Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
georgepal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2017 4:03 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό georgepal » Πέμ Φεβ 02, 2017 4:45 pm

anthie έγραψε:
lenitsa έγραψε:Γεια σας! Ουτε εγώ έχω ξανακάνει τα χαρτιά μου για προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω ανκαποιος εμπειρικά μπορεί να μου πει αν έχω ελπίδες με πτυχίο, 1,5 χρονο εμπειρία , και Αριστη γνώση Αγγλικών ως τέκνο πολυτέκνων...

Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα -ούτε καν πιθανολογώντας- σε τέτοιου είδους απορίες επειδή στη συγκεκριμένη προκήρυξη έχουν ενταχθεί κι άλλες πέραν των νομικών και οικονομολόγων ειδικότητες. Μπορείτε να ανατρέξετε στους πίνακες επιτυχόντων και διοριστέων του αρχείου του ΑΣΕΠ στην προκήρυξη του διαγωνισμού 2015 με σειρά προτεραιότητας για θέσεις εφοριακών, αλλά και πάλι οι διαπιστώσεις σας θα έχουν σχετική αξία.



Που θα τον βρούμε τον πίνακα αυτόν να πάρουμε μια ιδέα ;

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Πέμ Φεβ 02, 2017 6:04 pm

georgepal έγραψε:
anthie έγραψε:
lenitsa έγραψε:Γεια σας! Ουτε εγώ έχω ξανακάνει τα χαρτιά μου για προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω ανκαποιος εμπειρικά μπορεί να μου πει αν έχω ελπίδες με πτυχίο, 1,5 χρονο εμπειρία , και Αριστη γνώση Αγγλικών ως τέκνο πολυτέκνων...

Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα -ούτε καν πιθανολογώντας- σε τέτοιου είδους απορίες επειδή στη συγκεκριμένη προκήρυξη έχουν ενταχθεί κι άλλες πέραν των νομικών και οικονομολόγων ειδικότητες. Μπορείτε να ανατρέξετε στους πίνακες επιτυχόντων και διοριστέων του αρχείου του ΑΣΕΠ στην προκήρυξη του διαγωνισμού 2015 με σειρά προτεραιότητας για θέσεις εφοριακών, αλλά και πάλι οι διαπιστώσεις σας θα έχουν σχετική αξία.



Που θα τον βρούμε τον πίνακα αυτόν να πάρουμε μια ιδέα ;

http://www.asep.gr/webcenter/faces/orac ... 67xvq6wi_5

http://www.asep.gr/webcenter/faces/orac ... 67xvq6wi_5

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Πέμ Φεβ 02, 2017 7:12 pm

anthie έγραψε:
georgepal έγραψε:
anthie έγραψε:Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα -ούτε καν πιθανολογώντας- σε τέτοιου είδους απορίες επειδή στη συγκεκριμένη προκήρυξη έχουν ενταχθεί κι άλλες πέραν των νομικών και οικονομολόγων ειδικότητες. Μπορείτε να ανατρέξετε στους πίνακες επιτυχόντων και διοριστέων του αρχείου του ΑΣΕΠ στην προκήρυξη του διαγωνισμού 2015 με σειρά προτεραιότητας για θέσεις εφοριακών, αλλά και πάλι οι διαπιστώσεις σας θα έχουν σχετική αξία.



Που θα τον βρούμε τον πίνακα αυτόν να πάρουμε μια ιδέα ;

http://www.asep.gr/webcenter/faces/orac ... 67xvq6wi_5

http://www.asep.gr/webcenter/faces/orac ... 67xvq6wi_5

Μπορείτε να κοιτάξετε λ.χ. στην προκήρυξη 2Κ/2015 που αφορούσε θέσεις νομικών και οικονομολόγων.

kryst
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 2:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό kryst » Πέμ Φεβ 02, 2017 10:27 pm

ξερετε εαν μπορω να δηλωσω θεση πουχει και εντοπιοτητα και ειδικη κατηγορια ενω ειμαι στην ειδικη κατηγορια αλλα δεν εχω εντοπιοτητα?

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Παρ Φεβ 03, 2017 1:38 pm

mitsakiiiii έγραψε:
anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:

Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!


Τι να πω. Ίσως να ακολουθούν αυτήν την ανορθόδοξη τακτική με όσους υποψήφιους είναι ασκούμενοι και δεν έχουν λάβει την δικηγορική ιδιότητα. Για τους δικηγόρους δεν ισχύει τέτοια προϋπόθεση, εφόσον αρκεί το πιστοποιητικό του ΔΣ για την απόδειξη πρακτικής άσκησης. Μήπως η βεβαίωση που σας έδωσαν από ΔΣ δεν ήταν πλήρης για κάποιον λόγο; Λ.χ. δεν ανέγραφε ότι ασκηθήκατε μέχρι την ημέρα έκδοσής της σύμφωνα με τον νόμο; Πάντως η κατάσταση συμπαραστάσεων ασκουμένων (ένα δίφυλλο που συμπληρώνεται χειρόγραφα με υπογραφές γραμματέων δικαστηρίων) μπορεί να συμπληρωθεί από τον πρώτο μήνα ή και στο τελευταίο μήνα άσκησης, οπότε δεν περιγράφει τυπικά ούτε συνήθως αποδεικνύει το σύνολο του χρόνου που έχετε διανύσει, και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται κάθε μήνα άσκησης.
. καλημερα σας πληροφορώ οτι ηταν πληρέστατο καθώς το πήρα απο τον σύλλογο μ ολα τ αναγραφόμενα απο την προκήρυξη στοιχεία. Αν έχετε ξανακάνει τ χαρτιά σας και δεν διοριστηκατε και είστε απλα σε λίστα κατάταξης εκει φαίνεται μια χαρά γιατί δεν έχουν ανοίξει τον φακελο για να επιβεβαιώσουν οτιδήποτε δηλώνει κανεις.επομενως ειναι πλασματική η σειρά εκει.δεν μπορούν να ελέγξουν όλες τις αιτήσεις παρα μονο των διοριστεων. Εγώ σας το τόνισα γιατί επειδή ημουν στους διοριστεους και είχα ηδη 3 χρονια δικηγορική ιδιοτητα δεν μου προσμετρηθηκαν. Στη δε ένσταση μου ανέφεραν αυτο για τις παραστάσεις. Και σε καθε περίπτωση τ ανέφερα για ν το γνωρίζει ο κόσμος να μην την πατήσει.εγω προσωπικά επειδή αυτή τη λίστα δεν την έχω θα στείλω βεβαίωση συλλόγου.θα δηλώσω μεν τους 18 μήνες αλλα ξέρω οτι αν ειμαι κοντά στους διοριστεους δεν θα τους λάβουν υπόψιν.κ αυτό γιατί βασίζονται στ κομμάτι της προκήρυξης π λεει για παραστάσεις.μακαρι να ειναι πιο ξεκάθαρη η τωρινή προκήρυξη και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους!!!


Απίστευτο και άδικο... Κρίμα, γιατί πάνε χαμένα πολλά μόρια...Πάντως η προκήρυξη, ομολογουμένως, είναι παραπλανητική με αυτό το ζήτημα. Δίνει την εντύπωση, τουλάχιστον, για τους ασκούμενους, ότι αρκεί πιστοποιητικό από το Σύλλογο περί της εγγραφής τους ως ασκούμενων, με δεδομένο ότι, σε άλλους Συλλόγους, οι παραστάσεις ασκουμένων δεν ήταν υποχρεωτική. Δηλαδή, προσμέτρησαν εμπειρία ασκουμένων στην Αθήνα και όχι των άλλων. Πολύ άδικο αυτό. Ήθελα να ήξερα, αν μπορούμε να προσκομίσουμε κάποια βεβαίωση υπογεγραμμένη από το δικηγόρο που ασκηθήκαμε, που να βεβαιώνει παραστάσεις κατά την άσκησή μας (χωρίς υπογραφή από γραμματέα κλπ). Άλλως, ακριβές αντίγραφο της βεβαίωσης του δικηγόρου ότι ασκηθήκαμε σε αυτόν (αυτήν που καταθέσαμε για να συμμετάσχουμε στις εξετάσεις για τη λήψη της άδειας) και να αναφέρεται στο πιστοποιητικό του Συλλόγου, ότι η εγγραφή μας ως ασκουμένων έγινε τότε, έληξε τότε και ως κε περισσού ότι ασκηθήκαμε στον χ δικηγόρο σύμφωνα με το νόμο κλπ κλπ. Τι λέτε παιδιά? Αααχχχ, κρίμα...

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Παρ Φεβ 03, 2017 1:56 pm

mitsakiiiii έγραψε:
anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:

Εγω σας τα αναφέρω γιατί την πάτησα. Στην ενσταση συγκεκριμένα έγραφε ότι δεν προσκόμισα τις ελαχιστες παραστάσεις που προβλέπονταν προκιεμενου ν δωσω για την αδεια του δικηγόρου. Στην προκήρυξη δεν τ λεει ξεκάθαρα, αλλά μια χαρα δεν μου μετρησαν τους 18 μηνες!!! Εγω προσωπικα που αυτο τον καταλογο δεν τον εχω χανω τους 18 μηνες!!!


Τι να πω. Ίσως να ακολουθούν αυτήν την ανορθόδοξη τακτική με όσους υποψήφιους είναι ασκούμενοι και δεν έχουν λάβει την δικηγορική ιδιότητα. Για τους δικηγόρους δεν ισχύει τέτοια προϋπόθεση, εφόσον αρκεί το πιστοποιητικό του ΔΣ για την απόδειξη πρακτικής άσκησης. Μήπως η βεβαίωση που σας έδωσαν από ΔΣ δεν ήταν πλήρης για κάποιον λόγο; Λ.χ. δεν ανέγραφε ότι ασκηθήκατε μέχρι την ημέρα έκδοσής της σύμφωνα με τον νόμο; Πάντως η κατάσταση συμπαραστάσεων ασκουμένων (ένα δίφυλλο που συμπληρώνεται χειρόγραφα με υπογραφές γραμματέων δικαστηρίων) μπορεί να συμπληρωθεί από τον πρώτο μήνα ή και στο τελευταίο μήνα άσκησης, οπότε δεν περιγράφει τυπικά ούτε συνήθως αποδεικνύει το σύνολο του χρόνου που έχετε διανύσει, και δεν είναι υποχρεωτικό να συμπληρώνεται κάθε μήνα άσκησης.
. καλημερα σας πληροφορώ οτι ηταν πληρέστατο καθώς το πήρα απο τον σύλλογο μ ολα τ αναγραφόμενα απο την προκήρυξη στοιχεία. Αν έχετε ξανακάνει τ χαρτιά σας και δεν διοριστηκατε και είστε απλα σε λίστα κατάταξης εκει φαίνεται μια χαρά γιατί δεν έχουν ανοίξει τον φακελο για να επιβεβαιώσουν οτιδήποτε δηλώνει κανεις.επομενως ειναι πλασματική η σειρά εκει.δεν μπορούν να ελέγξουν όλες τις αιτήσεις παρα μονο των διοριστεων. Εγώ σας το τόνισα γιατί επειδή ημουν στους διοριστεους και είχα ηδη 3 χρονια δικηγορική ιδιοτητα δεν μου προσμετρηθηκαν. Στη δε ένσταση μου ανέφεραν αυτο για τις παραστάσεις. Και σε καθε περίπτωση τ ανέφερα για ν το γνωρίζει ο κόσμος να μην την πατήσει.εγω προσωπικά επειδή αυτή τη λίστα δεν την έχω θα στείλω βεβαίωση συλλόγου.θα δηλώσω μεν τους 18 μήνες αλλα ξέρω οτι αν ειμαι κοντά στους διοριστεους δεν θα τους λάβουν υπόψιν.κ αυτό γιατί βασίζονται στ κομμάτι της προκήρυξης π λεει για παραστάσεις.μακαρι να ειναι πιο ξεκάθαρη η τωρινή προκήρυξη και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους τους συναδέλφους!!!


(υπ'αρ. 23/2005 απόφαση ολομέλειας ΑΣΕΠ)
Τα δικαιολογητικά απόδειξης της εμπειρίας που υποβάλλουν στις διαδικασίες πρόσληψης μέσω ΑΣΕΠ και για την διεκδίκηση τακτικής θέσης του Διοικητικού – Οικονομικού κλάδου ΠΕ οι δικηγόροι που εργάζονται ως ελεύθεροι επαγγελματίες ή κάνουν πρακτική άσκηση, περιγράφει πρόσφατη απόφαση της Ολομελείας του ΑΣΕΠ.

Η ρύθμιση κρίθηκε αναγκαία καθώς έπρεπε να εναρμονιστούν παλαιότερες αποφάσεις του ΑΣΕΠ με τις σχετικές ρυθμίσεις του Ν. 3260/2004 «για την απόδειξη του χρόνου και του είδους της εμπειρίας ελεύθερου επαγγελματία», στην περίπτωση των δικηγόρων ή των ασκουμένων δικηγόρων.

Έτσι, αποφασίσθηκε να υποβάλλονται τα ακόλουθα πέντε δικαιολογητικά:
1. Πιστοποιητικό του οικείου Δικηγορικού Συλλόγου από το οποίο να προκύπτει, πότε ο δικηγόρος απέκτησε την ιδιότητα του ασκουμένου και πότε αυτή του δικηγόρου.
2. Βεβαίωση του Ταμείου Νομικών από την οποία να προκύπτει πότε ασφαλίστηκε ως δικηγόρος ή ενδεχομένως και ως ασκούμενος (επειδή η ασφάλιση του ασκουμένου είναι προαιρετική), καθώς και ότι εξακολουθεί να είναι ασφαλισμένος κατά τον χρόνο έκδοσης της βεβαίωσης.
3. Επικυρωμένα από τον Δικηγορικό Σύλλογο φωτοαντίγραφα των «καταστάσεων παραστάσεων στα Δικαστήρια» και των «καταστάσεων προεισπράξεων συμβολαίων» μέχρι την ημέρα της υποβολής της αίτησής τους συμμετοχής στο διαγωνισμό.
4. Αντίγραφο επικυρωμένο από το Δικηγορικό Σύλλογο της κατατεθείσης σε αυτόν βεβαίωσης του δικηγόρου στον οποίο ασκήθηκαν (το οποίο χρησίμευσε ως δικαιολογητικό για τη συμμετοχή στην εξέταση επ’ αδεία), προκειμένου να προσδιορισθεί ορθά ο χρόνος άσκησης, λαμβανομένου υπ’ όψη ότι έχουν εμφανισθεί περιπτώσεις υποψηφίων κατά τις οποίες ζητείται υπολογισμός 50 ή 60 μηνών χρόνου άσκησης, ενώ αυτή δεν διαρκεί κατά νόμον περισσότερο από 18 μήνες.
5. Ειδικά για τους έμμισθους δικηγόρους, εφόσον τυχόν αυτοί δεν πραγματοποιούν παραστάσεις στα δικαστήρια και δεν συντάσσουν συμβόλαια πελατών τους (και επομένως δεν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες επί όσον τουλάχιστον χρόνο είναι έμμισθοι), αρκεί βεβαίωση του φορέα στον οποίο εργάζονται ως έμμισθοι, από την οποία να προκύπτει το είδος της δικηγορικής υπηρεσίας που προσφέρουν και ο τρόπος της πληρωμής τους.
Επιπλέον, στις προκηρύξεις πρέπει να σημειώνεται ότι η προσκόμιση του τρίτου κατά σειρά δικαιολογητικού θα είναι ενδεικτική (μία μόνο παράσταση ή ένα μόνο συμβόλαιο κατ’ έτος) και μόνο για τα έτη κατά τα οποία ο δικηγόρος θα εμφανίζει μηδενική απασχόληση (καμιά απολύτως παράσταση και κανένα συμβόλαιο) δεν θα προσμετράται χρόνος εμπειρίας.


Δείτε και αυτό συνάδελφοι, μήπως βοηθήσει. Παλαιότερα, απαιτείτο να προσκομιστεί στο ΑΣΕΠ και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθήκαμε, για να προσμετρηθεί το 18μηνο. Δεν αφήνει να εννοηθεί κάτι άλλο για τους ασκούμενους, παρά μόνον, να προσδιοριστεί ο ακριβής χρόνος της άσκησης για να προσμετρηθεί ως εμπειρία. Ας ζητήσουμε, επομένως, την ανωτέρω βεβαίωση, μπας και βοηθήσει.Καλή επιτυχία σε όλους και ό,τι καλύτερο στον καθένα/ στην καθεμία!!!

iriefthi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 11:45 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό iriefthi » Παρ Φεβ 03, 2017 2:15 pm

Eπειδη και εγω πρωτη φορα τα κανω τα χαρτια μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξερει κάποιος να μου απαντησει αν οταν δηλωνεις την προτίμηση σου σε εναν συγκεκριμένο κωδικό θεσης και αυτός ο κωδικος έχει 2 θεσεις, η μια με εμπειρια και η αλλη χωρις εμπειρια, οταν κανεις την αιτηση συμμετεχεις και στις 2 θεσεις?? εννοειται οτι προσκομιζεις χαρτι απο τον ασφαλιστικο φορεα που θα χρησιμευσει στην θεση με εμπειρια αν όμως θελεις να συμμετάσχεις και στη θεση χωρις εμπειρια γίνεται??? και αν γινεται πως??

nemesis86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 5:56 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό nemesis86 » Παρ Φεβ 03, 2017 6:58 pm

Όσον αφορά την άσκηση να σας πω ότι ρώτησα στο σύλλογο και επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε που έδωσα εξετάσεις για την άδεια,αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει τίποτα από το αρχείο μου ως ασκούμενη,τα έχουν καταστρέψει όλα επομένως δεν υπάρχει τίποτα από τα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει τότε για να πάρω μέρος στις εξετάσεις,μεταξύ των οποίων και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθηκα για την οποία μιλάτε..υποθετω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους τους συλλόγους για τους παλιούς τουλάχιστον..το πιστοποιητικό άσκησης βέβαια που πήρα από το σύλλογο γράφει ξεκάθαρα τις ημερομηνίες για το χρονικό διάστημα άσκησης και τα ονόματα των δικηγόρων που ασκηθηκα,δεν αφήνει κάποια αμφιβολία..το μόνο χαρτί που ειλικρινά ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ έχω είναι ένα απλό αντίγραφο με την κατάσταση με τις παραστάσεις που έκανα ως ασκούμενη με τις υπογραφές των γραμματέων (για την οποία μίλησε το mitsaki)..το πρωτότυπο δεν υπάρχει πια οποτε όσοι κατά τύχη το έχουμε να μας το επικυρώσει κάποιος δικηγόρος κ είμαστε οκ;;;γτ ο σύλλογος δεν μου το επικυρώνει..!!σε όσους οι σύλλογοι μας δεν μας δίνουν βεβαίωση δικηγόρου πώς θα καλυφθουμε;;πργματικα διαπιστώνω ότι το θέμα της άσκησης είναι θέμα τύχης για τον καθένα,τι έχει κρατήσει στο αρχείο του η αν υπάρχουν ακόμα στο σύλλογο τα χαρτιά του!!

Donadeus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Παρ Οκτ 02, 2009 1:44 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Donadeus » Παρ Φεβ 03, 2017 9:16 pm

Ερώτηση άσχετη με τα παραπάνω:
Όταν κάποιος προσκομίζει το πιστοποιητικό του ταμείου νομικών σύμφωνα με το οποίο έχει γραφτεί στο ταμείο αυτό από κάποια ημερομηνία και συνεχίζει να είναι γραμμένος μέχρι και σήμερα πρέπει για την απόδειξη της προϋπηρεσίας ως δικηγόρου να προσκομίσει και ασφαλιστική ενημερότητα ή το πιστοποιητικό αυτό αρκεί;

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Παρ Φεβ 03, 2017 9:41 pm

Donadeus έγραψε:Ερώτηση άσχετη με τα παραπάνω:
Όταν κάποιος προσκομίζει το πιστοποιητικό του ταμείου νομικών σύμφωνα με το οποίο έχει γραφτεί στο ταμείο αυτό από κάποια ημερομηνία και συνεχίζει να είναι γραμμένος μέχρι και σήμερα πρέπει για την απόδειξη της προϋπηρεσίας ως δικηγόρου να προσκομίσει και ασφαλιστική ενημερότητα ή το πιστοποιητικό αυτό αρκεί;


Εννοείται ότι η βεβαίωση του Ταμείου Νομικών αρκεί. Σε καμία περίπτωση ασφαλιστική ενημερότητα, μιας και δεν το αναφέρει η προκήρυξη. Καλή επιτυχία!

fol2011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2017 12:47 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό fol2011 » Παρ Φεβ 03, 2017 9:48 pm

nemesis86 έγραψε:Όσον αφορά την άσκηση να σας πω ότι ρώτησα στο σύλλογο και επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε που έδωσα εξετάσεις για την άδεια,αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει τίποτα από το αρχείο μου ως ασκούμενη,τα έχουν καταστρέψει όλα επομένως δεν υπάρχει τίποτα από τα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει τότε για να πάρω μέρος στις εξετάσεις,μεταξύ των οποίων και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθηκα για την οποία μιλάτε..υποθετω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους τους συλλόγους για τους παλιούς τουλάχιστον..το πιστοποιητικό άσκησης βέβαια που πήρα από το σύλλογο γράφει ξεκάθαρα τις ημερομηνίες για το χρονικό διάστημα άσκησης και τα ονόματα των δικηγόρων που ασκηθηκα,δεν αφήνει κάποια αμφιβολία..το μόνο χαρτί που ειλικρινά ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ έχω είναι ένα απλό αντίγραφο με την κατάσταση με τις παραστάσεις που έκανα ως ασκούμενη με τις υπογραφές των γραμματέων (για την οποία μίλησε το mitsaki)..το πρωτότυπο δεν υπάρχει πια οποτε όσοι κατά τύχη το έχουμε να μας το επικυρώσει κάποιος δικηγόρος κ είμαστε οκ;;;γτ ο σύλλογος δεν μου το επικυρώνει..!!σε όσους οι σύλλογοι μας δεν μας δίνουν βεβαίωση δικηγόρου πώς θα καλυφθουμε;;πργματικα διαπιστώνω ότι το θέμα της άσκησης είναι θέμα τύχης για τον καθένα,τι έχει κρατήσει στο αρχείο του η αν υπάρχουν ακόμα στο σύλλογο τα χαρτιά του!!


Ναι, να το επικυρώσεις και να το προσκομίσεις. Άλλωστε, όπως ανέφερε και το Mitsaki, αυτό ζητάνε. Για όσους από εμάς δεν ήταν υποχρεωτικές οι παραστάσεις για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό για τη λήψη της άδειας, ίσως, βοηθούσε η βεβαίωση του δικηγόρου (γι' αυτό ψαχνόμαστε). Οπότε το προσκομίζεις επικυρωμένο και είσαι καλυμμένη!

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Σάβ Φεβ 04, 2017 12:11 am

nemesis86 έγραψε:Όσον αφορά την άσκηση να σας πω ότι ρώτησα στο σύλλογο και επειδή έχουν περάσει κάμποσα χρόνια από τότε που έδωσα εξετάσεις για την άδεια,αυτή τη στιγμή ΔΕΝ υπάρχει τίποτα από το αρχείο μου ως ασκούμενη,τα έχουν καταστρέψει όλα επομένως δεν υπάρχει τίποτα από τα δικαιολογητικά που είχα καταθέσει τότε για να πάρω μέρος στις εξετάσεις,μεταξύ των οποίων και η βεβαίωση του δικηγόρου που ασκηθηκα για την οποία μιλάτε..υποθετω ότι το ίδιο ισχύει σε όλους τους συλλόγους για τους παλιούς τουλάχιστον..το πιστοποιητικό άσκησης βέβαια που πήρα από το σύλλογο γράφει ξεκάθαρα τις ημερομηνίες για το χρονικό διάστημα άσκησης και τα ονόματα των δικηγόρων που ασκηθηκα,δεν αφήνει κάποια αμφιβολία..το μόνο χαρτί που ειλικρινά ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ έχω είναι ένα απλό αντίγραφο με την κατάσταση με τις παραστάσεις που έκανα ως ασκούμενη με τις υπογραφές των γραμματέων (για την οποία μίλησε το mitsaki)..το πρωτότυπο δεν υπάρχει πια οποτε όσοι κατά τύχη το έχουμε να μας το επικυρώσει κάποιος δικηγόρος κ είμαστε οκ;;;γτ ο σύλλογος δεν μου το επικυρώνει..!!σε όσους οι σύλλογοι μας δεν μας δίνουν βεβαίωση δικηγόρου πώς θα καλυφθουμε;;πργματικα διαπιστώνω ότι το θέμα της άσκησης είναι θέμα τύχης για τον καθένα,τι έχει κρατήσει στο αρχείο του η αν υπάρχουν ακόμα στο σύλλογο τα χαρτιά του!!


Αυτη την βεβαιωση θελουν από το ΑΣΕΠ οπότε είσαι τυχρεός-ή. Εγώ προσωπικά δεν είχα κρατήσει τίποτα και από το ΑΣΕΠ μου είχαν πει ότι έπρεπε να τα είχα κρατήσει και πως απο τον Δικηγορικο Σύλλογο τους τα στέλνουν. Σε καθε περίπτωση μου είπαν όσα περισσότερα έχω τόσο καλύτερα. (Κοινώς πρέπει να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες). Στην δε ένσταση που είχα κάνει που απάντησαν ως εξής: "Για το επίμαχο διάστημα.....ήτοι των 18 μηνών ΔΕΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΗΚΕ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ σε δικαστήρια (πλησίον δικηγόρου- συμπαράσταση) και άρα σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος της δικηγορικής άσκησης της ενισταμένης δεν μπορεί να προσμετρηθεί ως χρόνος εμπειρίας. Το ξέρω ότι στο πιστοποιητικό του Συλλόγου γράφει αναλυτικά τα πάντα και χρονικό διάστημα αλλά και δικηγόρους στους οποίους έκανες άσκηση. Εγώ απλά το ανέφερα για να διευκολύνω και να τονίσω το ζήτημα. Καλή επιτυχία σε όλους!!!

Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Σάβ Φεβ 04, 2017 1:52 pm

Καλησπερα σε όλους!!Ηθελα να μαθω κάτι,αν προσκομίσουμε βεβαίωση δικηγόρου που να αναγράφει την συμπαράσταση μας σε μια τουλάχιστον δικάσιμο κατά τον χρόνο της άσκησης μας θα ληφθεί υπόψη;;Επίσης θα χρειαστεί επικύρωση από σύλλογο;;Ευχαριστω προκαταβολικά και ειδικότερα το mitsaki για τις χρήσιμες πληροφοριες :D

Giotaf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 5:45 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Giotaf » Σάβ Φεβ 04, 2017 1:58 pm

Επίσης αν έχει πραγματοποιηθεί άσκηση στα δικαστήρια,για να προσμετρηθεί ως εμπειρία να φανταστώ πως αρκεί η βεβαίωση από το δικαστήριο;;η και αυτή θέλει επικύρωση από τον σύλλογο;;Προσπαθώ εδώ και παρα πολυ καιρό να πετύχω ελεύθερη γραμμή στο ΑΣΕΠ αλλά μάταια...Πως θα πληροφορηθούμε;;

Vasiliki84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 18, 2015 9:48 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Vasiliki84 » Σάβ Φεβ 04, 2017 5:32 pm

anthie έγραψε:
iriefthi έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να να ρωτήσω αν ξερει κανεις για τις θέσεις ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ η προϋπηρεσία που θα γίνεται δεκτή είναι μόνο ως γραμματές γενικά? Διότι για αυτές τις θέσεις ζητούν Πτυχίο Οικονομολόγου και το λογικό είναι κάποιος με πτυχίο οικονομικών να έχει προϋπηρεσια σε αντικέιμενο όπως Βοηθός Λογιστή ή Λογιστής ή οτι άλλο συναφές με την ειδικότητα του Οικονομολόγου. Συγκεκριμένα εγω έχω σαν Βοηθός Λογιστή και υπάλληλοι που τηρούν λογιστικά βιβλία.

Προσμετράται η προϋπηρεσία σε συναφή έργα με την ειδικότητα/με το πτυχίο σας. Δεν είναι απαραίτητο να προκύπτει και συνάφεια με αντικείμενο θέσης ΠΕ Γραμματέων. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχετε ιδέα λ.χ. από πολιτική, ποινική και διοικητική δικονομία. Αυτά θα τα μάθετε σιγά σιγά στην πορεία..

Είσαι σίγουρη anthie; Στη σελίδα 24 της προκήρυξης παράγραφο 3 γράφει ως βαθμολογούμενη εμπειρία την εμπειρία με αντικείμενο συναφή με το αντικείμενο της προ πλήρωσης θέσης...και στη σελίδα 2 που είναι η περιγραφή της θέσης λέει ότι οι γραμματείς συντάσσουν πρακτικά, εκθέσεις, πράξεις με βάση τις ισχύουσες διατάξεις τηρούν και ενημερώνουν τα βιβλία,εκδίδουν αποσπάσματα κλπ....ένας οικονομολόγος δεν νομίζω ότι κάνει κάτι από αυτά.....έχει ρωτήσει κανείς στον ΑΣΕΠ;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες