προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
KARA2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Ιαν 04, 2017 1:12 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό KARA2007 » Τρί Ιαν 24, 2017 10:13 pm

Μπορεί να μου πεί κάποιος στην κατηγορία των Πολυτέκνων (ΠΕ Διοικητικού με εμπειρία), πόσα μόρια πρέπει να έχεις για να μπείς στον πίνακα των διοριστέων? Αν γνωρίζετε από παλαιότερες προκηρύξεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Τετ Ιαν 25, 2017 10:47 am

[quote="MATILDA


Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία δεν έχεις άδικο κάπως έτσι κινούμαι και εγώ και ας είμαι στην 80αδα !!. Τώρα όσον αφορά την πληροφόρηση εκ των έσω στο ΑΣΕΠ μην περιμένεις να σου απαντήσουν όχι γιατί δεν ξέρουν τα αιτήματα, όντως ειναι γνωστά σε αυτούς, απλά κατάλαβε πια οτι δεν ειναι στην δικαιοδοσία του ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ είναι ένα πιόνι πλέον, πόσοι, ποιοι (κατηγορια, ειδικότητες, πτυχία) και πού το καθορίζουν οι Φορείς και οι Υπουργοί. Το ΑΣΕΠ εκτελει εντολές δεν επιλέγει αυτό ποια προκήρυξη θα βγάλει πρώτη.[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου Ματίλντα, το ΑΣΕΠ πλέον άγεται και φέρεται από κάθε τυχάρπαστο υπουργό ή καλύτερα από την κλίκα συμβούλων του κάθε υπουργού. Οι θέσεις πλέον μαγειρεύονται και ράβονται κατά πώς συμφέρει κάποιους. Το ΑΣΕΠ μόνο ανεξάρτητη αρχή δεν είναι πια και μόνο ανώτατο δηθεν συμβούλιο πρισωπικού που έχει τον τελευταίο λόγο για τις προσλήψεις. Απλά και μόνο επίφαση νομιμότητας προσφέρει και όχι ουσία νομιμότητας.

Δεν ξέρω αν βγουν ΔΕ θέσεις, πάντως αν βγουν, θα γίνει σφαγή, γιατί οι θέσεις είναι πολύ λίγες. Να ρωτήσω, όταν κάποιοι λέτε ότι έχετε το σύνολο των μορίων, αυτό σημαίνει ότι έχετε και δίπλωμα ιεκ;

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τετ Ιαν 25, 2017 12:23 pm

MATILDA έγραψε:Maria101980 επιμένω οτι θα σε καλέσουν απο τις αναπληρώσεις και δεν θα χρειαστεί να πας στα δικαστήρια!! :lol:


Αν γινει θα σου κανω δωρο!!!!!! :D :P :D

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τετ Ιαν 25, 2017 1:03 pm

Ms71 , σύνολο δεν είναι πάντα ένα δίπλωμα ΙΕΚ, όσο πιο πολλά προσόντα έχει κάποιος ( υψηλό βαθμό απολυτηρίου, ξένες γλώσσες κλπ) τόσο πιο πολλά μόρια μαζεύει. Σίγουρα στις πρώτες θέσεις όλοι κατέχουν ενα ΙΕΚ η δεύτερο τίτλο σπουδών.
Maria101980 το περιμένω :lol: :lol: :lol: :lol:

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Τετ Ιαν 25, 2017 8:18 pm

Ματίλντα, να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις να με βοηθήσεις ή οποιος άλλος γνωρίζει.
Όταν λέει δίπλωμα οεεκ δωδεκάμηνης διάρκειας, ποιο είναι; Εγώ έχω απολυτήριο ενιαίου λυκείου. Τι μπορώ να κάνω σε 12μηνης διάρκεια για να έχω β πτυχίο και 150 μόρια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τετ Ιαν 25, 2017 9:18 pm

Ms71 έγραψε:Ματίλντα, να σε ρωτήσω κάτι αν ξέρεις να με βοηθήσεις ή οποιος άλλος γνωρίζει.
Όταν λέει δίπλωμα οεεκ δωδεκάμηνης διάρκειας, ποιο είναι; Εγώ έχω απολυτήριο ενιαίου λυκείου. Τι μπορώ να κάνω σε 12μηνης διάρκεια για να έχω β πτυχίο και 150 μόρια;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.




Ξεκινάμε ο Ο.Ε.Ε.Κ έχει πλέον καταργηθεί και αντικατασταθεί απο τον ΕΟΠΠΕΠ, δηλαδή ΙΕΚ στο οποίο η φοίτηση είναι 5 εξάμηνα συμπεριλαμβανομένου της πρακτικής αλλά θα πρέπει να δώσεις εξετάσεις τύπου Πανελληνίων ( θεωρία και προφορικά ) για να πάρεις το Δίπλωμα το οποίο θα σου δώσει τα 150 μόρια. Η φοίτηση από μόνη της δίνει Βεβαίωση η οποία δεν παίρνει μόρια. Έχοντας τελειώσει Ενιαίο Λύκειο οι επιλογές σου είναι είτε ΙΕΚ είτε δεύτερο απολυτήριο Λυκείου πιθανώς Επαγγελματικό να επιλέξεις και ειδικότητα δημοφιλής στις προκηρύξεις αν είναι δυνατόν, αλλά και πάλι από όσο ξέρω η φοίτηση θα είναι 2 χρόνια ως απόφοιτος Ενιαίου , δεν είμαι σίγουρη ρώτα το.

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Πέμ Ιαν 26, 2017 10:37 am

Ματίλντα, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα, δωδεκάμηνης διάρκειας δεν υπάρχουν πια.
Για τις ΔΕ του Δικαιοσύνης ούτε φωνή ούτε ακρόαση!

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Πέμ Ιαν 26, 2017 6:43 pm

να κανω μια ερωτηση να μου απαντηση οποιος ξερει κατι
ποιος μου λεει εμενα οτι δεν εχουν φτασει στο ονομα μου στις αναπληρωσεις και δεν μιλαω για την 2015 αλλα για παλεοτερα χρονια που ακομα κανουν αναπληρωσεις και δεν το εχουν προσπερασει ετσι απλα για να μπει καποιος δικος τους
το ρωταω αυτο γιατι μια κοπελα απο την βοιωτια και δεν λεω την πολη αν και ξερω λεπτομεριες για αυτο το θεμα για να μην φανει σαν καταγκελια απλα σαν ενα θεμα που μου εχει κανει εντιπωση το εμαθα πριν περιπου 9 μινες αυτο .....
<< ηταν διορισμενη στο ικα μεταμορφοσης και παρετηθηκε και μετα απο 1 χρονο και κατι την ξανα καλεσαν για διορισμο στο ικα...>>
αυτη η κοπελα ξερω το ονομα της γιατι ειναι γνωστη μου και μενουμε στην ιδια περιοχη ηταν στα ατομα της αγρωτικης τραπεζας που τα εβαλε στις θεσεις του ικα της προκηρυξης του 2008 και η αδερφη της ειναι μονη υπαλληλος του ασεπ τυχεο δεν νομιζω ....
αυτο που θελω να ρωτησω αμα ξερει κανεις να μου πει
πως μπορουμε να διασφαλησουμε οτι οι διαδικασιες γινονται κανωνικα και οτι δεν επιλεγουν για διορισμο απο τους πινακες τον επιλαχοντων οταν αφορα αναπληρωση οποιον θελουν.....
σε καποιο ικα στην βοιωτια εδω και 5 χρονια ζητανε αναπληρωση απο την προκηρυξη του 2008 για τις τρεις θεσεις που εχουν αλλα οποιος και να εχει παει φευγει επειδη ειναι απο μακρια και δεν τον βολευει..
τι λετε για ολο αυτο ?

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Ιαν 26, 2017 11:23 pm

Μηπως ειχε παει με τα προσωρινα αποτελεσματα, στο ενδιαμεσο την καλεσαν με οριστικα σε αλλη υπηρεσια, κ οταν βγηκαν τα οριστικα την καλεσαν εκ του νομου παλι στο ικα κ ετσι ξαναπηγε

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Παρ Ιαν 27, 2017 11:38 am

Οι επιτυχόντες της Αγροτικής Τράπεζας απορροφήθηκαν στο ΙΚΑ τους απέλυσαν και μετά τους επαναπροσέλαβαν , πιθανως αυτό να συνέβη. Τώρα αν εσυ έχεις αμφιβολία αν σε έχουν πετάξει έξω δεν έχεις απο το να κοιτάζεις την Διαυγεια το φορέα που νομίζεις οτι έχεις καλή θέση .Για τις αναπληρώσεις πάλι πρέπει να το κοιτάζεις γιατι εφόσον μένουν κενές θέσεις αν θέλει ο φορέας και μόνο, τότε ζητάει απο το ΑΣΕΠ αναπλήρωση απο λίστα, εχει το δικαίωμα να μην ζητήσει κάλυψη.

Competitor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 30, 2016 10:42 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Competitor » Σάβ Ιαν 28, 2017 9:15 pm

Τι ωραια !!!! να μας πανε και για εκλογες και να παγωσουν παλι ολα.....

Ολοκληρο 2016 και ουτε σε μια προκηρυξη δεν πηραμε μερος,αν το πανε προς τα εκει καλο 2018 :lol:

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Κυρ Ιαν 29, 2017 6:51 pm

Competitor έγραψε:Τι ωραια !!!! να μας πανε και για εκλογες και να παγωσουν παλι ολα.....

Ολοκληρο 2016 και ουτε σε μια προκηρυξη δεν πηραμε μερος,αν το πανε προς τα εκει καλο 2018 :lol:


Δεν θελω να πιστευω οτι θα γινει ετσι. Η αληθεια ειναι οτι για ΔΕ διοικητικου δεν ακουγεται τιποτα. Πιστευω παντως οτι για τα δικαστηρια για ΔΕ κατηγορια θα βγει καποια στιγμη

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Φεβ 01, 2017 9:13 am

maria101980 έγραψε:
Competitor έγραψε:Τι ωραια !!!! να μας πανε και για εκλογες και να παγωσουν παλι ολα.....

Ολοκληρο 2016 και ουτε σε μια προκηρυξη δεν πηραμε μερος,αν το πανε προς τα εκει καλο 2018 :lol:


Δεν θελω να πιστευω οτι θα γινει ετσι. Η αληθεια ειναι οτι για ΔΕ διοικητικου δεν ακουγεται τιποτα. Πιστευω παντως οτι για τα δικαστηρια για ΔΕ κατηγορια θα βγει καποια στιγμη


Χωρίς να θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά οι θέσεις ΔΕ έχουν καλυφθεί με την προκήρυξη 2ΕΓ/2016. Ο κύκλος προσλήψεων για τα δικαστήρια κλείνει με την 2Κ/2017.

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τετ Φεβ 01, 2017 10:55 am

Συμφωνώ οτι έκλεισε ο κύκλος πρώτον διότι διορίστηκαν οι επιτυχόντες απο 1998, δεύτερον πάρα πολλές θέσεις έχουν δοθεί μέσω κοινωφελούς εργασίας, τρίτον η Γεροβασίλη το δήλωσε οτι μόνο 2500 άτομα θα διοριστούν το 2017 , βάλτε πόσες εκκρεμότητες υπάρχουν απο τρέχουσες προκηρύξεις και τέταρτον έχουμε φτάσει πάτο στα πολιτικο-οικονομικά! Τι άλλο θέλουμε!!!

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: προκήρυξη ΑΣΕΠ για 690 προσλήψεις στα δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Τετ Φεβ 01, 2017 7:42 pm

Έτσι ακριβώς! Το θέμα είναι γιατί άλλαξε η αρχική κατανομή των 690 θέσεων που εδώ και ένα χρόνο διατυμπάνιζαν τα ΜΜΕ και δόθηκαν τελικά τόσες θέσεις πληροφορικής, ενώ στην αρχική κατανομή προβλέπονταν πολύ λιγότερες (δεν εξετάζω αν χρειάζονται ή όχι, ίσως χρειάζονται, αλλά γιατί η κατανομή έλεγε άλλα;). 'Ο,τι να 'ναι! Δεν υπάρχει προγραμματισμός σ' αυτό το κράτος! Καλά, θα μου πείτε, δεν περιμέναμε αυτή την προκήρυξη να το καταλάβουμε!


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες