ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
p4panos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 3:23 pm

ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό p4panos » Πέμ Αύγ 18, 2016 4:47 pm

Ειμαι επιτυχων στην προκυρηξη 5κ στην ειδικοτητα ΤΕ νοσηλευτικης και σημερα κληθηκα απο τον φορεα να κανω αποδοχη διορισμου. Ειμαι ηδη διορισμενος απο το 2009 σε δημοσιο νοσοκομειο και η ερωτηση μου ειναι η εξης, αν αποδεχτω τη νεα θεση σημαινει πως θα ξεκινησω παλι ως νεος υπαλληλος με δοκιμη περιοδο 2 ετων, μισθολογικα θα αλλαξει κατι προς το χειροτερο?
Σας ευχαριστω πολυ

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Αύγ 19, 2016 9:35 am

Η προϋπηρεσία σου θα αναγνωριστεί κανονικά, οπότε η μισθολογική και βαθμολογική σου κατάταξη θα είναι η ίδια, τώρα η περίπτωση που παίρνεις προσωπική διαφορά θα χαθεί.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Αύγ 19, 2016 12:32 pm

αυτο που λες ισχύει κ οταν εργάζεσαι σε δεκο που το μεγαλύτερο ποσοστό έχει το κράτος πχ ελτα, οασα, ησαπ και διοριστείς στο δημοσιο?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Παρ Αύγ 19, 2016 1:47 pm

Κανονικά αναγνωρίζεται, αφού σου ζητάνε ούτως ή άλλως την βεβαίωση προϋπηρεσίας που έχεις σε φορείς του Δημοσίου για να σου κάνουν την αντίστοιχη κατάταξη.

maria101980
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1447
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:19 am

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό maria101980 » Παρ Αύγ 19, 2016 6:19 pm

DTINFINITY έγραψε:Κανονικά αναγνωρίζεται, αφού σου ζητάνε ούτως ή άλλως την βεβαίωση προϋπηρεσίας που έχεις σε φορείς του Δημοσίου για να σου κάνουν την αντίστοιχη κατάταξη.


σευχαριστω για την απαντηση

p4panos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 18, 2016 3:23 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό p4panos » Παρ Αύγ 19, 2016 7:09 pm

Ευχαριστω πολυ!

giotaarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 6:04 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό giotaarg » Παρ Αύγ 26, 2016 4:17 pm

DTINFINITY έγραψε:Κανονικά αναγνωρίζεται, αφού σου ζητάνε ούτως ή άλλως την βεβαίωση προϋπηρεσίας που έχεις σε φορείς του Δημοσίου για να σου κάνουν την αντίστοιχη κατάταξη.


αν παραιτηθείς από νπιδ και αναλάβεις υπηρεσία στο δημόσιο, τα 2 χρόνια που θα είσαι δόκιμος θα ισχύουν ή επειδη εργαζόσουν πριν σε νπιδ που το μεγαλυτερο ποσοστό το έχει το κράτος γίνεσαι κατευθείαν μόνιμος? Σε ΝΠΙΔ χρειάζεται 1 χρόνος για να παψεις να εισαι δόκιμος υπάλληλος

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Σεπ 01, 2016 11:57 am

Αν έχεις κάνει δόκιμη υπηρεσία δεν ξανακάνεις, αυτό ισχύει για το δημόσιο (τακτικό προσωπικό).
Θα δεις αν υπάγεται το ΝΠΙΔ στον υπαλληλικό, όχι με ειδικές διατάξεις όμως. Αν θυμάμαι καλά τα ΝΠΙΔ δεν υπάγονται, όποτε δεν έχουν δόκιμη υπηρεσία όπως ορίζεται για το τακτικό προσωπικό.

giotaarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 6:04 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό giotaarg » Πέμ Σεπ 01, 2016 1:54 pm

DTINFINITY έγραψε:Αν έχεις κάνει δόκιμη υπηρεσία δεν ξανακάνεις, αυτό ισχύει για το δημόσιο (τακτικό προσωπικό).
Θα δεις αν υπάγεται το ΝΠΙΔ στον υπαλληλικό, όχι με ειδικές διατάξεις όμως. Αν θυμάμαι καλά τα ΝΠΙΔ δεν υπάγονται, όποτε δεν έχουν δόκιμη υπηρεσία όπως ορίζεται για το τακτικό προσωπικό.


Στο ΝΠΙΔ που ειμαι ήμουν 1 χρόνο δόκιμη. οχι δεν υπάγεται στο δημοσιουπαλληλικό κώδικα. Άρα το πιο πιθανο ειναι να είμαι δοκιμη 2 χρόνια. Μπορώ να πάρω μετάθεση λόγω συνυπηρέτησης με σύζυγο στα σωματα ασφαλείας πριν την διετία? ξέρεις?

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Σεπ 01, 2016 2:15 pm

Θα περάσει από υπηρεσιακό και θα πάει στον αρμόδιο Υπουργό, κανόνικά ο νόμος λέει οτι δεν επιτρέπεται μετάταξη πριν παρέλθει δυετία παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Αυτό είναι μία τέτοια περίπτωση, αλλά και πάλι είναι στη κρίση του υπηρεσιακού.

giotaarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 21, 2016 6:04 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό giotaarg » Πέμ Σεπ 01, 2016 3:23 pm

DTINFINITY έγραψε:Θα περάσει από υπηρεσιακό και θα πάει στον αρμόδιο Υπουργό, κανόνικά ο νόμος λέει οτι δεν επιτρέπεται μετάταξη πριν παρέλθει δυετία παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Αυτό είναι μία τέτοια περίπτωση, αλλά και πάλι είναι στη κρίση του υπηρεσιακού.


σευχαριστώ παρα πολύ.

euromaster78
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Παρ Αύγ 06, 2010 2:02 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό euromaster78 » Παρ Σεπ 02, 2016 3:36 pm

Εγω απ οτι ξερω, μιας που ετυχε σε εμενα πριν λιγους μηνες και γι αυτον τον λογο δεν αποδεχτηκα την θεση, ολοι οι νεοδιοριζομενοι, ακομα και αυτοι που ΗΔΗ εργαζονται σε καποιο φορεα του δημοσιου, ξεκινανε με μηδενικη προυπηρεσια, μιας που εχουν παγωσει απο το 2016 εως το 2018 ολα τα μισθολογικα κλιμακια. Και ποα το 2018 "θα δουμε'' αν θα γινει ξεπαγωμα.
Η προσωπικη διαφορα χανεται ουτως η αλλως...
Δεν ξερω αν αλλαξε κατι τους τελευταιους 2 μηνες, παντως 100% ισχυε τοτε...

nge
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2011 6:41 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό nge » Παρ Σεπ 16, 2016 11:55 am

DTINFINITY έγραψε:Αν έχεις κάνει δόκιμη υπηρεσία δεν ξανακάνεις, αυτό ισχύει για το δημόσιο (τακτικό προσωπικό).


Επειδή έχω άγνοια γι αυτό και με ενδιαφέρει προσωπικά, σε παρακαλώ (αν γνωρίζεις) να μου γράψεις το νόμο και το άρθρο.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2016 12:06 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Σάβ Σεπ 17, 2016 5:35 pm

Εγω ρώτησα σε φορέα όπου συνεργάζομαι με σύμβαση και μου είπε αυτο. Τώρα μπορείς να πάρεις στο υπ. Εσωτερικών ενα τηλέφωνο να σου δωσει 100% τη σωστή απάντηση!

nge
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 09, 2011 6:41 pm

Re: ΑΠΟΔΟΧΗ ΝΕΟΥ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό nge » Σάβ Σεπ 17, 2016 9:29 pm

DTINFINITY έγραψε:Εγω ρώτησα σε φορέα όπου συνεργάζομαι με σύμβαση και μου είπε αυτο. Τώρα μπορείς να πάρεις στο υπ. Εσωτερικών ενα τηλέφωνο να σου δωσει 100% τη σωστή απάντηση!


Σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα το κάνω (ελπίζω να ισχύει).


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες