια προκήρυξη θα το γράφει!

Διορισμένος πότε είσαι???? όταν έχεις ΦΕΚ διορισμού ή όταν τελειώνεις σαν δόκιμος???Όταν είσαι δόκιμος μπορείς να λαμβάνεις μέρος??Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω..Και πόσο καιρό είσαι δόκιμος???.Επειδή έχω διαβάσει γι'αυτό ρωτάω...!!!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες