ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:17 am

Συγγνώμη αλλά το απόσπασμα του ΑΣΕΠ που προανέφερα το διάβασες; Εκείνον που κόψανε δεν ήταν γονέας αλλά γόνος τρίτεκνης οικογένειας. Μην είσαι εγωιστής, δεν τα βγάζω από το μυαλό μου.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:20 am

jaja έγραψε:Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας? Αν γνωρίζετε, απαντήστε και σε αυτό. Πάντως ξεκαθαρίστηκε το θέμα αρκετά.




Φίλε μου εσύ αν δικαιώνεσαι τότε πας με τους πολύτεκνους. Δες τα ΦΕΚ των προκηρύξεων το εξηγεί καλά.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:31 am

Φυσικά και αναγνωρίζεται το λέει ξεκάθαρα στο α)
Δηλαδή, για να γίνω πιο σαφής: Έστω ότι χωρίζει η οικογένειά σας που έχει 3 παιδιά και το ένα από τα τρία το παίρνει στην επιμέλειά της η μητέρα και τα άλλα 2 τα παίρνει στη επιμέλειά του ο πατέρας.
Η μητέρα έστω ότι παντρεύεται κάποιον κύριο Κ. και αυτός ο κύριος Κ. έχει άλλα 2 παιδιά.Στο σύνολο ο κύριος Κ. και η μητέρα έχουν τώρα 3 παιδιά και είναι επομένως ΓΟΝΕΙΣ με τρία παιδιά και επομένως ανήκουν στους ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ.
Έστω επίσης, ο πατέρας των πιο πάνω (στην 1η παράγραφο) τριών τέκνων που πήρε υπό την επιμέλειά του τα 2 από το διαζύγιο με τη μητέρα, παντρεύεται την κυρία Μ. που δεν έχει παιδιά.Στο σύνολο έχει ο πατέρας και η κυρία Μ. 2 παιδιά και ως ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ λογίζονται ως ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ.
Τα παιδιά σε όλες τις περιπτώσεις που περιγράφω πιο πάνω, έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση ως ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ.Οι γονείς εξαρτάται και από τα πόσα συνολικά παιδιά έχουν στην επιμέλειά τους αλλά και από την ηλικία που κάθε φορά συμπληρώνουν τα παιδιά τους, δηλαδή αν συμπληρώσουν τα 23 και ΔΕΝ σπουδάζουν τότε ο πατέρας ή η μητέρα ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτηση για τρίτεκνος (γονέας), ή αν σπουδάζουν ή είναι φαντάροι το όριο για τον ΓΟΝΕΑ ΤΡΙΤΕΚΝΟ είναι το 25ο έτος του παιδιού του που σπουδάζει.

Μα είναι τόσο απλά γραμμένο στην κείμενη νομοθεσία, πόσο πιο απλά να γραφεί;

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:42 am

Να το θέσω πιο σωστά: Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας αν αυτό είναι πάνω από 25 ετών και όλα τα αδέρφια είναι πάνω από 25 ??

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:45 am

κ.2 έγραψε:
jaja έγραψε:Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας? Αν γνωρίζετε, απαντήστε και σε αυτό. Πάντως ξεκαθαρίστηκε το θέμα αρκετά.




Φίλε μου εσύ αν δικαιώνεσαι τότε πας με τους πολύτεκνους. Δες τα ΦΕΚ των προκηρύξεων το εξηγεί καλά.


Ποιούς πολύτεκνους παιδί μου; Πού το είδες αυτό; Πες μου αριθμό ΦΕΚ και σελίδα σε παρακαλώ για να δω τι γράφει και τι μεταφράζεις εσύ.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:48 am

jaja έγραψε:Να το θέσω πιο σωστά: Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας αν αυτό είναι πάνω από 25 ετών και όλα τα αδέρφια είναι πάνω από 25 ??


ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ.Πόσο πιο απλά να στο πω; Τι δεν καταλαβαίνεις; Για τους γονείς λέω τόση ώρα είναι η ηλικία ΟΧΙ για τα παιδιά.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:49 am

mplou έγραψε:
jaja έγραψε:Να το θέσω πιο σωστά: Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας αν αυτό είναι πάνω από 25 ετών και όλα τα αδέρφια είναι πάνω από 25 ??


ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ.Πόσο πιο απλά να στο πω; Τι δεν καταλαβαίνεις; Για τους γονείς λέω τόση ώρα είναι η ηλικία ΟΧΙ για τα παιδιά.


Δεν γράφει πουθενά πως αν πχ πεθάνει ο ένας γονέας παύουν τα παιδιά να έχουν την ιδιότητα αυτή.Μα τόσο περίπλοκο είναι; :D

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:53 am

Αυτό το καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά mplou. Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι εάν η διάζευξη των γονιών παίζει κάποιο ρόλο στην τριτεκνία, εάν την επηρεάζει ή όχι. Ελπίζω να έγινα πιο σαφής τώρα και σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ που ασχολείσαι με το θέμα αυτό.

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:58 am

mplou έγραψε:
mplou έγραψε:
jaja έγραψε:Να το θέσω πιο σωστά: Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας αν αυτό είναι πάνω από 25 ετών και όλα τα αδέρφια είναι πάνω από 25 ??


ΝΑΙ, ΝΑΙ, ΝΑΙ.Πόσο πιο απλά να στο πω; Τι δεν καταλαβαίνεις; Για τους γονείς λέω τόση ώρα είναι η ηλικία ΟΧΙ για τα παιδιά.


Δεν γράφει πουθενά πως αν πχ πεθάνει ο ένας γονέας παύουν τα παιδιά να έχουν την ιδιότητα αυτή.Μα τόσο περίπλοκο είναι; :D


ΟΚ !!! :D

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:58 am

mplou έγραψε:Φυσικά και αναγνωρίζεται το λέει ξεκάθαρα στο α)
Δηλαδή, για να γίνω πιο σαφής: Έστω ότι χωρίζει η οικογένειά σας που έχει 3 παιδιά και το ένα από τα τρία το παίρνει στην επιμέλειά της η μητέρα και τα άλλα 2 τα παίρνει στη επιμέλειά του ο πατέρας.
Η μητέρα έστω ότι παντρεύεται κάποιον κύριο Κ. και αυτός ο κύριος Κ. έχει άλλα 2 παιδιά.Στο σύνολο ο κύριος Κ. και η μητέρα έχουν τώρα 3 παιδιά και είναι επομένως ΓΟΝΕΙΣ με τρία παιδιά και επομένως ανήκουν στους ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ.
Έστω επίσης, ο πατέρας των πιο πάνω (στην 1η παράγραφο) τριών τέκνων που πήρε υπό την επιμέλειά του τα 2 από το διαζύγιο με τη μητέρα, παντρεύεται την κυρία Μ. που δεν έχει παιδιά.Στο σύνολο έχει ο πατέρας και η κυρία Μ. 2 παιδιά και ως ΓΟΝΕΙΣ ΔΕΝ λογίζονται ως ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ.
Τα παιδιά σε όλες τις περιπτώσεις που περιγράφω πιο πάνω, έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση ως ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ.Οι γονείς εξαρτάται και από τα πόσα συνολικά παιδιά έχουν στην επιμέλειά τους αλλά και από την ηλικία που κάθε φορά συμπληρώνουν τα παιδιά τους, δηλαδή αν συμπληρώσουν τα 23 και ΔΕΝ σπουδάζουν τότε ο πατέρας ή η μητέρα ΔΕΝ μπορεί να κάνει αίτηση για τρίτεκνος (γονέας), ή αν σπουδάζουν ή είναι φαντάροι το όριο για τον ΓΟΝΕΑ ΤΡΙΤΕΚΝΟ είναι το 25ο έτος του παιδιού του που σπουδάζει.

Μα είναι τόσο απλά γραμμένο στην κείμενη νομοθεσία, πόσο πιο απλά να γραφεί;


jaja διάβασε σε παρακαλώ του τι γράφω εδώ, θα σε περιμένω δεν θα πέσω για ύπνο.Το γράφω καθαρά και με παραδείγματα, δεν είναι του κεφαλιού μου, για να γίνω ακόμα πιο κατανοητός.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:00 am

Ωραία κατάλαβες το θάνατο του γονέα.Διάβασε και το απόσπασμα που σου έχω γράψει και πες μου αν πάλι δεν κατάλαβες για το διαζύγιο των γονέων τί ισχύει για τα παιδιά.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:01 am

mplou έγραψε:Ωραία κατάλαβες το θάνατο του γονέα.Διάβασε και το απόσπασμα που σου έχω γράψει και πες μου αν πάλι δεν κατάλαβες για το διαζύγιο των γονέων τί ισχύει για τα παιδιά.


Παρεπιπτόντως, είσαι παιδί χωρισμένων γονιών και έχει πεθάνει ο πατέρας/μητέρα σου ή έτσι το γράφεις; Σε αφορά αυτό που ρωτάς άμεσα ή όχι;

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:10 am

Δεν μπορώ να απαντήσω εδώ. Πάντως έγινες σαφής.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Re: ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ −ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:11 am

mariam08 έγραψε:β) Τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται.
[/color]


Εγώ εδώ βλέπω πως δεν αναγράφει ηλικία για τα τέκνα.Και σε όσους εμμένουν στην άποψή τους, να ξέρουν πως και ΛΟΓΙΚΑ δεν στέκει του να βάζουν στο παιδί περιορισμό τα 23 ή τα 25 έτη για διορισμό στο δημόσιο, αφού μέχρι τότε σπουδάζεις ή υπηρετείς τη θητεία σου.Μπορεί ο παλαιός νόμος να ήταν ασαφής, αλλά ο σημερινός είναι ξεκάθαρος νομίζω και δεν έχει όριο ηλικίας για τα τέκνα (όπως και στους πολύτεκνους) και επίσης αν διαβάσετε και καμία προκήρυξη θα δείτε πως ζητά πχ και ληξιαρχική πράξη ΓΑΜΟΥ αν κάποιο αδερφάκι σας πχ μεγάλο, παντρεύτηκε!

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 1:13 am

jaja έγραψε:Δεν μπορώ να απαντήσω εδώ. Πάντως έγινες σαφής.


Οκ, ακόμα και να σε αφορά να ξέρεις πως για τα παιδιά ακόμα πχ και αν είναι όλοι 40 (λέω τυχαία περίπτωση) και αν ο γονιός δεν έχει κάνει χρήση του δικαιώματος του να διοριστεί επειδή είναι τρίτεκνος, τότε μπορεί να την κάνει ένα από τα 3 παιδιά του, όχι ΚΑΙ τα τρία. Το γράφει και αυτό παρακάτω αν το διαβάσεις προσεκτικά.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες