Αποδοχή διορισμού σε υπηρεσία ενώ είμαι διορισμένος..

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Τρί Αύγ 12, 2014 9:38 am

Dejan έγραψε:
Giorgio78 έγραψε:ΡΩΤΑ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΝ. ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΝΟΜΙΖΩ ΕΠΑΡΚΟΥΝ.

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΘΕΣ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΜΟΝΙΜΗ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ ΝΕΡΙΤ?

Το έχω απαντήσει κι εγώ άλλη φορά. Διότι πολλοί κινδυνεύουμε με εφεδρεία άμεσα ή έμμεσα. Επίσης έχουμε κολλήσει στους βαθμούς που είμαστε λόγω μνημονίου ενώ εάν πάμε σε νέα υπηρεσία ξεκολλάμε και μπαίνουμε στο βαθμό που ανήκουν τα έτη υπηρεσίας μας. Για παράδειγμα εγώ πάω με 11 χρόνια από τον Ε'3 βαθμό που είμαι κολλημένος στον Δ'1 και θα παίρνω τα εσωτερικά κλιμάκια μέχρι το 2016 όπου θα ξεκολλήσουν οι βαθμοί.


Δεν ισχύει αυτό που λες. Θα καταταγείς στον ΣΤ βαθμό. Εαν έχεις μεταπτυχιακό τίτλο και στον αναγνωρίσει συναφή το υπηρεσιακό συμβούλιο θα σε κατατάξουν αναδρομικά στον Ε. Η προϋπηρεσία που έχεις, αφού μιλάμε για θέση ΙΔΑΧ που δεν έχει διετη δοκιμαστική περίοδο, θα μπορεί υποθέτω να αναγνωριστεί άμμεσα (έως 7 χρόνια η υπόλοιπη χάνεται). Η αναγνώριση προϋπηρεσίας όμως οδηγεί μόνο σε άλλαγη κλιμακίου (εαν υπάρχουν κλιμάκια) εντός του ΙΔΙΟΥ ΒΑΘΜΟΥ και οχι σε αλλαγή βαθμού. Οποτε χωρις μεταπτυχιακό θα καταλήξεις στον ΣΤ με 7 χρόνια πλεονάζοντα στο βαθμό, με μεταπτυχιακό θα καταλήξεις στον Ε3 με 1 χρόνο πλεονάζων. Ψάξτο καλά αν αυτός είναι ο βασικός λόγος που αλλάζεις υπηρεσία!!!

heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Δευ Αύγ 25, 2014 3:52 pm

Εγώ έχω 9 χρόνια προϋπηρεσίας μόνιμη Δ.Υ. και είμαι κολλημένη ως ΠΕ στον Ε' (ΜΚ2) βαθμό, ενώ κανονικά έπρεπε να είμαι στον Δ' (ΜΚ1), έχω 2 μεταπτυχιακά, το 1 συναφές κσαι το άλλο μη συναφές, έως το 2016 δε μπορούν να μου αναγνωρίσουν (μέσω Υ.Σ.) το συναφές μάστερ το οποίο μου παρέχει αυτόματα 2 χρόνια προϋπηρεσία, ούτε μπορούν να με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό. Αν διοριστώ πάλι σε θέση μόνιμου Δ.Υ., θα διοριστώ στον ΣΤ' βαθμό, θα καταθέσω την 9ετή προϋπηρεσία και τα μεταπτυχιακά μου (ιδιώς το συναφές) και θα με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό.

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Δευ Αύγ 25, 2014 6:01 pm

heart έγραψε:Εγώ έχω 9 χρόνια προϋπηρεσίας μόνιμη Δ.Υ. και είμαι κολλημένη ως ΠΕ στον Ε' (ΜΚ2) βαθμό, ενώ κανονικά έπρεπε να είμαι στον Δ' (ΜΚ1), έχω 2 μεταπτυχιακά, το 1 συναφές κσαι το άλλο μη συναφές, έως το 2016 δε μπορούν να μου αναγνωρίσουν (μέσω Υ.Σ.) το συναφές μάστερ το οποίο μου παρέχει αυτόματα 2 χρόνια προϋπηρεσία, ούτε μπορούν να με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό. Αν διοριστώ πάλι σε θέση μόνιμου Δ.Υ., θα διοριστώ στον ΣΤ' βαθμό, θα καταθέσω την 9ετή προϋπηρεσία και τα μεταπτυχιακά μου (ιδιώς το συναφές) και θα με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό.


Δεν είναι έτσι. Αν διοριστείς (σε μόνιμη θέση πάλι) η προϋπηρεσία πλέον μπορεί να αναγνωριστεί με τη παρέλευση της δοκιμαστική διετίας την οποία θα ξαναπεράσεις. Αρα θα καταταγείς στον ΣΤ βαθμό αρχικά και με αναγνώριση του μαστερ από το ΥΣ ως συναφες, στη συνέχεια θα σε κατατάξουν στον Ε0. Μετά τη διετία (θα είσαι Ε1) καταθέτεις την προϋπηρεσία, από τα 9 χρόνια θα σου αναγνωρίσουν τα 7 μόνο γιατί έχει μπεί πλέον περιορισμός. Αρα θα γίνεις Ε2 + 5 χρόνια πλεονάζοντα στον βαθμό. Αλλαγές βαθμού δε γίνονται σε καμμια περίπτωση (μόνο στη κατάταξη νεοδιόριστων με μεταπτυχιακο ή διδακτορικό από τον ΣΤ στον Ε) και όταν γίνουν δε θα είναι αυτόματες αλλά βάση ποσοστώσεων. Αυτά ισχύουν σήμερα.

heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Τρί Αύγ 26, 2014 3:21 pm

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για την αναλυτική απάντησή σου. Εγώ είχα πάρει τηλ. στο Υπ.Δοικ.Μετ. πριν υποβάλλω τα χαρτιά μου και μου επιβεβαίωσαν τα όσα έγραψα πιο πάνω. Μπορεί να έπεσα και σε καμία καινούρια υπάλληλο και να μη γνώριζε επακριβώς. Θα ξαναπάρω αύριο πρωϊ τηλέφ. να μιλήσω με τον προϊστάμενο.

geosot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 9:03 am

Δημοσίευσηαπό geosot » Τρί Αύγ 26, 2014 4:56 pm

Panopticon έγραψε:
heart έγραψε:Εγώ έχω 9 χρόνια προϋπηρεσίας μόνιμη Δ.Υ. και είμαι κολλημένη ως ΠΕ στον Ε' (ΜΚ2) βαθμό, ενώ κανονικά έπρεπε να είμαι στον Δ' (ΜΚ1), έχω 2 μεταπτυχιακά, το 1 συναφές κσαι το άλλο μη συναφές, έως το 2016 δε μπορούν να μου αναγνωρίσουν (μέσω Υ.Σ.) το συναφές μάστερ το οποίο μου παρέχει αυτόματα 2 χρόνια προϋπηρεσία, ούτε μπορούν να με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό. Αν διοριστώ πάλι σε θέση μόνιμου Δ.Υ., θα διοριστώ στον ΣΤ' βαθμό, θα καταθέσω την 9ετή προϋπηρεσία και τα μεταπτυχιακά μου (ιδιώς το συναφές) και θα με κατατάξουν στον Δ' (ΜΚ2) βαθμό.


Δεν είναι έτσι. Αν διοριστείς (σε μόνιμη θέση πάλι) η προϋπηρεσία πλέον μπορεί να αναγνωριστεί με τη παρέλευση της δοκιμαστική διετίας την οποία θα ξαναπεράσεις. Αρα θα καταταγείς στον ΣΤ βαθμό αρχικά και με αναγνώριση του μαστερ από το ΥΣ ως συναφες, στη συνέχεια θα σε κατατάξουν στον Ε0. Μετά τη διετία (θα είσαι Ε1) καταθέτεις την προϋπηρεσία, από τα 9 χρόνια θα σου αναγνωρίσουν τα 7 μόνο γιατί έχει μπεί πλέον περιορισμός. Αρα θα γίνεις Ε2 + 5 χρόνια πλεονάζοντα στον βαθμό. Αλλαγές βαθμού δε γίνονται σε καμμια περίπτωση (μόνο στη κατάταξη νεοδιόριστων με μεταπτυχιακο ή διδακτορικό από τον ΣΤ στον Ε) και όταν γίνουν δε θα είναι αυτόματες αλλά βάση ποσοστώσεων. Αυτά ισχύουν σήμερα.


Panopticon αν θυμάμαι καλά (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) ο 4024/2011 έλεγε ότι οι νεοδιόριστοι κάτοχοι διδακτορικού κατατάσονται ως δόκιμοι στον Δ βαθμό και μεταπτυχιακού στον Ε βαθμό (Άρθρο 6 $ 4). Πότε προέκυψε ο εισαγωγικός βαθμός Ε για τους κατόχους διδακτορικού ??

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Τρί Αύγ 26, 2014 7:19 pm

Εχεις δικιο εκ παραδρομής το έγραψα...

geosot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 9:03 am

Δημοσίευσηαπό geosot » Τετ Αύγ 27, 2014 12:06 am

Panopticon έγραψε:Εχεις δικιο εκ παραδρομής το έγραψα...


Αν κατάλαβα καλά: Στην πράξη εισάγονται όλοι με τον ΣΤ βαθμό και το Υπηρεσιακό (κατ' ανάγκην post factum) κρίνει την "αναβάθμιση" τους στον Ε & Δ.

Η τοποθέτηση των δοκίμων ΔΥ στον Δ ή Ε γίνεται αναδρομικά από την ημερομηνία διορισμού ??

Για τους κατόχους ΔΔ και ΜΔ ισχύει κάτι άλλο από τον Δ ??

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Τετ Αύγ 27, 2014 12:33 pm

geosot έγραψε:
Panopticon έγραψε:Εχεις δικιο εκ παραδρομής το έγραψα...


Αν κατάλαβα καλά: Στην πράξη εισάγονται όλοι με τον ΣΤ βαθμό και το Υπηρεσιακό (κατ' ανάγκην post factum) κρίνει την "αναβάθμιση" τους στον Ε & Δ.

Η τοποθέτηση των δοκίμων ΔΥ στον Δ ή Ε γίνεται αναδρομικά από την ημερομηνία διορισμού ??

Για τους κατόχους ΔΔ και ΜΔ ισχύει κάτι άλλο από τον Δ ??

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.


Οταν ορκιστείς κάνεις αίτηση προς το ΥΣ για αναγνώριση του μεταπτυχιακού ή/και διδακτορικού ως συναφή με το αντικείμενο εργασίας που σου ανατέθηκε στην υπηρεσία. Σε εμένα (επειδή το μεταπτυχιακό ήταν από Αγγλία) μου είχαν ζητήσει τη βεβαίωση του ΔΟΑΤΑΠ, μια μεταφρασμένη αναλυτική βαθμολογία και βεβαίωση από το Δ/ντη της υπηρεσίας μου σχετικά με τι καθήκοντα μου έχουν ανατεθεί. Κάθε υπηρεσία ζητά οτι της κατέβει βέβαια μου φαίνεται.

Παλιά ίσχυε από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης, δε γνωρίζω αν με το νέο μισθολόγιο αυτό άλλαξε. Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να κάνεις την αίτηση το ταχύτερο δυνατό μετά την ανάληψη υπηρεσίας.

Αν έχει διδακτορικό και μεταπτυχιακό θα πάρει 4+1 χρόνια (παίρνεις το μισο μπόνους για το δεύτερο τίτλο). Δηλαδή θα καταταγείς στο βαθμό Δ με ένα χρόνο προϋπηρεσία.

geosot
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 9:03 am

Δημοσίευσηαπό geosot » Τετ Αύγ 27, 2014 2:16 pm

Panopticon έγραψε:
Οταν ορκιστείς κάνεις αίτηση προς το ΥΣ για αναγνώριση του μεταπτυχιακού ή/και διδακτορικού ως συναφή με το αντικείμενο εργασίας που σου ανατέθηκε στην υπηρεσία. Σε εμένα (επειδή το μεταπτυχιακό ήταν από Αγγλία) μου είχαν ζητήσει τη βεβαίωση του ΔΟΑΤΑΠ, μια μεταφρασμένη αναλυτική βαθμολογία και βεβαίωση από το Δ/ντη της υπηρεσίας μου σχετικά με τι καθήκοντα μου έχουν ανατεθεί. Κάθε υπηρεσία ζητά οτι της κατέβει βέβαια μου φαίνεται.

Παλιά ίσχυε από την ημερομηνία κατάθεσης της αίτησης, δε γνωρίζω αν με το νέο μισθολόγιο αυτό άλλαξε. Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να κάνεις την αίτηση το ταχύτερο δυνατό μετά την ανάληψη υπηρεσίας.

Αν έχει διδακτορικό και μεταπτυχιακό θα πάρει 4+1 χρόνια (παίρνεις το μισο μπόνους για το δεύτερο τίτλο). Δηλαδή θα καταταγείς στο βαθμό Δ με ένα χρόνο προϋπηρεσία.


Ευχαριστώ για τις οδηγίες & τις διευκρινήσεις. Θα μαζέψω εκ των προτέρων ότι μπορεί να φανεί χρήσιμο.

Η αναδρομικότητα ή μη είναι ένα θέμα. Θα το ψάξω.

4+1=Το άρθρο 6 του 4024 λέει στο τέλος "...η ευνοϊκότερη ρύθμιση, καθώς και η μισή χρονική ρύθμιση της επόμενης ευνοϊκότερης ρύθμισης.." δεν το πρόσεξα.

Ευχαριστώ και πάλι.

heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Τετ Αύγ 27, 2014 4:19 pm

Θα ξαπερασω δοκιμαστικη υπηρεσια 2 ετων και θα μου ξανακανουν τις βαρβστες κρατησεις του νεοδιοριστου;;;;; αυτα τα χρηματα θα τα παρω καποια στιγμη, αναδρομικα, πισω; εαν εχω τωρα 9 ετη προυπηρεσια, μετα τη παρελευση της διετους δοκιμαστικης στη τωρινη μου δουλεια θα εχω 11 ετη. Επομενως με συμφερει να κατσω εδω που ειμαι τωρα; εαν μολις προσληφθω, ορκιστω κι αναλαβω υπηρεσια, καταθεσω αδεια επαπειλουμενης κυησης απο δημοσιο νοσοκομειο, 3μηνη αδεια λογχειας και 9μηνη ανατροφη τεκνου, προσμετριουνται στον υπολογισμο της δοκιμαστικης ή οταν σε 1,5 χρονο που με το καλο θα επιστρεψω θα ξεκινησει να μετρα η διετια;;;;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων που εστω διαβασατε τη πληθωρα των ερωτησεων μου

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Τετ Αύγ 27, 2014 7:09 pm

heart έγραψε:Θα ξαπερασω δοκιμαστικη υπηρεσια 2 ετων και θα μου ξανακανουν τις βαρβστες κρατησεις του νεοδιοριστου;;;;; αυτα τα χρηματα θα τα παρω καποια στιγμη, αναδρομικα, πισω; εαν εχω τωρα 9 ετη προυπηρεσια, μετα τη παρελευση της διετους δοκιμαστικης στη τωρινη μου δουλεια θα εχω 11 ετη. Επομενως με συμφερει να κατσω εδω που ειμαι τωρα; εαν μολις προσληφθω, ορκιστω κι αναλαβω υπηρεσια, καταθεσω αδεια επαπειλουμενης κυησης απο δημοσιο νοσοκομειο, 3μηνη αδεια λογχειας και 9μηνη ανατροφη τεκνου, προσμετριουνται στον υπολογισμο της δοκιμαστικης ή οταν σε 1,5 χρονο που με το καλο θα επιστρεψω θα ξεκινησει να μετρα η διετια;;;;
Σας ευχαριστω εκ των προτερων που εστω διαβασατε τη πληθωρα των ερωτησεων μου


Δοκιμαστική υπηρεσία ξαναπερνάς, κρατήσεις δεν θα σου ξανακάνουν έαν τους ενημερώσεις σχετικά προφανώς. Θα είσαι στο βαθμό ΣΤ για δύο χρόνια (εαν δεν έχεις μεταπτυχιακό/διδακτορικο). Μετα τη μονιμοποίηση μπορείς να αναγνωρίσεις μόνο μέχρι 7 χρονια προϋπηρεσία. Για το άλλο που ρωτάς νομίζω θα είναι στο χέρι του προϊσταμένου σου αν θα σου κάνει έκθεση για μονιμοποίηση με μισό χρόνο παρουσίας στην υπηρεσία ή αν θα σου κάνει τη ζωη δύσκολη.

nn73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 12:46 am

Δημοσίευσηαπό nn73 » Τετ Αύγ 27, 2014 9:58 pm

Επειδή δεν βρήκα κάπου στο διαδίκτυο σαφείς πληροφορίες, το υπηρεσιακό συμβούλιο είναι ανεξάρτητο ή η κάθε υπηρεσία έχει το δικό της; εν ολίγοις μόλις προσληφθώ που ακριβώς πρέπει να απευθυνθώ για να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό; συγνώμη για το άσχετο του θέματος και ευχαριστώ όποιον απαντήσει με λίγα λόγια για τη διαδικασία.

Panopticon
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2007 10:01 pm

Δημοσίευσηαπό Panopticon » Πέμ Αύγ 28, 2014 12:18 am

nn73 έγραψε:Επειδή δεν βρήκα κάπου στο διαδίκτυο σαφείς πληροφορίες, το υπηρεσιακό συμβούλιο είναι ανεξάρτητο ή η κάθε υπηρεσία έχει το δικό της; εν ολίγοις μόλις προσληφθώ που ακριβώς πρέπει να απευθυνθώ για να αναγνωριστεί το μεταπτυχιακό; συγνώμη για το άσχετο του θέματος και ευχαριστώ όποιον απαντήσει με λίγα λόγια για τη διαδικασία.


Κάθε ΝΠΔΔ,Υπουργειο κλπ έχει δικό του ΥΣ. Την αίτηση την κάνει μέσω της διεύθυνσης προσωπικού του φορέα σου και απο εκει προωθείται στο ΥΣ.

nn73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Παρ Απρ 18, 2014 12:46 am

Δημοσίευσηαπό nn73 » Πέμ Αύγ 28, 2014 9:37 am

Ευχαριστώ Panopticon κατατοπιστικότατη η απάντησή σου.

heart
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 29, 2014 1:47 pm

Δημοσίευσηαπό heart » Πέμ Αύγ 28, 2014 4:08 pm

Panopticon εισαι κορυφη !!!! Σε υπερευχαριστουμε για ολα !!!!


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες