Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dexter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 10:59 am

Δημοσίευσηαπό Dexter » Τετ Ιουν 02, 2010 1:29 pm

Καλημέρα σας! Είμαι ένας από τους 15 που πέρασαν στην Αθήνα, σας διαβεβαιώνω, με το σπαθί μου! Και απευθύνομαι σε όλους αυτούς (πολλούς εκ των οποίων γνωρίζω και προσωπικά), οι οποίοι, ενεργώντας ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΗΘΙΚΑ, καταβάλλουν "φιλότιμες" προσπάθειες να τινάξουν στον αέρα ένα διαγωνισμό, στον οποίο οι ίδιοι συμμετείχαν, αποδεχόμενοι τους όρους υπό τους οποίους διεξάγεται. Εχοντας διαβάσει την προσφυγή και την ανεκδιήγητη επιστολή της "Επιτροπής Αγώνα κατά της Αδιαφάνειας" (πολύ γέλιο!), συμπεραίνω ότι τα 40-50 αυτά άτομα, δεν ξέρουν ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΖΗΤΑΝΕ! Η προφανής απάντηση θα ήταν "να μπουν κι αυτοί". Λογικό, Πώς μπορεί να γίνει αυτό, ακυρώνοντας το διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχαν, εκφεύγει της λογικής μου. Οπότε, καταλήγουμε στο "if I go down, I'll take u with me"! Απόλυτα συναδελφικό πνεύμα! Παιδάκια, γιατί συγχίζεστε? Αφού, όταν ανοίξει το επάγγελμα, θα μπείτε όλοι! Προφανώς δεν αργεί ο καιρός. Τώρα, το τι σας κόφτει που ο υπουργός θα προκηρύξει νέες εξετάσεις, είναι άλλο θέμα! Μάλλον, θα έπρεπε να σας κόφτει, για να διαβάσετε και να μπείτε, σε περίπτωση που το άνοιγμα καθυστερήσει!
Αυτό όμως, που με προσβάλλει ως άτομο που ξεσκίστηκε στο διάβασμα για να περάσει, είναι άλλο. Ποιοι είστε εσείς ρε, που θα κρίνετε ποιος πέρασε με το σπαθί του και ποιος όχι?? Δηλαδή, με το σπαθί του πέρασε μόνο όποιος δεν είχε αναβαθμολογήσεις?? Πάτε καλά ρε?? Εχετε αποκλείσει την περίπτωση, οι αναβαθμολογήσεις να είχαν ως αποτέλεσμα τη ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ, ακόμα και ατόμων που πέρασαν?? Αποκλείετε δηλαδή, την πιθανότητα (για μένα, βεβαιότητα), ο Α' και ο Β' δικαστής να είχαν διατεταγμένη υπηρεσία ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΕ ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ, ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ?? Ποιοι είστε εσείς ρε λαμόγια, που θα κρίνετε ότι ένα γραπτό άξιζε για πχ. 12 (βαθμοί Α'και Β' δικαστή) και όχι για 18 (βαθμός συμβολαιογράφου)? Πάνω σ'αυτό το τελευταίο, περιμένω απάντηση. Συνοψίζοντας, ένα έχω να πω: ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!

myaris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 11:55 am

Δημοσίευσηαπό myaris » Πέμ Ιουν 03, 2010 9:56 am

Dexter έγραψε:Καλημέρα σας! Είμαι ένας από τους 15 που πέρασαν στην Αθήνα, σας διαβεβαιώνω, με το σπαθί μου! Και απευθύνομαι σε όλους αυτούς (πολλούς εκ των οποίων γνωρίζω και προσωπικά), οι οποίοι, ενεργώντας ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΗΘΙΚΑ, καταβάλλουν "φιλότιμες" προσπάθειες να τινάξουν στον αέρα ένα διαγωνισμό, στον οποίο οι ίδιοι συμμετείχαν, αποδεχόμενοι τους όρους υπό τους οποίους διεξάγεται. Εχοντας διαβάσει την προσφυγή και την ανεκδιήγητη επιστολή της "Επιτροπής Αγώνα κατά της Αδιαφάνειας" (πολύ γέλιο!), συμπεραίνω ότι τα 40-50 αυτά άτομα, δεν ξέρουν ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΖΗΤΑΝΕ! Η προφανής απάντηση θα ήταν "να μπουν κι αυτοί". Λογικό, Πώς μπορεί να γίνει αυτό, ακυρώνοντας το διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχαν, εκφεύγει της λογικής μου. Οπότε, καταλήγουμε στο "if I go down, I'll take u with me"! Απόλυτα συναδελφικό πνεύμα! Παιδάκια, γιατί συγχίζεστε? Αφού, όταν ανοίξει το επάγγελμα, θα μπείτε όλοι! Προφανώς δεν αργεί ο καιρός. Τώρα, το τι σας κόφτει που ο υπουργός θα προκηρύξει νέες εξετάσεις, είναι άλλο θέμα! Μάλλον, θα έπρεπε να σας κόφτει, για να διαβάσετε και να μπείτε, σε περίπτωση που το άνοιγμα καθυστερήσει!
Αυτό όμως, που με προσβάλλει ως άτομο που ξεσκίστηκε στο διάβασμα για να περάσει, είναι άλλο. Ποιοι είστε εσείς ρε, που θα κρίνετε ποιος πέρασε με το σπαθί του και ποιος όχι?? Δηλαδή, με το σπαθί του πέρασε μόνο όποιος δεν είχε αναβαθμολογήσεις?? Πάτε καλά ρε?? Εχετε αποκλείσει την περίπτωση, οι αναβαθμολογήσεις να είχαν ως αποτέλεσμα τη ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ, ακόμα και ατόμων που πέρασαν?? Αποκλείετε δηλαδή, την πιθανότητα (για μένα, βεβαιότητα), ο Α' και ο Β' δικαστής να είχαν διατεταγμένη υπηρεσία ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΕ ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ, ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ?? Ποιοι είστε εσείς ρε λαμόγια, που θα κρίνετε ότι ένα γραπτό άξιζε για πχ. 12 (βαθμοί Α'και Β' δικαστή) και όχι για 18 (βαθμός συμβολαιογράφου)? Πάνω σ'αυτό το τελευταίο, περιμένω απάντηση. Συνοψίζοντας, ένα έχω να πω: ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ!
Καλημέρα. DEXTER μπράβο, πέστα όλα. δήλαδή άν δοθεί αναστολή εγώ που διορίστικα στου..... τη μάνα γιατί επέλεξα να κάνω ένα νέο ξεκίνημα και οι συνυποψήφιοι δεν έπιασαν ούτε το αξιοπρεπές θα πρέπει να υποστώ όλη βτην διαδικασίας της αναστολής κλπ. Ντροπή. αίσχος . βέβαια είπεμε οτι γράφεται μένει. η λίστα των δικομανών είναι κάτι που θα αποδεικνύει το συναδελφικό πνεύμα και όταν αυτοί με το κάλο γίνουν συμβολαιογράφοι. γιατί εμείς θα γίνουμε. και να φανταστείς οτι ουδείς εξ αυτών δεν είχε βαθμό μεγαλύτερο από τον δικό μου.

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Πέμ Ιουν 03, 2010 4:24 pm

Γνωρίζει κανείς αν εξετάζεται το ενδεχόμενο υποβολής μήνυσης κατά των μελών της Κεντρικής Επιτροπής Διεξαγωγής του διαγωνισμού και των Τριμελών Οργανωτικών Επιτροπών(ΦΕΚ 225/2009 τευχ. Υ.Ο.Δ.Δ.) καθώς και των ομάδων βαθμολόγησης? Στις 2 Φεβρουαρίου 2010 έγινε περίεργη "αντικατάσταση" της γραμματέως της Κεντρικής Επιτροπής Διεξαγωγής του διαγωνισμού (ΦΕΚ 32/2010 τευχ. Υ.Ο.Δ.Δ)

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Παρ Ιουν 11, 2010 2:31 pm

Παιδιά βγήκε η προκήρυξη!!! Στο site του Υπουργείου Δικαοσύνης. Μέχρι 25-6-2010 πρέπει όποιος ενδιαφέρεται να καταθέσει τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Άντε, καλή επιτυχία σε όσους σκοπεύουν να δώσουν!

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Σάβ Ιουν 12, 2010 11:59 am

γνωρίζει κανείς αν μπορούν να στείλουν τη αίτηση με courrier όσοι είναι από επαρχία?

positive
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό positive » Δευ Ιουν 21, 2010 5:01 pm

[quote="Dexter"]Καλημέρα σας! Είμαι ένας από τους 15 που πέρασαν στην Αθήνα, σας διαβεβαιώνω, με το σπαθί μου! Και απευθύνομαι σε όλους αυτούς (πολλούς εκ των οποίων γνωρίζω και προσωπικά), οι οποίοι, ενεργώντας ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΝΗΘΙΚΑ, καταβάλλουν "φιλότιμες" προσπάθειες να τινάξουν στον αέρα ένα διαγωνισμό, στον οποίο οι ίδιοι συμμετείχαν, αποδεχόμενοι τους όρους υπό τους οποίους διεξάγεται. Εχοντας διαβάσει την προσφυγή και την ανεκδιήγητη επιστολή της "Επιτροπής Αγώνα κατά της Αδιαφάνειας" (πολύ γέλιο!), συμπεραίνω ότι τα 40-50 αυτά άτομα, δεν ξέρουν ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ ΖΗΤΑΝΕ! Η προφανής απάντηση θα ήταν "να μπουν κι αυτοί". Λογικό, Πώς μπορεί να γίνει αυτό, ακυρώνοντας το διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχαν, εκφεύγει της λογικής μου. Οπότε, καταλήγουμε στο "if I go down, I'll take u with me"! Απόλυτα συναδελφικό πνεύμα! Παιδάκια, γιατί συγχίζεστε? Αφού, όταν ανοίξει το επάγγελμα, θα μπείτε όλοι! Προφανώς δεν αργεί ο καιρός. Τώρα, το τι σας κόφτει που ο υπουργός θα προκηρύξει νέες εξετάσεις, είναι άλλο θέμα! Μάλλον, θα έπρεπε να σας κόφτει, για να διαβάσετε και να μπείτε, σε περίπτωση που το άνοιγμα καθυστερήσει!
Αυτό όμως, που με προσβάλλει ως άτομο που ξεσκίστηκε στο διάβασμα για να περάσει, είναι άλλο. Ποιοι είστε εσείς ρε, που θα κρίνετε ποιος πέρασε με το σπαθί του και ποιος όχι?? Δηλαδή, με το σπαθί του πέρασε μόνο όποιος δεν είχε αναβαθμολογήσεις?? Πάτε καλά ρε?? Εχετε αποκλείσει την περίπτωση, οι αναβαθμολογήσεις να είχαν ως αποτέλεσμα τη ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΓΕΝΙΚΟΥ ΒΑΘΜΟΥ, ακόμα και ατόμων που πέρασαν?? Αποκλείετε δηλαδή, την πιθανότητα (για μένα, βεβαιότητα), ο Α' και ο Β' δικαστής να είχαν διατεταγμένη υπηρεσία ΝΑ ΣΦΑΞΟΥΝ, ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΔΗΓΗΘΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΓΡΑΠΤΑ ΣΕ ΑΝΑΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΠΑΧΑΛΟ, ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ?? Ποιοι είστε εσείς ρε λαμόγια, που θα κρίνετε ότι ένα γραπτό άξιζε για πχ. 12 (βαθμοί Α'και Β' δικαστή) και όχι για 18 (βαθμός συμβολαιογράφου)? Πάνω σ'αυτό το τελευταίο, περιμένω απάντηση. Συνοψίζοντας, ένα έχω να πω: ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ![/quote]

Φίλε Dexter λες πως γνωρίζεις πρόσωπα από αυτά που κατέθεσαν την αίτηση ακύρωσης. Αλήθεια, μπήκες ποτέ στον κόπο να τους ρωτήσεις γιατί επέλεξαν αυτή την οδό ή ήταν πιο εύκολο για σένα να τους κατατάξεις αβίαστα στην κατηγορία των ανήθικων και των λαμόγιων και να βγεις δημόσια να εκτοξεύεις αβασάνιστα τέτοιου είδους χαρακτηρισμούς? Και σε τι πείραξαν εσένα προσωπικά και όποιον άλλον από τους επιτυχόντες? Δεν προσβλήθηκε ποτέ κανένας κατ’ ιδίαν διορισμός. Προσβλήθηκε ο πίνακας κατάταξης καθώς είναι πασιφανές ότι τα αποτελέσματα που ανακοινώθηκαν πάσχουν. Πιστεύεις ότι το ζήτημα είναι αν ήταν πιο αυστηροί και «σε διατεταγμένη υπηρεσία» οι δικαστές που βαθμολόγησαν, όπως λες. ή αν ήταν πιο επιεικής ο συμβολαιογράφος? Τόσο επιφανειακά προσεγγίζεις την πραγματικότητα και με τόση επιπολαιότητα εκτοξεύεις τα βέλη σου παντού? Είτε ισχύει αυτό που λες εσύ [το οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχει καμία λογική καθώς οι αναβαθμολογήσεις 90% επικύρωναν (και με χαρακτηριστική ομοφωνία των 5 αναβαθμολογητών η οποία δεν χαρακτήριζε, όλως τυχαίως – δε νομίζω – τους 3 βαθμολογητές) τη προς τα άνω βαθμολογία του συμβολαιογράφου, οπότε ποια σκοπιμότητα των δικαστών να βαθμολογήσουν προς τα κάτω αφού στην αναβαθμολόγηση η βαθμολογία θα έπαιρνε πάλι την ανιούσα????] είτε ισχύει αυτό που λέει η άλλη πλευρά, η ουσία είναι μια: Αυτή η βαθμολόγηση δεν ήταν αξιοκρατική κι ως εκ τούτου πως μπορεί να στηρίξει αυτόν τον πίνακα διορισμού?!!! Ο ίδιος παραδέχεσαι ότι έγινε ένα μπάχαλο φέτος. Δεν κρίνω και δεν ισχυρίζομαι ότι το γραπτό του 12 πήρε 18 ούτε και ότι το γραπτό του 18 πήρε 12, ισχυρίζομαι ότι δεν μπορεί το ίδιο γραπτό να έχει πάρει 12 και 18, 2 και 12 κλπ κλπ… Από τη πρώτη στιγμή αυτό που ζητήθηκε είναι η αναβαθμολόγηση των γραπτών οπότε θα λύνονταν μια για πάντα οι διαφωνίες. Μπορεί πάλι να ήταν ίδιο το αποτέλεσμα ως προς την κατάταξη αλλά κανείς δεν θα αμφισβητούσε το διορισμό σας τότε και κανείς από όσους έμειναν έξω δεν θα είχε παράπονο ότι δεν κρίθηκε αξιοκρατικά. Μερικές φορές δεν αρκεί να είσαι πρέπει και να φαίνεσαι (ρώτα και τη γυναίκα του Καίσαρα…!!!). Σκοπός, της αίτησης ακύρωσης ήταν κατά κύριο λόγο η διαμαρτυρία προς το Υπουργείο: κύριοι δεν μπορείτε να μας εμπαίζετε έτσι κι επιτέλους σε ένα διαγωνισμό που από τη πρώτη στιγμή που είπαμε πως θα συμμετέχουμε το μόνο πράγμα που ακούμε από παντού είναι «που πας χωρίς βύσμα» κάποιος πρέπει να αντιδράσει – δεν μπορεί να περάσει αμάσητο κάτι τόσο κραυγαλέο –ακόμα κι αν δεχτώ ως συμπτωματικό το φαινόμενο, δεν μπορώ να το συγχωρήσω!!! Επιτέλους πρέπει το Υπουργείο να αναλάβει την ευθύνη του. Σχετικά με τα όσα γράφεις πρέι να ξέρεις 1. δεν είναι οι ίδιοι αυτοί που υπογράφουν την αίτηση με αυτούς που υπογράφουν την επιστολή με την υπογραφή «Επιτροπή Αγώνα κατά της Αδιαφάνειας», για την ακρίβεια δεν είναι όλοι –έχει αλλάξει η σύνθεση, 2. όσοι έχουν υπογράψει την αίτηση ακύρωσης ξέρουν πολύ καλά τι ζητάνε από την αρχή: Ζητάνε από το υπουργείο από τη στιγμή που δεν μπορεί να διασφαλίσει το διαγωνισμό και έχει καταλήξει σε έναν πίνακα κατάταξης που στηρίζεται σε επισφαλή βαθμολόγηση είτε να αναβαθμολογήσει τα γραπτά, είτε να προσλάβει όλους τους επιτυχόντες για να μην αδικήσει κανέναν με τα άδικα κριτήριά του, 3. Σχετικά με το άνοιγμα του επαγγέλματος, κανείς δε γνωρίζει τι σημαίνει αυτό αλλά και πάλι με τη δική σας λογική, ούτε και εσάς θα έπρεπε να σας ζορίζει η αίτηση ακύρωσης αφού και δεκτή να γίνει και πάλι θα μπορείτε να μπείτε στο επάγγελμα, 4. Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει το "if I go down, I'll take u with me" καθώς συζητήθηκε εκτενώς το γεγονός ότι με τον τρόπο που αποφασίστηκε τελικά να κινηθούν δεν θίγονται τα άτομα που έχουν ήδη επιτύχει -ήταν μάλιστα προϋπόθεση για πολλά παιδιά πριν αποφασίσουν να συμμετέχουν, 5. τα παιδιά που συμμετέχουν δεν είναι λαμόγια, ανήθικα ή ότι άλλο, είναι παιδιά όπως κι εσείς που έχουν μοχθήσει, έχουν κουραστεί, πολλοί έχουν δώσει και 2 και 3 φορές και έχουν απηυδήσει από τον τρόπο που διενεργούνται οι εξετάσεις. Επιτέλους ας αντιδράσει κάποιος. Κανείς δεν έχει κάτι προσωπικό μαζί σας, παιδιά είναι που αγωνίζονται όπως κι εσείς, νόμιμα και φανερά εξ αρχής, και οι περισσότεροι ήδη διαβάζουν για να ξαναδώσουν. Δεν είναι καιροσκόποι που πάνε να επωφεληθούν μιας κατάστασης – είναι άδικο, αν και βολικό και εύκολο, να τους αντιμετωπίζετε έτσι. Κι εσείς το ίδιο θα κάνατε στη θέση τους, να είστε σίγουροι.
Φίλε Dexter συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, εύχομαι όλα να πάρουν το δρόμο τους και ο θυμός σου κάποια στιγμή να καταλαγιάσει και να σου επιτρέψει να δεις τα πράγματα πιο σφαιρικά. Κανείς δεν τα έχει βάλει μαζί σου. Με το υπουργείο τα βάλανε που δεν διασφάλισε ούτε το διαγωνισμό, ούτε τους διαγωνιζόμενους, ούτε καν εσάς τους επιτυχόντες. Έχουν άδικο? Ήμουν κι εγώ στο όχημα των παιδιών αυτών αλλά για προσωπικούς λόγους δεν συμμετείχα τελικά στην αίτηση. Ξέρω, όμως, από κοντά πολλά πράγματα για να μπορώ να εκφέρω κι εγώ άποψη. Καλή σου μέρα.

Dexter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 22, 2010 10:59 am

Δημοσίευσηαπό Dexter » Τετ Ιουν 23, 2010 11:13 am

Φίλε positive, το post σου είναι γεμάτο ανακρίβειες.
Λες, ότι δεν προσβλήθηκε ποτέ κανένας κατ'ιδίαν διορισμός. Οταν προσβάλεται όμως ο πίνακας, κατ'ουσίαν δεν προσβάλλονται οι επιτυχόντες του πίνακα αυτού, άρα και οι επικείμενοι διορισμοί τους?
Λες επίσης, ότι προσεγγίζω επιφανειακά την πραγματικότητα και με τόση επιπολαιότητα, εκτοξεύω τα βέλη μου παντού. Σοβαρά?? Οταν οι αιτούντες την ακύρωση, βγαίνουν και λένε, λίγο-πολύ, ότι μόνο όποιος δεν πήγε σε αναβαθμολόγηση, πέρασε με το σπαθί του, άρα, κατ'αντιδιαστολή, όποιος πήγε σε αναβαθμολόγηση, προφανώς είχε βύσμα, τι κάνουν? Δεν προσεγγίζουν την πραγματικότητα, όχι απλά επιφανειακά, αλλά κατά το δοκούν? Εμένα πάντως, που πήγα σε αναβαθμολόγηση, τέτοια αβίαστα και επιπόλαια συμπεράσματα, με προσβάλλουν αφάνταστα. Γιατί εγώ πέρασα ΜΕ ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΜΟΥ, είτε το πιστέψεις, είτε όχι. Εμένα φίλε μου, η αναβαθμολόγηση, παρόλο που πέρασα, ΜΕ ΕΡΙΞΕ, ΔΕΝ ΜΕ ΑΝΕΒΑΣΕ, βάσει αυτού που ξέρω ότι άξιζαν τα γραπτά μου.
Εκ νέου αναβαθμολόγηση, ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, ΟΥΤΕ ΕΠΑΙΖΕ ΠΟΤΕ, ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΜΙΑ! Η βαθμολόγηση, στηρίζεται σε κριτήρια που, δυστυχώς, ΔΕΝ μπορούν να ελεγχθούν. Είναι τουλάχιστον αφελές, μάλλον, στην προκειμένη περίπτωση, τουλάχιστον πονηρό, να ισχυρίζεται κάποιος, ότι η εκ νέου αναβαθμολόγηση, θα προσδώσει..αξιοκρατικό χαρακτήρα στον πίνακα! Ούτε, βέβαια, είναι δίκαιο το να..περάσουν όλοι! Γιατί δηλαδή να μπει αυτός που απλά πήρε τη βάση σε όλα τα μαθήματα, ενώ εγώ έχω ξεσκιστεί στο διάβασμα όλο το χρόνο? Αυτό είναι αξιοκρατικό, κατά τη γνώμη σου??
Το ξέρεις φίλε μου, ότι, μέσα σ'όλο αυτό το μπάχαλο που δημιουργήθηκε, πήγαν αποτυχόντες (έστω, επιτυχόντες-μη διοριστέοι) ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ, και ήθελαν..να διοριστούν κι αυτοί??
Λες ότι κι εμείς που περάσαμε, θα κάναμε το ίδιο στη θέση τους. ΛΑΘΟΣ φίλε μου! Δεν ξέρω για τους άλλους, αλλά τουλάχιστον εγώ δεν θα έπεφτα τόσο χαμηλά, υπονομεύοντας και αμφισβητώντας την επιτυχία του άλλου. Κι εγώ, και πολλοί άλλοι, έχουμε αποτύχει στις ίδιες εξετάσεις στο παρελθόν, αλλά δεν κάναμε έτσι!
Τέλος πάντων, σ'ευχαριστώ για τα συγχαρητήρια. Δεν είμαι θυμωμένος πια, καθώς όλα παίρνουν το δρόμο τους. Καλημέρα και σε σένα.

positive
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό positive » Δευ Ιουν 28, 2010 3:43 pm

Φίλε Dexter αυτή η συζήτηση μπορεί να συνεχίζεται επ' απειρον χωρίς να βγάζει πουθενά. Δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να έχεις περάσει με την αξία σου και το σπαθί σου-μπορείς να πεις με το ίδιο σθένος το ίδιο και για τους άλλους επιτυχόντες? Δεν αμφιβάλλω ότι πολλοί επιτυχόντες έχουν περάσει με την αξία τους- μπορεί και όλοι! Ωστόσο τα αποτελέσματα μου αφήνουν περιθώρια να αμφιβάλλω ότι ορισμένοι είτε υπερβαθμολογήθηκαν και είναι εντός ή υποβαθμολογήθηκαν και είναι εκτός. Δεν μπορείς να αρνηθείς ότι φέτος τα αποτελέσματα μπάζουν (επιεικώς)! Επαναλαμβάνω μόνο ότι δεν έχουν προσβληθεί κατ' ιδίαν διορισμοί και η προσβολή του πίνακα γίνεται στο βαθμό που δεν έχει περιλάβει τους προσφεύγοντες κατά αυτού. Κανείς δεν είπε ότι επειδή αναβαθμολογήθηκαν γραπτά σημαίνει ότι έχουν βύσμα και ότι έχουν περάσει με την αξία τους μόνο όσοι δεν αναβαθμολογήθηκαν -θα ήταν αστείο κάτι τέτοιο - άλλωστε έχουν αναβαθμολογηθεί με τρελές αποκλίσεις και πάρα πολλοί υποψήφιοι που δεν είναι διοριστέοι. Ο ισχυρισμός περί αναξιοπιστίας της βαθμολόγησης έγκειται ακριβώς στην έκταση του φαινομένου και την πληθώρα των γραπτών που αναβαθμολογήθηκαν και στην μεγάλη απόσταση των βαθμολογιών των πρώτων βαθμολογητών μεταξύ τους που γενά αμφιβολίες. Επαναλαμβάνω ότι το σωστότερο θα ήταν να αναβαθμολογηθούν όλοι -γιατί το θεωρείς επιπόλαιο και πονηρό????. Αν πράγματι είναι σωστή η πρώτη βαθμολόγηση τότε η δεύτερη δεν θα είχε άλλη επιλογή από το να επικυρώσει το πρώτο αποτέλεσμα - δεν έχει κανείς λοιπόν να φοβηθεί τίποτα! Από τη στιγμή όμως που αυτή η επιλογή δεν παίζει, ο ισχυρισμός είναι ότι αφού όποιο κριτήριο κι αν χρησιμοποιήσεις για να διακρίνεις τους διοριστέους θα καταλήξεις κάποιον να αδικήσεις, δεν έχεις άλλη επιλογή από το να διορίσεις όλους τους επιτυχόντες -ακόμα κι αν αυτό συνεπάγεται το διορισμό ορισμένων που απλά έχουν πιάσει τη βάση. Δεν υπάρχει αξιοκρατικό κριτήριο εδώ -συμφωνώ μαζί σου-αλλά εδώ που έφτασαν τα πράγματα αν μιλάμε για διορισμούς με τον υπάρχοντα πίνακα κατάταξης και ενόψει του ανοίγματος του επαγγέλματος, όπως φημολογείται, αυτή η λύση δεν είναι τόσο τραγική.

Παρεμπιπτόντως στις εξετάσεις αυτές, όπως κι εσύ ξέρεις, δεν διορίζεται μόνο αυτός που ξεσκίστηκε στο διάβασμα γιατί κι εγώ ξεσκίστηκα στο διάβασμα και όλοι όσοι γνωρίζω και πολλοί έμειναν απ' έξω γιατί είναι εξετάσεις με μεγάλο ανταγωνισμό και συμμετέχουν καλά προετοιμασμένοι υποψήφιοι ως επί τω πλείστον. Δε νομίζω ότι το 79,99 που έχει ο τελευταίος διοριστέος στην αθήνα απέχει πολύ από το 79,70 το πρώτου επιλαχόντα και μη διοριστέου -δεν μπορείς να πεις ότι δεν ξεσκίστηκαν στο διάβασμα όσοι τελικά δεν διορίστηκαν. Άλλωστε στην αθήνα για την οποία και ο μεγαλύτερος ντόρος μιλάμε για καμιά 40ρια επιπλέον διοριστέους που θα μπορούσαν να διορίζονται σταδιακά με πίνακα χωρίς να διαταραχτεί καμία ισορροπία. Φέτος μόνο προκηρύχτηκαν 20 θέσεις στην Αθήνα...

Τέλος πάντων... ο,τι και να λέμε εμείς... δε νομίζω να αλλάξει εν τέλει κάτι στο διαγωνισμό αυτό που από τη φύση του είναι άδικος - για να μη μιλήσω: 1. για τη δυνατότητα 1 μόνο επιλογής στις εξετάσεις -σε άλλες 40 θέσεις πέρναγα μόνο που δεν είχα δυνατότητα να δηλώσω άλλη θέση και μένω εκτός ενώ περνάνε παιδιά που έχουν γράψει χειρότερα από μένα, 2. για τη δυνατότητα των παιδιών των συμβολαιγοράφων να ζητάνε αμοιβαία μετάθεση χωρίς όρους και προϋποθέσεις με αποτέλεσμα να χτυπάνε θέσεις στην κάθε Κωλοπετεινίτσα και μετά να κάνουν αμοιβαία με το γονιό τους στην Αθήνα και ο γονιός που μεταβαίνει με την αμοιβαία στη Κωλοπετεινίτσα να βγαίνει κατόπιν στη σύνταξη.... Όσο περισσότερο γνωρίζω αυτό το χώρο, πάντως, απογοητεύομαι και με βλέπω να αλλαξοδρομίζω. Άλλωστε απ' ότι ακούω οι περισσότεροι συμβολαιογράφοι, τουλάχιστον στην Αθήνα, πεινάνε ήδη: 1 συμβόλαιο το 2μηνο κάνουν. Πολύς ντόρος για την κουτάλα και δεν ξέρω αν αξίζει πια! Ας ανοίξει το επάγγελμα και ας ισχύσουν όροι ελεύθερης αγοράς -θα επιβιώσει ο καλύτερος.

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Ιουν 28, 2010 3:49 pm

Σπόντα, άσχετη με τη διαμάχη διοριστέων και μη. Κάποιο νέο σχετικά με το νομοσχέδιο που αφορά στο άνοιγμα του επαγγέλματος;

positive
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό positive » Δευ Ιουν 28, 2010 4:26 pm

[quote="nikoslaw"]Σπόντα, άσχετη με τη διαμάχη διοριστέων και μη. Κάποιο νέο σχετικά με το νομοσχέδιο που αφορά στο άνοιγμα του επαγγέλματος;[/quote]

Δεν ξέρω κάτι συγκεκριμένο αλλά έχουν ακουστεί του κόσμου τα σενάρια με επικρατέστερο ότι το άνοιγμα σημαίνει απελευθέρωση των αμοιβών, κατάργηση των τοπικών περιορισμών στην άσκηση του επαγγέλματος, δυνατότητα διαφήμισης. Έχω ακούσει και: 1) ότι θα καταργηθεί ο κλειστός αριθμός, θα γίνονται μεν εξετάσεις αλλά θα είναι πολύ δύσκολες και θα διορίζονται όλοι οι επιτυχόντες, καθώς 2) την ακόμα πιο ευρεία εκδοχή ότι όλοι οι παρ' εφέταις δικηγόροι θα μπορούν να γίνουν συμβολαιογράφοι.

Ο Θεός και η ψυχή τους τι θα κάνουν. Εδώ δεν ξέρουν πότε θα κάνουν τελικά τις επόμενες εξετάσεις. Τέλη Ιουλίου? ή Σεπτέμβρη? Ας βγάλουν μια ανακοίνωση οι Χριστιανοί....

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Ιουν 28, 2010 4:50 pm

Αν γίνει κάτι τέτοιο όμως, δεν θα πρέπει πολλά πράγματα στα νομοθετήματα που διέπουν τη δραστηριότητα των συμβολαιογράφων να μεταρρυθμιστούν;
Κάποιες από τις λειτουργίες του Συμβολαιογράφου θα πρέπει είτε να αλλάξουν, είτε να πάψουν να ισχύουν εντελώς!
ΔΕΝ μορεί να γίνει τέτοια δουλειά στο πόδι, έλεος...

positive
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιουν 09, 2010 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό positive » Τετ Ιούλ 07, 2010 1:03 pm

Ακούγεται έντονα ότι ο διαγωνισμός θα γίνει στις 17/7 κάτι που έχει σκορπίσει ήδη τον πανικό.... όταν στη τροποποίηση της προκήρυξης αναφέρεται ως ημέρα έναρξης του διαγωνισμού -ελέγχου δικαιολογητικών - η 12/7 κανείς δεν περιμένει ότι οι εξετάσεις θα γίνουν 17/7... συνήθως απέχει η ημερομηνία των εξετάσεων 2 βδομάδες τουλάχιστον από την ημερομηνία έναρξης του διαγωνισμού.... Οι περισσότεροι το υπολόγιζαν 24/7 ή Σεπτέμβρη (ο Σεπτέμβριος δεν μου αρέσει καθόλου ως επιλογή - να κάνουμε και λίγο καλοκάιρι!). Στρωθείτε στο διάβασμα με το χειρότερο σενάριο της 17/7.... γιατί μάλλον οι υποψήφιοι είναι αμελητέα παράμετρος για το πότε θα γίνουν οι εξετάσεις. Άλλα είναι τα κριτήριά τους!

myaris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Μάιος 17, 2010 11:55 am

Δημοσίευσηαπό myaris » Τρί Ιαν 18, 2011 10:11 am

positive έγραψε:Ακούγεται έντονα ότι ο διαγωνισμός θα γίνει στις 17/7 κάτι που έχει σκορπίσει ήδη τον πανικό.... όταν στη τροποποίηση της προκήρυξης αναφέρεται ως ημέρα έναρξης του διαγωνισμού -ελέγχου δικαιολογητικών - η 12/7 κανείς δεν περιμένει ότι οι εξετάσεις θα γίνουν 17/7... συνήθως απέχει η ημερομηνία των εξετάσεων 2 βδομάδες τουλάχιστον από την ημερομηνία έναρξης του διαγωνισμού.... Οι περισσότεροι το υπολόγιζαν 24/7 ή Σεπτέμβρη (ο Σεπτέμβριος δεν μου αρέσει καθόλου ως επιλογή - να κάνουμε και λίγο καλοκάιρι!). Στρωθείτε στο διάβασμα με το χειρότερο σενάριο της 17/7.... γιατί μάλλον οι υποψήφιοι είναι αμελητέα παράμετρος για το πότε θα γίνουν οι εξετάσεις. Άλλα είναι τα κριτήριά τους!
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 2010.

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Τρί Ιαν 18, 2011 11:16 am

ναι, παιδιά, αν έχει κανείς κανένα νέο, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους, που σκάμε από την αγωνία :?

ilwt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Δευ Ιαν 31, 2011 5:40 pm

Πάλι τα ίδια!!!!!!!!!!!

Δημοσίευσηαπό ilwt » Τρί Φεβ 01, 2011 10:31 am

Τα αποτελεσματα βγηκανε αλλα ο αναλυτικος πινακας οχι! Και ουτε προκειται να βγει γιατι απο το υπουργειο ειπανε οτι συμφωνα με μια γνωμοδοτηση που εχουν δεν επιτρεπεται να τα δημοσιευσουν! Μπορει καποιος αν θελει να παει εκει και να δει μονο το δικο του βαθμο οχι τον βαθμο των αλλων!!!!! Δηλαδη ποιο ειναι το νοημα αν δεν μπορω να δω αν εγιναν παλι οι τρελλες αναβαθμολογησεις που εγιναν περυσι! :evil: :evil: :evil:
Αυτο δεν θα μεινει ετσι!!!! :evil: Θα σταλει email σε ολα τα ΜΜΕ!
Η περιφημη διαφανεια που ειναι το σλογκαν αυτης της κυβερνησης παει περιπατο!Ευχομαι ολοψυχα να ανοιξει το επαγγελμα γιατι οι εξετασεις αυτες ειναι μια γελοιοτητα! Να ανοιξει και να μην ξανακλεισει ποτε! :?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες