Διοριστέοι με τελικά αποτελέσματα ΑΣΕΠ μέσα στο 2010

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Τετ Νοέμ 24, 2010 4:28 pm

Ασχολούμαστε με διορισμούς , επειδή το όνομά μας γράφηκε σε ΦΕΚ και ο διορισμός μας είναι πια νόμος του κράτους.
Το πότε δεν ξέρουμε.
Αφού δε είμαστε άνεργοι έχουμε το χρόνο να ασχολούμαστε με το όνειρο καθημερινά.
Για το 1:5 χθες το κανάλι του Αντέννα είχε ρεπορτάζ, όπου έλεγε ότι οι προσλήψεις του 2011 έχουν ήδη συμπληρωθεί. Να πως.
Είναι 40.000 αποχωρήσεις δια 5 κάνει 8.000 προσλήψεις.
Είναι 3.000 αυτοί που θα πάρουν πτυχίο του χρόνου από στρατό , αστυνομία κλπ.
2.500 οι της Ολυμπιακής που περιμένουν οι καημένοι τη μετάταξή τους , πέρνοντας το μισθό στο σπίτι. Μετατάξεις από ΟΣΕ, καταργήσεις συγχωνεύσεις Οργανισμών και άλλα νούμερα που δεν συγκράτησα από το ρεπορτάζ, ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

persefoni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 12:34 pm

Δημοσίευσηαπό persefoni » Τετ Νοέμ 24, 2010 4:54 pm

anthemio έγραψε:Ασχολούμαστε με διορισμούς , επειδή το όνομά μας γράφηκε σε ΦΕΚ και ο διορισμός μας είναι πια νόμος του κράτους.
Το πότε δεν ξέρουμε.
Αφού δε είμαστε άνεργοι έχουμε το χρόνο να ασχολούμαστε με το όνειρο καθημερινά.
Για το 1:5 χθες το κανάλι του Αντέννα είχε ρεπορτάζ, όπου έλεγε ότι οι προσλήψεις του 2011 έχουν ήδη συμπληρωθεί. Να πως.
Είναι 40.000 αποχωρήσεις δια 5 κάνει 8.000 προσλήψεις.
Είναι 3.000 αυτοί που θα πάρουν πτυχίο του χρόνου από στρατό , αστυνομία κλπ.
2.500 οι της Ολυμπιακής που περιμένουν οι καημένοι τη μετάταξή τους , πέρνοντας το μισθό στο σπίτι. Μετατάξεις από ΟΣΕ, καταργήσεις συγχωνεύσεις Οργανισμών και άλλα νούμερα που δεν συγκράτησα από το ρεπορτάζ, ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ
ola eyxarista.epeidh dysthxws exw kleisei enan xrono anergh me kaei poly

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Σάβ Νοέμ 27, 2010 6:09 pm

Να ρωτήσω κάτι; Για να αναιρεθεί η ισχύς του νόμου 3833/10 που μας εξαιρεί από την αναλογία 1:5 πρέπει να βγει νέος νόμος ή εγκύκλιος;
Και να γίνει όμως κάτι τέτοιο οι νόμοι δεν έχουν αναδρομική ισχύ στην περίπτωση είναι επιεικέστεροι για αυτούς που τους αφορούν;
Επίσης μια εγκύκλιος δεν αναιρεί ένα νόμο αλλά περιλαμβάνει διευκρινήσεις για την εφαρμογή του νόμου έτσι δεν είναι;
Θα μου πείτε τι λέω τώρα ε;

npta42
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 9:09 pm

Δημοσίευσηαπό npta42 » Σάβ Νοέμ 27, 2010 8:21 pm

[quote="geia xara"]Να ρωτήσω κάτι; Για να αναιρεθεί η ισχύς του νόμου 3833/10 που μας εξαιρεί από την αναλογία 1:5 πρέπει να βγει νέος νόμος ή εγκύκλιος;
Και να γίνει όμως κάτι τέτοιο οι νόμοι δεν έχουν αναδρομική ισχύ στην περίπτωση είναι επιεικέστεροι για αυτούς που τους αφορούν;
Επίσης μια εγκύκλιος δεν αναιρεί ένα νόμο αλλά περιλαμβάνει διευκρινήσεις για την εφαρμογή του νόμου έτσι δεν είναι;
Θα μου πείτε τι λέω τώρα ε;[/quote]

Από τα λίγα που ξέρω, χωρίς να είμαι νομικός ή δικηγόρος, ένας νόμος καταργείται ή τροποποιείται με νόμο. Η εγκύκλιος επεξηγεί τον νόμο ώστε να εφαρμοστεί από τους δημ. υπαλλήλους.
Οι νόμοι εκτός από τους φορολογικούς (που είναι εις βάρος του φορολογούμενου) και, νομίζω, τους δυσμενέστερους ποινικούς μπορούν να έχουν αναδρομική ισχύ.
Για παράδειγμα, μέχρι το Μάρτη ο νόμος έλεγε ότι οι διορισμοί έπρεπε να γίνουν μέχρι 4 μήνες μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων. Αυτός ο νόμος τροποποιήθηκε και πλέον είναι δυσμενέστερος, αφού το περιθώριο διορισμού μετά τα οριστικά είναι μέχρι 3 χρόνια. Άρα, προφανώς, τέτοιοι νόμοι μπορούν να έχουν γενικά αναδρομικότητα, ακόμη κι αν είναι δυσμενέστεροι των προηγουμένων.

anageo73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Δευ Αύγ 16, 2010 12:37 pm

Δημοσίευσηαπό anageo73 » Σάβ Νοέμ 27, 2010 10:41 pm

Διαβάστε παρακάτω ο 3833/2010 εξαιρεί τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ από το 5 προς 1.

npta42 έγραψε:
geia xara έγραψε:Να ρωτήσω κάτι; Για να αναιρεθεί η ισχύς του νόμου 3833/10 που μας εξαιρεί από την αναλογία 1:5 πρέπει να βγει νέος νόμος ή εγκύκλιος;
Και να γίνει όμως κάτι τέτοιο οι νόμοι δεν έχουν αναδρομική ισχύ στην περίπτωση είναι επιεικέστεροι για αυτούς που τους αφορούν;
Επίσης μια εγκύκλιος δεν αναιρεί ένα νόμο αλλά περιλαμβάνει διευκρινήσεις για την εφαρμογή του νόμου έτσι δεν είναι;
Θα μου πείτε τι λέω τώρα ε;


Από τα λίγα που ξέρω, χωρίς να είμαι νομικός ή δικηγόρος, ένας νόμος καταργείται ή τροποποιείται με νόμο. Η εγκύκλιος επεξηγεί τον νόμο ώστε να εφαρμοστεί από τους δημ. υπαλλήλους.
Οι νόμοι εκτός από τους φορολογικούς (που είναι εις βάρος του φορολογούμενου) και, νομίζω, τους δυσμενέστερους ποινικούς μπορούν να έχουν αναδρομική ισχύ.
Για παράδειγμα, μέχρι το Μάρτη ο νόμος έλεγε ότι οι διορισμοί έπρεπε να γίνουν μέχρι 4 μήνες μετά την έκδοση των οριστικών αποτελεσμάτων. Αυτός ο νόμος τροποποιήθηκε και πλέον είναι δυσμενέστερος, αφού το περιθώριο διορισμού μετά τα οριστικά είναι μέχρι 3 χρόνια. Άρα, προφανώς, τέτοιοι νόμοι μπορούν να έχουν γενικά αναδρομικότητα, ακόμη κι αν είναι δυσμενέστεροι των προηγουμένων.

artem
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 1:22 pm

Δημοσίευσηαπό artem » Κυρ Νοέμ 28, 2010 11:48 am

ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΣΤΟ ΑΝ ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2010,ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1 ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΕ 5 ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙΣ.


ΝΟΜΟΣ 3833/2010 ΠΕΡΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ
ΑΡΘΡΟ 11 ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ 3
"3. Από τη ρύθμιση αυτή εξαιρούνται: α) οι μετακλητοί υπάλληλοι, β) το μη πολιτικό προσωπικό των Ενόπλων Δυνάμεων, γ) οι προσλήψεις ιατρικού και νοσηλευτικού προσωπικού νέων νοσηλευτικών μονάδων, δ) επιτυχόντες του Α.Σ.Ε.Π. και των φορέων, των παραγράφων 2 και 3 του προηγούμενου άρθρου.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Δ,δηλαδή τι λέει στο άρθρο 10
" 3. Ο διορισμός των επιτυχόντων σε διαδικασίες επιλογής τακτικού προσωπικού του Α.Σ.Ε.Π. και των φορέων οι οποίες προκηρύχθηκαν βάσει εγκριτικών αποφάσεων της Τριμελούς Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006, έτους 2009 ή και προγενέστερων ετών και για τους οποίους οι οριστικοί πίνακες αποτελεσμάτων θα εκδοθούν μετά την 1.1.2010, διενεργείται σταδιακά, βάσει σειράς επιτυχίας, εντός του έτους 2011 και ολοκληρώνεται, μέχρι την
εξάντληση των περιλαμβανομένων στους οριστικούς πίνακες και πάντως όχι πέραν της 31.12.2013. Εγκριτικές αποφάσεις της Τριμελούς Επιτροπής της ΠΥΣ 33/2006,όπως ισχύει, που έχουν εκδοθεί μέχρι 31.12.2009 και για
τις οποίες δεν έχουν εκδοθεί οι σχετικές προκηρύξεις,παύουν να ισχύουν, με εξαίρεση όσες αφορούν προσωπικό που υπάγεται στις ρυθμίσες του τρίτου εδαφίου της παραγράφου 1 του άρθρου αυτού. 4. Για το διορισμό των επιτυχόντων των παραγράφων 2 και 3 δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις του άρθρου 15 του ν. 3528/2007.(Ο οποίος έλεγε «Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων.


ΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
1)ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΜΕ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟ 2010,ΘΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΟΥΝ ΕΩΣ 31-12-2013,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΙΑ 1 ΠΡΟΣ 5
2)ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ,ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΤΑΤΑΞΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΟ 1 ΠΡΟΣ 5,ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΕΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΑΣ(ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ 2011-2013)
3)ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ,ΑΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ

bouchara
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Σεπ 15, 2008 11:33 am

Δημοσίευσηαπό bouchara » Κυρ Νοέμ 28, 2010 12:13 pm

Τσάμπα το παιδεύουμε, αμα οι έχοντες την εξουσία δεν θέλουν να μας πάρουν θα βγεί ένας νόμος που θα τους δίνει το δικαίωμα , όπως έγινε και με το τετράμηνο του παλιού νόμου. Ας ελπίσουμε ότι θα θεωρήσουν ότι είμαστε απαραίτητοι και θα μας διορίσουν μέχρι το 2013.

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Κυρ Νοέμ 28, 2010 7:26 pm

Εγώ είμαι πιο αισιόδοξος.
Δε μπορεί να αφήσουν τις προσληψεις για το 2013.
Οι μετατάξεις δεν θα πάνε πολλές προς τους ΟΤΑ γιατί δεν είναι συναφές το αντικείμενο, αλλά ούτως ή άλλως κενά υπάρχουν.
Η κυβέρνηση θέλει κατά βάθος να κάνει προσλήψεις και δεν αφήνει η τρόϊκα, άρα οι διοριστέοι αποτελούν μια καλή δικαιολογία.
Αφού ξεμπερδέψαμε με εκείνους του 2009, η επόμενη σκέψη είναι οι του 2010.

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Κυρ Νοέμ 28, 2010 10:53 pm

anthemio έγραψε:Εγώ είμαι πιο αισιόδοξος.
Δε μπορεί να αφήσουν τις προσληψεις για το 2013.
Οι μετατάξεις δεν θα πάνε πολλές προς τους ΟΤΑ γιατί δεν είναι συναφές το αντικείμενο, αλλά ούτως ή άλλως κενά υπάρχουν.
Η κυβέρνηση θέλει κατά βάθος να κάνει προσλήψεις και δεν αφήνει η τρόϊκα, άρα οι διοριστέοι αποτελούν μια καλή δικαιολογία.
Αφού ξεμπερδέψαμε με εκείνους του 2009, η επόμενη σκέψη είναι οι του 2010.


Από το στόμα σου και ...... στου Θεού; της κυβέρνησης; στης τρόικας το αφτί.
'Οποιος ακούει τέλος πάντων!

XAINIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 1:53 pm

ΦΕΚ

Δημοσίευσηαπό XAINIS » Τετ Δεκ 01, 2010 5:26 pm

ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΟΤΑ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΕΚ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ 21/05/10
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?

giorgos-42
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2010 10:58 pm

Re: ΦΕΚ

Δημοσίευσηαπό giorgos-42 » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:38 am

XAINIS έγραψε:ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΕ ΟΤΑ ΤΟ 2010 ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΕΚ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ 21/05/10
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ?
φεκ ατομικου διορισμου?

XAINIS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Αύγ 10, 2010 1:53 pm

Δημοσίευσηαπό XAINIS » Σάβ Δεκ 04, 2010 12:40 am

ΝΑΙ ΑΤΟΜΙΚΟ ΦΕΚ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ 21/05/10
ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΡΟΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΒΓΗΚΕ Ο ΝΟΜΟΣ 6 ΑΠΟ 8 ΠΡΟΛΑΒΑΝ

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Παρ Δεκ 10, 2010 4:42 pm

Θα είδατε φαντάζομαι το διπλανό τοπικάκι, όπου αναγράφεται η δυσμενής εξέλιξη. Τέλος στην εξαίρεση από την αναλογία 1:5.Την αναπαράγω.
Η παράγραφος 3 του άρθρου 11 του ν. 3833/2020 καταργείται και οι επόμενες παράγραφοι αναριθμούνται.
Σα να λέμε , είπα ξ'είπα χeζω μεσ' το λόγο μου.

geia xara
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 15, 2009 4:36 pm

Δημοσίευσηαπό geia xara » Παρ Δεκ 10, 2010 5:19 pm

anthemio έγραψε:Θα είδατε φαντάζομαι το διπλανό τοπικάκι, όπου αναγράφεται η δυσμενής εξέλιξη. Τέλος στην εξαίρεση από την αναλογία 1:5.Την αναπαράγω.
Η παράγραφος 3 του άρθρου 11 του ν. 3833/2020 καταργείται και οι επόμενες παράγραφοι αναριθμούνται.
Σα να λέμε , είπα ξ'είπα χeζω μεσ' το λόγο μου.


σε ποιο τοπικ το είδες αυτό να το δω και εγω;

anthemio
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 347
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 10, 2008 10:25 pm

Δημοσίευσηαπό anthemio » Σάβ Δεκ 11, 2010 4:08 pm

Ακριβώς δίπλα είναι
Διορισμοί 20% σύμφωνα με τη σειρά κατάταξης
Δείτε τη 4η Σελίδα από το
http://www.minfin.gr/content-api/f/bina ... %CE%9D.pdf


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες