μητρωο ιδιωτων συνεργατων της ελστατ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Πέμ Ιουν 28, 2012 6:43 am

Πριν ασχοληθείτε με την ΕΛΣΤΑΤ πρέπει να έχετε αποφασίσει:
Ότι σας αρέσει αυτή η δουλειά, είστε πολύ καλοί σε αυτή, έχετε μεταφορικό μέσο, είστε πολύ ψηλά στην κατάταξη των συνεργατών για την περιοχή σας, και δεν έχετε οικονομικό πρόβλημα.

Δεν είσαι δημόσιος υπάλληλος, αλλά ένας προμηθευτής του δημοσίου. Προμηθεύεις εργασία. αυτή αξιολογείτε κάθε φορά, γίνεται μία εκτίμηση της αξίας της, και μετά μία πρόταση προς τον Υπ. Οικ. για την πληρωμή σου. Αυτή θα γίνει όταν το θελήσει ο Υπ. ανάλογα με τα ταμειακά διαθέσιμα του κράτους και με χαμηλότατη προτεραιότητα (6-10 μήνες μετά την εργασία σου).

Αν είσαι πολύ καλός και πολύ ψηλά στην κατάταξη των συνεργατών, και δεν σε πειράζει να περιμένεις 6-8 μήνες απλήρωτος, ναι τότε μετά το 6αμηνο, αν τα οικονομικά του κράτους πάνε καλά, μπορεί να βγάζεις 5000 το χρόνο και να πληρώνεσαι σχεδόν κάθε 2μηνο.

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Κυρ Ιούλ 01, 2012 12:24 am

Μαθαίνω ότι η ΕΛ.ΣΤΑΤ κάνει στάση πληρωμών στους Ιδιώτες Συνεργάτες. Μάλλον κάποιοι μας περνάνε για idiots!!!

kouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2012 9:46 pm

Δημοσίευσηαπό kouk » Κυρ Ιούλ 01, 2012 9:12 pm

παιδια εγω τους παρεδωσα το τελευταιο υλικο κ τα παρατησα..οι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι.για την ερευνα που μου ανατεθηκε σε μενα κ τα υπολοιπα παιδια ειμαστε απληρωτοι απο Νοεμβρη.Δεν εχουμε παρει ουτε ενα ευρω.επικαλουνται πως η δοαδικσαια εχει κολλησει στο Υπ.Οικονομικων κ λογω εκλογων,η αληθεια ομως ειναι πως αδιαφορουν κ δεν πιεζουν να πληρωθει ο κοσμος.εγω μεχρι τωρα εχω βγει ζημιωμενη κ οικονομικα κ μου εχει φαει αρκετο χρονο.αυτα.ελπιζω να βοηθησα.

GALAZOULIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2012 1:28 pm

......

Δημοσίευσηαπό GALAZOULIS » Τρί Ιούλ 24, 2012 11:55 pm

samofot33 έγραψε:
samofot33 έγραψε:
samofot33 έγραψε:
samofot33 έγραψε:
GALAZOULIS έγραψε:Καλησπέρα, επειδή είχα δουλέψει στην απογραφη, ρώτησα κάποια κυρία από τη Στατιστική πριν καμιά βδομάδα, και μου είπε οτι αυτά θα βγούν τέλη Μαϊου......


ειναι σιγουρο αυτο οτι θα βγουν τελη μαιου;


γαλαζουλη μαλλον σε κοροιδεψε η γνωστη σου οτι θα βγουν τελη μαιου. σημερα τελειωνει ο μαιος και ακομη δεν εχει βγει τιποτα.


γαλαζουλη μουφες ειπες για τα αποτελεσματα


γαλαζουλη ειχες μπει και ειχες γραψει αυτη την κοροιδια και μετα εξαφανιστηκες. μην κοροιδευεις τους αλλους.


Δεν κοροιδεύω κανέναν φίλε...απλώς δεν μπαίνω συχνά εδώ..Δεν έχω ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να γράψω μούφες...Μεγάλη άνθρωποι είμαστε...όποιος θέλει παίρνει τηλεφωνο κ διασταυρώνει τις πληροφορίες...
Και εγω στο ψάξιμο είμαι...και στο περίμενε από αλλες δουλειές... Αυτό που μπορώ να σου πω, είναι ότι ήδη έχουν ξεκινήσει κάποια άτομα να παρακολουθούν το σεμινάριο για την ορθή συμπλήρωση των ερωτηματολογίων. Πήραν μια φίλη μου στο τηλέφωνο...έκανε το σεμινάριο που ήταν μια μέρα τον Ιουλιο...είπαν οτι θα καλούν κάθε μήνα κόσμο και θα κάνουν το σεμινάριο, διότι φεύγει κόσμος(!!), και οταν ρώτησε η φίλη μου, της είπαν οτι θα τους πάρουν όλους όσους κάνανε αίτηση (!!!)..Απλώς οι πίνακες θα αργήσουν να βγουνε....Η φίλη μου δεν είχε μέσον...όπως κ εγω άλλωστε...Πήρα την κυριά που είχα μιλήσει πιο παλιά κ μου είπε ότι ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα με παρούν τηλέφωνο...Παρόλα αυτά...εγω αύριο έχω σκοπό να πάρω να ρωτήσω τι γίνεται με αυτό...κ αν είμαι κ εγώ στα άτομα που έχουν επιλέγει (εφόσων της ειπανε οτι όλους θα τους πάρουνε κάποια στιγμή), θα ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα να το κάνω τον Αύγουστο το σεμινάριο να ξεμπερδεύω....

kateee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2012 7:13 pm

Δημοσίευσηαπό kateee » Τετ Ιούλ 25, 2012 1:18 pm

paidia na rwthsw kati?sas hrthe mnm sto kinhto prin sas paroyn thlefono??apo kapoio noymero na apanthseis nai ;h oxi??

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Σάβ Ιούλ 28, 2012 6:53 pm

Όλους θα τους "πάρουν". Γιατί να μην τους "πάρουν";

Σύμβαση δεν υπογράφουν, ασφάλεια δεν έχουν, μισθό δεν παίρνουν, και την όποια ελάχιστη αμοιβή, άμα δεν γουστάρει ο Υπουργός - όπως φέτος καλή ώρα - δεν τη δίνει και ποτέ!!

samofot33
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Οκτ 07, 2011 8:56 pm

Δημοσίευσηαπό samofot33 » Κυρ Ιούλ 29, 2012 12:24 pm

kateee έγραψε:paidia na rwthsw kati?sas hrthe mnm sto kinhto prin sas paroyn thlefono??apo kapoio noymero na apanthseis nai ;h oxi??


την παρασκευη το μεσημερι βγηκαν τα αποτελεσματα. δεν εχουν στειλει ακομη μυνημα. απο αυριο θα αρχισουν να στελνουν λογικα.

kateee
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Φεβ 20, 2012 7:13 pm

Δημοσίευσηαπό kateee » Παρ Αύγ 03, 2012 12:35 pm

k twra re paidia ti tha ginei?vghkan ta onomata alla posoyn tha paroune gia thn erevna?na toys parw thl?eimai sth lista alla katw.kserei kaneis?

GALAZOULIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2012 1:28 pm

Δημοσίευσηαπό GALAZOULIS » Κυρ Αύγ 05, 2012 4:35 pm

kateee έγραψε:k twra re paidia ti tha ginei?vghkan ta onomata alla posoyn tha paroune gia thn erevna?na toys parw thl?eimai sth lista alla katw.kserei kaneis?

Ρώτησα μια γνωστή εκεί...κ μου είπε ότι θα στείλουν μήνυμα στο κινητό ΟΤΑΝ με χρειαστούν....Οπότε....στο περίμενε θα είμαστε..Εϊμαι ψηλά στη λίστα...αλλά νομίζω ότι εξαρτάται και με την περιοχή που θέλουν να ασχοληθούν...τι να πω...πρώτη φορά θα ασχοληθώ κ εγώ με αυτό...

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Τρί Αύγ 07, 2012 6:36 am

Το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα πληρωθείτε ποτέ.

Αφού πρόκειται για "δουλειά" χωρίς αμοιβή, δεν είναι καλύτερα να κάνεις κάτι άλλο;

Κάτι να το ευχαριστιέσαι πιο πολύ και να βοηθά και συνανθρώπους σου;

Έστω κάτι παραγωγικό;
Αν δεν θέλεις να πάρεις λεφτά θα βρεις πολλά, στο δημόσιο πρέπει να είσαι;

GALAZOULIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2012 1:28 pm

Δημοσίευσηαπό GALAZOULIS » Τετ Αύγ 08, 2012 3:34 am

Το ξέρεις από κάπου ότι "δεν θα πληρωθείς ποτέ"?
Εντάξει...δε λέμε ότι είναι καλό να δουλεύεις κ να μη πληρώνεσαι...αλλά εκτιμώ ότι έστω κ με καθυστέρηση "κάποια" στιγμή θα τα πάρεις τα χρήματα σου...
Εννοείται ότι δεν πρέπει ούτε να επαναπαύεσαι ουτε να περιμένεις ότι κάτι τέτοιο θα σου λύσει το οικονομικό σου πρόβλημα...Αλλά έχω κάνει κ άλλες δουλειές που μου ήρθαν τα χρήματα μέτα από χρόνο...ευτυχώς το ήξερα από την αρχή ότι θα καθυστερούσαν ..οπότε δεν είχα μεγάλο "θέμα"...Συνεχίζουμε κ ψάχνουμε....διότι δυστυχώς, τα χειρότερα δεν έχουν έρθει ακόμα...

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Τετ Αύγ 08, 2012 6:01 pm

Στο σεμινάριο είπαν σε δύο μήνες. Στον όγδοο η οικονομική υπηρεσία λέει ότι το Υπουργείο έχει διατάξει αναστολή πληρωμών επ' αόριστο. Και τα χειρότερα έρχονται όπως είπες. Και όπως είπες πρέπει να ξέρει κανείς τι να περιμένει.

vasomor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 25, 2010 2:00 am

Δημοσίευσηαπό vasomor » Τετ Αύγ 08, 2012 9:37 pm

έγιναν σεμινάρια :?: δηλαδή κάποιους τους εχουν ειδοποιήσει :?:

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Πέμ Αύγ 09, 2012 3:41 pm

vasomor έγραψε:έγιναν σεμινάρια :?: δηλαδή κάποιους τους εχουν ειδοποιήσει :?:


Άσχετα, τα άλλα, τα παλιά, στους παλιούς, πριν 9-8 μήνες!!

ant.xri1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Δευ Αύγ 01, 2011 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ant.xri1 » Κυρ Σεπ 30, 2012 11:57 pm

Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει επίσημη ενημέρωση ότι οι οφειλές 2011-2012 μπορεί να πληρωθούν μέχρι το τέλος του 2012 ή στις αρχές του 2013.
:( :( :(


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες