Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Δημοσίευσηαπό vtz » Δευ Ιουν 13, 2016 10:17 pm

Δεν αποκλείεται συμβολαιογράφοι να είναι και υποψήφιοι.. Όπως δεν αποκλείεται να υπάρχουν και μελλοντικοί υποψήφιοι που επιθυμούν συμμετοχη στις προσεχεις εξετασεις και προσπαθούν κάπως να ενημερωθουν σχετικά.. Ο καθένας μπορεί να χει τη γνώμη του ωστόσο και συγκεκριμένες απόψεις από προσωπική αντίληψή και για τις εξετάσεις και για τη συμβολαιογραφια τις οποίες και να μοιράζεται δημοσίως χωρίς καμία διάθεση προσβολής η επιβολής..καλή δύναμη και καλή συνέχεια..

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Τρί Ιουν 14, 2016 11:04 am

Προσωπικά έχω απογοητευθεί με το συγκεκριμένο διαγωνισμό . Στους ειδικούς νόμους για να προλάβεις να απαντήσεις έπρεπε να τα ξέρεις , δεν είχες και πολύ χρόνο να σκεφτείς σε θέματα που ήθελαν κατά τη γνώμη μου σκέψη , αφού δεν ήταν καθόλου θεωρητικά , ούτε καν η θεωρία..αλλά και το πρακτικό του εμπορικού, τα 2 τελευταία ερωτήματα μου φάνηκαν περίεργα..όπως και να χει , εύχομαι σε όλους καλά αποτελέσματα και μακάρι να δείξουν επιείκεια στη διόρθωση.. ελπίζω μέχρι τα Χριστούγεννα να χουμε νεοτερα

Elena29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2016 9:56 am

Δημοσίευσηαπό Elena29 » Τρί Ιουν 14, 2016 1:24 pm

Ilvt υποψήφια ήμουν και εγώ και έδωσα και εγώ!
Δεν νομίζω ότι δεν μπορώ να πώ αυτό που συμβαίνει στην μετά εξετάσεις συμβολαιογραφική ζωή, έτσι δεν είναι ;
Δεν το γράφω για να αποθαρρύνω κάποιον, το γράφω μόνο και μόνο για να πώ ό,τι είπα, ότι δλδ και οι εξετάσεις είναι δύσκολες, απαίσια οργανωμένες και τελικώς η πολυπόθητη "απόσβεση" αργεί να έλθει πολύ!
Αυτά :))))

Καλά αποτελέσματα!

ilwt έγραψε:Ο διαγωνισμός ητανε χειρότερος απο κάθε αλλη φορά και απο άποψη συνθηκών και απο άποψη θεμάτων. Τα θεματα πολλα και γεμάτα ασάφειες σε ΟΛΑ τα μαθήματα. Φυσικά αυτο γινεται σκόπιμα για να παρουσιαστεί ενας πίνακας άδειος... "Μα δεν γράψανε κύριε Υπουργέ οι μπουμπούνες! Πως θέλουν να περάσουν και να γίνουν συμβολαιογραφοι;

Τον Νοέμβριο θα βγούνε τα αποτελεσματα.Για ποιο λόγο λοιπόν τετοια βιασύνη; Για να έχουν χρονο να τα μαγειρέψουν όπως τους βολεύει; Και γιατι βγαίνουν 800 θεσεις όταν η πραγματική τους πρόθεση ειναι να περάσουν 50; Για να δίνουμε τα υπόλοιπα κορόιδα τα 60 ευρώ εξέταστρα και να πληρώνουμε απο την τσέπη μας τα έξοδα του διαγωνισμού στον οποίο τελικα θα περάσουν οι λιγοι και εκλεκτοι;
Όσο για τις δυσκολίες του επαγγέλματος και τους πελάτες που ρωτάνε ποσο κανει το ενα και ποσο κανει το αλλο, λυπάμαι που θα σας το πω αλλα σε αυτη την φάση μας αφήνουν αδιάφορους. Είμαστε υποψήφιοι και μάλιστα αρκετα ικανοί να καταλάβουμε οτι τιποτα δεν ειναι εύκολο. Αυτα ειναι για τους εν ενεργεία συμβολαιογράφους για τους οποίους υπάρχουν διάφορα φόρουμ και γκρουπ στο διαδίκτυο. Εδω γράφουνε οι υποψήφιοι.
:)

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Δημοσίευσηαπό ilwt » Τρί Ιουν 14, 2016 3:12 pm

Εντάξει λοιπόν δικό μου το λαθος! Θεώρησα οτι το λέτε για παρηγοριά σε όσους δεν περάσουν. :lol:

ΜΑΡΛΕΝ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Απρ 08, 2010 8:26 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΛΕΝ » Δευ Σεπ 05, 2016 1:20 pm

diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%A3%CE%98%CE%92%CE%A9-%CE%970%CE%93?inline=true


Φανταζομαι ειναι ευλογη η απορια μου πως προεκυψε αυτος ο διορισμος μετα απο πρακτικο αναβαθμολογησης γραπτου απο το διαγωνισμο του 2012. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα;;

rahil83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 2:16 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό rahil83 » Παρ Σεπ 09, 2016 3:14 pm

ΜΑΡΛΕΝ έγραψε:diavgeia.gov.gr/doc/%CE%A9%CE%A3%CE%98%CE%92%CE%A9-%CE%970%CE%93?inline=true


Φανταζομαι ειναι ευλογη η απορια μου πως προεκυψε αυτος ο διορισμος μετα απο πρακτικο αναβαθμολογησης γραπτου απο το διαγωνισμο του 2012. Υπαρχει τετοια δυνατοτητα;;


απο τοι διαβασα το λινκ αναφέρει μια απόφαση διοικητικού εφετείου..

rahil83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 2:16 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό rahil83 » Παρ Σεπ 09, 2016 3:20 pm

παιδιά να ρωτήσω κάτι ... όταν με το καλό βγούν τα αποτέλσματα και δούμε οτι πετύχαμε .. πως θα δηλώσουμε τις θέσεις απο την στιγμή που δεν υπάρχει πουθενά κάποια διευκρίνιση ποιες θέσεις είναι κενές κ ποιες με αρχείο? σήμερα μίλησα με συμβολαιογραφικό σύλλογο θεσσαλονίκης και δεν ξέρουν κάτι αυτοί για αυτό με παρέπεμψαν στον υπουργείο δικαιοσύνης. μίλησα με ενα υπάλληλο πολυ εξυπηρετικό αλλα μου εξήγησε οτι δεν μπορεί να μπαίνει στο σύστημα και να βλέπει για τον κάθε ένα απο εμάς και για την κάθε περιοχή αν η θέση είναι κενή ή με αρχειο. μου είπε οτι οι θέσεις βασίζονται στο πδ. 114/2011 φεκ 250Α .. όποιος ξέρει κανείς κατι σχετικό ας ενημερώσει ..
καλα αποτελέσματα!

jenny21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Σεπ 09, 2016 4:35 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό jenny21 » Παρ Σεπ 09, 2016 7:01 pm

Έχουμε κανένα νεότερο για το ποτε θα βγουν επιτέλους αυτά τα αποτελέσματα;

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό ilwt » Πέμ Οκτ 13, 2016 4:13 pm

Κανένα νεότερο; Σε τι φάση βρίσκονται τα γραπτά άραγε; Θα εχουμε μέσα στο Νοέμβριο τα αποτελεσματα;

tna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2014 10:12 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό tna » Τρί Νοέμ 01, 2016 4:55 pm

μετά από πρόσφατη επικοινωνία με το Υπ. Δικ. ενημέρωσαν πως αναμένονται μέχρι τις 15/11

mitsakiiiii
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 03, 2016 1:20 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό mitsakiiiii » Δευ Νοέμ 14, 2016 8:14 pm

Είχαμε κανένα νέο;;Γιατί έφτασε 15/11 και ακομα δεν έχουν βγει αποτελέσματα γραπτών

Nemo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 23, 2014 2:01 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό Nemo » Τρί Νοέμ 15, 2016 1:03 am

ministryofjustice.gr/site/el/%CE%95%CE%9D%CE%97%CE%9C%CE%95%CE%A1%CE%A9%CE%A3%CE%97/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82.aspx

tna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2014 10:12 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό tna » Τρί Νοέμ 15, 2016 9:12 am

Οι βαθμολογίες έχουν βγεί (αλλά όχι αναρτηθεί)
Η καθυστέρηση σχετίζεται, σύμφωνα με το υπουργείο, σε ισοβαθμίες υποψηφίων (!). Μετά και την κλήρωση της Τετάρτης αναμένεται να αναρτηθούν στο site

Προσωπικά μου ακούγεται περίεργο που η κλήρωση πρέπει να γίνει πριν την δήλωση προτίμησης

cyndi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2016 11:26 am

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό cyndi » Τρί Νοέμ 15, 2016 1:14 pm

Το περίεργο για μένα είναι ότι γίνεται κλήρωση για τους ισόβαθμους, ενώ δεν ξέρουμε καν ποια είναι αυτή η βαθμολογία. Είθισται στους διαγωνισμούς να βγαίνει πρώτα προσωρινός πίνακας με όλους τους επιτυχόντες και μετά καλούνται οι ισόβαθμοι για την κλήρωση και την τελική κατάταξή τους στον οριστικό πίνακα.

sg0205
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Ιαν 20, 2015 3:48 pm

Re: Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Δημοσίευσηαπό sg0205 » Τρί Νοέμ 15, 2016 6:41 pm

Προφανώς και υπάρχει σκοπιμότητα στο ότι γίνεται η κλήρωση πριν βγει προσωρινός πίνακας! Προσωπικά θεωρώ ότι σε αυτόν τον διαγωνισμό τα αποτελέσματα θα "μαγειρευτούν" περισσότερο από κάθε άλλη φορά... Σαφέστατα και θα έπρεπε πρώτα να αναρτηθεί προσωρινός πίνακας και μετά να γίνει η κλήρωση! Και σε αυτήν την κλήρωση άραγε μπορούν να παραστούν μόνο οι ισοβαθμήσαντες ή και οποιοσδήποτε από τους συμμετέχοντες στο διαγωνισμό; Και για ποιο λόγο να γνωρίζουν οι ισοβαθμήσαντες νωρίτερα από τους υπόλοιπους ότι είναι στη λίστα των επιτυχόντων; Τι είδους τακτική και οργάνωση είναι αυτή εκ μέρους του Υπουργείου;Συμφωνώ με όσους-όσες υποστηρίζουν ότι αυτός ο διαγωνισμός ήταν ο χειρότερος των τελευταίων ετών, τόσο από άποψη οργάνωσης όσο και ως προς τη φύση των θεμάτων. Ακόμα και στα λίγα ονόματα που ανάρτησε στην ανακοίνωσή του το Υπουργείο προσωπικά γνωρίζω ότι δύο τουλάχιστον άτομα είναι παιδιά συμβολαιογράφων. Οι υπόλοιποι που δεν ''έχουμε την τύχη'' να έχουμε γονείς συμβολαιογράφους και δε γνωρίζουμε και κανένα από την Επιτροπή τζάμπα ξοδέψαμε χρήματα και κόπο στην προετοιμασία μας; Τζάμπα καταβάλαμε το παράβολο; Τζάμπα περιμέναμε να βγει τρία χρόνια η προκήρυξη; Και πόσο ακόμα θα χρειαστεί να περιμένουμε για τη νέα προκήρυξη σε περίπτωση που μας ''κόψουν'' για παράδειγμα στα συμβόλαια διότι αφενός τα θέματα ήταν επιεικώς απαράδεκτα και αφετέρου ο κώδικας ''σοφά'' προβλέπει ότι απαιτείται σε όλα τα μαθήματα βαθμός μεγαλύτερος ή ίσος του 10; Πολλά τα ζητήματα που ανακύπτουν λοιπόν αλλά για εμένα προσωπικά ένα είναι βέβαιο: η διαφανής διαδικασία του εν λόγω διαγωνισμού είναι υπό αμφισβήτηση ακριβώς όπως και τα προηγούμενα χρόνια...


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες