ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
maraki_chania
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό maraki_chania » Σάβ Ιούλ 25, 2009 1:29 pm

Παρακολούθησα τη συζήτηση σας και πιστεύω ότι είναι άδικο αυτό που έχει γίνει με την τριτεκνία! Τι θα πει έχει συμπληρώσει το 23ο ή 25ο έτος? Παύει κάποιος να έχει τρία παιδιά όταν κάποιο από αυτά έχει γίνει 25 χρονών ή λιγοστεύουν οι ανάγκες των παιδιών? Ντροπή και αίσχος, ας μην θεσπίζαν την τριτεκνία στο κάτω κάτω!

Δεν κατάλαβα? Εδώ παιδιά πολυτέκνων που έχουν παντρευτεί έχουν οι ίδιοι παιδιά έχουν πατήσει τα -άντα και θεωρούνται πολύτεκνοι για όλη τους τη ζωή! Κανονικά απο τη στιγμή που κάποιος παντρέυεται και παύει να είναι προστατευόμενο μέλος θα πρέπει να χάνει και την ιδιότητα του τριτέκνου αλλά και του πολυτέκνου! Όχι όμως να εφαρμόζονται οι νόμοι με 2 μέτρα και 2 σταθμά! :x :x :twisted: :twisted: :twisted:

dina123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Δευ Δεκ 01, 2008 12:53 am

Δημοσίευσηαπό dina123 » Σάβ Ιούλ 25, 2009 3:06 pm

maraki_chania έγραψε:Παρακολούθησα τη συζήτηση σας και πιστεύω ότι είναι άδικο αυτό που έχει γίνει με την τριτεκνία! Τι θα πει έχει συμπληρώσει το 23ο ή 25ο έτος? Παύει κάποιος να έχει τρία παιδιά όταν κάποιο από αυτά έχει γίνει 25 χρονών ή λιγοστεύουν οι ανάγκες των παιδιών? Ντροπή και αίσχος, ας μην θεσπίζαν την τριτεκνία στο κάτω κάτω!

Δεν κατάλαβα? Εδώ παιδιά πολυτέκνων που έχουν παντρευτεί έχουν οι ίδιοι παιδιά έχουν πατήσει τα -άντα και θεωρούνται πολύτεκνοι για όλη τους τη ζωή! Κανονικά απο τη στιγμή που κάποιος παντρέυεται και παύει να είναι προστατευόμενο μέλος θα πρέπει να χάνει και την ιδιότητα του τριτέκνου αλλά και του πολυτέκνου! Όχι όμως να εφαρμόζονται οι νόμοι με 2 μέτρα και 2 σταθμά! :x :x :twisted: :twisted: :twisted:


Μαράκι θα μπορουσες να μου στηλεις το email σου που θελω να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Το email μου ειναι imeflorinas@yahoo.gr. Σε ευχαριστω εκ των προτέρων.
Ζητάω συγχνώμη που ειμαι εκτός θέματος απο τους υπόλοιπους forumistes :oops: :oops:

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Σάβ Ιούλ 25, 2009 3:32 pm

κ.2 έγραψε:
mariam08 έγραψε:Αρα παιδια εγώ που είμαι 25 και είμαι μικρότερο μελος της οικογενειας δε θεωρουμε μελος τριτεκνης οικογενειας και αυτό γιατι οι γονεις μου δεν παιρνουν επιδομα?
Αρα να μη βαλω τα χαρτια μου στην προκηρυξη ως τριτεκνη.... Υποθέτω... :?



Για εσένα νομίζω από αυτήν την πλευρά είναι αργά.
Είσαι όμως πολύ νέα ακόμα προλαβαίνεις να κάνεις τρία παιδιά.
Γιατί βλέπεις τα καλά με κόπους αποκτούναι.




k.2 είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!!!! :lol: :lol:
Τελικά, όπως φάνηκε από τα διάφορα topic με ερωτήσεις περί τριτεκνίας...... όλοι τα ίδια διαβάζουμε αλλά το τι καταλαβαίνει ο καθένας είναι μία άλλη ιστορία!!! :?
Προφανώς, η τριτεκνία ως προνόμια, δεδομένου ότι είναι και πρόσφατη ως θεσμός (2006) θέλει να δώσει κίνητρα σε νέους ανθρώπους να κάνουν παιδιά ... οπότε οι δύσμοιροι γονείς που είχαν τρία παιδιά παλιά και δεν έγιναν πολύτεκνοι ώστε να απολαύσουν οι ίδια ή τα παιδιά τους τα σχετικά προνόμια, τώρα θα ακούν τα μύρια όσα από τα παιδιά τους που δεν μπορούν να κάνουν χρήση της τριτεκνίας, επειδή υπερβαίνουν το όριο ηλικίας :roll:
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.... αλήθεια πόσο χρονών είναι?

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:00 pm

maraki_chania έγραψε:Παρακολούθησα τη συζήτηση σας και πιστεύω ότι είναι άδικο αυτό που έχει γίνει με την τριτεκνία! Τι θα πει έχει συμπληρώσει το 23ο ή 25ο έτος? Παύει κάποιος να έχει τρία παιδιά όταν κάποιο από αυτά έχει γίνει 25 χρονών ή λιγοστεύουν οι ανάγκες των παιδιών? Ντροπή και αίσχος, ας μην θεσπίζαν την τριτεκνία στο κάτω κάτω!

Δεν κατάλαβα? Εδώ παιδιά πολυτέκνων που έχουν παντρευτεί έχουν οι ίδιοι παιδιά έχουν πατήσει τα -άντα και θεωρούνται πολύτεκνοι για όλη τους τη ζωή! Κανονικά απο τη στιγμή που κάποιος παντρέυεται και παύει να είναι προστατευόμενο μέλος θα πρέπει να χάνει και την ιδιότητα του τριτέκνου αλλά και του πολυτέκνου! Όχι όμως να εφαρμόζονται οι νόμοι με 2 μέτρα και 2 σταθμά! :x :x :twisted: :twisted: :twisted:




Για όσους διαβάζουν τα όσα γράψαμε για τους τρίτεκνους καθότι γραφτήκανε πολλά και διάφορα έχω να γράψω το εξής. Καταρχάς είμαι ελεύθερο αυτόβουλος και δεν ανήκω σε καμία πολιτική παράταξη. Προκειμένου κάποιοι να εξασφαλίσουν ψήφους είχαν τάξει στους τρίτεκνους γονείς ότι, με το που θα εκλέγούν, θα φέρουν και θα ψηφίσουν νομοσχέδιο στη βουλή με το οποίο οι τρίτεκνοι θα εξομοιωθούν με τους πολύτεκνους. Πράγμα που δεν τήρησαν για διάφορους λόγους. Επειδή όμως έμειναν εκτεθειμένοι δώσανε ορισμένα δικαιώματα στους τρίτεκνους, όπως την ιδιότητα του τριτέκνου μέχρι το τρίτο παιδί συμπληρώσει το 23ο ή 25ο έτος ανάλογα, λέγοντάς τους ότι σταδιακά θα εξομοιωθούν με τους πολύτεκνους. Έτσι πίστεψαν ότι τήρησαν τον λόγο τους απέναντι στους τρίτεκνους πως θα γίνουν πολύτεκνοι και στους πολύτεκνους, ότι οι τρίτεκνοι θα είναι ένα σκαλοπάτι πάντα πιο κάτω από αυτούς.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:05 pm

k.2 είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!!!! :lol: :lol:
Τελικά, όπως φάνηκε από τα διάφορα topic με ερωτήσεις περί τριτεκνίας...... όλοι τα ίδια διαβάζουμε αλλά το τι καταλαβαίνει ο καθένας είναι μία άλλη ιστορία!!! :?
Προφανώς, η τριτεκνία ως προνόμια, δεδομένου ότι είναι και πρόσφατη ως θεσμός (2006) θέλει να δώσει κίνητρα σε νέους ανθρώπους να κάνουν παιδιά ... οπότε οι δύσμοιροι γονείς που είχαν τρία παιδιά παλιά και δεν έγιναν πολύτεκνοι ώστε να απολαύσουν οι ίδια ή τα παιδιά τους τα σχετικά προνόμια, τώρα θα ακούν τα μύρια όσα από τα παιδιά τους που δεν μπορούν να κάνουν χρήση της τριτεκνίας, επειδή υπερβαίνουν το όριο ηλικίας :roll:
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.... αλήθεια πόσο χρονών είναι?[/quote


Δεν ξέρω αν με ειρωνεύεσαι, εγώ όμως θα σου απαντήσω, το μεγάλο είναι 14 και το μικρό 8.

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:19 pm

[quote="κ.2"]k.2 είσαι ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!!!!!! :lol: :lol:
Τελικά, όπως φάνηκε από τα διάφορα topic με ερωτήσεις περί τριτεκνίας...... όλοι τα ίδια διαβάζουμε αλλά το τι καταλαβαίνει ο καθένας είναι μία άλλη ιστορία!!! :?
Προφανώς, η τριτεκνία ως προνόμια, δεδομένου ότι είναι και πρόσφατη ως θεσμός (2006) θέλει να δώσει κίνητρα σε νέους ανθρώπους να κάνουν παιδιά ... οπότε οι δύσμοιροι γονείς που είχαν τρία παιδιά παλιά και δεν έγιναν πολύτεκνοι ώστε να απολαύσουν οι ίδια ή τα παιδιά τους τα σχετικά προνόμια, τώρα θα ακούν τα μύρια όσα από τα παιδιά τους που δεν μπορούν να κάνουν χρήση της τριτεκνίας, επειδή υπερβαίνουν το όριο ηλικίας :roll:
Να είσαι καλά και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου.... αλήθεια πόσο χρονών είναι?[/quote


Δεν ξέρω αν με ειρωνεύεσαι, εγώ όμως θα σου απαντήσω, το μεγάλο είναι 14
και το μικρό 8.[/quote


Όχι όχι καθόλου δεν σε ειρωνεύομαι.... ίσα ίσα .... συμφωνώ μαζί σου και όπως ανέφερα παραπάνω η τριτεκνία θεσπίσθηκε για να δώσει κίνητρα στους νέους γονείς και όχι να τακτοποιήσει τα παιδιά των παλιών... που δυστυχώς δεν μπορούν να επωφεληθούν...
Εγώ έχω δύο παιδιά 6 και 3...
Και πάλι να σου ζήσουν!!! :D
Υ.Γ. πρόσεχε λίγο με τα quote... διότι ξαφνικά βρέθηκαν τα δικά μου λόγια σαν να τα έχεις πει εσύ.... χαχα

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:20 pm

ωχ.... τώρα το έκανα εγώ... κάτι έγινε με τις παρενθέσεις στα quote.... :oops:

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:26 pm

Tesk έγραψε:ωχ.... τώρα το έκανα εγώ... κάτι έγινε με τις παρενθέσεις στα quote.... :oops:





Δάσκαλε που δίδασκες……

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:28 pm

Εγώ έχω τρία 14,9,και8.

Tesk
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: Παρ Δεκ 12, 2008 9:22 am

Δημοσίευσηαπό Tesk » Σάβ Ιούλ 25, 2009 4:57 pm

κ.2 έγραψε:Εγώ έχω τρία 14,9,και8.


Οπότε το τρίτο παιδάκι ήταν προ θεσμού τριτεκνίας...
Χαίρομαι που το ακούω διότι τα κίνητρα για τη μείωση της υπογεννητικότητας είναι επιεικώς γελοία..... Άκου 2000 ευρώ για τη γέννηση κάθε παιδιού.... και δώρο τα τέλη ταξινόμησης νέου αυτοκινήτου...
Αν δεν φτιάξουν οι υποδομές π.χ. ολοήμερα σχολεία (όπου θα γίνεται σοβαρή δουλειά από τους δασκάλους) ή περισσότεροι βρεφονηπειακοί.... μεγαλύτερη και καλύτερα αμειβόμενη άδεια για τη μητέρα ιδιαίτερα στον ιδιωτικό τομέα και ελεγκτικούς μηχανισμούς που θα διασφαλίζουν την υποχρέωση του εργοδότη να τηρήσει το νόμο... όλα τα άλλα είναι κουραφέξαλα....
.... το μόνο αξιόλογο μέτρο είναι αυτό με το διορισμό κι αυτό λόγω ωραρίου.... διότι με το νέο μισθολόγιο που ακούγεται (αν και δεν πιστεύω ότι θα γίνει επί της ουσίας)...
άσε που σε λίγο καιρό με την ακρίβεια που μας δέρνει και τους μισθούς ξεφτίλας ιδιωτικού και δημόσιου τομέα, ούτε τις πάνες δεν θα αγοράζει κανείς πια όχι να κάνει πολλά παιδιά....
Τέλος πάντως, συγνώμη για την κατάχρηση χώρου.... σταματώ την πολυλογία.... και σας αποχαιρετώ!! :lol:

maraki_chania
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2009 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό maraki_chania » Κυρ Ιούλ 26, 2009 10:23 am

κ.2 επειδή είμαι και η ίδια παιδί τριτέκνων το ζήτημα δεν το θέτω κομματικά, συμφωνώ στο ότι με το να δώσουν κάποια ΄"προνόμια" στους τρίτεκνους νόμιζαν ότι τήρησαν την υπόσχεση απέναντι τους ! Διαφωνώ όμως στο ότι τα εν λόγω μέτρα δίνουν και κίνητρα για να κάνει κάποιος περισσότερα παιδιά, το ζήτημα αντιμετωπίζεται με ένα κράτος πρόνοιας, με υγεία, παιδεία και με ασφάλεια, όπως και σε άλλα σύγρονα ευρωαπαϊκά κράτη!
Απλώς καυτήρίασα το γεγονός αυτών που έχουν 4 ή 5 παιδιά να είναι για όλη τους της ζωή πολύτεκνοι ακόμα και αν είναι 40 χρονών και παντρεμένοι, ενώ εσύ που ο ίδιος έχεις τρία παιδιά να χάνεις αυτό το προνόμια μετά από κάποια χρόνια! Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

:D :D :D

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Κυρ Ιούλ 26, 2009 12:02 pm

maraki_chania έγραψε:κ.2 επειδή είμαι και η ίδια παιδί τριτέκνων το ζήτημα δεν το θέτω κομματικά, συμφωνώ στο ότι με το να δώσουν κάποια ΄"προνόμια" στους τρίτεκνους νόμιζαν ότι τήρησαν την υπόσχεση απέναντι τους ! Διαφωνώ όμως στο ότι τα εν λόγω μέτρα δίνουν και κίνητρα για να κάνει κάποιος περισσότερα παιδιά, το ζήτημα αντιμετωπίζεται με ένα κράτος πρόνοιας, με υγεία, παιδεία και με ασφάλεια, όπως και σε άλλα σύγρονα ευρωαπαϊκά κράτη!
Απλώς καυτήρίασα το γεγονός αυτών που έχουν 4 ή 5 παιδιά να είναι για όλη τους της ζωή πολύτεκνοι ακόμα και αν είναι 40 χρονών και παντρεμένοι, ενώ εσύ που ο ίδιος έχεις τρία παιδιά να χάνεις αυτό το προνόμια μετά από κάποια χρόνια! Ελπίζω να έγινα κατανοητή.

:D :D :D




Εσύ έγινες κατανοητή εγώ δεν έγινα. Ίσως δεν το έθεσα σωστά. Το πρόβλημα δημιουργείτε από τους πολύτεκνους, πιέζοντας την κυβέρνηση. Αν η τρίτεκνοι αναγνωριστούν ως πολύτεκνοι η πίτα μοιράζεται σε περισσότερα κομμάτια. Σαφώς συμφωνώ κι εγώ, το πρόβλημα της υπογεννητικότητας δεν λύνετε έτσι. Τώρα πως μπορεί να λυθεί, δεν μπορούμε να το γράψουμε εδώ μέσα.

pavlinious
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 24, 2009 7:18 pm

Δημοσίευσηαπό pavlinious » Κυρ Ιούλ 26, 2009 12:36 pm

παιδια με μπερδεψατε.εγω που ειμαστε 3 αδερφια 28,25 και 22 ετων μπορω να δηλωνω τριτεκνη οταν κανω τα χαρτια μου για ασεπ η οχι???

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Ιούλ 26, 2009 6:03 pm

Μαρια-χανια πολυ σωστα τα λες

kaftianasa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 05, 2009 8:49 am

Δημοσίευσηαπό kaftianasa » Κυρ Ιούλ 26, 2009 6:05 pm

pavlinious έγραψε:παιδια με μπερδεψατε.εγω που ειμαστε 3 αδερφια 28,25 και 22 ετων μπορω να δηλωνω τριτεκνη οταν κανω τα χαρτια μου για ασεπ η οχι???


θα μας τρελανεις εσυ !!! τοσα και τοσα ειπωθηκαν δεν καταλαβες ? ειπαμε ΟΧΙ.

Τριτεκνοι. : περιορισμος ηλικιας και στους γονεις και στα παιδια !!!

πολυτεκνοι : κανενας περιορισμος.

τελος.

τριτεκνοι: αν ο ενας γονεας πεθανε (η κριθηκε απο το δικαστηριο "αχρηστος" για διατροφη) = πολυτεκνοι γινονται.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 14 επισκέπτες