Διαγωνισμός Συμβολαιογράφων

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 3:10 pm

έχει κανείς κανένα νέο για το διαγωνισμό? πιστεύετε, μπορούμε να κάνουμε κάτι για τη μη προκήρυξή του μέχρι τώρα? κρίμα στο διάβασμα...

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 4:28 pm

lawnet έγραψε:έχει κανείς κανένα νέο για το διαγωνισμό? πιστεύετε, μπορούμε να κάνουμε κάτι για τη μη προκήρυξή του μέχρι τώρα? κρίμα στο διάβασμα...

τί εννοείς για τη μή προκήρυξη ;;;

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 4:37 pm

υποχρεωτικά από το νόμο (κώδικας συμβολαιογράφων) προκηρύσσεται από τον υπουργό δικαιοσύνης εντός του πρώτου τετραμήνου κάθε έτους

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 4:53 pm

lawnet έγραψε:υποχρεωτικά από το νόμο (κώδικας συμβολαιογράφων) προκηρύσσεται από τον υπουργό δικαιοσύνης εντός του πρώτου τετραμήνου κάθε έτους

α.. ναι σωστά !!! φέτος όμως επειδή από ό,τι φαίνεται βρίσκονται σε πλήρη σύγχυση δεν ξέρουν ακόμη τί να κάνουν και παίζουν με τα δικά μας νεύρα !! αφού ακόμη δεν υπάρχει επίσημη ανακοίνωση τί θα γίνει με τις θέσεις που δεν έχουν επιδοθεί οι διορισμοί (του προηγούμενου διαγωνισμού) οι οποίες είναι πολλές. δεν ξέρω εγώ έδωσα και πέρισυ και θα συμμετάσχω και φέτος στο διαγωνισμό. επίσης υπάρχει σιγή για το άνοιγμα του επαγγέλματος. τί να πω.....

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 5:06 pm

την προηγουμενη βδομάδα που είχα παρει τηλ. στο υπουργείο και ρώτησα αν θα στείλουν την προκήρυξη στο ΦΕΚ, μου είπε η υπαλληλος "ε, πώς να τη στείλλουμε αφού δεν την υπογράφει"!

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 5:27 pm

lawnet έγραψε:την προηγουμενη βδομάδα που είχα παρει τηλ. στο υπουργείο και ρώτησα αν θα στείλουν την προκήρυξη στο ΦΕΚ, μου είπε η υπαλληλος "ε, πώς να τη στείλλουμε αφού δεν την υπογράφει"!

μα για να υπογράψει νέα προκήρυξη πρέπει να ξεκαθαριστεί το τοπίο του προηγούμενου διαγωνισμού. εσύ έδωσες και πέρισυ ;;

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 5:51 pm

όχι, είναι η πρώτη φορά φέτος

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 5:55 pm

πώς ήταν η περυσινή εμπειρία?

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 6:02 pm

lawnet έγραψε:πώς ήταν η περυσινή εμπειρία?

καταρχάς είναι αρκετά κουραστική η όλη δοκιμασία, επειδή γράφουμε 2,5 μέρες, έπειτα τα θέματα ήταν πολλά σε όγκο. κάποια ήταν λίγο δύσκολα πχ πολιτική δικονομία. πόσο καιρό έχεις ξεκινήσει το διάβασμα ;;; προσπάθησε να καλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερη ύλη και θα πας καλά. για Αθήνα δίνεις ;;

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Μάιος 17, 2010 6:10 pm

dimdim15 έγραψε:
lawnet έγραψε:πώς ήταν η περυσινή εμπειρία?

καταρχάς είναι αρκετά κουραστική η όλη δοκιμασία, επειδή γράφουμε 2,5 μέρες, έπειτα τα θέματα ήταν πολλά σε όγκο. κάποια ήταν λίγο δύσκολα πχ πολιτική δικονομία. πόσο καιρό έχεις ξεκινήσει το διάβασμα ;;; προσπάθησε να καλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερη ύλη και θα πας καλά. για Αθήνα δίνεις ;;

Ναι βρε παιδιά, πείτα και καμιά εμπειρία αν θέλετε μήπως και βοηθηθούμε οι υπόλοιποι, πχ πόσο καιρό προετοιμάζεστε, με φροντιστήριο ή όχι πόσο δύσκολα είναι τα θέματα κλπ

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 6:17 pm

nikoslaw έγραψε:
dimdim15 έγραψε:
lawnet έγραψε:πώς ήταν η περυσινή εμπειρία?

καταρχάς είναι αρκετά κουραστική η όλη δοκιμασία, επειδή γράφουμε 2,5 μέρες, έπειτα τα θέματα ήταν πολλά σε όγκο. κάποια ήταν λίγο δύσκολα πχ πολιτική δικονομία. πόσο καιρό έχεις ξεκινήσει το διάβασμα ;;; προσπάθησε να καλύψεις όσο το δυνατόν περισσότερη ύλη και θα πας καλά. για Αθήνα δίνεις ;;

Ναι βρε παιδιά, πείτα και καμιά εμπειρία αν θέλετε μήπως και βοηθηθούμε οι υπόλοιποι, πχ πόσο καιρό προετοιμάζεστε, με φροντιστήριο ή όχι πόσο δύσκολα είναι τα θέματα κλπ

εγώ πέρισυ προετοιμάστηκα πέντε μήνες, γιατί δεν ήξερα άν θα υπήρχε θέση σε επαρχία που ήθελα να δώσω. έκανα κάποια μαθήματα σε φροντιστήριο στην Αθήνα, όχι πολλά γιατί λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορούσα. δηλαδή για παράδειγμα στην προετοιμασία μου για τα μαθήματα τα συμβολαιογραφικά έκανα 12 μαθήματα. αν είχα περισσότερο χρόνο θα έκανα άλλα 3-4 όχι περισσότερα. όχι ομαδικά τα μαθήματα ! στα υπόλοιπα αστικό, πολδικ εμπορ έκανα πολύ λιγότερα μαθήματα. νομίζω ότι η όλη ιστορία είναι η προσωπική μελέτη. εσείς έχετε ακούσει αν θα ανοίξει για φέτος το επάγγελμα ;; και ρωτάω γιατί πρέπει να βρούμε συγκεκριμένη θέση να δηλώσουμε. αν το απελευθερώσουν δεν θα είμαστε υποχρεωμένοι να μείνουμε στην πόλη που θα δηλώσουμε !

lawnet
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 13, 2010 9:57 am

Δημοσίευσηαπό lawnet » Δευ Μάιος 17, 2010 6:25 pm

κατι διάβασα οτι θα ασχοληθούν με το θέμα της απελευθερωσης το δεκεμβριο. δεν γνωρίζουμε όμως τι ακριβως εννοουν απελευθερωση, ισως περιορισθούν μόνο στις αμοιβές. εγώ διαβάζω από τον Ιανουαριο, όμως τις τελευταίες μέρεσ με την αναμονή έχω χάσει το tempo μου. δίνω για επαρχία, νησι

nikoslaw
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 1:23 am

Δημοσίευσηαπό nikoslaw » Δευ Μάιος 17, 2010 6:26 pm

Αυτό είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει. Πλήρες σκοτάδι. Αν το επάγγελμα ανοίξει ποιος ο λόγος να κάνει κανείς τόσο κόπο; και τί είδους άνοιγμα θα είναι; Να ανοίγει ο κάθε νομικός συμβολαιογραφείο μου φαίνεται απίθανο;
Σε ποιο φροντιστήριο πήγες στην Αθήνα; Εγώ δικηγορώ στην Αθήνα και σκέφτομαι να δώσω για εδώ αν και με τον ανταγωνισμό της Αθήνας τα πράγματα είναι δύσκολα.

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 7:01 pm

nikoslaw έγραψε:Αυτό είναι κάτι που κανείς δεν το ξέρει. Πλήρες σκοτάδι. Αν το επάγγελμα ανοίξει ποιος ο λόγος να κάνει κανείς τόσο κόπο; και τί είδους άνοιγμα θα είναι; Να ανοίγει ο κάθε νομικός συμβολαιογραφείο μου φαίνεται απίθανο;
Σε ποιο φροντιστήριο πήγες στην Αθήνα; Εγώ δικηγορώ στην Αθήνα και σκέφτομαι να δώσω για εδώ αν και με τον ανταγωνισμό της Αθήνας τα πράγματα είναι δύσκολα.

θα σου πω σε mail το φροντιστήριο που πήγα. όταν λένε άνοιγμα επαγγέλματος λογικά εννοούν ότι πάλι θα δίνουμε εξετάσεις για να πάρουμε την άδεια, αλλά δεν θα χρειάζεται να εκκενωθεί θέση παλιού συμβολαιογράφου για να δηλώσουμε. έτσι στην επαρχία θα ξέρουμε ότι μπορούμε να δίνουμε κάθε χρόνο και όποιος περάσει. όλοι υποθέτουμε βέβαια διάφορα σενάρια... τί θα ισχύσει δεν ξέρουμε..

dimdim15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Ιουν 01, 2009 1:31 pm

Δημοσίευσηαπό dimdim15 » Δευ Μάιος 17, 2010 7:02 pm

lawnet έγραψε:κατι διάβασα οτι θα ασχοληθούν με το θέμα της απελευθερωσης το δεκεμβριο. δεν γνωρίζουμε όμως τι ακριβως εννοουν απελευθερωση, ισως περιορισθούν μόνο στις αμοιβές. εγώ διαβάζω από τον Ιανουαριο, όμως τις τελευταίες μέρεσ με την αναμονή έχω χάσει το tempo μου. δίνω για επαρχία, νησι

μπράβο διαβάζεις πολύ καιρό !! θα τα πας πολύ καλά !!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες