ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
zoug100
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 12:49 pm

Δημοσίευσηαπό zoug100 » Πέμ Δεκ 31, 2009 9:25 pm

pavlo thess αν θες στειλε μου ενα mail να σε ρωτησω μιας και μαλλον ξερεις δυο πραγματακια απο οτι βλεπω

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Πέμ Δεκ 31, 2009 9:32 pm

zoug100 έγραψε:παιδια γεια σας.ειμαι ανεργος απο τον απριλιο με καρτα ανεργιας και εχω λαβει μια δοση καποιου επιδοματος που ειναι 272 ευρω ανα τριμηνο.εχω ηδη λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα.πηγα πριν λιγο και κοιταξα στο ΑΤΜ και δεν ειχαν μπει καποια χρηματα.
δεν λαμβανω το κανινικο επιδομα ανεργιας καθε μηνα που παιρνουν οσοι ειχαν τα ενσημα.
απλα εχω παρει μια δοση ενος επιδοματος που ειναι καθε 3 μηνες και ειναι 272 ευρω.και εχω και βιβλιαριο εθνικης τραπεζας που εκει μου κατεθεσε το ποσο ο οαεδ.
ομως δεν πηρα το επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης.ξερει κανεις φιλος να με βοηθησει?
οχι οτι θα μπουν τα λεφτα αφου πλεον ειναι 31-12 και δεν μπηκαν.αρα παει πεταξε το πουλακι.απλα να μου φυγει η απορια.επρεπε να ειχα κανει καποια αιτηση?μπορω να παω απο Δευτερα στον οαεδ να ρωτησω?θα γινει κατι?η παπαλα? :cry:


Στειλε αν θελεις στο clirspa@yahoo.com
Δε ξερω ομως ποτε θα μπορεσω να σου απαντησω.
Καλη χρονια!

duvdev
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 30, 2009 5:44 pm

Δημοσίευσηαπό duvdev » Πέμ Δεκ 31, 2009 10:48 pm

Έχω κι εγώ την ίδια απορία.
Άνεργος με ισχύουσα κάρτα ανεργίας από οκτώβριο 2008,
έχω πάρει πέρσι το επίδομα θερμανσης με κατάθεση σε τράπεζα πειραιώς.
Πήγα φέτος με βιβλιάριο της εθνικής στον οαεδ για να μου αλλάξουν το ΙΒΑΝ και μου είπαν ότι θα μπουν αυτόματα τα χρήματα στον καινούριο μου λογαριασμό. Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχω δει φράγκο στον λογαριασμό.
Να πω επίσης ότι δεν μου ζήτησαν να κάνω καμία αίτηση ή κάτι άλλο και πως το εισόδημα μου δεν ξεπερνάει τις 6 χιλιάδες ευρώ.

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Πέμ Δεκ 31, 2009 11:28 pm

duvdev έγραψε:Έχω κι εγώ την ίδια απορία.
Άνεργος με ισχύουσα κάρτα ανεργίας από οκτώβριο 2008,
έχω πάρει πέρσι το επίδομα θερμανσης με κατάθεση σε τράπεζα πειραιώς.
Πήγα φέτος με βιβλιάριο της εθνικής στον οαεδ για να μου αλλάξουν το ΙΒΑΝ και μου είπαν ότι θα μπουν αυτόματα τα χρήματα στον καινούριο μου λογαριασμό. Μέχρι αυτή την στιγμή δεν έχω δει φράγκο στον λογαριασμό.
Να πω επίσης ότι δεν μου ζήτησαν να κάνω καμία αίτηση ή κάτι άλλο και πως το εισόδημα μου δεν ξεπερνάει τις 6 χιλιάδες ευρώ.


Σου πηραν τον νεο αριθμο βιβλιαριου σου σε συνδυασμο με τον αριθμο στην καρτα ανεργιας σου? αν οχι, τοτε πηγαινε τη Δευτερα ξανα.

mersina
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 1:17 am

Δημοσίευσηαπό mersina » Τρί Ιαν 05, 2010 2:23 pm

εγώ μετά την λήξη της ανεργίας μου πήρα και το ειδικό βοήθημα των 230 ευρώ και μετά έκανα ταυτοχρονα και την αίτηση για το επίδομα αλληλεγγύης στις 24 Δεκέμβρη

αλλά σήμερα που πήγα δεν μπήκαν, γιατί άραγε;

FANH75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 10:16 am

Δημοσίευσηαπό FANH75 » Τρί Ιαν 05, 2010 9:03 pm

Μέσα στο 2009 ήμουν άνεργη και πήρα τις 3 δόσεις του τρίμηνου βοηθήματος που δίνουν σε αυτούς που δε δικαιούνται επίδομα ανεργίας, αλλά έχουν ένα ορισμένο αριθμό ενσήμων και δικαιούνται αυτό το τρίμηνο βοήθημα. Έκανα πριν τα Χριστούγεννα αίτηση στον ΟΑΕΔ έδωσα και αριθμό λογαριασμού Εθνικής, μου είπαν ότι δικαιούμαι το επίδομα κοιν. αλληλεγγύης αλλά ακόμη τίποτα....υπάρχει κανένας άλλος με ανάλογη περίπτωση;

elenaki123
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 18, 2009 1:36 am

Δημοσίευσηαπό elenaki123 » Πέμ Ιαν 07, 2010 10:50 pm

Με τις εφορίες τι γίνεται;
Δεν θα μας στείλουν ειδοποιητήριο;;;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Ιαν 08, 2010 1:06 am

Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;


Ναι, αν είχες απολυθεί 2 ή 3 Δεκεμβρίου θα το έπαιρνες, εφόσον βέβαια δικαιούσαι και το επίδομα ανεργίας. Όσο για το πότε θα βγει η απόφαση, αυτό εξαρτάται από την υπηρεσία στην οποία ανήκεις, πάντως δεν μπορεί να είναι πριν τις 37 μέρες από την εγγραφή σου, δηλ. πριν τις 14/1/2010. Ελπίζω να προλάβουν να βγουν αυτές οι αποφάσεις, διότι όσο οι ίδιοι υπάλληλοι που πασχίζουν να βγάλουν τις αποφάσεις πρέπει να απαντούν και σε χιλιάδες (άσχετα συνήθως) ερωτήματα, σημειώνεται σημαντική καθυστέρηση στην έκδοση των αποφάσεων. (αυτό είναι και απάντηση στον Παύλο από Θεσ/νίκη, ελπίζω να κατανοεί)

40 ημέρες κλείνω στις 16/1/2010 και είναι Σάββατο. Να πάω στις 15/12 ή στις 18/12 για την απόφαση;

klipsch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:29 pm

Δημοσίευσηαπό klipsch » Παρ Ιαν 08, 2010 7:48 am

trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;


Ναι, αν είχες απολυθεί 2 ή 3 Δεκεμβρίου θα το έπαιρνες, εφόσον βέβαια δικαιούσαι και το επίδομα ανεργίας. Όσο για το πότε θα βγει η απόφαση, αυτό εξαρτάται από την υπηρεσία στην οποία ανήκεις, πάντως δεν μπορεί να είναι πριν τις 37 μέρες από την εγγραφή σου, δηλ. πριν τις 14/1/2010. Ελπίζω να προλάβουν να βγουν αυτές οι αποφάσεις, διότι όσο οι ίδιοι υπάλληλοι που πασχίζουν να βγάλουν τις αποφάσεις πρέπει να απαντούν και σε χιλιάδες (άσχετα συνήθως) ερωτήματα, σημειώνεται σημαντική καθυστέρηση στην έκδοση των αποφάσεων. (αυτό είναι και απάντηση στον Παύλο από Θεσ/νίκη, ελπίζω να κατανοεί)

40 ημέρες κλείνω στις 16/1/2010 και είναι Σάββατο. Να πάω στις 15/12 ή στις 18/12 για την απόφαση;

Στις 15

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Ιαν 08, 2010 9:39 am

klipsch έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;


Ναι, αν είχες απολυθεί 2 ή 3 Δεκεμβρίου θα το έπαιρνες, εφόσον βέβαια δικαιούσαι και το επίδομα ανεργίας. Όσο για το πότε θα βγει η απόφαση, αυτό εξαρτάται από την υπηρεσία στην οποία ανήκεις, πάντως δεν μπορεί να είναι πριν τις 37 μέρες από την εγγραφή σου, δηλ. πριν τις 14/1/2010. Ελπίζω να προλάβουν να βγουν αυτές οι αποφάσεις, διότι όσο οι ίδιοι υπάλληλοι που πασχίζουν να βγάλουν τις αποφάσεις πρέπει να απαντούν και σε χιλιάδες (άσχετα συνήθως) ερωτήματα, σημειώνεται σημαντική καθυστέρηση στην έκδοση των αποφάσεων. (αυτό είναι και απάντηση στον Παύλο από Θεσ/νίκη, ελπίζω να κατανοεί)

40 ημέρες κλείνω στις 16/1/2010 και είναι Σάββατο. Να πάω στις 15/12 ή στις 18/12 για την απόφαση;

Στις 15

Στις 40 ημέρες πιάνεται και η ημέρα της αίτησης ή μετράνε από την επόμενη της αίτησης;

pepi02
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2009 10:40 am

Δημοσίευσηαπό pepi02 » Παρ Ιαν 08, 2010 12:47 pm

Με τις εφορίες τι γίνεται;
Δεν θα μας στείλουν ειδοποιητήριο;;;

Πράγματι, μπήκα στο gsis και ενώ με πληροφορούν ότι δικαιούμαι το επίδομα και αναφέρουν και την τράπεζα που θα το πάρω , ακόμη δεν έχει έρθει καμία ειδοποίηση.
Γιατί άραγε???

mersina
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Δεκ 31, 2007 1:17 am

Δημοσίευσηαπό mersina » Παρ Ιαν 08, 2010 1:40 pm

pepi02 έγραψε:Με τις εφορίες τι γίνεται;
Δεν θα μας στείλουν ειδοποιητήριο;;;

Πράγματι, μπήκα στο gsis και ενώ με πληροφορούν ότι δικαιούμαι το επίδομα και αναφέρουν και την τράπεζα που θα το πάρω , ακόμη δεν έχει έρθει καμία ειδοποίηση.
Γιατί άραγε???


εμένα δεν μου ανοιγει το https://www.gsis.gr/taxisnet/year2009/i ... arch/index

pepi02
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 11, 2009 10:40 am

Δημοσίευσηαπό pepi02 » Παρ Ιαν 08, 2010 2:12 pm

mersina έγραψε:
pepi02 έγραψε:Με τις εφορίες τι γίνεται;
Δεν θα μας στείλουν ειδοποιητήριο;;;

Πράγματι, μπήκα στο gsis και ενώ με πληροφορούν ότι δικαιούμαι το επίδομα και αναφέρουν και την τράπεζα που θα το πάρω , ακόμη δεν έχει έρθει καμία ειδοποίηση.
Γιατί άραγε???


εμένα δεν μου ανοιγει το https://www.gsis.gr/taxisnet/year2009/i ... arch/index
Δοκίμασε στο https://www.gsis.gr/taxisnet/year2009/i ... /index.jsp

setess
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 17, 2009 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό setess » Κυρ Ιαν 10, 2010 10:03 am

Ο Ανδρέας Παπανδρέου τη δεκαετία το ΄80 έφτιαξε ορδές πασόκων χρησιμοποιώντας τους δημοσίους υπαλλήλους. Ο γιος τους θα κάνει το ίδιο χρησιμοποιώντας του μετανάστες (τουλάχιστον 1.000.000).
Έδωσαν το επίδομα σε 22.000 ξένους τι στιγμή που ετοιμάζουν νομοσχέδιο για να ψηφίζουν οι μετανάστες (ακόμα και όσοι μπήκαν στην Ελλάδα παράνομα).
Αυτό λέγεται φτηνή ψήφος!

hlias1984
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 267
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 2:10 am

Δημοσίευσηαπό hlias1984 » Τρί Φεβ 09, 2010 1:27 pm

Η Νομαρχία Αθηνών ανακοίνωσε ότι θα δώσει τη β' δόση του επιδόματος αλληλεγγύης.
Ακούστηκε τπτ άλλο αν θα δοθεί κι από τους υπόλοιπους φορείς?? πχ ΟΑΕΔ


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες