Προεκλογικά Stage

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
otinanai
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό otinanai » Δευ Δεκ 07, 2009 11:24 am

aspaso έγραψε:Καλημέρα. Μόλις πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ και μου ειπαν πως τους έχει έρθει προφορική απάντηση από το υποργείο για την πληρωμή μας. Ρώτησα αν θα πληρωθούμε μόνο τον Σεπτέμβριο και μου είπε θα τα πάρουμε όλα μαζί ακάμα και του Νοεμβρίου όσοι έστειλαν. Άρχισαν ήδη την καταχώρηση. Η έγγραφη απόφαση είναι τυπική και για αυτό προχωρούν. οπότε ένα θέμα λίγων ημερών.. Παιδιά υπομονή. το μόνο που ξέχασα να τη ρωτήσω είναι αν θα ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα. αν Επικοινωνήσει κάποιος στο τηλ. 2106253646 να την ρωτήσει ας μας ενημερώσει.


το πιο σημαντικο δεν ρωτησες aspaso αλλα καταλαβαινω,ειναι και βιαστικοι βλεπεις αφου λογικα το τηλ θαχει σπασει...
παιρνω κεγω αλλα που να πιασω γραμμη...
παντως για να μας πληρωσουν ολες τις μερες απο την αρχη αυτο σημαινει "περαστε απτο λογιστιριο και γεια σας" για να δουμε...
παρτε ολοι τηλ μηπως βγαλουμε καμια ακρη κι ας μπουκωνουν οι γραμμες...

otinanai
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό otinanai » Δευ Δεκ 07, 2009 2:44 pm

πηρα τηλ στο 2106252457 (σταζ οαεδ,στο 2106253646 δεν πιανω με τιποτα) πριν απο λιγο και μου ειπαν οτι ακομα δεν ξερουν κατι οριστικο για τους προεκλογικους και οτι περιμενουν υπουργικο διαταγμα,τους λεω οτι χρειαζομαστε καποιο χαρτι να στειλουν επιτελους εστω για να βγαλουμε καρτα ανεργιας και μου λενε περιμενουμε...παρτο αυγο και κουρευτο δλδ...

deppyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 12:27 am

Δημοσίευσηαπό deppyn » Δευ Δεκ 07, 2009 3:14 pm

ακουστε να γελασετε!!! πηγα σημερα κανονικα για δουλεια κ τι εκανα.... ειχα παρει μια μυγοσκοτοστρα κ σκοτωνα μυγες! δεν μου δινανε καμια δουλεια να κανω... μονο μια φωτοτυπια εβγαλα.... χαχαχαχαχα! μου φαινεται οτι θα ξαναπαρω αδεια!!!

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Δευ Δεκ 07, 2009 3:42 pm

αχαχαχαχαχα!!!!
εισαι τρελλη ???? τωρα 8α παρεις αδεια ??? που 8α πληρωθουμε ????!!!! :P:P:P:P

deppyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 12:27 am

Δημοσίευσηαπό deppyn » Δευ Δεκ 07, 2009 3:50 pm

πληρωθουμε δεν πληρωθουμε θα παρω αδεια κυησης! κατι μου ειπε η διευθυντρια που δεν μου εκατσε καλα!!!επειδη ηδη ειχα ενα μηνα αδεια κ μετα αρρρωστησα με ιωση κ δεν πηγα δικαιολογητικα με εβαλε να περασω απο επιτροπη γιατι θα με διωχνανε!!! δεν δικαιουμαστε 40 μερες αδικαιολογητες;;;;

tzw
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 10:36 am

Δημοσίευσηαπό tzw » Δευ Δεκ 07, 2009 6:09 pm

Δικαιούμαστε 40 μέρες άδεια και 40 μέρες απουσία.Στην 1η περίπτωση μπορείς να αναπληρώσεις τις μέρες μετά τη λήξη του προγράμματος,να το παρατείνεις δηλαδή.Στην 2η περίπτωση απλά χάνεις τις μέρες.Μάλλον έχεις λείψει πολύ καιρό.Εδώ σ'εμάς 2 κοπέλες δεν έρχονται,ούτε έχουν δηλώσει παραίτηση και λείπουν πάνω από μήνα.Έχουν κι αυτές πρόβλημα.
Αμάν ρε παιδιά,θα μάθουμε ποτέ τι θα γίνει μ'εμάς?Μείναμε 2 κοπέλες στη δική μας υπηρεσία και από τους παλιούς είναι πέντε που μας δείχνουν τι να κάνουμε.Για την ώρα πέφτει πολύ γράψιμο :!:

deppyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 12:27 am

Δημοσίευσηαπό deppyn » Δευ Δεκ 07, 2009 6:31 pm

συνολικα εχω λειψει 30 ημερες με αδεια απο γιατρο λογω πιθανης αποβολης κ 12 ημερες αδικαιολογητα! δεν εχω ξεπερασει τις μερες! γιαυτο μου φανκε περιεργο αυτο που μου ειπε!!!

antonis 1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Δευ Οκτ 05, 2009 10:00 am

Δημοσίευσηαπό antonis 1981 » Δευ Δεκ 07, 2009 7:13 pm

χαιρετισματα στην εξουσια......

otinanai
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό otinanai » Δευ Δεκ 07, 2009 8:47 pm

deppyn έγραψε:συνολικα εχω λειψει 30 ημερες με αδεια απο γιατρο λογω πιθανης αποβολης κ 12 ημερες αδικαιολογητα! δεν εχω ξεπερασει τις μερες! γιαυτο μου φανκε περιεργο αυτο που μου ειπε!!!


εγω συνολικα εχω λειψει 32 μερες εκ τον οποιων τις 20 ζητησα να μου τις περασουν σαν αδεια και οι υπολοιπες αδικαιολογητα...
ή σε ψαρωνουν ή βαρεθηκαν να σε βλέπουν (μισητα σταζ!μπλιαχ!) και σου κανουν κομπινα με τις μερες τις αδειας για να σε διωξουν (πχ πανω απο 40 αδικαιολογητες)...
οπως και ναχει δεν δινω δεκαρα πια,δεν ξαναπαω τελικα και οτι γινει...απλα θα με ενδιεφερε να πληρωθω τις μερες που πηγα...

development
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό development » Δευ Δεκ 07, 2009 9:09 pm

γεια σας παιδιά,
λοιπόν εγώ είμαι στο ικα (όπου μου βγαίνει ο κ**** στη δουλειά, τμήμα συντάξεων ΦΡΙΚΗ-ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑ) και είμαστε 4 άτομα με ημερομηνίες από 3-4 σεπτεμβρίου (εγώ στις 4).
Πάρα πολύς κόσμος έφυγε μόλις βγήκε η φάλαινα και έκανε τις ανακοινώσεις.. και εγώ αυτό είμουν έτοιμος να κάνω μέχρι που μου είπε κάποιος να κοιτάξω ημερομηνία υπογραφής α και β συμβαλλόμενου και όχι τη δική μου και φορέα..
Μόνο εγώ πηγαίνω πλέον οι άλλοι έβαλαν άδειες περίπου 20 μέρες και ένας την έκανε εντελώς δήλωσε παραίτηση. Η πρόισταμένη σήμερα ήρθε και μου είπε ανησυχεί και δε τα βλέπει καλά τα πράγματα και η ίδια μας είπε να πάρουμε τις άδειές μας σιγά σιγά. Εγώ λέω να κάτσω μέχρι χριστούγεννα και μετά άδειες αν δεν έχει γινει χριστουγεννιάτικο θαύμα....
Πήγαμε 4 φορές στον οαεδ στη κηφισιά όπου και μας είπαν ότι πρώτον τα ονόματά μας είναι σε κάτι στοίβες και ούτε καν έχουν ανοιχθεί (αυτό πριν κάνα μήνα σχεδόν) και ότι οι συμβάσεις μας δεν έχουν σφραγίδα από το υπεύθυνο γραφειο stage του οαεδ???? Δε πολυκατάλαβα...
Τώρα περί νομιμότητας, στις 7 σεπτεμβρίου έκλεισε η βουλή ..... (και έμαθα πως κάποιοι έφυγαν στο μπαμ με συμβάσεις υπογραφή στις 7!!! ξέρει κανείς αν ισχύει?)
Τελευταία ενημέρωση ότι όντως περιμένουν ηγεσία στον οαεδ για μπορέσουν να προχωρήσουν σε οιτδήποτε ..ακόμα διοικητής γιοκ βέβαια...
Του αυγούστου τα παιδιά πληρώθηκαν κανονικά.
ειλικρινά με έχει τρελάνει η κατάσταση, άσε που ρε παιδιά εκέι οι΄παλιοί stage μου τα χουν κάνει τούμπανο ..και δε θα γινει τίποτα και άδικα ήρθατε..
περιμένω να δω κάτι επίσημο πια τι ξεφτίλα είναι αυτή ρε....η αφρικανική χώρα με τους λευκούς..

deppyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 12:27 am

Δημοσίευσηαπό deppyn » Δευ Δεκ 07, 2009 10:45 pm

εχω καποιο προβλημα με την διευθυντρια απο την μερα που ανακοινωθηκε οτι τα προεκλογικα stage ειναι παρανονομα κ οτι θα μας διωξουν κ οταν την ρωτησα τι θα γινει η απαντηση της ηταν ειρωνικη κ οτι λεω μπουρδες κ γελαγε! πηρα αδεια λογω εγκυμοσυνης κ με πηρε τηλ να παω να υπογραψω το παρουσιολογιο κ μου ειπε οτι ειναι υποχρεωμενη να το στειλει αλλα δεν ξερει αν θα πληρωθω κ την ξαναρωτησα αν θα συνεχισω κ μου απαντησε παλι ειρωνικα.... αν θελεις μπορεις να μην ξαναρθεις! την ρωτησα αν εχει καποιο επισημο χαρτι κ μου ειπε οτι δεν εχει ερθει τιποτα ακομα! σκεφτηκα να παραιτηθω αλλα δεν θα της κανω την χαρη! προτιμω να παρω αδεια κ να της σπαω τα νευρα!!! αν θελει να με διωξει ας το κανει!!!!

tzw
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2009 10:36 am

Δημοσίευσηαπό tzw » Δευ Δεκ 07, 2009 11:19 pm

Σ'εμάς τουλάχιστον και τα παλιά παιδιά και ο προϊστάμενος είναι εντάξει,οι άνθρωποι με το μέρος είναι.Μακάρι να εξαρτιόταν απο αυτούς.Εμείς πρέπει να περιμένουμε μέχρι τέλη Γενάρη για να πληρωθούμε,δεν ξέρω τι να κάνω,τη μια μέρα λέω μένουμε,την άλλη φεύγουμε.Ας αποφασίσουν επιτέλους!

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Δευ Δεκ 07, 2009 11:34 pm

ρε παιδια μην ανακατευουμε τις υπηρεσιες που ειμαστε με τον οαεδ!! ελεος δηλαδη,,, deppy αστη να λεει ! μη δινεις σημασια!! και να 8ελει δε μπορει να σε διωξει,,,μονο αν ερ8ει χαρτι απο οαεδ...αυτος ειναι ο εργοδοτης μας και οχι οι υπηρεσιες,,,!!! και οσο για την πληρωμη βαρε8ηκα να ακουω οτι 8ελει ο κα8ενας πια!!!! περιμενετε και 8α δουμε!!! λογικα μεχρι τελος του μηνα το πολυ 8α ξερουμε! τωρα θα βγαλουν και τον νεο διοικητη στον οαεδ!!!

otinanai
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό otinanai » Τρί Δεκ 08, 2009 12:13 am

development έγραψε:γεια σας παιδιά,
λοιπόν εγώ είμαι στο ικα (όπου μου βγαίνει ο κ**** στη δουλειά, τμήμα συντάξεων ΦΡΙΚΗ-ΕΛΛΗΝΟΦΡΕΝΕΙΑ) και είμαστε 4 άτομα με ημερομηνίες από 3-4 σεπτεμβρίου (εγώ στις 4).
Πάρα πολύς κόσμος έφυγε μόλις βγήκε η φάλαινα και έκανε τις ανακοινώσεις.. και εγώ αυτό είμουν έτοιμος να κάνω μέχρι που μου είπε κάποιος να κοιτάξω ημερομηνία υπογραφής α και β συμβαλλόμενου και όχι τη δική μου και φορέα..
Μόνο εγώ πηγαίνω πλέον οι άλλοι έβαλαν άδειες περίπου 20 μέρες και ένας την έκανε εντελώς δήλωσε παραίτηση. Η πρόισταμένη σήμερα ήρθε και μου είπε ανησυχεί και δε τα βλέπει καλά τα πράγματα και η ίδια μας είπε να πάρουμε τις άδειές μας σιγά σιγά. Εγώ λέω να κάτσω μέχρι χριστούγεννα και μετά άδειες αν δεν έχει γινει χριστουγεννιάτικο θαύμα....
Πήγαμε 4 φορές στον οαεδ στη κηφισιά όπου και μας είπαν ότι πρώτον τα ονόματά μας είναι σε κάτι στοίβες και ούτε καν έχουν ανοιχθεί (αυτό πριν κάνα μήνα σχεδόν) και ότι οι συμβάσεις μας δεν έχουν σφραγίδα από το υπεύθυνο γραφειο stage του οαεδ???? Δε πολυκατάλαβα...
Τώρα περί νομιμότητας, στις 7 σεπτεμβρίου έκλεισε η βουλή ..... (και έμαθα πως κάποιοι έφυγαν στο μπαμ με συμβάσεις υπογραφή στις 7!!! ξέρει κανείς αν ισχύει?)
Τελευταία ενημέρωση ότι όντως περιμένουν ηγεσία στον οαεδ για μπορέσουν να προχωρήσουν σε οιτδήποτε ..ακόμα διοικητής γιοκ βέβαια...
Του αυγούστου τα παιδιά πληρώθηκαν κανονικά.
ειλικρινά με έχει τρελάνει η κατάσταση, άσε που ρε παιδιά εκέι οι΄παλιοί stage μου τα χουν κάνει τούμπανο ..και δε θα γινει τίποτα και άδικα ήρθατε..
περιμένω να δω κάτι επίσημο πια τι ξεφτίλα είναι αυτή ρε....η αφρικανική χώρα με τους λευκούς..


αστα να πανε φιλε...
εγω δεν μπορω να ξαναπατησω κατω απο τετοιες συνθηκες ξεφτιλας και ασε τις απουσιες να τρεχουν κι οτι γινει...παντως (προσωπικη εκτιμηση) δεν ειμαι αισιοδοξος για τις οποιες εξελιξεις..

deppyn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 12:27 am

Δημοσίευσηαπό deppyn » Τρί Δεκ 08, 2009 12:01 pm

εγω σημερα εφτασα ως την πορτα κ εφυγα ας σκοτωσουν οι μονιμοι μυγες σημερα... χαχα! εφοσον δεν μπορουν να μου κανουν τιποτα κ απο την αποφαση που πηρα να κοιταξω το παιδακι μου το αγεννητο προς το παρον δεν ξαναπαω!!! θα τους παω κ καποια στιγμη την αδεια εγκυμοσυνης κ οταν βγει διοικητης στον οαεδ κ βγει η τελικη αποφαση για μας ας με ειδοποιησουν κ βλεπω τι θα κανω!!! η αλλη κοπελα που μπηκαμε μαζι στο προγραμμα αυτο ολο ειρωνια ειναι με μενα ! κολλητη της διευθυντριας βλεπετε! καλο κουραγιο σε ολους μας για την αναμονη της πληρωμης... :D


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες