Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Ιαν 25, 2017 1:19 pm

anthie έγραψε:
frosaki έγραψε:Καλησπέρα!! Τι μόρια πιστεύετε οτι θα πρέπει να έχει κάποιος για να τα καταφέρει; Πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις; Υπάρχει κάτι νεότερο;

Ας υποθέσουμε γύρω στα 1.500 με 1400 μόρια (δηλαδή κατά μέσο όρο ένα μεταπτυχιακό, μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και το μέγιστο δυνατό χρόνο προϋπηρεσίας πιθανότατα 5 χρόνια και πάνω).


Αποκλείεται τόσο χαμηλά. Άποψη μου για τις θέσεις με προϋπηρεσία 1780+ και για τις θέσεις χωρίς προϋπηρεσία 1400+
Η μέγιστη προϋπηρεσία είναι 7 χρόνια και όχι 5 όπως είπατε.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Τετ Ιαν 25, 2017 1:29 pm

anthie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

Να φανταστώ ότι ως χρόνος πρακτικής άσκησης προσμετράται μόνο το 18μηνο και όχι ο χρόνος που μεσολαβεί από τη λήξη του 18μηνου μέχρι και πριν τον διορισμό ως δικηγόρου, δηλαδή που αφορά τη διενέργεια εξετάσεων, την επιτυχή συμμετοχή και την αναμονή έκδοσης φεκ.
Ξέρω κοπέλα που δεν της το αναγνώρισαν κ είχε κάνει ένσταση.Εγω προσωπικά δεν το είχα δηλώσει.Ωστοσο τελευταία φορα π ζήτησα πιστοποιητικό ασκήσεως απο τν σύλλογο αναγραφόταν πάνω στο πιστοποιητικο. Πες στ συλλογο σου να το γραψουν. εάν θα ληφθεί υπόψιν ειναι αλλο θέμα

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Πέμ Ιαν 26, 2017 12:05 am

JohnyMnemonic έγραψε:
anthie έγραψε:
frosaki έγραψε:Καλησπέρα!! Τι μόρια πιστεύετε οτι θα πρέπει να έχει κάποιος για να τα καταφέρει; Πότε θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις; Υπάρχει κάτι νεότερο;

Ας υποθέσουμε γύρω στα 1.500 με 1400 μόρια (δηλαδή κατά μέσο όρο ένα μεταπτυχιακό, μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και το μέγιστο δυνατό χρόνο προϋπηρεσίας πιθανότατα 5 χρόνια και πάνω).


Αποκλείεται τόσο χαμηλά. Άποψη μου για τις θέσεις με προϋπηρεσία 1780+ και για τις θέσεις χωρίς προϋπηρεσία 1400+
Η μέγιστη προϋπηρεσία είναι 7 χρόνια και όχι 5 όπως είπατε.

Δεν μίλησα για μέγιστη προϋπηρεσία αλλά για την ελάχιστη προϋπηρεσία -που κατά μια πρόχειρη σκέψη- θα έπρέπε να κατέχει ένας υποψήφιος για να έχει πιθανότητες. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα, έχοντας δει την κατανομή των φαινομενικά πολλών θέσεων που κατανέμονται σε πολλές υποκατηγορίες, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι θα κυμανθεί πολύ ψηλότερα η απαιτούμενη συνολική μοριοδότηση για να διοριστεί κάποιος/α. Όμως, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει που θα κυμανθεί, διότι οι πρόσφατοι πίνακες προκηρύξεων λ.χ. εφοριακών δεν επεκτείνονταν σε τόσες πολλές ειδικότητες, όπως ισχύει για τη συγκεκριμένη προκήρυξη.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Πέμ Ιαν 26, 2017 2:03 pm

anthie έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
anthie έγραψε:Ας υποθέσουμε γύρω στα 1.500 με 1400 μόρια (δηλαδή κατά μέσο όρο ένα μεταπτυχιακό, μια τουλάχιστον ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και το μέγιστο δυνατό χρόνο προϋπηρεσίας πιθανότατα 5 χρόνια και πάνω).


Αποκλείεται τόσο χαμηλά. Άποψη μου για τις θέσεις με προϋπηρεσία 1780+ και για τις θέσεις χωρίς προϋπηρεσία 1400+
Η μέγιστη προϋπηρεσία είναι 7 χρόνια και όχι 5 όπως είπατε.

Δεν μίλησα για μέγιστη προϋπηρεσία αλλά για την ελάχιστη προϋπηρεσία -που κατά μια πρόχειρη σκέψη- θα έπρέπε να κατέχει ένας υποψήφιος για να έχει πιθανότητες. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα, έχοντας δει την κατανομή των φαινομενικά πολλών θέσεων που κατανέμονται σε πολλές υποκατηγορίες, θα συμφωνήσω μαζί σας ότι θα κυμανθεί πολύ ψηλότερα η απαιτούμενη συνολική μοριοδότηση για να διοριστεί κάποιος/α. Όμως, κανείς μας δεν μπορεί να γνωρίζει που θα κυμανθεί, διότι οι πρόσφατοι πίνακες προκηρύξεων λ.χ. εφοριακών δεν επεκτείνονταν σε τόσες πολλές ειδικότητες, όπως ισχύει για τη συγκεκριμένη προκήρυξη.


αν είχαμε παλαιότερα αποτ/τα διοριστεων (ΠΕ εν προκειμένω) θα μπορούσαμε ίσως να βγάλουμε μία υπόθεση. Καθώς, τα 1400+ (με εμπειρία 7ετη, ενα φυσιολογικο πτυχιο 6-7, αριστη ξ.γλωσσσα, μεταπτυχιακο) φαίνονται νορμάλ. Επίσης, οι 300+ περιπου θεσεις (βγαζω πολυτεκνους, εντοπιοτητες) είναι αρκετά καλή ποσότητα, όταν ΔΕΝ είναι όλοι οι ΠΕ (καλώς ή κακώς, αυτό είναι μια άλλη ιστορία).

Amarie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 21, 2015 4:26 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Amarie » Σάβ Ιαν 28, 2017 8:37 pm

mitsakiiiii έγραψε:Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

Καλησπέρα mitsaki, θεωρώ πως θα ήταν εύλογο και εάν σου είναι εύκολο φυσικά, να μας παραθέσεις τις όποιες διατάξεις νόμου στις οποίες στηρίχθηκε το ΑΣΕΠ και βάσει αυτών δεν σου αναγνωρίστηκε το 18μηνο της πρακτικής άσκησης. Δυστυχώς το ζήτημα αυτό στην εν λόγω προκήρυξη δεν ξεκαθαρίζεται. Πριν το αναφέρεις, ούτε και εγώ είχα αντιληφθεί ότι απαιτείται η προσκόμιση κατάστασης παραστάσεων ασκούμενου δικηγόρου.

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Κυρ Ιαν 29, 2017 1:58 am

Amarie έγραψε:
mitsakiiiii έγραψε:Αν το έχετε κρατημένο στο αρχείο σας μπορείτε να τ επικυρωσετε κ εσείς υποθέτω.εγω προσωπικά δεν το έχω γιατί τ έστειλε ο σύλλογος μου στο υπουργείο.μονο ο δικηγορικός σύλλογος Αθηνών τ εχει κρατήσει.οταν μάλιστα μίλησα μ το ασεπ μου είπαν επι λέξει να είχατε φροντισει να τα κρατήσετε γιατί απο την Αθήνα μας το δίνουν κανονικά.μεχρι και συ υπουργείο πήρα και έχουν καταστραφεί αυτά τα έγγραφα.γνωριζω άτομα που έχουν ηδη κινηθεί δικαστικά για την αναγνώριση του 18μηνου.μακάρι να ειναι πιο ξεκάθαρα τα πράγματα αυτή τη φορα.θα στείλει ο καθένας οτι περισσότερο εχει.αυτο μ είπαν.οσο πιο πολλά έχετε τόσο το καλύτερο

Καλησπέρα mitsaki, θεωρώ πως θα ήταν εύλογο και εάν σου είναι εύκολο φυσικά, να μας παραθέσεις τις όποιες διατάξεις νόμου στις οποίες στηρίχθηκε το ΑΣΕΠ και βάσει αυτών δεν σου αναγνωρίστηκε το 18μηνο της πρακτικής άσκησης. Δυστυχώς το ζήτημα αυτό στην εν λόγω προκήρυξη δεν ξεκαθαρίζεται. Πριν το αναφέρεις, ούτε και εγώ είχα αντιληφθεί ότι απαιτείται η προσκόμιση κατάστασης παραστάσεων ασκούμενου δικηγόρου.

Πολυ ευχαρίστως απλα θα τ κάνω απο τρίτη κ μετα γιατί είμαι εκτός.Παντως απο όσο θυμάμαι μόνο στη προκήρυξη είχαν βασιστεί όσον αφορά τις παραστάσεις των δικηγόρων.Θα σας πω με σιγουριά σε λίγες μέρες. Εγώ τ είπα για καλό κ οποιος τ έχει ν τ προσκομίσει κ ειναι κρίμα ν χαθούν τ μόρια για κάτι τετοιο

F12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2016 4:17 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό F12 » Κυρ Ιαν 29, 2017 5:19 pm

καλησπέρα ξέρουμε αν θα βγεί προκηρυξη για τα δικαστηρια τις ΔΕ

iriefthi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2017 11:45 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό iriefthi » Δευ Ιαν 30, 2017 12:31 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να να ρωτήσω αν ξερει κανεις για τις θέσεις ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ η προϋπηρεσία που θα γίνεται δεκτή είναι μόνο ως γραμματές γενικά? Διότι για αυτές τις θέσεις ζητούν Πτυχίο Οικονομολόγου και το λογικό είναι κάποιος με πτυχίο οικονομικών να έχει προϋπηρεσια σε αντικέιμενο όπως Βοηθός Λογιστή ή Λογιστής ή οτι άλλο συναφές με την ειδικότητα του Οικονομολόγου. Συγκεκριμένα εγω έχω σαν Βοηθός Λογιστή και υπάλληλοι που τηρούν λογιστικά βιβλία.

kryst
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 19, 2017 2:39 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό kryst » Δευ Ιαν 30, 2017 10:45 pm

ακριβως την ιδια απορια εχω κ γω αν θα μπορουσε η εμπειρια βοηθου λογιστη να μετρησει αν καποιος γνωριζει η πως θα μπορουσαμε να μαθουμε

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Τρί Ιαν 31, 2017 10:55 am

iriefthi έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!
Θα ήθελα να να ρωτήσω αν ξερει κανεις για τις θέσεις ΠΕ ΓΡΑΜΜΑΤΕΩΝ η προϋπηρεσία που θα γίνεται δεκτή είναι μόνο ως γραμματές γενικά? Διότι για αυτές τις θέσεις ζητούν Πτυχίο Οικονομολόγου και το λογικό είναι κάποιος με πτυχίο οικονομικών να έχει προϋπηρεσια σε αντικέιμενο όπως Βοηθός Λογιστή ή Λογιστής ή οτι άλλο συναφές με την ειδικότητα του Οικονομολόγου. Συγκεκριμένα εγω έχω σαν Βοηθός Λογιστή και υπάλληλοι που τηρούν λογιστικά βιβλία.

Προσμετράται η προϋπηρεσία σε συναφή έργα με την ειδικότητα/με το πτυχίο σας. Δεν είναι απαραίτητο να προκύπτει και συνάφεια με αντικείμενο θέσης ΠΕ Γραμματέων. Δηλαδή δεν χρειάζεται να έχετε ιδέα λ.χ. από πολιτική, ποινική και διοικητική δικονομία. Αυτά θα τα μάθετε σιγά σιγά στην πορεία..

georgepal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Ιαν 31, 2017 4:03 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό georgepal » Τετ Φεβ 01, 2017 8:19 am

Καλημέρα, επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με διαγωνισμούς του δημοσίου στο παρελθόν, μπορείτε να με ενημερώσετε με ποια κριτήρια θα επιλεχθούν οι υποψηφίοι; στην προκήρυξη δεν βλέπω να αναφέρει ούτε για μόρια ούτε για προϋπηρεσία όποτε με ποια σειρά θα δοθεί η πρότεραιοτητα ;

Επίσης από πλευράς συμμετοχής θεωρείτε πως θα έχει παρά πολύ κόσμο; έχω τελειώσει νομική, μιλάω 2 γλώσσες και είμαι τέκνο τρίτεκνων. Έχω καμία πιθανότητα η απλά θα χάσω το χρόνο μου ;

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τετ Φεβ 01, 2017 9:03 am

georgepal έγραψε:Καλημέρα, επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με διαγωνισμούς του δημοσίου στο παρελθόν, μπορείτε να με ενημερώσετε με ποια κριτήρια θα επιλεχθούν οι υποψηφίοι; στην προκήρυξη δεν βλέπω να αναφέρει ούτε για μόρια ούτε για προϋπηρεσία όποτε με ποια σειρά θα δοθεί η πρότεραιοτητα ;

Επίσης από πλευράς συμμετοχής θεωρείτε πως θα έχει παρά πολύ κόσμο; έχω τελειώσει νομική, μιλάω 2 γλώσσες και είμαι τέκνο τρίτεκνων. Έχω καμία πιθανότητα η απλά θα χάσω το χρόνο μου ;


Για να δείτε τα κριτήρια επιλογής καλό θα είναι να μπείτε στο κόπο να διαβάσετε την προκήρυξη.
Όσον αφορά το δεύτερο μέρος της ερώτησης σας αν δεν έχετε τουλάχιστον ένα μεταπτυχιακό και πολύ καλό βαθμό πτυχίου θεωρώ θα χάσετε το χρόνο σας. Αυτό ισχύει για την κατηγορία των τριτέκνων γιατί αν μιλούσαμε για γενικές θέσεις θα σας έλεγα να βγείτε έξω να διασκεδάσετε αντί να τα δώσετε σε παράβολο τα χρήματα.

Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Τετ Φεβ 01, 2017 7:13 pm

Georgepal,
εγώ θα σου έλεγα να κάνεις αίτηση, ίσως στην κατηγορία τριτέκνων να έχεις κάποιες ελπίδες (αν έχεις και υψηλό βαθμό πτυχίου). Έχει συμβεί από τους πίνακες κατάταξης να διορίσουν επιλαχόντες μετά από χρόνια (πρόσφατα έγινε αυτό για μια προκήρυξη του '14, αν θυμάμαι καλά). Εσύ κάνε την αίτηση, δεν θα χάσεις τίποτα, μπορεί να σε καλέσουν στο μέλλον.

lenitsa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2017 1:28 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό lenitsa » Πέμ Φεβ 02, 2017 2:53 pm

Γεια σας! Ουτε εγώ έχω ξανακάνει τα χαρτιά μου για προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω ανκαποιος εμπειρικά μπορεί να μου πει αν έχω ελπίδες με πτυχίο, 1,5 χρονο εμπειρία , και Αριστη γνώση Αγγλικών ως τέκνο πολυτέκνων...

anthie
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 226
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 3:54 pm

Re: Προκήρυξη 1Κ/2017 για δικαστήρια

Δημοσίευσηαπό anthie » Πέμ Φεβ 02, 2017 3:56 pm

lenitsa έγραψε:Γεια σας! Ουτε εγώ έχω ξανακάνει τα χαρτιά μου για προκήρυξη και θα ήθελα να ρωτήσω ανκαποιος εμπειρικά μπορεί να μου πει αν έχω ελπίδες με πτυχίο, 1,5 χρονο εμπειρία , και Αριστη γνώση Αγγλικών ως τέκνο πολυτέκνων...

Δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με βεβαιότητα -ούτε καν πιθανολογώντας- σε τέτοιου είδους απορίες επειδή στη συγκεκριμένη προκήρυξη έχουν ενταχθεί κι άλλες πέραν των νομικών και οικονομολόγων ειδικότητες. Μπορείτε να ανατρέξετε στους πίνακες επιτυχόντων και διοριστέων του αρχείου του ΑΣΕΠ στην προκήρυξη του διαγωνισμού 2015 με σειρά προτεραιότητας για θέσεις εφοριακών, αλλά και πάλι οι διαπιστώσεις σας θα έχουν σχετική αξία.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες