Μερική απασχόληση σε δήμους

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
chiki432
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2006 12:29 pm

Μερική απασχόληση σε δήμους

Δημοσίευσηαπό chiki432 » Παρ Φεβ 05, 2010 1:12 pm

Γεια σας και απο εμενα.
Έχω κάνει αίτηση στον Δήμο που ανήκω πριν απο εναν μήνα περίπου. Πήγα χθές να ρωτήσω για τα αποτελεσματα και μου είπαν πως είμαι σε θέση διορισμού αλλά δεν θα πάρω την θέση διότι δεν έχει "μιλήσει" κάποιος για εμένα!!! Καταλαβαίνετε τι εννοω! Αντιθέτως θα δώσουν την θέση σε κάποια άλλη διότι έχει κάποιο αιρετό πρόσωπο που ενδιαφέρθηκε για αυτήν.
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κάνω ώστε να τους εμποδίσω να μου πάρουν την δουλειά μέσα απο τα χέρια!!!
Έχω αγανακτήσει πια!!!

andreas81
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2008 8:13 pm

Re: ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΔΗΜΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό andreas81 » Παρ Φεβ 05, 2010 3:04 pm

chiki432 έγραψε:Γεια σας και απο εμενα.
Έχω κάνει αίτηση στον Δήμο που ανήκω πριν απο εναν μήνα περίπου. Πήγα χθές να ρωτήσω για τα αποτελεσματα και μου είπαν πως είμαι σε θέση διορισμού αλλά δεν θα πάρω την θέση διότι δεν έχει "μιλήσει" κάποιος για εμένα!!! Καταλαβαίνετε τι εννοω! Αντιθέτως θα δώσουν την θέση σε κάποια άλλη διότι έχει κάποιο αιρετό πρόσωπο που ενδιαφέρθηκε για αυτήν.
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι μπορώ να κάνω ώστε να τους εμποδίσω να μου πάρουν την δουλειά μέσα απο τα χέρια!!!
Έχω αγανακτήσει πια!!!

Έτσι σου είπαν? Μέσω ΑΣΕΠ δεν είναι?

mersina
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 1:17 am

Δημοσίευσηαπό mersina » Παρ Φεβ 05, 2010 3:28 pm

και εγώ είχα κάνει αίτηση στον δήμο ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ TO ΝΟΕΜΒΡΙΟ για 18 μηνο ημιαπασχόληση, και βγήκαν τα αποτελέσματα τον Ιανουάριο

περιττό να πώ στα αποτελέσματα δεν έγραφε τι προσόντα είχαν και τι δεν είχαμε εμείς που δεν είμασταν

βάλαν αυτούς που θέλαν

ετσί κομματόσκυλα

τι μου θύμισες

τον κωλο δήμο ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

ΠΑΡΕ ΔΕΚΑ ΤΥΦΛΕΣ ΔΗΜΕ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ

και δεν βρίσκεις ακρη

γιατί πρώτα επιλέγουν αυτούς που θέλουν και μετά τα στέλνουν τα χαρτια στον ΑΣΕΠ


είναι νόμιμοι καθαρά

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗ ΓΙΩΡΓΑΚΗ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ

ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΟΠΟΙΗΣΕΙΣ

ΞΕΦΤΙΛΑ ΕΛΛΑΔΑ
:!:

kost56
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 19, 2010 10:36 pm

Δημοσίευσηαπό kost56 » Παρ Φεβ 05, 2010 3:28 pm

και εγω στο δημο που έκανα αίτηση για μερική αυτό ακριβώς μου είπανε!!!!
συγκεκριμένα τα 2 απο τα 3 μέλη της επιτροπής με θέλανε αλλά ο δήμαρχος ήθελε να βάλει κάποιον άλλο που του είχε ''υποχρέωση''!!!!! δυστυχώς στεναχωρήθηκα πάρα πολύ οταν μου το είπανε αλλά τι να κάνω... είπα να κάνω ένσταση αλλά ξέρω πως δεν θα έβρισκα το δίκιο μου. εκανε ένσταση μια άλλη υποψήφια απο τον δήμο μου και το μόνο που έχει καταφέρει είναι να την σχολιάζουνε αρνητικά γιατί έχει πάει πίσω το πρόγραμμα μερικής λόγω της ενστάσεως που έκανε αυτή!!!!! Ελλάδα το μεγαλείο σου, τι να πω....
Το ΑΣΕΠ δεν δέχεται ενστάσεις για την μερική απασχόληση! μπορείς να κάνεις ένσταση στην περιφέρεια όπου υπάγεται ο δήμος σου!

gabbiano
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 816
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 1:57 pm

Δημοσίευσηαπό gabbiano » Παρ Φεβ 05, 2010 4:51 pm

είχα κάνει σε δήμο για μερική απασχόληση. Δεν ήμουν Δημότης του Δήμου. Είχα 151 μήνες προϋπηρεσία (τους αναγνώρισε το ΑΣΕΠ αφού διορίστηκα μόνιμος) αλλά όχι ο Δήμος...με έβαλαν σε πίνακα χωρίς εμπειρία.....
Δεν ασχολήθηκα γιατίν περίμενα να με καλέσουν για ορκομωσία για τη μόνιμη θέση...είναι γελοίοι όμως.........

chiki432
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2006 12:29 pm

Δημοσίευσηαπό chiki432 » Σάβ Φεβ 06, 2010 1:43 pm

Παιδιά ευχαριστω για την ανταποκριση. Λυπάμαι πολυ για την πάρτη τους και δεν έχω λόγια!! Δυστυχώς απο τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω πως στην πλειοψηφία τους οι τοπικές υπήρεσίες πράττουν παράνομα! Όμως δεν με πειράζει τόσο αυτό, και ας είμαι άνεργη, με πειράζει που όλοι οι έχοντες κάποιο αξίωμα κάνουν την "παλαβή" και επιτρεπουν να διαιωνίζεται αυτή η γελοιότητα της αναξιοκρατίας!!! Και εκτός απο εμας τώρα που τα λέμε εδώ υπάρχουν χιλιάδες ακόμα νέοι που και αυτοι μαζί με εμας κάθονται με σταυρωμένα χέρια και τους επιτρέπουμε όλους αυτούς τους ακατανόμαστους να μας στερούνε τα δικαιωμάτα μας!!! Θα μου πείτε τι να κάνουμε.... αυτό αναρωτιέμαι και εγώ!
Πάντως όσο αφορά εμένα την Δευτέρα θα επισκεφτώ τον Δήμο να μάθω το όνομα που επέλεξαν και έπειτα σκέφτομαι να το αναθέσω σε κάποιον δικηγόρο. Ίσως να τους ξεφτιλίσω λιγάκι και σε κάποια τοπική εφημερίδα μιας που πλησιαζουν και οι Δημοτικές εκλογές!!

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Σάβ Φεβ 06, 2010 2:58 pm

Προς gabbiano
Η εμπειρία στην μερική απασχόληση μετράει μόνο αν έχεις προυπηρεσία σε προγράμματα κοινωνικού χαρακτήρα δηλαδή μερικής απασχόλησης.
Οι 151 μήνες που έχεις είναι σε προγράμματα μερικής απασχόλης;;

uncle28
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 08, 2008 11:29 am

Δημοσίευσηαπό uncle28 » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:52 pm

chiki432 έγραψε:Παιδιά ευχαριστω για την ανταποκριση. Λυπάμαι πολυ για την πάρτη τους και δεν έχω λόγια!! Δυστυχώς απο τα λεγόμενα σας καταλαβαίνω πως στην πλειοψηφία τους οι τοπικές υπήρεσίες πράττουν παράνομα! Όμως δεν με πειράζει τόσο αυτό, και ας είμαι άνεργη, με πειράζει που όλοι οι έχοντες κάποιο αξίωμα κάνουν την "παλαβή" και επιτρεπουν να διαιωνίζεται αυτή η γελοιότητα της αναξιοκρατίας!!! Και εκτός απο εμας τώρα που τα λέμε εδώ υπάρχουν χιλιάδες ακόμα νέοι που και αυτοι μαζί με εμας κάθονται με σταυρωμένα χέρια και τους επιτρέπουμε όλους αυτούς τους ακατανόμαστους να μας στερούνε τα δικαιωμάτα μας!!! Θα μου πείτε τι να κάνουμε.... αυτό αναρωτιέμαι και εγώ!
Πάντως όσο αφορά εμένα την Δευτέρα θα επισκεφτώ τον Δήμο να μάθω το όνομα που επέλεξαν και έπειτα σκέφτομαι να το αναθέσω σε κάποιον δικηγόρο. Ίσως να τους ξεφτιλίσω λιγάκι και σε κάποια τοπική εφημερίδα μιας που πλησιαζουν και οι Δημοτικές εκλογές!!


Εγώ θα σου λεγα πριν απευθυνθείς σε δικηγόρο να κάνεις έγγραφη καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη.Έχει ασχοληθεί με θέματα προσλήψεων και καταγγελίες.Όπως επίσης μπορείς να κάνεις καταγγελία στο Σώμα Επιθεωρητών - Ελεγκτών Δημόσιας Διοίκησης http://www.seedd.gr/ που ασχολείται με θέματα κακοδιοίκησης και στους ΟΤΑ όπως και ένσταση στην περιφέρεια.Όλα αυτά δεν χρειάζεται να πληρώσεις και τίποτα...

Ogigis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Δεκ 18, 2009 10:45 am

Δημοσίευσηαπό Ogigis » Τρί Φεβ 09, 2010 8:14 am

Εμπειρία μόνο σε προγράμματα κοινωνικου χαρακτήρα μετράει και οι κατηγορίες δεν γεμίζουν όλες...Αν είναι πολλά τα άτομα συνηθως καλύπτονται οι πρώτες κατηγορίες μόνο και οι άλλες δεν...Είναι πολύπλοκη η προκήρυξη. Δεν νομίζω να σας είπε έτσι..Εντός 10 ημερών μπορείτε να κάνετε ένσταση και η οποία εξετάζετε από κει μέσα..Πάντως εξαρτάται από τους 3 υπάλληλους, πιέσεις εκ των άνω δέχονται άλλα και ο υπουργός να πάρει αυτοί έχουν το πάνω χέρι γιατί βάζουν την υπογραφή τους...Πάντως μην βιαστείτε να κρίνετε γιατί η μοριόδοτηση είναι περίπλοκη....Ρωτήστε τις απορίες σας....Στο γραφείο που είμαι βγάζουμε τα αποτελεσματα

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Τρί Φεβ 09, 2010 11:06 am

Αγαπητέ Ogigis
μήπως γνωρίζεις σχετικά με την προυπηρεσία στην μερική απασχόληση και την ανεργία;;
Εχω 2 συμβάσεις 18 μηνών δηλαδή 36 μήνεσ προυπηρεσία σε μερική απασχόληση και 4 μήνες ανεργία και είμαι τρίτεκνη.
Μία άλλη μητέρα τρίτεκνη έχει 1 σύμβαση 18 μήνες προυπηρεσίας και 22 μήνες ανεργίας.
Ποια προηγείται σε θέσεις με προυπηρεσία αυτή που έχει περισσότερη ανεργία ή περισσότερη προυπηρεσία;;
Στον Δήμο μας είπαν πωσ δεν υπάρχει σχετική εγκύκλιος και θα μπούμε σε κλήρωση!!!!!! ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ....................................

chiki432
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2006 12:29 pm

Δημοσίευσηαπό chiki432 » Παρ Μαρ 12, 2010 12:27 am

Επιτέλους βγήκαν τα αποτελέσματα στον Δήμο που έκανα τα χαρτιά μου και φυσικά δεν είμαι εγώ το άτομο που θα καλύψω τις ψήφους του Δημάρχου... τις απαιτήσεις του Δήμου ήθελα να πώ!!! Θα κάνω την ένσταση μου αυριο και σε μία εβδομάδα θα με ξανααπορριψουνε....



ΖΗΤΩ Η ΑΞΙΟΚΡΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!!!!! ΖΗΤΩΩΩΩΩ!!!!

Τι το λέω έδω σε εσας αφου..... το ξέρετε!!!

chiki432
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2006 12:29 pm

Δημοσίευσηαπό chiki432 » Σάβ Μαρ 13, 2010 10:54 am

Παιδιά παρακαλώ αν κάποιος ξερεί σχετικά με τις προσλήψεις της μερικής απασχόλησης ας μου απαντήσει παρακαλώ.
Με ποια κριτήρια γίνεται η κατάταξη στον πίνακα αποτελεσμάτων? Στην προκήρυξη αναφέρεται πως για την κατηγορία ΔΕ Διοικητικού προσωπικού είναι απαραίτητο το δίπλωμα ΙΕΚ Οικονομιας Διοικησης ή απολυτηριο Λυκειου και η γνωση Η/Υ. Είναι όντως απαραίτητη η γνώση Η/Υ ή όχι? Παρακαλώ μόνο αν κάποιος είναι σίγουρος ας μου απαντήσει.

maimou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Δεκ 15, 2009 12:56 pm

Δημοσίευσηαπό maimou » Τρί Μαρ 16, 2010 9:46 am

για όλες τις διοικητικες θεσεις στην μερικη απασχοληση απαιτειται γνωση Η/Υ!

chiki432
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2006 12:29 pm

Δημοσίευσηαπό chiki432 » Τρί Μαρ 16, 2010 10:36 pm

maimou έγραψε:για όλες τις διοικητικες θεσεις στην μερικη απασχοληση απαιτειται γνωση Η/Υ!


Τι εννοεις?? Μπορώ να το υποστηριξω αυτό? Γιατί αυτος που προσελήφθη δεν έχει αποδεικτικό γνωσης Η/Υ.

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Τρί Μαρ 16, 2010 11:43 pm

Τι εννοείς προσελύφθει σε θέση ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ χωρις να έχει πτυχίο υπολογιστών;;
Μήπως προσελύφθει σε άλλη θέση και τοποθετήθηκε στην θέση διοικητικου;
Ξέρεις τι εννοώ, μήπως προσελύφθει πχ ως εργάτης και τον ΕΒΑΛΑΝ διοικητικό;;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης