ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Δεκ 28, 2009 9:49 pm

jaja έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
morenita έγραψε:Eγώ πάντως έδωσα τα χαρτιά την Τρίτη στον ΟΑΕΔ και Πέμπτη είχαν μπει τα χρήματα! Αν δεν μπήκαν και σήμερα δε βλάπτει να επικοινωνήσεις για να ρωτήσεις!

Πήρα τηλέφωνα αλλά δεν το σηκώνουν!!!


trypokarydos, πήγαινε από εκεί μη περιμένεις από το τηλέφωνο και τσέκαρε αν έχουν ενεργοποιήσει τη πληρωμή σου, μή περιμένεις τελευταία στιγμή.
Ξέρει κανείς εάν δικαιούμαστε τη β' δόση όσοι πήραμε την α' δόση ακόμη και εάν σε 6 μήνες ΔΕΝ παραμένουμε άνεργοι ακόμη; Ρώτησε κανείς, ξέρετε τίποτα;


Μαλλον ανηκεις στο 8% των δικαιουχων του ΟΑΕΔ που δεν εχουν πληρωθει ακομα και των οποιων οι λογαριασμοι θα πιστωθουν αυριο Τριτη.
Επισης, τη β' δοση του επιδοματος τη δικαιουνται ολοι οσοι προφανως πηραν την α΄ δοση. Δηλαδη η οποιαδηποτε εκ των υστερων μεταβολη του εργασιακου ή εισοδηματικου τους καθεστωτος, δεν αλλαζει κατι οσον αφορα την καταβολη της β' δοσης.
Απλα, ο χωρισμος σε α και β δοση ειναι καθαρα λογιστικος, για λογους προγραμματισμου κρατικων δαπανων, υπαρξης ρευστοτητας κλπ

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Δευ Δεκ 28, 2009 10:57 pm

Μπράβο pavlos-thess, σε ευχαριστούμε για τις χρήσιμες και ευχάριστες πληροφορίες :) :)

euaggnos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό euaggnos » Δευ Δεκ 28, 2009 11:09 pm

pavlos-thess έγραψε:
jaja έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
morenita έγραψε:Eγώ πάντως έδωσα τα χαρτιά την Τρίτη στον ΟΑΕΔ και Πέμπτη είχαν μπει τα χρήματα! Αν δεν μπήκαν και σήμερα δε βλάπτει να επικοινωνήσεις για να ρωτήσεις!

Πήρα τηλέφωνα αλλά δεν το σηκώνουν!!
Μαλλον ανηκεις στο 8% των δικαιουχων του ΟΑΕΔ που δεν εχουν πληρωθει ακομα και των οποιων οι λογαριασμοι θα πιστωθουν αυριο Τριτη.
Επισης, τη β' δοση του επιδοματος τη δικαιουνται ολοι οσοι προφανως πηραν την α΄ δοση. Δηλαδη η οποιαδηποτε εκ των υστερων μεταβολη του εργασιακου ή εισοδηματικου τους καθεστωτος, δεν αλλαζει κατι οσον αφορα την καταβολη της β' δοσης.
Απλα, ο χωρισμος σε α και β δοση ειναι καθαρα λογιστικος, για λογους προγραμματισμου κρατικων δαπανων, υπαρξης ρευστοτητας κλπ

ναι !!! σε ευχαριστουμε πολυ! τα ψαχνεις !!! μπραβο σου!!!

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Δευ Δεκ 28, 2009 11:21 pm

Ευχαριστω αλλα εγω δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο.
Είναι η δύναμη του Διαδικτυου και της (υπερ ή παρα)πληροφορησης.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οποιος ελεγχει τη ροη πληροφοριας στο Διαδικτυο(βλεπε υπηρεσιες επι πληρωμη, νομοθετικος ελεγχος, κλπ) θα εχει μια απιστευτη και πρωτοφανη για τα ανθρωπινα μετρα, δυναμη στα χερια του.
Μια λανθασμενη πληροφορια να μεταδωσεις και κατευθειαν αναπαραγεται απο χιλιαδες ιστολογια, εφημεριδες και εγκριτα κατα τα αλλα ειδησεογραφικα πρακτορεια. Το ζητουμενο ειναι η ορθη διαχειριση της πληροφοριας στο Διαδικτυο και η κατοχυρωση της δημοκρατικης και ανεμποδιστης ροης της.
Αντισταθειτε στην οποιαδηποτε χειραγωγηση και σκλαβια( stage,ρουσφετια, λαδωματα, δωροδοκιες, ωχαδερφισμος, υποταγη,δε βαριεσαι, κλπ)

ger_zoym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 21, 2006 12:12 pm

Δημοσίευσηαπό ger_zoym » Τρί Δεκ 29, 2009 9:49 am

pavlos-thess έγραψε:Ευχαριστω αλλα εγω δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο.
Είναι η δύναμη του Διαδικτυου και της (υπερ ή παρα)πληροφορησης.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οποιος ελεγχει τη ροη πληροφοριας στο Διαδικτυο(βλεπε υπηρεσιες επι πληρωμη, νομοθετικος ελεγχος, κλπ) θα εχει μια απιστευτη και πρωτοφανη για τα ανθρωπινα μετρα, δυναμη στα χερια του.
Μια λανθασμενη πληροφορια να μεταδωσεις και κατευθειαν αναπαραγεται απο χιλιαδες ιστολογια, εφημεριδες και εγκριτα κατα τα αλλα ειδησεογραφικα πρακτορεια. Το ζητουμενο ειναι η ορθη διαχειριση της πληροφοριας στο Διαδικτυο και η κατοχυρωση της δημοκρατικης και ανεμποδιστης ροης της.
Αντισταθειτε στην οποιαδηποτε χειραγωγηση και σκλαβια( stage,ρουσφετια, λαδωματα, δωροδοκιες, ωχαδερφισμος, υποταγη,δε βαριεσαι, κλπ)


Φιλε εγω θα πω το αλλο που ειναι κατι αντιστοιχο σε αυτο που λες.Μην τα περιμενετε ολα απο τους αλλους.Εαν δεν πριξεις στα τηλεφωνα δεν ενοχλεις συνεχεια κτλ κανεις (απο δημοσιες υπηρεσιες τουλαχιστον) κανεις δεν σε δινει σημασια,οχι οτι το κανουν επιτιδες (επειδη τα ειχα ζησει για 2 χρονια στο ΕΛΤΑ) απλα επειδη δεν υπαρχει καποια λαγικη και καποιο συστημα πανω στην δουλεια.Κυνηγη θελει το ολο θεμα.Καλοφαγωτα τα 200 ευρουδακια φιλοι και καλες γιορτες.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Δεκ 29, 2009 2:07 pm

gada έγραψε:Αν στις 3-11-2009 είσαι μακροχρόνια άνεργος (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα των μακροχρόνια ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Αν στις 10-12-2009 παίρνεις επίδομα ανεργίας (δηλαδή είσαι εγγεγραμμένος στα μητρώα επιδοτούμενων ανέργων) δικαιούσαι το επίδομα κοινωνικής αλληλεγγύης. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν το δικαιούσαι

Εγώ γράφτηκα στα μητρώα επιδοτούμενων ανέργων στις 7-12-2009 και μου είπαν από τον ΟΑΕΔ ότι δεν το δικαιούμαι.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Δεκ 29, 2009 2:22 pm

Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

euaggnos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 9:08 pm

Δημοσίευσηαπό euaggnos » Τρί Δεκ 29, 2009 4:01 pm

ger_zoym έγραψε:
pavlos-thess έγραψε:Ευχαριστω αλλα εγω δεν εκανα τιποτα το ιδιαιτερο.
Είναι η δύναμη του Διαδικτυου και της (υπερ ή παρα)πληροφορησης.
Δεν ειναι τυχαιο οτι οποιος ελεγχει τη ροη πληροφοριας στο Διαδικτυο(βλεπε υπηρεσιες επι πληρωμη, νομοθετικος ελεγχος, κλπ) θα εχει μια απιστευτη και πρωτοφανη για τα ανθρωπινα μετρα, δυναμη στα χερια του.
Μια λανθασμενη πληροφορια να μεταδωσεις και κατευθειαν αναπαραγεται απο χιλιαδες ιστολογια, εφημεριδες και εγκριτα κατα τα αλλα ειδησεογραφικα πρακτορεια. Το ζητουμενο ειναι η ορθη διαχειριση της πληροφοριας στο Διαδικτυο και η κατοχυρωση της δημοκρατικης και ανεμποδιστης ροης της.
Αντισταθειτε στην οποιαδηποτε χειραγωγηση και σκλαβια( stage,ρουσφετια, λαδωματα, δωροδοκιες, ωχαδερφισμος, υποταγη,δε βαριεσαι, κλπ)


Φιλε εγω θα πω το αλλο που ειναι κατι αντιστοιχο σε αυτο που λες.Μην τα περιμενετε ολα απο τους αλλους.Εαν δεν πριξεις στα τηλεφωνα δεν ενοχλεις συνεχεια κτλ κανεις (απο δημοσιες υπηρεσιες τουλαχιστον) κανεις δεν σε δινει σημασια,οχι οτι το κανουν επιτιδες (επειδη τα ειχα ζησει για 2 χρονια στο ΕΛΤΑ) απλα επειδη δεν υπαρχει καποια λαγικη και καποιο συστημα πανω στην δουλεια.Κυνηγη θελει το ολο θεμα.Καλοφαγωτα τα 200 ευρουδακια φιλοι και καλες γιορτες.


ναι, βρε παιδες εχετε δικαιο ,και οι δυο σας. μππραβο σας που εχετε την δυναμη και το παλευετε. και εγω τωρα πιο επειρη με περισσοτερη "φαγωμενη σφαλιαρα", σε θεματα αδικιας, εργασιας, επειδη δεν ειμουν συστημενη, και το c.v ηταν πολυ καλο και πληρες, αλλα οχι χρωματος.. τωρα θα τους τα χωνω χοντρα!! οποια υπηρεσια, και ιδιωτικος τομεας... αλληλεγγυης και μαλακιας.
ελπιζω να μην το κανω κορνιζα το πτυχιο και την εμπειρια, και το νεο ετος να ερθει με καλο!!

υγ. τα 200 ευρωδακια τα ξετιναξα!! τα πιο ξεκουραστα λεφτα!! και σε σας οτι καλυτερο το νεο ετος!!! με υγεια!!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Δεκ 30, 2009 12:48 am

trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Δεκ 30, 2009 8:13 am

[quote="trypokarydos"][quote="trypokarydos"]Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.[/quote]
Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;[/quote]

Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

LENA_SOU
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 336
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 3:00 pm

Δημοσίευσηαπό LENA_SOU » Τετ Δεκ 30, 2009 9:34 am

Η ΑΝΟΡΓΑΝΩΣΙΑ, Η ΜΗ ΟΡΘΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ!!!
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...
ΞΕΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΑΝΕΡΓΟΣ 1,5 ΧΡΟΝΟ -ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ-ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟ 2008 ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟ ΔΑΣΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟ 2006, ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΚΙΟΥΤΑΙ ΕΠΕΙΔΗ Η ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΥΤΟ...8000 ΕΥΡΩ....

ΦΙΛΗ -ΑΝΕΡΓΗ-ΟΙΚΙΑΚΑ-Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΔΗΛΩΝΕΙ ΕΙΣΟΔΗΜΑ 30.000ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ,(ΑΡΑ ΚΟΙΝΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ 30.0000) ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΕ!!!!!!!!!!

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ <ΠΕΙΝΑΕΙ> ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΝΩ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ <ΠΕΙΝΑΕΙ> ΤΟ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ....;;;;;;;;;;; :idea: :idea: :?: :?:

ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;ΤΙ ΣΟΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ;;;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Δεκ 30, 2009 10:25 am

Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;

pavlos-thess
Γενικός Διευθυντής
Γενικός Διευθυντής
Δημοσιεύσεις: 2577
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 03, 2009 4:32 am

Δημοσίευσηαπό pavlos-thess » Τετ Δεκ 30, 2009 11:05 am

trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;


E δε νομιζω οτι ενας οργανισμος του μεγεθους του ΟΑΕΔ θα παραλυσει εξαιτιας των τηλεφωνηματων στα τηλεφωνικα του κεντρα...Αυτη η παραινεση ειναι εις βαρος της εξυπηρετησης του πολιτη. Αλλα και εις βαρος των εργαζομενων γιατι αυτος που παιρνει τηλεφωνα και δεν του απαντουν θα παει να στηθει στην ουρα για να ρωτησει να πληροφορηθει κλπ. Σαφεστατα ειναι μεγαλυτερη επιβαρυνση αυτο.
Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες πχ οι τραπεζες δωσαν βαρος στη διαδικτυακη τραπεζικη και στην τηλεφωνικη εξυπηρετηση, προφανως και για λογους μειωσης των δαπανων.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Δεκ 30, 2009 2:46 pm

trypokarydos έγραψε:
Litsaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Α, και η τελευταία ημέρα εργασίας ήταν 5/12/2009.

Καλώς δεν μου δώσανε εμένα;


Ναι, ορθώς δεν το λαμβάνεις από τον ΟΑΕΔ, διότι ακόμη και αν δικαιωθείς το επίδομα ανεργίας, αυτό ξεκινά από την 7η μέρα από την απόλυση, δηλ. την 12/12/2009. Η μόνη περίπτωση να δικαιούσαι το αλληλεγγύης είναι να πάρεις συνέχιση κάποιου προηγούμενου επιδόματος ανεργίας, οπότε σε αυτή την περίπτωση ξεκινά από τη μέρα εγγραφής, δηλ. 7/12/2009 (αλλά μάλλον δεν εμπίπτεις σε αυτή την περίπτωση).

Θα ήθελα επίσης να επισημάνω σε όσους επιμένουν να κάνουν αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον ΟΑΕΔ ή σε οποιαδήποτε άλλη δημόσια υπηρεσία για το επίδομα αυτό ότι το μόνο που καταφέρνουν είναι να παρακωλύουν τη λειτουργία των υπηρεσιών. Διότι στις περισσότερες περιπτώσεις η απάντηση είναι αυτονόητη (τα χρήματα κατατίθενται αυτομάτως στο λογαριασμό ΕΤΕ) ή μπορεί εύκολα να συναχθεί από την ανάγνωση των εγκυκλίων. Παρακαλώ να το εκλάβετε ως έκκληση, υπάρχουν σοβαρές περιπτώσεις που προσπαθούν να επικοινωνήσουν με τις υπηρεσίες και δεν μπορούν.

Αν είχα απολυθεί στις 2 ή στις 3/12/2009 και το δικαιούμουν σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, πως θα μου το δίνανε από την στιγμή που δεν έχει βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;
Επειδή μάλλον δουλεύεις στον ΟΑΕΔ μπορείς να μου πεις πότε θα βγει απόφαση για το επίδομα ανεργίας;


Ναι, αν είχες απολυθεί 2 ή 3 Δεκεμβρίου θα το έπαιρνες, εφόσον βέβαια δικαιούσαι και το επίδομα ανεργίας. Όσο για το πότε θα βγει η απόφαση, αυτό εξαρτάται από την υπηρεσία στην οποία ανήκεις, πάντως δεν μπορεί να είναι πριν τις 37 μέρες από την εγγραφή σου, δηλ. πριν τις 14/1/2010. Ελπίζω να προλάβουν να βγουν αυτές οι αποφάσεις, διότι όσο οι ίδιοι υπάλληλοι που πασχίζουν να βγάλουν τις αποφάσεις πρέπει να απαντούν και σε χιλιάδες (άσχετα συνήθως) ερωτήματα, σημειώνεται σημαντική καθυστέρηση στην έκδοση των αποφάσεων. (αυτό είναι και απάντηση στον Παύλο από Θεσ/νίκη, ελπίζω να κατανοεί)

zoug100
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 23, 2008 12:49 pm

Δημοσίευσηαπό zoug100 » Πέμ Δεκ 31, 2009 9:24 pm

παιδια γεια σας.ειμαι ανεργος απο τον απριλιο με καρτα ανεργιας και εχω λαβει μια δοση καποιου επιδοματος που ειναι 272 ευρω ανα τριμηνο.εχω ηδη λογαριασμο στην εθνικη τραπεζα.πηγα πριν λιγο και κοιταξα στο ΑΤΜ και δεν ειχαν μπει καποια χρηματα.
δεν λαμβανω το κανινικο επιδομα ανεργιας καθε μηνα που παιρνουν οσοι ειχαν τα ενσημα.
απλα εχω παρει μια δοση ενος επιδοματος που ειναι καθε 3 μηνες και ειναι 272 ευρω.και εχω και βιβλιαριο εθνικης τραπεζας που εκει μου κατεθεσε το ποσο ο οαεδ.
ομως δεν πηρα το επιδομα κοινωνικης αλληλεγγυης.ξερει κανεις φιλος να με βοηθησει?
οχι οτι θα μπουν τα λεφτα αφου πλεον ειναι 31-12 και δεν μπηκαν.αρα παει πεταξε το πουλακι.απλα να μου φυγει η απορια.επρεπε να ειχα κανει καποια αιτηση?μπορω να παω απο Δευτερα στον οαεδ να ρωτησω?θα γινει κατι?η παπαλα? :cry:


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες