Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Amarie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 4:26 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Amarie » Σάβ Φεβ 04, 2017 9:04 pm

mitsakiiiii έγραψε:
nemesis86 έγραψε:Όσον αφορά την άσκηση να σας πω ότι ρώτησα στο σύλλογο και επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε που έδωσα εξετάσεις για την άδεια,αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει τίποτα από το αρχείο μου ως ασκούμενη,τα έχουν καταστρέψει όλα επομένως δεν υπάρχει τίποτα από τα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει τότε για να πάρω μέρος στις εξετάσεις,μεταξύ των οποίων και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθηκα για την οποία μιλάτε..υποθετω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους τους συλλόγους για τους παλιούς τουλάχιστον..το πιστοποιητικό άσκησης βέβαια που πήρα από το σύλλογο γράφει ξεκάθαρα τις ημερομηνίες για το χρονικό διάστημα άσκησης και τα ονόματα των δικηγόρων που ασκηθηκα,δεν αφήνει κάποια αμφιβολία..το μόνο χαρτί που ειλικρινά ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ έχω είναι ένα απλό αντίγραφο με την κατάσταση με τις παραστάσεις που έκανα ως ασκούμενη με τις υπογραφές των γραμματέων (για την οποία μίλησε το mitsaki)..το πρωτότυπο δεν υπάρχει πια οποτε όσοι κατά τύχη το έχουμε να μας το επικυρώσει κάποιος δικηγόρος κ είμαστε οκ;;;γτ ο σύλλογος δεν μου το επικυρώνει..!!σε όσους οι σύλλογοι μας δεν μας δίνουν βεβαίωση δικηγόρου πώς θα καλυφθουμε;;πργματικα διαπιστώνω ότι το θέμα της άσκησης είναι θέμα τύχης για τον καθένα,τι έχει κρατήσει στο αρχείο του η αν υπάρχουν ακόμα στο σύλλογο τα χαρτιά του!!


Αυτη την βεβαιωση θελουν από το ΑΣΕΠ οπότε είσαι τυχρεός-ή. Εγώ προσωπικά δεν είχα κρατήσει τίποτα και από το ΑΣΕΠ μου είχαν πει ότι έπρεπε να τα είχα κρατήσει και πως απο τον Δικηγορικο Σύλλογο τους τα στέλνουν. Σε καθε περίπτωση μου είπαν όσα περισσότερα έχω τόσο καλύτερα. (Κοινώς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες). Στην δε ένσταση που είχα κάνει που απάντησαν ως εξής: "Για το επίμαχο διάστημα.....ήτοι των 18 μηνών ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΗΚΕ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ σε δικαστήρια (πλησίον δικηγόρου- συμπαράσταση) και άρα σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος της δικηγορικής άσκησης της ενισταμένης δεν μπορεί να προσμετρηθεί ως χρόνος εμπειρίας. Το ξέρω ότι στο πιστοποιητικό του Συλλόγου γράφει αναλυτικά τα πάντα και χρονικό διάστημα αλλά και δικηγόρους στους οποίους έκανες άσκηση. Εγώ απλά το ανέφερα για να διευκολύνω και να τονίσω το ζήτημα. Καλή επιτυχία σε όλους!!!

Σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση mitsakiiiii. Να κατανοήσουμε και εμείς επιτέλους ποιά έγγραφα πρέπει να προσκομίσουμε ή έστω να βγούμε προς αναζήτηση χαρτούρας...

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Σάβ Φεβ 04, 2017 9:57 pm

Giotaf έγραψε:Καλησπερα σε όλους!!Ηθελα να μαθω κάτι,αν προσκομίσουμε βεβαίωση δικηγόρου που να αναγράφει την συμπαράσταση μας σε μια τουλάχιστον δικάσιμο κατά τον χρόνο της άσκησης μας θα ληφθεί υπόψη;;Επίσης θα χρειαστεί επικύρωση από σύλλογο;;Ευχαριστω προκαταβολικά και ειδικότερα το mitsaki για τις χρήσιμες πληροφοριες :D


Αυτη είναι και δική μου απορία. Πώς αλλιώς θα μπορούσαμε να αποδείξουμε εμπειρία το κρίσιμο διάστημα...; Δεν βρίσκω άλλη λύση...Eυτυχώς που μάς άνοιξε τα μάτια το mitsakiii.

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Σάβ Φεβ 04, 2017 10:05 pm

mitsakiiiii έγραψε:
nemesis86 έγραψε:Όσον αφορά την άσκηση να σας πω ότι ρώτησα στο σύλλογο και επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε που έδωσα εξετάσεις για την άδεια,αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει τίποτα από το αρχείο μου ως ασκούμενη,τα έχουν καταστρέψει όλα επομένως δεν υπάρχει τίποτα από τα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει τότε για να πάρω μέρος στις εξετάσεις,μεταξύ των οποίων και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθηκα για την οποία μιλάτε..υποθετω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους τους συλλόγους για τους παλιούς τουλάχιστον..το πιστοποιητικό άσκησης βέβαια που πήρα από το σύλλογο γράφει ξεκάθαρα τις ημερομηνίες για το χρονικό διάστημα άσκησης και τα ονόματα των δικηγόρων που ασκηθηκα,δεν αφήνει κάποια αμφιβολία..το μόνο χαρτί που ειλικρινά ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ έχω είναι ένα απλό αντίγραφο με την κατάσταση με τις παραστάσεις που έκανα ως ασκούμενη με τις υπογραφές των γραμματέων (για την οποία μίλησε το mitsaki)..το πρωτότυπο δεν υπάρχει πια οποτε όσοι κατά τύχη το έχουμε να μας το επικυρώσει κάποιος δικηγόρος κ είμαστε οκ;;;γτ ο σύλλογος δεν μου το επικυρώνει..!!σε όσους οι σύλλογοι μας δεν μας δίνουν βεβαίωση δικηγόρου πώς θα καλυφθουμε;;πργματικα διαπιστώνω ότι το θέμα της άσκησης είναι θέμα τύχης για τον καθένα,τι έχει κρατήσει στο αρχείο του η αν υπάρχουν ακόμα στο σύλλογο τα χαρτιά του!!


Αυτη την βεβαιωση θελουν από το ΑΣΕΠ οπότε είσαι τυχρεός-ή. Εγώ προσωπικά δεν είχα κρατήσει τίποτα και από το ΑΣΕΠ μου είχαν πει ότι έπρεπε να τα είχα κρατήσει και πως απο τον Δικηγορικο Σύλλογο τους τα στέλνουν. Σε καθε περίπτωση μου είπαν όσα περισσότερα έχω τόσο καλύτερα. (Κοινώς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες). Στην δε ένσταση που είχα κάνει που απάντησαν ως εξής: "Για το επίμαχο διάστημα.....ήτοι των 18 μηνών ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΗΚΕ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ σε δικαστήρια (πλησίον δικηγόρου- συμπαράσταση) και άρα σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος της δικηγορικής άσκησης της ενισταμένης δεν μπορεί να προσμετρηθεί ως χρόνος εμπειρίας. Το ξέρω ότι στο πιστοποιητικό του Συλλόγου γράφει αναλυτικά τα πάντα και χρονικό διάστημα αλλά και δικηγόρους στους οποίους έκανες άσκηση. Εγώ απλά το ανέφερα για να διευκολύνω και να τονίσω το ζήτημα. Καλή επιτυχία σε όλους!!!


Mitsakii κατ' αρχάς σε ευχαριστούμε θερμά που μάς διαφωτίζεις, άλλως θα βαδίζαμε στα τυφλά και δεν θα ξέραμε τι μας περιμένει. Στην τωρινή προκήρυξη, να υποθέσω ότι, θα πρέπει προσκομίσουμε βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθήκαμε έστω και μίας παράστασης (το κρίσιμο διάστημα); Το βλέπω ως λύση για όλους εμάς που δεν έχουμε παραστάσεις το κρίσιμο 18 μηνο.

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 1:44 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Κυρ Φεβ 05, 2017 10:04 pm

fol2011 έγραψε:
Donadeus έγραψε:Ερώτηση άσχετη με τα παραπάνω:
Όταν κάποιος προσκομίζει το πιστοποιητικό του ταμείου νομικών σύμφωνα με το οποίο έχει γραφτεί στο ταμείο αυτό από κάποια ημερομηνία και συνεχίζει να είναι γραμμένος μέχρι και σήμερα πρέπει για την απόδειξη της προϋπηρεσίας ως δικηγόρου να προσκομίσει και ασφαλιστική ενημερότητα ή το πιστοποιητικό αυτό αρκεί;


Εννοείται ότι η βεβαίωση του Ταμείου Νομικών αρκεί. Σε καμία περίπτωση ασφαλιστική ενημερότητα, μιας και δεν το αναφέρει η προκήρυξη. Καλή επιτυχία!


Ευχαριστώ πολύ!

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Δευ Φεβ 06, 2017 10:16 pm

Παρακαλώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Μίλησε κανεις με το ΑΣΕΠ να δούμε τι σας είπαν???Εμενα για παλαιοτερη προκηρυξη μου ειχαν πει όσα περισσότερα έχεις τόσα ν στείλεις. Σκέφτομαι να στείλω υπεύθυνη δήλωση για το ότι έκανα παράσταση στους 18 μηνες καθώς ήταν υποχρεωτικές προκειμένου να λάβω την άδεια. Ωστόσο, εγω δεν θα το ψάξω παραπάνω γιατί αυτη τη φορά συμπληρώνω ακριβώς τους 84 ελάχιστους μήνες όσον αφορά τη δικηγορία, επομένως έχω τα ελάχιστα μόρια ήδη από την δικηγορία!!!

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Φεβ 07, 2017 6:27 pm

Καλά κρασιά!!! Θα μπούνε απόφοιτοι θεολογικών σχολών, μουσικοί με διδακτορικά και ο κάθε πικραμένος

Ο Κοντονής ζήτησε να αυξηθεί η λίστα των υποψηφίων δικαστικών υπαλλήλων
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ, αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών
Προκειμένου να διευρυνθεί ο κύκλος των προσώπων που θα μπορούν να συμμετάσχει στον διαγωνισμό πρόσληψης δικαστικών υπαλλήλων (εφόσον έχουν φυσικά τα τυπικά προσόντα και τους τίτλους σπουδών), ο υπουργός Δικαιοσύνης, Σταύρος Κοντονής εισηγήθηκε στο ΑΣΕΠ την τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 1Κ/2017 προκήρυξής του (ΑΣΕΠ) για στην πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων.
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών.
Έτσι, με τον τρόπο αυτό, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης, διευρύνεται η δυνατότητα συμμετοχής στον διαγωνισμό για την πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων, ενώ δεν αποκλείεται κανένα πτυχίο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (κατηγορίας ΠΕ) και παράλληλα τηρείται η αρχή των «ίσων ευκαιριών» για όλους τους πολίτες που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και τα τυπικά προσόντα συμμετοχής στον εν λόγω διαγωνισμό.

petr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 13, 2017 5:05 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό petr » Τρί Φεβ 07, 2017 6:58 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΟ ΕΞΗΣ
ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΕ: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΣΧΕΤΗ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΥΠΟΨΙΝ ΣΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ?ΕΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΜΟΝΟ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΧΕΤΙΚΗ ΜΕ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Τρί Φεβ 07, 2017 9:55 pm

[quote="mitsakiiiii"]Παρακαλώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Μίλησε κανεις με το ΑΣΕΠ να δούμε τι σας είπαν???Εμενα για παλαιοτερη προκηρυξη μου ειχαν πει όσα περισσότερα έχεις τόσα ν στείλεις. Σκέφτομαι να στείλω υπεύθυνη δήλωση για το ότι έκανα παράσταση στους 18 μηνες καθώς ήταν υποχρεωτικές προκειμένου να λάβω την άδεια. Ωστόσο, εγω δεν θα το ψάξω παραπάνω γιατί αυτη τη φορά συμπληρώνω ακριβώς τους 84 ελάχιστους μήνες όσον αφορά τη δικηγορία, επομένως έχω τα ελάχιστα μόρια ήδη από την δικηγορία!!![/qu

Μου απάντησε ένας αγενέστατος, ο οποίος δεν ήξερε πού βρισκόταν... Αρχικά μου είπε ότι αρκεί το πιστοποιητικό που χορηγεί ο σύλλογος και όταν του έθεσα το ζήτημα των παραστάσεων των ασκουμένων άρχισε τις ειρωνίες... Μου είπε επί λέξει : "Εσείς οι δικηγόροι μόνο ασάφειες δημιουργείτε!!! Είναι δυνατόν να μου λέτε ότι άλλα κάνουν μεγάλοι σύλλογοι και άλλα επαρχιακοί; Όπως τα κάνατε, να βρείτε και τη λύση...."
Δεν χρειάζεται να σου πω, βέβαια, τι του απάντησα....Άκουσε κανονικό μπινελίκι και .... νησιώτικο!!! :evil: :evil: :evil: Πρώτη φορά μου συμβαίνει στο ΑΣΕΠ υπάλληλος να μιλάει έτσι σε πολίτη...Για το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν ζήτησα το ονοματεπώνυμό του! Τραγικός! Όπως κατάλαβες, πάλι στο μηδέν. Αφού έχεις συμπληρώσει 84 μήνες δικηγορίας, τότε, δεν χρειάζεται καν υπεύθυνη δήλωση για το 18μηνο, καθώς έχεις ήδη την απαιτούμενη προϋπηρεσία. Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό vtz » Τετ Φεβ 08, 2017 9:26 am

Θα ήθελα τα φώτα σας..
1) Το πτυχίο το προσκομίζουμε σε απλό αντίγραφο-φωτοτυπία, υποθέτω?
2) Η ξένη γλώσσα απαιτεί και μετάφραση και επικύρωση απο δικηγόρο, έτσι δεν είναι?
3)Με το πιστοποιητικό για τους ΗΥ τι ισχύει? Θέλει επικύρωση απο δικηγόρο φαντάζομαι και αυτό..
4)Οποιοδήποτε άλλο έγγραφο,όπως π.χ. αναφέρθηκε πιο πάνω τυχόν αντίγραφα των παραστάσεων στα δικαστήρια απο το αρχείο μας, θέλουν επικύρωση? Παλαιότερες βεβαιώσεις που μπορεί να κατέχουμε ήδη απο το ΤΝ ή τον αρμόδιο Δικηγορικό Σύλλογο, θέλουν επικύρωση ή αρκεί το αντίγραφο?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

jetry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιαν 10, 2017 3:22 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό jetry » Τετ Φεβ 08, 2017 10:14 am

mitsakiiiii έγραψε:Παρακαλώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Μίλησε κανεις με το ΑΣΕΠ να δούμε τι σας είπαν???Εμενα για παλαιοτερη προκηρυξη μου ειχαν πει όσα περισσότερα έχεις τόσα ν στείλεις. Σκέφτομαι να στείλω υπεύθυνη δήλωση για το ότι έκανα παράσταση στους 18 μηνες καθώς ήταν υποχρεωτικές προκειμένου να λάβω την άδεια. Ωστόσο, εγω δεν θα το ψάξω παραπάνω γιατί αυτη τη φορά συμπληρώνω ακριβώς τους 84 ελάχιστους μήνες όσον αφορά τη δικηγορία, επομένως έχω τα ελάχιστα μόρια ήδη από την δικηγορία!!![/qu

Μου απάντησε ένας αγενέστατος, ο οποίος δεν ήξερε πού βρισκόταν... Αρχικά μου είπε ότι αρκεί το πιστοποιητικό που χορηγεί ο σύλλογος και όταν του έθεσα το ζήτημα των παραστάσεων των ασκουμένων άρχισε τις ειρωνίες... Μου είπε επί λέξει : "Εσείς οι δικηγόροι μόνο ασάφειες δημιουργείτε!!! Είναι δυνατόν να μου λέτε ότι άλλα κάνουν μεγάλοι σύλλογοι και άλλα επαρχιακοί; Όπως τα κάνατε, να βρείτε και τη λύση...."
Δεν χρειάζεται να σου πω, βέβαια, τι του απάντησα....Άκουσε κανονικό μπινελίκι και .... νησιώτικο!!! :evil: :evil: :evil: Πρώτη φορά μου συμβαίνει στο ΑΣΕΠ υπάλληλος να μιλάει έτσι σε πολίτη...Για το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν ζήτησα το ονοματεπώνυμό του! Τραγικός! Όπως κατάλαβες, πάλι στο μηδέν. Αφού έχεις συμπληρώσει 84 μήνες δικηγορίας, τότε, δεν χρειάζεται καν υπεύθυνη δήλωση για το 18μηνο, καθώς έχεις ήδη την απαιτούμενη προϋπηρεσία. Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!


Λοιπόν ο συγκεκριμένος τύπος το χει κάνει και σε άλλους, το έκανε και στην κοπέλα μου, ειρωνικότατος (είμαι 100% σιγουρος οτι λέμε για τον ίδιο, ακούγεται λίγο μεγαλούτσικος στην ηλικία με λίγο μαλακιά φωνή), του ζητήσαμε ευγενικά τα στοιχεία του και με το που λεει η κοπέλα μου μου δινετε σας παρακαλώ το ονομα σας να το σημειώσω να ξερω με ποιον μιλησα αρχιζει να φωναζει και να λεει ποια εισαι εσυ που θα με απειλήσεις κτλ.. χωρις να εχει πει λέξη! Απορώ αν καταγράφονται οι συνομιλίες! Του λέει η κοπέλα μου έχω κάθε δικαίωμα να ξέρω με ποιον μιλάω σε οποιαδήποτε υπηρεσία, εκείνος να φωνάζει και να συνεχίζει οτι τον απειλεί κτλ, να λέει τι θα μου κάνεις, θα με κάνεις ντα, σαν παιδάκι πραγματικά, ζήτησε τα δικά της στοιχεία τα οποία και του έδωσε και του λέει εγώ δεν έχω να σας κρύψω κάτι ορίστε σας έδωσα τα στοιχεία μου εσεις; Και απαντάει είμαι η θέση 11 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Εκεί αρχίσαμε να γελάμε, τον είχαμε και σε ανοιχτή ακρόαση. και απλά το έκλεισε... Να έχεις τις σκοτούρες σου και να έχεις και τον κάθε υπαλληλάκο που ξύπνησε στραβά να σε πρήζει.. Απορώ γραφείο παραπόνων ή κάτι αντίστοιχο υπάρχει; Καλή δύναμη σε όλους..

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Τετ Φεβ 08, 2017 2:29 pm

jetry έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:Παρακαλώ πολύ και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους. Μίλησε κανεις με το ΑΣΕΠ να δούμε τι σας είπαν???Εμενα για παλαιοτερη προκηρυξη μου ειχαν πει όσα περισσότερα έχεις τόσα ν στείλεις. Σκέφτομαι να στείλω υπεύθυνη δήλωση για το ότι έκανα παράσταση στους 18 μηνες καθώς ήταν υποχρεωτικές προκειμένου να λάβω την άδεια. Ωστόσο, εγω δεν θα το ψάξω παραπάνω γιατί αυτη τη φορά συμπληρώνω ακριβώς τους 84 ελάχιστους μήνες όσον αφορά τη δικηγορία, επομένως έχω τα ελάχιστα μόρια ήδη από την δικηγορία!!![/qu

Μου απάντησε ένας αγενέστατος, ο οποίος δεν ήξερε πού βρισκόταν... Αρχικά μου είπε ότι αρκεί το πιστοποιητικό που χορηγεί ο σύλλογος και όταν του έθεσα το ζήτημα των παραστάσεων των ασκουμένων άρχισε τις ειρωνίες... Μου είπε επί λέξει : "Εσείς οι δικηγόροι μόνο ασάφειες δημιουργείτε!!! Είναι δυνατόν να μου λέτε ότι άλλα κάνουν μεγάλοι σύλλογοι και άλλα επαρχιακοί; Όπως τα κάνατε, να βρείτε και τη λύση...."
Δεν χρειάζεται να σου πω, βέβαια, τι του απάντησα....Άκουσε κανονικό μπινελίκι και .... νησιώτικο!!! :evil: :evil: :evil: Πρώτη φορά μου συμβαίνει στο ΑΣΕΠ υπάλληλος να μιλάει έτσι σε πολίτη...Για το μόνο που μετάνιωσα είναι που δεν ζήτησα το ονοματεπώνυμό του! Τραγικός! Όπως κατάλαβες, πάλι στο μηδέν. Αφού έχεις συμπληρώσει 84 μήνες δικηγορίας, τότε, δεν χρειάζεται καν υπεύθυνη δήλωση για το 18μηνο, καθώς έχεις ήδη την απαιτούμενη προϋπηρεσία. Καλή επιτυχία και ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!


Λοιπόν ο συγκεκριμένος τύπος το χει κάνει και σε άλλους, το έκανε και στην κοπέλα μου, ειρωνικότατος (είμαι 100% σιγουρος οτι λέμε για τον ίδιο, ακούγεται λίγο μεγαλούτσικος στην ηλικία με λίγο μαλακιά φωνή), του ζητήσαμε ευγενικά τα στοιχεία του και με το που λεει η κοπέλα μου μου δινετε σας παρακαλώ το ονομα σας να το σημειώσω να ξερω με ποιον μιλησα αρχιζει να φωναζει και να λεει ποια εισαι εσυ που θα με απειλήσεις κτλ.. χωρις να εχει πει λέξη! Απορώ αν καταγράφονται οι συνομιλίες! Του λέει η κοπέλα μου έχω κάθε δικαίωμα να ξέρω με ποιον μιλάω σε οποιαδήποτε υπηρεσία, εκείνος να φωνάζει και να συνεχίζει οτι τον απειλεί κτλ, να λέει τι θα μου κάνεις, θα με κάνεις ντα, σαν παιδάκι πραγματικά, ζήτησε τα δικά της στοιχεία τα οποία και του έδωσε και του λέει εγώ δεν έχω να σας κρύψω κάτι ορίστε σας έδωσα τα στοιχεία μου εσεις; Και απαντάει είμαι η θέση 11 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Εκεί αρχίσαμε να γελάμε, τον είχαμε και σε ανοιχτή ακρόαση. και απλά το έκλεισε... Να έχεις τις σκοτούρες σου και να έχεις και τον κάθε υπαλληλάκο που ξύπνησε στραβά να σε πρήζει.. Απορώ γραφείο παραπόνων ή κάτι αντίστοιχο υπάρχει; Καλή δύναμη σε όλους..

Jetry μιλάμε για τον ίδιο...Χαρακτηριστικό η ...μαλακιά φωνή...Απίστευτος τύπος..Δεν βρήκα την ψυχραιμία να του απαντήσω όπως εσείς, παρά μόνον, άκουσε δύο φωνήεντα, απάντησε με ένα "ναι, ναι, καλά", επανέλαβα ...εμφαντικά τα φωνήεντα και έκλεισα αμέσως το ακουστικό!!! :twisted: :twisted: :twisted: Απαράδεκτος. Κάποιοι τύποι εκεί, είναι για σφαλιάρες!

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τετ Φεβ 08, 2017 7:20 pm

[quote="JohnyMnemonic"]Καλά κρασιά!!! Θα μπούνε απόφοιτοι θεολογικών σχολών, μουσικοί με διδακτορικά και ο κάθε πικραμένος

Ο Κοντονής ζήτησε να αυξηθεί η λίστα των υποψηφίων δικαστικών υπαλλήλων
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ, αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών
Προκειμένου να διευρυνθεί ο κύκλος των προσώπων που θα μπορούν να συμμετάσχει στον διαγωνισμό πρόσληψης δικαστικών υπαλλήλων (εφόσον έχουν φυσικά τα τυπικά προσόντα και τους τίτλους σπουδών), ο υπουργός Δικαιοσύνης, Σταύρος Κοντονής εισηγήθηκε στο ΑΣΕΠ την τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 1Κ/2017 προκήρυξής του (ΑΣΕΠ) για στην πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων.
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών.
Έτσι, με τον τρόπο αυτό, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης, διευρύνεται η δυνατότητα συμμετοχής στον διαγωνισμό για την πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων, ενώ δεν αποκλείεται κανένα πτυχίο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (κατηγορίας ΠΕ) και παράλληλα τηρείται η αρχή των «ίσων ευκαιριών» για όλους τους πολίτες που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και τα τυπικά προσόντα συμμετοχής στον εν λόγω διαγωνισμό.[/quot
Ο διαγωνισμός αυτός θα είναι επικερδής για το κράτος. Υποθετικά μιλώντας πάντα θα δούμε 10.000 χιλιάδες και άνω υποψηφίους για 404 θέσεις. Όσο για τη βάση διορισμού τι να πω; 1.800 με 1.900 για τους επικαλούμενους προϋπηρεσία χωρίς εντοπιότητα και χωρίς κοινωνικά κριτήρια; Εντελώς υποθετικά πάλι οι διοριστέοι για την ως άνω κατηγορία θα είναι πτυχιούχοι τμημάτων που κατά μέσο όρο εξάγουν πτυχιούχους με υψηλό βαθμό πτυχίου, όπως λ.χ. οι παιδαγωγικές σχολές. Καλή τύχη εύχομαι στους δικηγόρους και τους ασκούμενους που αν και "τρίφτηκαν" στην πρακτική των δικαστηρίων και έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, κινδυνεύουν να μείνουν απέξω. Είναι αυτό που ζούμε αξιοκρατικό σ' αυτήν την χώρα άλλος να κάνει την δουλειά άλλου;

Amarie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 4:26 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Amarie » Τετ Φεβ 08, 2017 11:10 pm

anthie έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Καλά κρασιά!!! Θα μπούνε απόφοιτοι θεολογικών σχολών, μουσικοί με διδακτορικά και ο κάθε πικραμένος

Ο Κοντονής ζήτησε να αυξηθεί η λίστα των υποψηφίων δικαστικών υπαλλήλων
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ, αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών
Προκειμένου να διευρυνθεί ο κύκλος των προσώπων που θα μπορούν να συμμετάσχει στον διαγωνισμό πρόσληψης δικαστικών υπαλλήλων (εφόσον έχουν φυσικά τα τυπικά προσόντα και τους τίτλους σπουδών), ο υπουργός Δικαιοσύνης, Σταύρος Κοντονής εισηγήθηκε στο ΑΣΕΠ την τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 1Κ/2017 προκήρυξής του (ΑΣΕΠ) για στην πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων.
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών.
Έτσι, με τον τρόπο αυτό, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης, διευρύνεται η δυνατότητα συμμετοχής στον διαγωνισμό για την πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων, ενώ δεν αποκλείεται κανένα πτυχίο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (κατηγορίας ΠΕ) και παράλληλα τηρείται η αρχή των «ίσων ευκαιριών» για όλους τους πολίτες που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και τα τυπικά προσόντα συμμετοχής στον εν λόγω διαγωνισμό.[/quot
Ο διαγωνισμός αυτός θα είναι επικερδής για το κράτος. Υποθετικά μιλώντας πάντα θα δούμε 10.000 χιλιάδες και άνω υποψηφίους για 404 θέσεις. Όσο για τη βάση διορισμού τι να πω; 1.800 με 1.900 για τους επικαλούμενους προϋπηρεσία χωρίς εντοπιότητα και χωρίς κοινωνικά κριτήρια; Εντελώς υποθετικά πάλι οι διοριστέοι για την ως άνω κατηγορία θα είναι πτυχιούχοι τμημάτων που κατά μέσο όρο εξάγουν πτυχιούχους με υψηλό βαθμό πτυχίου, όπως λ.χ. οι παιδαγωγικές σχολές. Καλή τύχη εύχομαι στους δικηγόρους και τους ασκούμενους που αν και "τρίφτηκαν" στην πρακτική των δικαστηρίων και έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, κινδυνεύουν να μείνουν απέξω. Είναι αυτό που ζούμε αξιοκρατικό σ' αυτήν την χώρα άλλος να κάνει την δουλειά άλλου;


Προσωπικά, εκτιμώ πως ελάχιστοι θα είναι οι απόφοιτοι νομικών σχολών που θα διοριστούν με την 1κ. Χωρίς να θέλω να θίξω αποφοίτους άλλων σχολών, καθώς όλοι όσοι θα συμμετάσχουν θα είναι προσοντούχοι, θα έχουν αποφοιτήσει από πανεπιστημιακά ιδρύματα, θα έχουν μεταπτυχιακά, και κατά πάσα πιθανότητα διδακτορικά, ωστόσο κατ' εμέ ισχύει το "έκαστος στο είδος του". Και εάν δεχτούμε ότι η εμπειρία στο αντικείμενο της θέσης του γραμματέα στα δικαστήρια είναι κάτι που δύναται να αποκτηθεί με την πάροδο του χρόνου, με βάσει την λογική αυτή θα πρέπει να δεχτούμε πως θα μπορούν οι δικηγόροι να διεκδικούν θέσεις νηπιαγωγών, δασκάλων, θεολόγων, γεωλόγων κ.ά. Είναι παράλογο για μια σύγχρονη χώρα που επιδιώκει ένα σύστημα απονομής δικαιοσύνης ταχύτερο, πιο ευέλικτο και αποτελεσματικό, να μη χρησιμοποιεί εξειδικευμένο προσωπικό και να απαξιώνει τους αποφοίτους νομικών σχολών στο βωμό των εσόδων.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Φεβ 08, 2017 11:25 pm

anthie έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Καλά κρασιά!!! Θα μπούνε απόφοιτοι θεολογικών σχολών, μουσικοί με διδακτορικά και ο κάθε πικραμένος

Ο Κοντονής ζήτησε να αυξηθεί η λίστα των υποψηφίων δικαστικών υπαλλήλων
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ, αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών
Προκειμένου να διευρυνθεί ο κύκλος των προσώπων που θα μπορούν να συμμετάσχει στον διαγωνισμό πρόσληψης δικαστικών υπαλλήλων (εφόσον έχουν φυσικά τα τυπικά προσόντα και τους τίτλους σπουδών), ο υπουργός Δικαιοσύνης, Σταύρος Κοντονής εισηγήθηκε στο ΑΣΕΠ την τροποποίηση της υπ’ αριθμ. 1Κ/2017 προκήρυξής του (ΑΣΕΠ) για στην πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων.
Η πρωτοβουλία του κ. Κοντονή να ζητήσει την τροποποίηση της επίμαχης προκήρυξης, πραγματοποιήθηκε μετά από διαμαρτυρίες πολιτών που είχαν μεν πτυχία της κατηγορίας ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης), αλλά η προκήρυξη του διαγωνισμού απέκλειε, ορισμένα πτυχία πανεπιστημιακών Σχολών.
Έτσι, με τον τρόπο αυτό, όπως αναφέρεται στην ανακοίνωση του υπουργείου Δικαιοσύνης, διευρύνεται η δυνατότητα συμμετοχής στον διαγωνισμό για την πρόσληψη δικαστικών υπαλλήλων, ενώ δεν αποκλείεται κανένα πτυχίο Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (κατηγορίας ΠΕ) και παράλληλα τηρείται η αρχή των «ίσων ευκαιριών» για όλους τους πολίτες που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις και τα τυπικά προσόντα συμμετοχής στον εν λόγω διαγωνισμό.[/quot
Ο διαγωνισμός αυτός θα είναι επικερδής για το κράτος. Υποθετικά μιλώντας πάντα θα δούμε 10.000 χιλιάδες και άνω υποψηφίους για 404 θέσεις. Όσο για τη βάση διορισμού τι να πω; 1.800 με 1.900 για τους επικαλούμενους προϋπηρεσία χωρίς εντοπιότητα και χωρίς κοινωνικά κριτήρια; Εντελώς υποθετικά πάλι οι διοριστέοι για την ως άνω κατηγορία θα είναι πτυχιούχοι τμημάτων που κατά μέσο όρο εξάγουν πτυχιούχους με υψηλό βαθμό πτυχίου, όπως λ.χ. οι παιδαγωγικές σχολές. Καλή τύχη εύχομαι στους δικηγόρους και τους ασκούμενους που αν και "τρίφτηκαν" στην πρακτική των δικαστηρίων και έχουν σπουδάσει το αντικείμενο, κινδυνεύουν να μείνουν απέξω. Είναι αυτό που ζούμε αξιοκρατικό σ' αυτήν την χώρα άλλος να κάνει την δουλειά άλλου;

Συμφωνώ μαζί σου anthie. Οι παιδαγωγικές σχολές είναι το λιγότερο...αγγλικές, γαλλικές, ιταλικές φιλολογίες και ενα σωρό άλλες όπου ο χαμηλότερος βαθμός είναι εννιά. Αν μπούνε όλα τα πτυχία αυτό μεταφράζεται σε:
α) Δέχονται όλα τα μεταπτυχιακά που έχουν δοθεί. Δηλαδή δεν θα υπάρχει μη συναφής με το αντικείμενο τίτλος.
β) Δέχονται οτι διδακτορικό έχει δοθεί. Εδώ και πάλι δεν υπάρχει μη-συνάφεια.
γ) Δέχονται όλες τις προϋπηρεσίες αφού πλέον δεν υπάρχει προϋπηρεσία μη συναφής με το βασικό πτυχίο.
Με λίγα λόγια δέχονται τα πάντα.
Οι αιτήσεις θα κυμανθούν περίπου σε 25,000-30,000 άτομα μπορεί και παραπάνω.Σκέψου τι έχει μαζευτεί απο 8 χρόνια μνημόνιο. Διαγωνισμός εκπαιδευτικών έχει να γίνει απο το 2009.
Άποψή μου πλέον για τις θέσεις με προϋπηρεσία η βάση θα κυμανθεί 2000+ (Δηλαδή βαθμός κοντά στο 9, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και φουλ προϋπηρεσία)
Για θέσεις χωρίς προυπηρεσία 1600+
......και στο το τέλος θα μπούνε άτομα με διδακτορικά στον "Ασκητικό βίο των μοναχών της Μονής Εσφιγμένου" απο καμια θεολογία.

Προσωπικά δεν θα κάνω την χάρη να τους δώσω ούτε το 15ευρω. Καλύτερα να πιω ένα ποτό έξω.
Πρώτη φορά αριστερά

ΥΓ* Για αυτούς που θα βιαστείτε να πείτε οτι και ο προηγούμενος ηταν για όλα τα πτυχία θα συμφωνήσω μαζί σας, αλλά με την διαφορά οτι ήταν γραπτός. Αυτό σημαίνει οτι η ξεχώρισε η φύρα απο τους υπόλοιπους.

reinvent
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 6:50 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό reinvent » Τετ Φεβ 08, 2017 11:41 pm

Για τους απόφοιτους της Νομικής ο διαγωνισμός είναι σκέτος εμπαιγμός. Επί τέσσερα χρόνια τουλάχιστον βουλιάζεις μέσα σε Κώδικες και χιλιάδες σελίδες θεωρίας, δίνεις εξετάσεις σε τεράστια ύλη για να πάρεις άδεια εξάσκησης επαγγέλματος κι έρχεται ο απόφοιτος λ.χ. των ΤΕΦΑΑ με βαθμό πτυχίου 9 και σε αφήνει πίσω κατά εκατοντάδες μόρια. Δεν είναι ότι δεν μπορούν και άλλοι απόφοιτοι να μάθουν τη δουλειά του δικαστικού γραμματέα. Απλά ένας απόφοιτος της Νομικής γνωρίζει το αντικείμενο καλύτερα από κάθε άλλον και σε βάθος. Αν θέλει το Υπουργείο Δικαιοσύνης να δώσει την ευκαιρία σε όλους τους πτυχιούχους να λάβουν μέρος στον διαγωνισμό ας το κάνει, όμως θα έπρεπε να προβλεφθεί αυξημένη μοριοδότηση για τους νομικούς. Όλα τ' άλλα γίνονται για τα παράβολα.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες