Επιτυχών σε δυο προκηρύξεις εποχικών

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
spyrosm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 2:33 pm

Επιτυχών σε δυο προκηρύξεις εποχικών

Δημοσίευσηαπό spyrosm » Πέμ Μαρ 03, 2011 12:30 pm

Καλημέρα παιδιά!
Εχω περάσει σε προκήρηξη εποχικών και ξεκινησα να δουλευω
την προηγούμενη εβδομάδα.
Περιμένω όμως και αποτελέσματα από μια άλλη προκήρηξη
στην οποία αν τυχόν περασώ θα την προτιμούσα απο αυτή που είμαι τώρα.
Ξερει κανείς αν μπορώ να παραιτηθώ από την τώρινη
και να προσληφθώ μετά (αν επιτύχω φυσικά) στην
επόμενη προκύρηξη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Quo Vadis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 2:46 am

Δημοσίευσηαπό Quo Vadis » Πέμ Μαρ 03, 2011 5:46 pm

Φυσικά και μπορείς

spyrosm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό spyrosm » Παρ Μαρ 04, 2011 9:56 am

Σ' ευχάριστώ για την απάντηση Quo Vadis!!!
Να είσαι καλά!!

pretoulitsa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 2:52 pm

Δημοσίευσηαπό pretoulitsa » Παρ Μαρ 04, 2011 3:47 pm

ΜΠΟΡΕΊΣ!

spyrosm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό spyrosm » Παρ Μαρ 04, 2011 6:19 pm

Ευχαριστώ! Άλλη ερώτηση τώρα!!
Αν υποθέσουμε ότι γίνει όλο αυτό, τις
μέρες που έχω δουλέψει στην υπηρεσία από την
οποία θα παραιτηθώ, θα τις πληρωθώ;
Ξέρει κανείς;

Quo Vadis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 2:46 am

Δημοσίευσηαπό Quo Vadis » Παρ Μαρ 04, 2011 11:26 pm

Eννοείται και θα πληρωθείς το χρονικό διάστημα που θα έχεις δουλέψει πριν παραιτηθείς.Και αν έχεις κλείσει τις απαιτούμενες ημέρες θα πάρεις και επίδομα αδείας,αποζημίωση ημερών αδείας,Δώρο Χριστουγγένων και Δώρο Πάσχα.Εξαρτάται.Μην τους τα χαρίσεις ότι δικαιούσαι.

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Τετ Μαρ 16, 2011 10:21 pm

θα σε στεαναχωρησω αλλα βασικα δεν μπορεις γιατι θεωρεισαι οτι εχεις κωλυμα τετραμηνου επειδη εχεις ηδη δουλεψει καποιο διαστημα στη μια συμβαση και μετα ξεκινας ενα αλλο 8μηνο..παιρνεις τη θεση καποιου αλλου

δηλαδη μπορεις να το κανεις αλλα αν σου κανει ενσταση καποιος χανεις και τα δυο 8μηνα

spyrosm
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μαρ 25, 2008 2:33 pm

Δημοσίευσηαπό spyrosm » Τετ Μαρ 16, 2011 11:56 pm

Σε χθεσινή επικοινωνία που είχα με το ΑΣΕΠ
πάντως, μου είπαν οτι μπορώ να σταματήσω από το πρώτο 8μηνο
και να ξεκινήσω στο άλλο κανονικά χωρίς κανένα κώλυμα!!!
Δεν μου είπαν κάτι γι' αυτό που αναφέρεις!
Μήπως να ξανακάνω ένα τηλ. να σιγουρευτώ?

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Πέμ Μαρ 17, 2011 9:13 pm

αυτο που λες μου φαινεται περιεργο που σου το ειπαν απο το ασεπ...
πριν καποια χρονια ειχα ξεκινησει ενα 8μηνο σε αλλη πολη απο αυτη της κατοικιας μου και μετα απο μια εβδομαδα με ειδοποιησαν για ενα 5μηνο στην πολη κατοικιας μου και για ευνοητους λογους παραιτηθηκα για να παω..
την επομενη μερα μου ειπαν οτι ειχε γινει μια ενσταση και καποιος μου ειχε παρει τη θεση και δεν το ξεραν και φυσικα επειδη ειχα ηδη παραιτηθει πηγα στο ασεπ για να δω τι ακριβως ειχε γινει
και στο ασεπ πριν καταλαβουν οτι η αλλη συμβαση ηταν 5 μηνες και οχι 8 μου ειπαν οτι ετσι κι αλλιως δεν γινεται να φυγεις απο ενα 8μηνο για να πας σε ενα αλλο γιατι θεωρεισαι οτι εχεις κωλυμα υπερβασης του 8μηνου ,,και απαντησα οτι 1 εβδομαδα στον ενα φορεα συν 5 μηνες στον αλλο δεν ειναι υπερβαση του 8μηνου ,,, (πληροφοριακα τελικα απερριψαν την ενσταση και δουλεψα στο 5μηνο)
αυτα απο την εμπειρια μου...

pretoulitsa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 293
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 06, 2007 2:52 pm

Δημοσίευσηαπό pretoulitsa » Τρί Μαρ 22, 2011 1:50 pm

φυσικά κ μπορείς να πα΄ς στη 2η δουλεια ,αφου την Υ/Δ την είχες υπογράψει όταν δεν είχες προσληφθεί στην 1η..περίμενε α παοτελέσματα κ αν είσαι επιτυχών πήγαινε στη δεύτερη!!!!

desiwn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2011 1:30 am

Δημοσίευσηαπό desiwn » Παρ Μάιος 20, 2011 2:15 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΙΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.....ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ?
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΑΝΕΡΓΗ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ......

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Μάιος 20, 2011 3:21 pm

Μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα με σύμβαση εργασίας ορισμένου χρόνου και με σύμβαση έργου στον ίδιο φορέα;
Π.χ. εργάζεσαι με 8μηνο σε κάποιον δήμο. Και κατά την διάρκεια που εργάζεσαι αυτός ο Δήμος βγάζει προκήρυξη για σύμβαση έργου στην οποία συμμετέχεις και είσαι επιτυχών. Μπορείς να συνάψεις 2η σύμβαση δεδομένου ότι ο συμβασιούχος έργου δεν υποχρεούται να ακολουθεί ωράριο;

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Κυρ Μάιος 22, 2011 10:34 pm

desiwn έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΙΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.....ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ?
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΑΝΕΡΓΗ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ......


αν γνωριζεις οτι το ατομο αυτο εργαζεται σε αλλη συμβαση και παραιτηθηκε για να παει σε αλλη, μπορεις να κανεις ενσταση στο ασεπ και θα δικαιωθεις,αυτο που σου λεω ειναι απολυτα σιγουρο ,μην ακους τι σου λενε καποιοι ,ουτε η ιδια η υπηρεσια, αυτους δεν τους νοιαζει ποιος θα δουλεψει ,αν εισαι εσυ ή ο αλλος, ισα ισα δεν θα ηθελαν να κανεις ενσταση γιατι θα καθυστερησει η διαδικασια
μπορει καποιοι να εχουν αφησει ενα 8μηνο για να πανε σε αλλο, αλλα αυτο δεν ειναι νομιμο, και εφοσον δεν τους εκανε κανεις ενσταση γιαυτο και συνεχισαν να δουλευουν

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Κυρ Μάιος 22, 2011 10:38 pm

desiwn έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΙΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΝΑ ΑΤΟΜΟ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΑΤΟΜΟ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΗΔΗ ΣΕ ΜΙΑ 8 ΜΗΝΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.....ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ?
ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΟΝ ΑΣΕΠ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΑΝΕΡΓΗ.....ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΚΙΝΗΘΩ?
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ......


δεν εχει το δικαιωμα να αφησει τη μια συμβαση για την αλλη, αυτο ειναι απολυτα σιγουρο, κανε ενσταση στο ασεπ οχι στον φορεα, και θα δικαιωθεις
μην ακους οσα λενε καποιοι εδω ουτε την ιδια την υπηρεσια

fly_high
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2011 9:00 pm

Δημοσίευσηαπό fly_high » Δευ Μάιος 23, 2011 12:23 am

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.Μπορείς να παραιτηθείς και να πας αλλού εφοσόν δεν έχεις υπογράψει τη σύμβαση με το φορέα(όχι την αναγγελια πρόσληψης στον ΟΑΕΔ).Συνήθως η συμβάση υπογράφεται ένα μήνα μετά.Τότε αν θες να φύγεις εξετάζεται αν έχεις το κώλυμα υπερβασης της 8μηνης απασχόλησης μέσα σε ένα 12μήνο που μετριέται από τη λήξη της νέας σύμβασης εως 12 μήνες πίσω.Αν υπάρχει υπέρβαση του 8μήνου δεν μπορείς να πας στην άλλη σύμβαση.Η σύμβαση δηλαδή είναι άκυρη.Αν το ανακαλύψουν βέβαια........


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες