Μερική απασχόληση και ΦΕΚ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
kost56
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:36 pm

Δημοσίευσηαπό kost56 » Πέμ Ιαν 21, 2010 8:04 pm

στην μερική απασχόληση είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. έκανα και εγω τα χαρτιά μου και διαπίστωσα πόσο "μπαζει''το σύστημα απο παντού. έκανα αίτηση ως ΤΕ μαζί με ενα άλλο άτομο το όποιο και γνωρίζω προσωπικά. λίγο πριν βγούν τα αποτελέσματα κάλεσαν το άλλο άτομο που κάναμε μαζί αίτηση και του είπαν να κάνει αίτηση ως ΥΕ ΕΡΓΑΤΗΣ ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ και φυσικά να απασχολείται σε διοικητική θέση. έτσι και έγινε!!!!! αυτή τη στιγμή έχει σύμαβση ΥΕ εργάτη και δουλεέυει ως διοικητικός. επίσης στην ίδια υπηρεσία άλλος ενας υπάλληλος διορίστηκε ως ΔΕ ΦΥΛΑΚΑΣ και απασχολείται σαν διοικητικος!!!! Για να δείτε για τη αντικειμενικότητα μιλάμε στις επιλογές!!!!!

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Παρ Ιαν 22, 2010 4:20 pm

φίλε μου kost56 ξέρεις εγω πόσες τέτοιες περιπτώσεις ξέρω.....
Εργάζονται ωσ διοικητικοί και στα χαρτιά είναι ΥΕ ΠΡΑΣΙΝΟΥ,ΥΕ ΓΕΝΙΚΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΚΤΛ.....

Και ξαναλέω αν σου τηλεφωνήσουν και σου πουν έλα ως διοικητικος αλλά θα κάνεισ τα χαρτιά σου ωσ ΥΕ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΟΣ τι θα κάνεισ θα πεις όχι;;;

Ποτέ.......

kost56
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:36 pm

Δημοσίευσηαπό kost56 » Παρ Ιαν 22, 2010 9:10 pm

elenaki φυσικά και δεν θα πήγαινα!!!!!! νομίζουν πως θα σου κάνουν και εξυπηρέτηση εαν σε βάλουν ως ΥΕ καθαριότητας ή πρασ΄σινου κλπ. εγω προσωπικά ήθελα να μπω ως ΤΕ για να αποκτήσω και μια προϋπηρεσια πάνω στο αντικερίμενό μου και στο επάγγελμα που θα ακολουθήσω στο μέλλον μέσω ΑΣΕΠ. Δυστυχώς όμως υπάρχουν πολλά άτομα που δεν γνωρίζουν οτι ακόμη και διοικητικός να είσαι στην πραγματικότητα οταν πας να επικαλεστείς την προυπηρεσία σου σε μια μελλοντική προκήρυξη τι θα επικαλεστεις???????
Η βεβαίωση του φορέα που σε απασχολεί θα λέει ΥΕ εργάτης και ΟΧΙ διοικητικός!!!!

ας πρόσεχαν αυτοί που δέχτηκαν να ασκούν καθήκοντα διοικητικού με συμβάσεις εντελώς "άσχετες''.. και οχι τίποτα άλλο αλλά ο γνωστός μου που μπήκε με ΥΕ ενώ είχε κάνει τα χαρτιά του ως ΤΕ μου το παίζει και μούρη τώρα!

τρομάρα του.....

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Σάβ Ιαν 23, 2010 3:27 pm

Αγαπητέ μου kost56 όλοι δεν σκέφτονται σαν και σένα. Η λογική τους είναι να μπουν σε ένα φορέα για να μπορούν να είναι μεσ τα πράγματα.Μολις βγει μια σύμβαση μίσθωσης έργου οι ιδιοι αλλάζουν συμβάσεις στο αντικείμενο τους. Ετσι γινόταν τόσο καιρό....(έχω πολλά παραδείγματα)

Τώρα βέβαια η νέα κυβέρνηση τους τα άλλαξε και έβαλε τις συμβάσεις στο ΑΣΕΠ. Τι άλλο παράθυρο θα βρουν.....

giorgios2009
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2009 10:33 pm

Δημοσίευσηαπό giorgios2009 » Πέμ Φεβ 18, 2010 4:16 pm

[quote="elenaki123"]Αγαπητέ μου kost56 όλοι δεν σκέφτονται σαν και σένα. Η λογική τους είναι να μπουν σε ένα φορέα για να μπορούν να είναι μεσ τα πράγματα.Μολις βγει μια σύμβαση μίσθωσης έργου οι ιδιοι αλλάζουν συμβάσεις στο αντικείμενο τους. Ετσι γινόταν τόσο καιρό....(έχω πολλά παραδείγματα)

Τώρα βέβαια η νέα κυβέρνηση τους τα άλλαξε και έβαλε τις συμβάσεις στο ΑΣΕΠ. Τι άλλο παράθυρο θα βρουν.....[/quote]

ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΡΙΟΔΟΤΟΥΝΤΑΙ?

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Τρί Φεβ 23, 2010 11:21 pm

ΑΝΕΡΓΙΑ,ΑΡΙΘΜΟΣ ΠΑΙΔΙΩΝ,ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ,ΑΝΑΠΗΡΙΑ,5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ....

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΝ ΟΛΙΓΟΙΣ .....

EUGENIAΠ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 12:00 pm

Δημοσίευσηαπό EUGENIAΠ » Σάβ Φεβ 27, 2010 12:15 am

ΚΑΛΑΣΠΕΡΑ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΩΛΗΜΑ ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΝΑ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ?

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Σάβ Φεβ 27, 2010 4:24 pm

Τι εννοείς να παραιτηθείς απο την μερική απασχόληση και να κάνεις σύμβαση ορισμένου χρόνου;;;

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Δημοσίευσηαπό mylw » Σάβ Φεβ 27, 2010 5:39 pm

elenaki123 έγραψε:Αγαπητέ μου kost56 όλοι δεν σκέφτονται σαν και σένα. Η λογική τους είναι να μπουν σε ένα φορέα για να μπορούν να είναι μεσ τα πράγματα.Μολις βγει μια σύμβαση μίσθωσης έργου οι ιδιοι αλλάζουν συμβάσεις στο αντικείμενο τους. Ετσι γινόταν τόσο καιρό....(έχω πολλά παραδείγματα)

Τώρα βέβαια η νέα κυβέρνηση τους τα άλλαξε και έβαλε τις συμβάσεις στο ΑΣΕΠ. Τι άλλο παράθυρο θα βρουν.....

εχει κατι ωραια παραθυρα το ασεπ...!

EUGENIAΠ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2010 12:00 pm

Δημοσίευσηαπό EUGENIAΠ » Σάβ Φεβ 27, 2010 7:13 pm

[quote="elenaki123"]Τι εννοείς να παραιτηθείς απο την μερική απασχόληση και να κάνεις σύμβαση ορισμένου χρόνου;;;[/q
ΝΑΙ! ΕΧΩ ΚΩΛΥΜΑ ΔΩΔΕΚΑΜΗΝΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ...?

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Κυρ Φεβ 28, 2010 3:29 pm

Αν είναι στον ίδιο φορέα νομίζω οτι έχεις κώλλημα..

john2110
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 9:31 pm

Δημοσίευσηαπό john2110 » Παρ Απρ 02, 2010 5:12 am

οι δικές μου απορίες είναι , τί είναι αυτα τα προγράμματα κοινωνικού χαρακτήρα με τα οποία μοριοδοτήσαι στη μερική απασχόληση? και επίσης επειδή έχω τελειώσει ΤΕΛ (τεχνικό λύκειο) , αν τους δώσω βεβαίωση ισοτιμίας με ΤΕΕ θα τη δεχτούν? γιατι στο ΑΣΕΠ δε νομίζω να μετράει.

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Σάβ Απρ 03, 2010 9:35 am

Προγράμματα κοινωνικού χαρακτήρα είναι τα προγράμματα μερικής απασχόλησης δηλαδή προυπηρεσία σε παλαιότερη προκύρηξη...μερικής απασχόλησης...


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες