Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Κυρ Νοέμ 13, 2016 3:06 pm

Γεια σε όλα τα μέλη.

Έχω το εξής θέμα που αφορά την βεβαίωση προϋπηρεσίας από δημόσια ΙΕΚ.

Η προκήρυξη 3Κ/2016 (όπως και η 2Κ/2016), μεταξύ των άλλων, αναφέρει τα εξής όσο αφορά την αναγνώριση προϋπηρεσίας από τα δημόσια ΙΕΚ.

Βεβαίωση του εκπαιδευτικού ιδρύματος ή φορέα, στην οποία να αναφέρονται οπωσδήποτε:

... το είδος της διδακτικής απασχόλησης (πλήρης ή μερική) και τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα αυτής (ώρες ανά εβδομάδα για χ εβδομάδες ή μήνες και σύνολο ωρών διδασκαλίας) καθώς και το πλήρες ωράριο εβδομαδιαίας διδακτικής απασχόλησης που ίσχυε κατά τον χρόνο που παρασχέθηκε το διδακτικό έργο, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις.

Το πλήρες ωράριο εβδομαδιαίας διδακτικής απασχόλησης πρέπει να αναφέρεται στη βεβαίωση ακόμη και όταν προκύπτει με ανάλογη εφαρμογή διάταξης, κατ’ αντιστοιχία προς άλλη βαθμίδα εκπαίδευσης."

Το ερώτημα μου είναι: Οι βεβαιώσεις που μας δίνουν από τα ΙΕΚ δεν αναγράφουν τίποτα για πλήρες ωράριο.

Τι κάνουμε στην προκειμένη περίπτωση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Κυρ Νοέμ 13, 2016 8:56 pm

Λογικά αν δεν αναφέρει η βεβαίωση πόσες ώρες ήταν εβδομαδιαία θα το αναφέρει η σύμβαση.
Αν και εσύ θα βάλεις τα ένσημα του ΙΚΑ ή άλλου ασφαλιστικού φορέα σαν μήνες απασχόλησης και θα στείλεις μαζί τη βεβαίωση από τα ΙΕΚ και αντίγραφο της σύμβασης κι άστους να υπολογίσουν αν είναι κάτι διαφορετικό.
Πιστεύω ότι δε θα έχεις πρόβλημα. αφού έχεις βεβαίωση και σύμβαση, υπάρχει και η βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα.
Π.χ. εγώ που δηλώνω από τα ΕΠΑ.Σ. μαθητείας του ΟΑΕΔ τα δέχονται κανονικά, γιατί το λέει η σύμβαση, ενώ η βεβαίωση αναφέρει συνολικά τις ώρες.

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Πέμ Ιαν 26, 2017 11:48 am

Επανέρχομαι στο θέμα για να πληροφορήσω οποιοδήποτε ενδιαφέρεται.

Αφού ήρθα σε επικοινωνία με οποιονδήποτε οργανισμό μπορείτε να φανταστείτε (ΑΣΕΠ, ΙΝΕΔΙΒΙΜ, Υπουργείο, Γενικές γραμματείες κ.τ.λ.)και αφού δεν πήρα συγκεκριμένη απάντηση από κανένα τους έστειλα συμβάσεις - βεβαιώσεις - ένσημα και απλά περίμενα τον ΑΣΕΠ...

Και ω του θαύματος μου αναγνώρισαν για 421 ώρες στα ΙΕΚ 5 μήνες προϋπηρεσίας...!!!

alekal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 10, 2016 2:02 pm

Re: Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό alekal » Πέμ Φεβ 02, 2017 2:24 pm

Αν κατάλαβα καλά επικοινώνησες με το ΑΣΕΠ και σε ενημέρωσαν για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας σου για τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Σημαίνει ότι οι αιτήσεις βρίσκονται σε στάδιο επεξεργασίας; Μήπως έχεις κάποια ενημέρωση σχετικά με την ανακοίνωση αποτελεσμάτων; Έχω κάνει κι εγώ αίτηση για αυτή την προκήρυξη. Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Anthem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 04, 2016 5:03 pm

Re: Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό Anthem » Πέμ Φεβ 02, 2017 3:19 pm

Όχι δεν επικοινώνησα με τον ΑΣΕΠ.

Απλά είδα τα τους μήνες προϋπηρεσίας από τους πίνακες των προσωρινών αποτελεσμάτων της 2κ/2016 και ξέροντας πόσους μήνες είχα πέραν των ΙΕΚ υπολόγισα αυτό που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα.

alekal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 10, 2016 2:02 pm

Re: Προκήρυξη 3Κ/2016 και πλήρες ωράριο ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό alekal » Πέμ Φεβ 02, 2017 4:11 pm

Οκ, ευχαριστώ. Αν κάποιος έχει κάποια ενημέρωση για το πότε αναμένονται τα αποτελέσματα ας το γράψει. Καλή συνέχεια!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες