Αποδοχή διορισμού σε υπηρεσία ενώ είμαι διορισμένος..

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Παρ Αύγ 29, 2014 11:14 pm

προϋποθέσενα ρωτήσω κάτι επιπλέον, είμαι κολλημένη στον Ε2 με 3 χρόνια πλεονάζον. Το ΥΣ μου αναγνώρισε το μάστερ μου ως συναφές θα πάω αυτόματα και χωρίς ποσόστωση στον Δ'Βαθμό ή θα παραμένω στον Ε2 με 5 (3προϋπ.+2μάστερ) χρόνια πλεονάζον;;;;

heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Παρ Αύγ 29, 2014 11:16 pm

Καλησπέρα, να ρωτήσω κάτι επιπλέον, είμαι κολλημένη στον Ε2 με 3 χρόνια πλεονάζον. Το ΥΣ μου αναγνώρισε το μάστερ μου ως συναφές, επόμενως θα πάω αυτόματα και χωρίς ποσόστωση στον Δ'Βαθμό ή θα παραμένω στον Ε2 με 5 (3προϋπ.+2μάστερ) χρόνια πλεονάζον;;; Σας ευχαριστώ πολύ !!!

epistimonas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Παρ Αύγ 29, 2014 11:45 am

Δημοσίευσηαπό epistimonas » Σάβ Ιαν 31, 2015 3:42 pm

Marilena79 έγραψε:Εφόσον κατά το χρόνο δήλωσης συμμετοχής σε διαγωνισμούς δεν ήσουν διορισμένος, νομίμως συμμετείχες. Εάν σου έρθει διορισμός σε άλλη θέση την οποία προτιμάς, θα πας κανονικά και θα αποδεχτείς τη νέα σου θέση. Με την ορκωμοσία στη νέα θέση λύεται αυτοδίκαια η σχέση σου με την πρώτη υπηρεσία, η οποία οφείλει, αφου της προσκομίσεις την απόφαση διορισμού, πρωτόκολλο ορκωμοσίας και εγκατάσταση και ανάληψη στη νέα θέση, να εκδόσει και να δημοσιεύσει σε ΦΕΚ διαπιστωτική πράξη αυτοδίκαιης παραίτησης, λόγω αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση, βάσει του άρθρου 35 παρ. 3 του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν. 3528/2007).
Η παραπάνω διαδικασία εφαρμόζεται χωρίς προβλήματα και δεν μπορεί η παλιά σου υπηρεσία να σε καθυστερήσει καθόλου ή να σε εμποδίσει, οπότε μην ανησυχείς καθόλου γι'αυτό. Απλώς, από ευγένεια και μόνο, καλό είναι να τους ενημερώσεις λίγο νωρίτερα. Αν επιμείνουν, μπορείς να υποβάλεις και έγγραφο, όπου θα αναφέρεις ότι προτίθεσαι να παραιτηθείς, λόγω αποδοχής διορισμού σε άλλη θέση.


Μαριλένα καλησπέρα, ελπίζω ακόμα να παρακολουθείς το forum και ίσως να μου πεις την γνώμη σου για αυτό που ακριβώς γράφει η παρ.3 αρ.35 που αναφέρεις:
"3. Υπάλληλος που κατά παράβαση των διατάξεων των
παραπάνω παραγράφων
διορίζεται σε δεύτερη θέση και
αποδέχεται το διορισμό του θεωρείται ότι παραιτείται
αυτοδίκαια από την πρώτη θέση".
"Το κατά παράβαση" με ανησυχεί λίγο, μήπως επιφέρει δίωξη, τιμωρία ή γενικά κάποιες συνέπειες εφόσον είναι παράβαση...
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υποβάλλεις γραπτως παραίτηση ή όχι στον αρχικό σου φορέα και πότε, όταν ορκιστείς, όταν βγει το 2ο φεκ διορισμού ή δεν χρειάζεται διότι είναι αυτοδίκαιη?
Ευχαριστώ πολύ
Γιώργος

Dejan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 12:34 am

Δημοσίευσηαπό Dejan » Κυρ Φεβ 01, 2015 12:16 am

epistimonas έγραψε:
Marilena79 έγραψε:Εφόσον κατά το χρόνο δήλωσης συμμετοχής σε διαγωνισμούς δεν ήσουν διορισμένος, νομίμως συμμετείχες. Εάν σου έρθει διορισμός σε άλλη θέση την οποία προτιμάς, θα πας κανονικά και θα αποδεχτείς τη νέα σου θέση. Με την ορκωμοσία στη νέα θέση λύεται αυτοδίκαια η σχέση σου με την πρώτη υπηρεσία, η οποία οφείλει, αφου της προσκομίσεις την απόφαση διορισμού, πρωτόκολλο ορκωμοσίας και εγκατάσταση και ανάληψη στη νέα θέση, να εκδόσει και να δημοσιεύσει σε ΦΕΚ διαπιστωτική πράξη αυτοδίκαιης παραίτησης, λόγω αποδοχής διορισμού σε δεύτερη θέση, βάσει του άρθρου 35 παρ. 3 του Υπαλληλικού Κώδικα (Ν. 3528/2007).
Η παραπάνω διαδικασία εφαρμόζεται χωρίς προβλήματα και δεν μπορεί η παλιά σου υπηρεσία να σε καθυστερήσει καθόλου ή να σε εμποδίσει, οπότε μην ανησυχείς καθόλου γι'αυτό. Απλώς, από ευγένεια και μόνο, καλό είναι να τους ενημερώσεις λίγο νωρίτερα. Αν επιμείνουν, μπορείς να υποβάλεις και έγγραφο, όπου θα αναφέρεις ότι προτίθεσαι να παραιτηθείς, λόγω αποδοχής διορισμού σε άλλη θέση.


Μαριλένα καλησπέρα, ελπίζω ακόμα να παρακολουθείς το forum και ίσως να μου πεις την γνώμη σου για αυτό που ακριβώς γράφει η παρ.3 αρ.35 που αναφέρεις:
"3. Υπάλληλος που κατά παράβαση των διατάξεων των
παραπάνω παραγράφων
διορίζεται σε δεύτερη θέση και
αποδέχεται το διορισμό του θεωρείται ότι παραιτείται
αυτοδίκαια από την πρώτη θέση".
"Το κατά παράβαση" με ανησυχεί λίγο, μήπως επιφέρει δίωξη, τιμωρία ή γενικά κάποιες συνέπειες εφόσον είναι παράβαση...
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν υποβάλλεις γραπτως παραίτηση ή όχι στον αρχικό σου φορέα και πότε, όταν ορκιστείς, όταν βγει το 2ο φεκ διορισμού ή δεν χρειάζεται διότι είναι αυτοδίκαιη?
Ευχαριστώ πολύ
Γιώργος

Αυτό που υποβάλεις στο παλιό σου φορέα είναι ότι "Βάση του αρ.35 παρ.3 η σχέση εργασίας μας λύεται αυτοδικαίως καθώς με το υπ'αριθμ. τάδε ΦΕΚ διορίστηκα στο τάδε φορέα. Με το που γίνεται η υπογραφή της ανάληψης υπηρεσίας από τον άλλο φορέα τους αποστέλλεις αντίγραφο της πράξης ανάληψης. Μετά από αυτή τη διαδικασία ο παλαιός σου φορέας εκδίδει φεκ αποχώρησης και διαγραφής από το μητρώο μισθοδοτούμενων του Ελληνικού Δημοσίου ώστε να σε απογράψουν οι άλλοι.

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Παρ Φεβ 06, 2015 12:55 pm

Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.

Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ

Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.


Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Παρ Φεβ 06, 2015 1:44 pm

Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.
Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ
Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.

Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Σάβ Φεβ 07, 2015 11:39 am

anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.
Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ
Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.

Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;


τι σημαίνει πάλι αυτόότι απο μια θέση δεν μπορείς να πας στην άλλη??

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Σάβ Φεβ 07, 2015 11:40 am

anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.
Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ
Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.

Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;


τι σημαίνει πάλι αυτό??

eleni_her
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 18, 2006 8:39 am

Δημοσίευσηαπό eleni_her » Σάβ Φεβ 07, 2015 12:10 pm

anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.
Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ
Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.

Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;


οσον αφορα την πολυθεσια προφανως ο νομος σου απαγορευει να κατεχεις 2 θεσεις στο δημοσιο. οσον αφορα την περιπτωση που θελεις να πας απο μια θεση στην αλλη υπογραφεις παραιτηση απο την πρωτη θεση και πας στην δευτερη..δεν νομιζω οτι υπαρχει νομος που σου απαγορευει να πας σε μια καινουργια θεση...

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Δημοσίευσηαπό corsair » Σάβ Φεβ 07, 2015 9:36 pm

anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.

Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ

Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.


Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;
Και εγω τετοιο θεμα ειχα μην ανησυχεις κανε αυτο που ειπαν οι αλλοι εκει που στην ΥΔ γραψε οτι κατεχεις αλλη δημοσια θεσ και θα παραιτηθεια αυτοδικαι συμφωνα με το αρθρ.35 παργρ.ταδε του ΥπΚωδ. δεν εχεις καμια επιπτωση τοχα ρωτησει σε Υπουργειο..μπορει την μια μερα να δουλευεις και την επομενη πας και ορκιζεσαι στην αλλη

corsair
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2014 12:37 am

Δημοσίευσηαπό corsair » Σάβ Φεβ 07, 2015 9:42 pm

eleni_her έγραψε:
anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.
Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ
Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.

Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;


οσον αφορα την πολυθεσια προφανως ο νομος σου απαγορευει να κατεχεις 2 θεσεις στο δημοσιο. οσον αφορα την περιπτωση που θελεις να πας απο μια θεση στην αλλη υπογραφεις παραιτηση απο την πρωτη θεση και πας στην δευτερη..δεν νομιζω οτι υπαρχει νομος που σου απαγορευει να πας σε μια καινουργια θεση...
Απτη στιγμη που ορκιζεσαι σε μια υπηρεσια αυτοδικαι χανεις τη θεση σου σε οποια αλλη δημοσια θεση εχεις.. Δεν εχει καμια επιπτωση στην ΥΔ θα γραψεις οτι κατεχεις αλλη θεση στο δημοσιο απο την οποια θα παραιτηθεις αυτοδικαια οταν ορκιστεις και κανεις αποδοχη διορισμου και ααναλαβεις υπηρεσια συμφωνα με το αρθ 35 του ΥΚ

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Κυρ Φεβ 08, 2015 7:38 pm

Στη περίπτωση που θα διοριστείς στον αρχικό φορέα (έχει έρθει η κατανομή μου) και με αυτό το ΦΕΚ έδωσες στην 1Δ, η μια θέση δεν καταργεί την άλλη; θα υπάρχει μετά η θέση στην 1Δ, όταν βγουν τα τελικά, αφού αποδέχθηκες διορισμό στον αρχικό φορέα;

Maryli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Παρ Ιαν 12, 2018 3:33 pm

Re:

Δημοσίευσηαπό Maryli » Παρ Μαρ 26, 2021 8:35 pm

corsair έγραψε:
anthemio έγραψε:Ο φορέας μου ζήτησε Πιστοποιητικό υγείας κλπ και μαζί με αυτά 3 υπ. Δηλώσεις.
Μία ότι δεν έχω απολυθεί κλπ.

Μία ότι κατά την υποβολή της αίτησης δεν κατείχα θέση κλπ

Μία για πολυθεσία : Σύμφωνα με τις διατάξεις της Παράγραφος 3 του άρθρου 2 του Νόμου 1256/82 (για πολυθεσία, την πολυαπασχόληση και την καθιέρωση ανώτατου ορίου απολαβών το Δημόσιο τομέα κλπ), ότι δεν κατέχω άλλη θέση και δεν έχω απασχόληση στο Δημόσιο τομέα ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ και ΟΤΑ.


Όταν ζητούν τέτοια δήλωση, πως μπορείς να αφήσεις μια θέση και να πάς σε άλλη;;;
Και εγω τετοιο θεμα ειχα μην ανησυχεις κανε αυτο που ειπαν οι αλλοι εκει που στην ΥΔ γραψε οτι κατεχεις αλλη δημοσια θεσ και θα παραιτηθεια αυτοδικαι συμφωνα με το αρθρ.35 παργρ.ταδε του ΥπΚωδ. δεν εχεις καμια επιπτωση τοχα ρωτησει σε Υπουργειο..μπορει την μια μερα να δουλευεις και την επομενη πας και ορκιζεσαι στην αλλη


Επειδή σε λιγο καιρό αυτό θέλω να κάνω και εγώ στην Υπεύθυνη Δήλωση άλλοι λένε ότι λες πως κατέχω την τάδε θέση και θα ενεργοποιηθεί η διάταξη της παρ. 3 του αρ. 35 του Υπαλληλικού Κώδικα με το διορισμό μου, άλλοι λένε να γράψεις θα παραιτηθώ αυτοδικαίως. Θα μπορούσες να μου πεις πως ακριβώς είναι το ορθό φοβάμαι λίγο μην κάνω καμιά πατάτα και κολλήσω στη γραφειοκρατία. Επίσης μετά στον πρώτο μου φορέα τι ακριβώς αποστέλλω; λες να με καθυστερήσουν; Ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες