Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Αύγ 08, 2016 8:56 pm

Σε κάποια διαδικτυακή συζήτηση που είδα και είχε να κάνει με τα αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών που δίνουν μόρια,ισχυρίζονταν ότι πιστοποιητικά πχ τύπου toeic, tie, bulats κινδυνεύουν να αναιρεθούν σε πιθανό μελλοντικό νόμο και ψήφισμα του κράτους και ως εκ τούτου να πάψουν να μοριοδοτούνται όπως άλλωστε είχε συμβεί στο παρελθόν....

Πχ εγώ προσωπικά έχω το lower του Tie και σκέφτομαι σε λίγο καιρό να προσπαθήσω για το ίδιο πιστοποιητικό για proficiency, πιστοποιητικό που από όσο ξέρω, προς το παρόν εντός ΕΕ, αναγνωρίζεται μόνο σε Ελλάδα και Ιρλανδία,ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη όχι ,παρά μόνο στην Ιταλία το σκέφτονται.....

Γνωρίζει κανείς κάτι το σχετικό??Δεν θέλω να βρεθώ προ δυσάρεστης εκπλήξεως,αν είναι να μην το προσπαθήσω καν, δεν θα αξίζει τον κόπο....

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Τρί Αύγ 09, 2016 12:52 am

δεν εχω διαβασει τιποτα σχετικο. Ετσι έλεγαν κάποτε κ για το ecdl αλλά δεν έγινε τίποτα

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Σεπ 01, 2016 10:42 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Σε κάποια διαδικτυακή συζήτηση που είδα και είχε να κάνει με τα αναγνωρισμένα από ΑΣΕΠ πιστοποιητικά γνώσης ξένων γλωσσών που δίνουν μόρια,ισχυρίζονταν ότι πιστοποιητικά πχ τύπου toeic, tie, bulats κινδυνεύουν να αναιρεθούν σε πιθανό μελλοντικό νόμο και ψήφισμα του κράτους και ως εκ τούτου να πάψουν να μοριοδοτούνται όπως άλλωστε είχε συμβεί στο παρελθόν....

Πχ εγώ προσωπικά έχω το lower του Tie και σκέφτομαι σε λίγο καιρό να προσπαθήσω για το ίδιο πιστοποιητικό για proficiency, πιστοποιητικό που από όσο ξέρω, προς το παρόν εντός ΕΕ, αναγνωρίζεται μόνο σε Ελλάδα και Ιρλανδία,ενώ στην υπόλοιπη Ευρώπη όχι ,παρά μόνο στην Ιταλία το σκέφτονται.....

Γνωρίζει κανείς κάτι το σχετικό??Δεν θέλω να βρεθώ προ δυσάρεστης εκπλήξεως,αν είναι να μην το προσπαθήσω καν, δεν θα αξίζει τον κόπο....


καλημερα. Σκέφτομαι να παρακολουθησω μαθηματα και να δωσω για το tie σε επιπεδο proficiency. Εχω το lower cambridge το ειχα πάρει πριν 20 χρόνια βέβαια. Πως ειναι το tie απο θεμα προετοιμασίας και εξετασεων? το θεωρεις δυσκολο?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 08, 2016 2:27 pm

Το tie είναι ένα από τα ευκολότερα στην απόκτηση του επιθυμητού για τον υποψήφιο επιπέδου, πιστοποιητικά....

Οι εξετάσεις ΔΕΝ περιέχουν listening και πολλαπλές επιλογές που έχουν να κάνουν με ασκήσεις γραμματικών γνώσεων, αλλά συνομιλία με τον εξεταστή που φυσικά σε μαγνητοφωνεί, δύο εκθέσεις η μία γνωστή ήδη και η άλλη άγνωστη όπου και έχεις δύο θέματα να επιλέξεις το ένα σε κάθε μία από τις δύο αυτές εκθέσεις....Είναι όμως άκρως απαραίτητο να έχεις ασχοληθεί με κάποια δική σου έρευνα που θα την έχεις κατάλληλα τακτοποιήσει δηλαδή να την έχεις γράψει σε κόλλες A4 με φωτογραφία που να άπτεται του θέματος.Επίσης και ένα διαδικυακό άρθρο της αρεσκείας σου με το link φυσικά...

ΕΣΥ που ήδη έχεις πιστοποιητικό lower άρα ήδη είσαι σε καλό επίπεδο όσον αφορά τις γνώσεις σου στα αγγλικά, να δηλώσεις στο tie επίπεδο proficiency C2 και λογικά δεν θα έχεις κάποιο ιδιαίτερο θέμα να πετύχεις επίπεδο C2 ή στην χειρότερη C1 φθάνει να έχεις ασχοληθεί όμως....

Το μόνο άσχημο είναι ότι το πιστοποιητικό μπορεί να κάνει ως και τρεις μήνες να το λάβεις στο χέρι αφότου εξεταστείς(Και περίπου 8 από το πρώτο μάθημα σε φροντιστήριο) και οι ΑΣΕΠ διαγωνισμοί "τρέχουν" δίχως σταματημό.

Αν επείγεσαι άμεσα τότε θα σου πρότεινα το σαφώς δυσκολότερο toeic που όμως μετρά μόνομέχρι το C1 στον ΑΣΕΠ.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Σεπ 08, 2016 3:39 pm

σευχαριστω πολύ. Θα ασχοληθω με το tie και θα προσπαθησω για το καλύτερο. ναι μπορει οντως καθυστερήσει να έρθει το πτυχίο, όμως όλο κ καποια προκήρυξούλα θα βγει τότε.. δε μπορω να κάνω αλλιως. :D :D :D :D
:oops: :oops:

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Σεπ 08, 2016 4:43 pm

Ειχα ξεκινησει να διαβαζω για το bulats ομως που φσινεται αρκετα δυσκολο να πετυχω το αποτελεσμα που θελω. Σε καποισ τεστ πετυχαινω 80% σε αλλα 60%.

Ηθελα να σε ρωτησω αν εχει πολυ υλη για διαβασμα. Στο φροντιστηριο που μιλησα μου ειπαν οτι θα κανω 1-2 μαθηματα την εβδομαδα κ θα μου δωσουν καποιες εργασιες ετοιμες να διαβασω καθως επισης κ εκθεσεις

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 08, 2016 5:40 pm

Μαρία, επίσης ξέχασα να σου αναφέρω ότι θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί και ένα βιβλίο στα αγγλικά κατά προτίμηση μυθιστόρημα από όπου και θα σου γίνουν μερικές ερωτήσεις από τον εξεταστή να απαντήσεις.

Δεν έχει και την ιδιαίτερα πολλή ύλη για διάβασμα, όμως καλό είναι να ακολουθήσεις μιά σωστή τακτική για να πετύχεις που δεν είναι και το κάτι το δύσκολο.
Κοντολογίς το με tie έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις C2.
ΥΓ
Το επίσης αναγνωρισμένο από ΑΣΕΠ Bulats, τυγχάνει χρήσιμο γι' αυτόν που θελήσει να μεταναστεύσει στον Καναδά για επαγγελματικούς λόγους.Αν δεν κάνω λάθος.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Σεπ 08, 2016 5:49 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Μαρία, επίσης ξέχασα να σου αναφέρω ότι θα πρέπει να έχεις προμηθευτεί και ένα βιβλίο στα αγγλικά κατά προτίμηση μυθιστόρημα από όπου και θα σου γίνουν μερικές ερωτήσεις από τον εξεταστή να απαντήσεις.

Δεν έχει και την ιδιαίτερα πολλή ύλη για διάβασμα, όμως καλό είναι να ακολουθήσεις μιά σωστή τακτική για να πετύχεις που δεν είναι και το κάτι το δύσκολο.
Κοντολογίς το με tie έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να πετύχεις C2.
ΥΓ
Το επίσης αναγνωρισμένο από ΑΣΕΠ Bulats, τυγχάνει χρήσιμο γι' αυτόν που θελήσει να μεταναστεύσει στον Καναδά για επαγγελματικούς λόγους.Αν δεν κάνω λάθος.


αυτό το βιβλίο που αναφερεις θα πρέπει να το επιλέξω μέσα από συγκεκριμένη λίστα βιβλίων που υπάρχει για το tie ή οποιο θέλω εγω?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Σεπ 08, 2016 11:17 pm

Το βιβλίο να είναι αποκλειστικά της αρεσκείας σου,αρκεί να είναι αποκλειστικά στα Αγγλικά.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Πέμ Σεπ 08, 2016 11:24 pm

Σευχαριστω πολυ!! :D

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Σεπ 09, 2016 11:49 am

ποσο χρονικο διαστημα χρειαζεταθ για να μαθεις αν εχεις περασει, ασχετα με το ποτε θα σου ερθει το πτυχιο :?: :D

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Σεπ 09, 2016 6:23 pm

Αν θυμάμαι καλά περίπου 1 μήνα...

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Σεπ 09, 2016 7:42 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Αν θυμάμαι καλά περίπου 1 μήνα...




:D :D :D :D :D :D :D :D

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Παρ Σεπ 09, 2016 10:12 pm

τα αποτελεσματα βγαινουν σε ενα μηνα και το πτυχιο το περνεις σε 3 μηνες ,περνεις ομως μια βεβαιωση απο το ΤΙΕ που λεει το επιπεδο σου αλλα δεν ρω εαν ισχυει αυτη η βεβαιωση στον ΑΣΕΠ ,δεν μιλησα με τον ΑΣΕΠ να μου πουν επειδη τα πρωινα εργαζομαι δεν εχω δυνατοτητα να επικοινωνησω για να σου πω .Θα πρεπει να βρεις και ενα φροντηστηριο που ξερει να το δουλευει το πτυχιο .Στην Αθηνα ξερω ενα και στην επαρχια που ζω

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: Κίνδυνος για ορισμένα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας?

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Σεπ 09, 2016 10:59 pm

Εχω βρει φροντιστηριο ευχαριστω. Εσυ το εχεις δωσει?


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες