Επίδομα Ανεργίας

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Επίδομα Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Παρ Νοέμ 20, 2009 11:35 pm

Εάν κάποιος παίρνει επίδομα ανεργίας και παράλληλα έχει εισόδημα ελεύθερου επαγγελματία, ο ΟΑΕΔ υπάρχει περίπτωση:
1) Να το πάρει χαμπάρι;
2) Αν το καταλάβει θα έχει ο "άνεργος" κάποια επίπτωση;

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Re: Επίδομα Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό narco » Σάβ Νοέμ 21, 2009 12:12 am

anixneutis έγραψε:Εάν κάποιος παίρνει επίδομα ανεργίας και παράλληλα έχει εισόδημα ελεύθερου επαγγελματία, ο ΟΑΕΔ υπάρχει περίπτωση:
1) Να το πάρει χαμπάρι;
2) Αν το καταλάβει θα έχει ο "άνεργος" κάποια επίπτωση;


Να το πάρει χαμπάρι λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Απλά δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσεις στο μέλλον να ξαναπάρεις επίδομα και πως τα τσεκάρουν.

Αν το καταλάβουν στην χειρότερη μάλλον θα χρειαστεί να επιστρέψεις όλα τα χρήματα πίσω (δικια μου υπόθεση).

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Re: Επίδομα Ανεργίας

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Σάβ Νοέμ 21, 2009 12:43 am

narco έγραψε:
anixneutis έγραψε:Εάν κάποιος παίρνει επίδομα ανεργίας και παράλληλα έχει εισόδημα ελεύθερου επαγγελματία, ο ΟΑΕΔ υπάρχει περίπτωση:
1) Να το πάρει χαμπάρι;
2) Αν το καταλάβει θα έχει ο "άνεργος" κάποια επίπτωση;


Να το πάρει χαμπάρι λίγο δύσκολο μου φαίνεται. Απλά δεν ξέρω κατά ποσο θα μπορέσεις στο μέλλον να ξαναπάρεις επίδομα και πως τα τσεκάρουν.

Αν το καταλάβουν στην χειρότερη μάλλον θα χρειαστεί να επιστρέψεις όλα τα χρήματα πίσω (δικια μου υπόθεση).

Σε σένα πως το κατάλαβαν;
Και γιατί να μην ξαναμπορέσεις να ξαναπάρεις στο μέλλον; (σε περίπτωση που δεν το καταλάβουν).

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Σάβ Νοέμ 21, 2009 2:04 pm

Ξέρετε αν ο ΟΑΕΔ είναι συνδεδεμένος με την εφορία; αν δηλαδή πληκτρολογώντας τον ΑΦΜ μπορούν να δουν αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας;

lolf
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2009 11:01 pm

Δημοσίευσηαπό lolf » Σάβ Νοέμ 21, 2009 2:20 pm

μπααα δν νομιζω να υπαρχει τετοιο πληροφοριακο συστημα στην ελλαδα που να επιτρεπει διασυνδεση.

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Σάβ Νοέμ 21, 2009 2:28 pm

lolf έγραψε:μπααα δν νομιζω να υπαρχει τετοιο πληροφοριακο συστημα στην ελλαδα που να επιτρεπει διασυνδεση.

Νομίζω όμως πως με το ΙΚΑ είναι συνδεδεμένος ο ΟΑΕΔ. Τα ΚΕΠ π.χ. πως σου δίνουν φορολογική ενημερότητα;

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Κυρ Νοέμ 22, 2009 12:07 pm

Ποια διαδικασία ακολουθείται όταν σου δίνουν τώρα επίδομα;
πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ;
πρέπει κάθε μήνα να ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας;
σου ζητάνε τίποτα αποδεικτικά από την εφορία σε τακτά χρονικά διαστήματα;

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:09 pm

anixneutis έγραψε:Ποια διαδικασία ακολουθείται όταν σου δίνουν τώρα επίδομα;
πρέπει να παρουσιάζεσαι κάθε μήνα στον ΟΑΕΔ;
πρέπει κάθε μήνα να ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας;
σου ζητάνε τίποτα αποδεικτικά από την εφορία σε τακτά χρονικά διαστήματα;


Ανοίγεις λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα (ή αν ήδη έχεις δεν χρειάζεται), και με αυτό το αριθμό πας και κάνεις την εγγραφή σου ως άνεργος στον ΟΑΕΔ. Μία φορά το μήνα περνάς (υποχρεωτικά) για να εγκρίνουν την πληρωμή σου, η οποία γίνεται αυτόματα την επόμενη μέρα στη τράπεζα. Δεν ανανεώνεις τη κάρτα σου για όσο παίρνεις το επίδομα.

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Κυρ Νοέμ 22, 2009 4:14 pm

Πρέπει να έχεις μαζί σου επίσης και το χαρτί της απόλυσής σου ή τη λήξη της σύμβασής σου, δεν ζητάνε τίποτε άλλο.

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Κυρ Νοέμ 22, 2009 7:33 pm

jaja έγραψε:Πρέπει να έχεις μαζί σου επίσης και το χαρτί της απόλυσής σου ή τη λήξη της σύμβασής σου, δεν ζητάνε τίποτε άλλο.

Νομίζω και εκκαθαριστικό της εφορίας ζητάνε στην αρχή.
Κατά τη διάρκεια της επιδότησης ζητάνε κάποιο αποδεικτικό της εργασιακής σου κατάστασης;
Αν δηλαδή αφού ξεκινήσεις την επιδότησή σου πας στην εφορία και κάνεις έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος ο ΟΑΕΔ θα το μάθει;

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Τετ Νοέμ 25, 2009 12:39 pm

Καταλαβαίνω τί ρωτάς, δεν γνωρίζω όμως να σου απαντήσω. Προσωπική μου άποψη είναι να ΜΗ μπεις σε αυτή τη περιπέτεια, σχετική περίπτωση γνωστού μου μαθεύτηκε και επέστρεψε τα λεφτά πίσω.

gada
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Σάβ Απρ 05, 2008 6:07 pm

Δημοσίευσηαπό gada » Τετ Νοέμ 25, 2009 6:16 pm

Ρε παιδιά πως δεν θα το καταλάβει;; αφού ζητάει εκκαθαριστικό εφορίας και εκεί φαίνεται από που έχεις εισοδήματα, μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις κλπ.

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Τετ Νοέμ 25, 2009 10:58 pm

gada έγραψε:Ρε παιδιά πως δεν θα το καταλάβει;; αφού ζητάει εκκαθαριστικό εφορίας και εκεί φαίνεται από που έχεις εισοδήματα, μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις κλπ.

Όταν αρχικά θα πας να βγάλεις επίδομα δεν θα έχεις κάνει έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος και δεν θα φαίνεται στο εκκαθαριστικό εφορίας τίποτα. Αφού εγκριθεί το επίδομα και μετά θα κάνεις έναρξη.

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Δευ Νοέμ 30, 2009 3:57 pm

anixneuti στην τοπική υπηρεσία ΟΑΕΔ που επισκέφθηκα σήμερα, βρήκα αναρτημένη ανακοίνωση ότι ο άνεργος είναι υποχρεωμένος να προσκομίσει εκκαθαριστικό σημείωμα εφ'όσον του ζητηθεί, και ειδικά για τους εργαζόμενους στην αγροτική οικονομία μπορεί να του ζητηθεί και ασφαλιστικό βιβλιάριο ΟΓΑ. Κάτι τέτοιο έγραφε, επομένως έχεις δίκιο τελικά, ισχύει.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Δευ Νοέμ 30, 2009 4:28 pm

anixneutis έγραψε:
gada έγραψε:Ρε παιδιά πως δεν θα το καταλάβει;; αφού ζητάει εκκαθαριστικό εφορίας και εκεί φαίνεται από που έχεις εισοδήματα, μισθωτές υπηρεσίες, ελευθέρια επαγγέλματα, εμπορικές επιχειρήσεις κλπ.

Όταν αρχικά θα πας να βγάλεις επίδομα δεν θα έχεις κάνει έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος και δεν θα φαίνεται στο εκκαθαριστικό εφορίας τίποτα. Αφού εγκριθεί το επίδομα και μετά θα κάνεις έναρξη.


Αυτό είναι προφανές θα έλεγα.

Από εκεί και πέρα αν θελήσεις να ξαναβγάλεις επίδομα τι γίνεται όμως??

Έρχονται δύσκολοι καιροί.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες