Μερική απασχόληση στις ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ.

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
snoopy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 11:06 am

Μερική απασχόληση στις ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ.

Δημοσίευσηαπό snoopy » Πέμ Ιαν 10, 2013 9:50 pm

Γεια σας, με έχουν καλέσει ωρομίσθιο σε ΕΠΑ.Σ. Ο.Α.Ε.Δ.. Μια και είμαι άσχετος με τα εργασιακά και ασφαλιστικά θα ήθελα να ρωτήσω μερικά πράγματα. Μου ζήτησαν το Α.Μ.Κ.Α. και τον Α.Μ.Α. για την υπογραφή της σύμβασης άρα λογικά η ασφάλιση θα γίνει στο Ι.Κ.Α.. Γνωρίζει κανείς εαν δικαιούμαι ιατροφαρμακευτική περίθαλψη :oops: ? Και από ότι φαντάζομαι σίγουρα χάνω την ιδιότητα του ανέργου έστω και γι΄αυτές τις 4 ώρες που μου ανέθεσαν? Η σύμβαση είναι σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου.

angie274
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 11:43 pm

Δημοσίευσηαπό angie274 » Σάβ Ιαν 12, 2013 2:00 pm

Δικαιούσαι θεώρηση στο βιβλιάριο υγείας του ΙΚΑ όταν θα μαζέψεις 50 ένσημα. Την ανεργία την χάνεις, άδικο αλλά την χάνεις γιατί πηγαίνει αναγγελία πρόσληψης στο ΟΑΕΔ.

snoopy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 11:06 am

Δημοσίευσηαπό snoopy » Σάβ Ιαν 12, 2013 6:31 pm

Σ'ευχαριστώ πολύ angie274 για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεις (ή όποιος άλλος γνωρίζει) πώς θα υπολογίσω τα ένσημα; Αυτή τη στιγμή είμαι ανασφάλιστος.

angie274
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 11:43 pm

Δημοσίευσηαπό angie274 » Δευ Ιαν 14, 2013 3:15 am

Αν οι 4 ώρες είναι σε 1 μέρα παίρνεις 1 ένσημο την εβδομάδα. Μπορείς να κοιτάς τα ένσημα online αν και μπαίνουν αφού ολοκληρωθεί το τρίμηνο. Κοίτα στο site του ΙΚΑ. http://www.ika.gr/gr/infopages/ehome.cfm

snoopy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 11:06 am

Δημοσίευσηαπό snoopy » Τετ Μαρ 06, 2013 7:23 pm

Γεια σας, γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω/δηλώσω την προϋπηρεσία μου ως ωρομίσθιος εκπαιδευτής σε ΣΟΧ ή γενικά σε προκηρύξεις του ΑΣΕΠ, εφόσον είμαι στο Ι.Κ.Α.;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης