Ωρομίσθιοι ΙΕΚ ΟΑΕΔ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
nic
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 3:43 pm

Δημοσίευσηαπό nic » Τετ Αύγ 25, 2010 10:01 am

Διάβασε καλά την προκήρυξη..
έχει όλα όσα ρωτάς και χωρίς να χρειάζεται να αγχώνεσαι...
:)


http://portal.oaed.gr/portal/page/porta ... noseis/iek

κοίτα την εδώ.

και να κάνεις τα χαρτιά σου...
ποτέ δεν ξέρεις και δεν χάνεις και τίποτα...

giannakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2008 10:02 pm

Δημοσίευσηαπό giannakis » Τετ Αύγ 25, 2010 10:32 pm

στο Link δινει την περσινη προκηρυξη. τις αιτησεις τις στελνουμε στα κατα τόπους ιεκ και οχι στην διοικηση του ΟΑΕΔ ετσι δεν ειναι;

giannakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Σεπ 17, 2008 10:02 pm

Δημοσίευσηαπό giannakis » Τετ Αύγ 25, 2010 10:37 pm

Βασικα στην υπουργικη αποφαση αναφερει "Η αιτηση υποβάλλεται ή αποστελλεται στην Διοικηση του ΟΑΕΔ" και στην προκηρυξη λεει "Η αιτηση υποβάλλεται ή αποστελλετα στους κατα τοπους ΙΕΚ του Οργανισμού υποψη Πρωτοβαθμιας Επιτροπης επιλογης ωρομισθιου προσωπικου". Τελικα τι ισχυει;

radiki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Αύγ 22, 2007 3:48 am

Δημοσίευσηαπό radiki » Πέμ Αύγ 26, 2010 10:14 pm

Γεια σας κι απο μένα.
Εχω κανα δυο ερωτησούλες κι εγώ:

1ον. Το θέμα της προϋπηρεσίας. Έχω μια βεβαίωση διδακτικής προϋπηρεσίας απο δημόσιο ΙΕΚ (εαρινό 6μηνο 2010) συνολο 56 ωρες. Η βεβαίωση αυτή μπορεί να επικυρωθεί απο κεπ για να την καταθέσω στον ΟΑΕΔ, ή πρέπει να πάρω άλλη βεβαίωση απο το ΙΕΚ?

2ον. Ανεργία. Δεν κατάλαβα πολύ καλά το θέμα ανεργίας. Μετράει η ανεργία άσχετα με την διάρκεια της? Απο δικο μου λαθος δεν εβγαλα καρτα οταν έληξε η συμβαση με το ΙΕΚ. Συμφέρει να βγάλω κάρτα έστω και σήμερα ή μετράει ο χρόνος ανεργίας του υποψηφίου? Στην προκήρυξη διάβασα οτι υπάρχουν ειδικοί πίνακες άνεργων. Τι είναι αυτοί οι πίνακες?

csemis13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 2:35 am

Δημοσίευσηαπό csemis13 » Παρ Αύγ 27, 2010 12:28 am

Μπορείς να βάλεις κ φωτοαντίγραφο σύμφωνα με την προκήρυξη και υπεύθυνη δήλωση ότι έχεις το αυθεντικό ... πιστεύω να υπάρχει ευελιξία σε αυτά τα θέματα !!!

Παιδιά από μισθό γνωρίζουμε τπτ ;

nama
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 05, 2008 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό nama » Παρ Αύγ 27, 2010 3:56 pm

Thanos25 έγραψε:Ρε παιδια εκει που λεει για τους ανεργους οτι θα προτιμηθουν εναντι ολων "ως τριτοι" σε εργαστηριακα μαθηματα, οπου οριζεται.....τι ακριβως εννοει ο ποιητης?

Εγω δεν ξερω εργαστηριακο μαθημα με τρεις καθηγητες μεσα...


τρεις καθηγητες σε εργαστηρια μπαινουν σε περιπτωση που ο αριθμος των μαθητων ειναι μεγαλος, νομιζω πανω απο 25.

ioannafr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Ιουν 09, 2009 1:34 pm

Δημοσίευσηαπό ioannafr » Δευ Σεπ 06, 2010 12:35 am

Παιδιά καλησπέρα!!
Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος γνωρίζει και έχει την καλή διάθεση ας απαντήσει γιατί είμαι καινούρια στο θέμα των ιεκ οαεδ...

Την ημέρα που έκανα τα χαρτιά μου για εκπαιδεύτρια ρώτησα πως θα μάθω την σειρά κατάταξης και αν τελικά έχω επιλεγεί. Μου απάντησαν οτι τα "αποτελέσματα" θα αναρτηθούν στα σχολεία (εννοώντας τα ΙΕΚ) και θα πρέπει να πάω εκεί. Οκ, τα χαρτιά μου τα έκανα στο Μοσχάτο, έστω ότι μέχρι εκεί πάω και τσεκάρω, στην αίτηση μου όμως δήλωσα και άλλα ΙΕΚ ΟΑΕΔ Αττικής... Αν, ας πούμε, δεν με έχουν πάρει στο Μοσχάτο αλλά με έχουν επιλέξει σε κάποια άλλη περιοχή πως θα το μάθω?? θα πρέπει να πάρω όλα τα σχολεία σβάρνα?? υπάρχει περίπτωση να ενημερώνουν από τα σχολεία?

επίσης, γνωρίζουμε πότε αποφασίζουν? δεδομένου ότι η προθεσμία έληξε 03/09/2010, πότε να υπολογίσω ότι θα αναρτηθούν οι πίνακες??

Και κάτι ακόμα. Μαζί με την αίτηση και τα δικαιολογητικά, κατέθεσα και φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας. Η ανεργία μου όμως είναι 4 μηνών και μου είπαν ότι αφού δεν είναι 12μηνη δεν μετράει. Τουλάχιστον προηγούμαι από κάποιους που δεν έχουν καθόλου ανεργία?? ξέρει κανείς??

ευχαριστώ εκ των προτέρων..

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ » Τρί Σεπ 07, 2010 7:23 pm

ωραία...
όλο ερωτήσεις και καμία απάντηση....

γνωρίζει κανείς κάτι από τα παραπάνω?

nic
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 3:43 pm

Δημοσίευσηαπό nic » Τετ Σεπ 08, 2010 4:01 pm

Από όσα ξέρω, όσοι επιλέγονται, τους τηλεφωνούν.

Αλλά καλό είναι να πας στα ΙΕΚ για να δεις αν σε έχουν αδικήσει και να κάνεις επομένως κάποια ένσταση, αν και γενικά δεν κάνουν τέτοια πράγματα.

Αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

Μισθολογικά εξαρτάται αν έχεις πτυχιο, μεταπτυχιακό κτλ. κάνε μια αναζήτηση και θα τα βρεις συγκεκριμένα πόσο αμοίβεται ο καθένας.

Για την πληρωμή έχω ακούσει ότι σε μερικά πληρώνουν σχεδόν κάθε μήνα, σε άλλα όχι τόσο συχνά.

Αυτά με κάθε επιφύλαξη.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 12:37 am

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ » Τετ Σεπ 08, 2010 7:52 pm

εαν δεν έχεις διδακτική εμπειρία υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν?

csemis13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2009 2:35 am

Δημοσίευσηαπό csemis13 » Σάβ Σεπ 11, 2010 2:20 pm

ΓΙΩΡΓΟΣ ΘΗΣΕΙΟ έγραψε:εαν δεν έχεις διδακτική εμπειρία υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν?

Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο ειδικά αν για τη θέση είναι λίγοι υποψήφιοι ...

Αποτελέσμτα πότε πρπ αναμένονται γνωρίζει κανείς πχ. στα Δημόσια ΙΕΚ είναι μέχρι 25/9 ... σύμφωνα με τον ΟΕΕΚ

demak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 3:06 pm

Δημοσίευσηαπό demak » Κυρ Σεπ 26, 2010 1:09 pm

Παιδια πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι βγήκαν τα αποτελέσματα! Μέχρι την περασμένη Παρασκευή ήταν μάλλον οι ενστάσεις, και από Τετάρτη και μετά αρχίζουν να παίρνουν τηλέφωνα για να αναλάβουμε τμήματα (εφόσον έχουν συμπληρωθεί φυσικά!). Αυτά ισχύουν στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ Καρδίτσας βέβαια. Απλα το σημειώνω για να πάρετε και οι υπόλοιποι κανέναν τηλέφωνο στα ΙΕΚ που σας ενδιαφέρουν.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Δευ Σεπ 27, 2010 11:12 am

demak έγραψε:Παιδια πήρα τηλεφωνο και μου είπαν οτι βγήκαν τα αποτελέσματα! Μέχρι την περασμένη Παρασκευή ήταν μάλλον οι ενστάσεις, και από Τετάρτη και μετά αρχίζουν να παίρνουν τηλέφωνα για να αναλάβουμε τμήματα (εφόσον έχουν συμπληρωθεί φυσικά!). Αυτά ισχύουν στο ΙΕΚ ΟΑΕΔ Καρδίτσας βέβαια. Απλα το σημειώνω για να πάρετε και οι υπόλοιποι κανέναν τηλέφωνο στα ΙΕΚ που σας ενδιαφέρουν.


Ευχαριστουμε demak. Γιατι δεν τα εβγαλαν και στο site? Ισως για να περασουν οι ενστασεις?

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 28, 2010 3:54 pm

Μια πολυ χρησιμη πληροφορια που εμαθα μεσα απο τον ΟΑΕΔ: Η επιτροπες μοριοδοτησης ηταν τοπικες κι οχι στα κεντρικα του ΟΑΕΔ. Να δειτε τι βυσματικα εγιναν. Ηδη εμαθα για πολλα ατομα που κανανε ενστασεις.
Γι'αυτο και δεν βγηκε ανακοινωση στο site.

sakatis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 13, 2008 7:23 pm

Δημοσίευσηαπό sakatis » Παρ Οκτ 01, 2010 1:40 am

εχουν παρει τηλεφωνο κανεναν απο εσας?

εμενα την προηγουμενη εβδομαδα που περασα απο τον ΟΑΕΔ της περιοχης μου μου ειπαν πως σιγουρα θα με παρουν και πως θα με καλεσουν μεχρι την Παρασκευη 1/10.

Περιμενω σημερα μεχρι με το μεσημερι, μετα θα τους παρω εγω τηλεφωνο να ρβτησω.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες