Ωρομίσθιοι ΙΕΚ ΟΑΕΔ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
ioannafr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό ioannafr » Παρ Οκτ 01, 2010 3:14 am

sakatis έγραψε:εχουν παρει τηλεφωνο κανεναν απο εσας?

εμενα την προηγουμενη εβδομαδα που περασα απο τον ΟΑΕΔ της περιοχης μου μου ειπαν πως σιγουρα θα με παρουν και πως θα με καλεσουν μεχρι την Παρασκευη 1/10.

Περιμενω σημερα μεχρι με το μεσημερι, μετα θα τους παρω εγω τηλεφωνο να ρβτησω.


Καλησπέρα,
τα τηλέφωνα δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα, πήρα εγώ τηλ σήμερα και μου είπαν ότι η κεντρική διοίκηση του ΟΑΕΔ δεν έχει ακόμα δώσει εντολή στις σχολές να καλέσουν τους εκπαιδευτικούς. Και βέβαια δεν ήξεραν να μου πουν αν η διαδικασία θα ξεκινήσει από βδομάδα. Πάντως ακούγεται οτι τα μαθήματα θα καθυστερήσουν. Και επίσης, προσωπική μου άποψη αυτό, πρέπει να έγινε χαμός στις ενστάσεις.

Αν επιτρέπεται, τι ειδικότητα είσαι? που έκανες τα χαρτία σου και τι σειρά στους πίνακες και σου είπαν ότι θα σε καλέσουν σίγουρα?

sakatis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό sakatis » Παρ Οκτ 01, 2010 9:48 am

ΠΕ 12 Μηχανολόγους μηχανικούς

ΙΕΚ ΟΑΕΔ Τύρινθα - αργολίδας

3ος στην λιστα

ioannafr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό ioannafr » Παρ Οκτ 01, 2010 1:35 pm

sakatis έγραψε:ΠΕ 12 Μηχανολόγους μηχανικούς

ΙΕΚ ΟΑΕΔ Τύρινθα - αργολίδας

3ος στην λιστα


Όντως θα σε καλέσουν σίγουρα...
Εγώ είμαι 5η στους οικονομολόγους στην Αθήνα και, παρ' όλο που έχω καλή σειρά, φοβάμαι μην δουλέψουν διάφορα βύσματα και μείνω εκτός. Πάντως από τηλέφωνα τίποτα ακόμα!! :roll:

nic
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 3:43 pm

Δημοσίευσηαπό nic » Παρ Οκτ 01, 2010 3:51 pm

Καλησπέρα.

Μια χαζή ερώτηση.

Έναν δεν καλούν από κάθε ειδικότητα;

Είμαι 4ος στην κατάταξη.
Αλλά μόνο σε ένα ΙΕΚ έκανα αίτηση.

Υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν και εμένα λέτε;;;;;
:shock:

ioannafr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό ioannafr » Παρ Οκτ 01, 2010 4:59 pm

nic έγραψε:Καλησπέρα.

Μια χαζή ερώτηση.

Έναν δεν καλούν από κάθε ειδικότητα;

Είμαι 4ος στην κατάταξη.
Αλλά μόνο σε ένα ΙΕΚ έκανα αίτηση.

Υπάρχει περίπτωση να με καλέσουν και εμένα λέτε;;;;;
:shock:


Δεν καλούν έναν αλλά όσους τους χρειάζονται. Είναι ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης... στο ΙΕΚ που έκανες αίτηση εσύ ξέρεις πόσα τμήματα θα δημιουργηθούν με την ειδικότητά σου?

Για να σου δώσω να καταλάβεις: εγώ είμαι οικονομολόγος, έκανα αίτηση στο Μοσχάτο όπου πέρσι είχαν δημιουργηθεί 3 τμήματα που τα περισσότερά μαθήματα τους τα δίδασκαν οικονομολόγοι. Αυτοί φέτος είναι 2ετείς. Αν από τα παιδία που θα γραφτούν φέτος, οι 1ετείς δηλαδή, ζητήσουν αρκετοί τα αντίστοιχα τμήματα τότε θα δημιουργηθούν 2, μπορεί και 3 νέες τάξεις που θα απαιτούν εκπαιδευτές οικονομολόγους. Επομένως, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί ΕΝΑΣ ανθρωπος να διδάξει σε 6 τμήματα όλα τα μαθήματα... σίγουρα θα πάρουν παραπάνω από έναν... το θέμα είναι πόσους?? και θα εξαρτηθεί από το πόσοι νέοι σπουδαστές θα το ζητήσουν.

Επίσης, παλαιότερα, έπαιρναν πολύ κόσμο για να μειώσουν την ανεργία και δεν τους έδιναν πλήρες ωράριο αλλά 10-12 ώρες την εβδομάδα. Υποαπασχολούσαν μεν τους εκπαιδευτές, αλλά υποαπασχολούσαν ΠΟΛΛΟΥΣ...

Δεν το θεωρώ, λοιπόν, απίθανο να σε καλέσουν, αρκεί να έχει ζήτηση η ειδικότητά σου...

demak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 3:06 pm

Δημοσίευσηαπό demak » Δευ Οκτ 04, 2010 8:02 pm

Μπορει καποιος να ενημερωσει για το υψος του ωρομισθιου στα ΙΕΚ του ΟΑΕΔ? Πόσο ήταν πέρυσι και πόσο θα ειναι φέτος?

sakatis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό sakatis » Παρ Οκτ 08, 2010 1:39 pm

ioannafr έγραψε:
sakatis έγραψε:ΠΕ 12 Μηχανολόγους μηχανικούς

ΙΕΚ ΟΑΕΔ Τύρινθα - αργολίδας

3ος στην λιστα


Όντως θα σε καλέσουν σίγουρα...
Εγώ είμαι 5η στους οικονομολόγους στην Αθήνα και, παρ' όλο που έχω καλή σειρά, φοβάμαι μην δουλέψουν διάφορα βύσματα και μείνω εκτός. Πάντως από τηλέφωνα τίποτα ακόμα!! :roll:


Και καλα και κακα νεα...

Τελικα τα τμηματα που αφορουσαν την ειδικοτητα μου δεν συμπληρωθηκαν και δεν καλεσαν κανενα ωρομισθιο! Πλεον απο Εαρινο εξαμηνο αν συμπληρωθουν. οποτε ΙΕΚ ΟΑΕΔ γιοκ!

Ομως σημερα με καλεσαν απο Τριπολη ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, και πηγα και υπεγραψα συμβαση. 15 ωρες τη βδομαδα, δεν ειναι ασχημα.

Αυτα απο μένα,

υπαρχει κανενας που να ξερει αμοιβη ωρομισθιου στα ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ?
Ο υπευθυνος σημερα που τον ρωτησα μου εδειξε ενα εγγραφο ενημερωτικο απο το Υπουργειο που τους ειχε σταλει, και εγραφε 15 ευρω/ωρα, απλα δεν ηταν σιγουρος/ουτε ελεγε καπου ξεκαθαρα αν ειναι καθαρα ή μικτα.

tfv
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 03, 2010 6:14 pm

Δημοσίευσηαπό tfv » Παρ Οκτ 08, 2010 5:54 pm

αν είπε για 15, θα είναι μικτά.
πέρυσι έβγαινε καθαρά κάπου στα 12,70 νομίζω.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ » Σάβ Οκτ 09, 2010 12:13 am

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΣΧΗΜΑ...

sakatis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό sakatis » Σάβ Οκτ 09, 2010 12:21 pm

tfv έγραψε:αν είπε για 15, θα είναι μικτά.
πέρυσι έβγαινε καθαρά κάπου στα 12,70 νομίζω.

νομιζωα εχεις δικιο, χθες συζητησα με ενα φιλο μου λογιστη και μου ειπε αν ειναι μικτα 15 ευρω τοτε αφαιρω τις κρατησεις που μου ειπε οτι βαση νομου ειναι 16% οποτε 15-(16%χ15)=12,60 ευρω

καθολου ασχημα μπορω να πω.

ΡANIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 12:59 am

Δημοσίευσηαπό ΡANIA » Τετ Ιαν 12, 2011 11:56 pm

Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εργάζομαι ως ωρομίσθια στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ αλλά και του ΟΑΕΔ. Είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού. Ενώ στον ΟΕΕΚ η ωρομίσθια σύμβαση είναι 17 και κάτι μικτά με τις μειώσεις που μας έκανε το καλό μας το κράτος, στον ΟΑΕΔ βγαίνει γύρω στα 15 μικτά. Γιατί αυτή η διαφορά. Ρώτησα στην γραμματεία και μου είπαν ότι όλοι και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού πληρώνονται σαν ΠΕ εκτός από κάποιους που έχουν εξαετή φοίτηση και πέρνουν 0,50 λεπτα παραπάνω, Ξεφτύλα δηλαδή. Ξέρει κανείς τίποτα επί του θέματος> :?:

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Παρ Ιαν 14, 2011 1:10 pm

ΡANIA έγραψε:Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι. Εργάζομαι ως ωρομίσθια στα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ αλλά και του ΟΑΕΔ. Είμαι κάτοχος μεταπτυχιακού. Ενώ στον ΟΕΕΚ η ωρομίσθια σύμβαση είναι 17 και κάτι μικτά με τις μειώσεις που μας έκανε το καλό μας το κράτος, στον ΟΑΕΔ βγαίνει γύρω στα 15 μικτά. Γιατί αυτή η διαφορά. Ρώτησα στην γραμματεία και μου είπαν ότι όλοι και οι κάτοχοι μεταπτυχιακού πληρώνονται σαν ΠΕ εκτός από κάποιους που έχουν εξαετή φοίτηση και πέρνουν 0,50 λεπτα παραπάνω, Ξεφτύλα δηλαδή. Ξέρει κανείς τίποτα επί του θέματος> :?:


Τα ΙΕΚ του ΟΕΕΚ χρηματοδοτουνται απο Υπ. Παιδειας. Του ΟΑΕΔ απο Υπ. Εργασιας.
Ξεφτυλα ειναι οτι παιρνεις τα χρηματα σου 2-3 χρονια μετα.

Να σε ρωτησω κατι, εχεις πληρωθει απο τα ιεκ του ΟΑΕΔ? Αν ναι, για ποιους μηνες?

ΡANIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2009 12:59 am

Δημοσίευσηαπό ΡANIA » Πέμ Ιαν 27, 2011 11:10 pm

Ναι από τον ΟΑΕΔ έχουμε πληρωθεί οκτώβριο Νοέμβριο :)

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Δευ Μάιος 16, 2011 10:38 am

Καλημερα σε ολους.
Μολις σημερα πληροφορηθηκα οτι προσληφθηκε τουλαχιστον 1 (ή και περισσοτερα) ατομο(α) σε ΙΕΚ ΟΑΕΔ, τα οποια βρισκονται στον πινακα αρκετες θεσεις παρακατω απο μενα (οπως κι απο αλλους συναδελφους)! Προφανως, η προσληψη ειναι βυσματικη. Εγινε για το Εαρινο εξαμηνο (σημειωση: οι πινακες των αποτελεσματων ειναι ετησιοι).
Η αποφαση ερχεται απο το διοικητη (Κικιλιας), αλλα εγινε με βαση καποιο εγγραφο το οποιο του σταλθηκε απο το περιφερειακο ΙΕΚ του ΟΑΕΔ στο οποιο εγινε και η προσληψη.

Θα παρακαλουσα οποιος μπορει να με συμβουλεψει πως να κινηθω. Η αδικια που νιωθω και μαλιστα σε τετοιους καιρους που διανυουμε δεν περιγραφεται και ελπιζω να μη τη νιωσει ποτε κανείς σας!

Σημειωση: Την αποφαση την πληροφορηθηκα μεσω του ΔΙΑΥΓΕΙΑ, οποτε ισχυει 100%. Το προβλημα ειναι οτι η τοπικη αποφαση-εγγραφο που σταλθηκε στα κεντρικα δεν δημοσιευεται (παραδοσιακος τροπος αποκρυψης δημοσιων εγγραφων)...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για καθε βοηθεια.

RBf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 18, 2007 10:03 pm

Δημοσίευσηαπό RBf » Παρ Σεπ 23, 2011 12:55 pm

Έχει πληρωθεί κανείς για του 09? Υπευθυνες δηλωσεις έγιναν απο το καλοκαιρι.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες