ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
mariam08
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Απρ 09, 2009 4:48 pm

ΤΡΙΤΕΚΝΟΙ ΚΑΙ ΤΕΚΝΑ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό mariam08 » Τετ Ιούλ 22, 2009 4:51 pm

Ξερώ θα ακουστεί λίγο χαζο αλλά θα το ρωτήσω.... :oops: :oops:
Στο β) δηλαδή τα τέκνα αυτών, πρέπει και αυτα να πληρουν τις προυποθεσεις του α)???? Δηλαδή να μην εχουν συμπληρωσει το 25 ετος, η να σπουδαζουν η να ειναι αγαμα και μικροτερα απο 23???
Την ιδιότητα αυτή αποκτούν (άρθρο 3 ν. 3454/2006):
α) Γονέας ή γονείς που έχουν τη γονική μέριμνα και επιμέλεια τριών παιδιών από τον ίδιο ή διαφορετικούς
γάμους ή νομίμως αναγνωρισθέντων ή υιοθετημένων ή εκτός γάμου γεννηθέντων τα οποία είναι άγαμα και δεν
έχουν συμπληρώσει το εικοστό τρίτο (23ο) έτος της ηλικίας τους ή φοιτούν σε αναγνωρισμένες τριτοβάθμιες
σχολές πανεπιστημιακής και τεχνολογικής εκπαίδευσης και αναγνωρισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα της ημεδα−
πής ή αλλοδαπής ή εκπληρώνουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις και δεν έχουν συμπληρώσει το εικοστό
πέμπτο (25ο) έτος της ηλικίας τους και
β) Τα τέκνα αυτών, όπου αυτό προβλέπεται.
Στα τρία παιδιά περιλαμβάνονται και τα τέκνα με οποιαδήποτε αναπηρία σε ποσοστό εξήντα επτά (67%) και
άνω ισοβίως, ανεξαρτήτως ηλικίας και οικογενειακής κατάστασης.

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Τετ Ιούλ 22, 2009 6:22 pm

Δηλαδή όσοι είναι τρίτεκνοι για διορισμό με την ιδιότητα αυτή έχουν σαν όριο ηλικίας τα 25 ??

Αν κάποιος δηλαδή τριτεκνος τελειωσε μια σχολη 19+4=23 και 1 χρόνο στρατό 24.. έχει δηλαδή 1 χρόνο διαθέσιμο για να διοριστεί σαν τριτεκνος και μετά λήγει η δυνατότητα αυτή??

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Τετ Ιούλ 22, 2009 7:20 pm

Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ για να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε προκήρυξη ως τρίτεκνος πρέπει τα παιδιά να είναι κάτω των 23 εκτός κι αν σπουδάζουν που πάει 25, ενώ αν θέλει να συμμετέχει ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας δεν υπάρχει όριο ηλικίας.

@narco Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί τρίτεκνοι μέχρι 25 χρονών :wink:

narco
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2008 8:17 pm

Δημοσίευσηαπό narco » Τετ Ιούλ 22, 2009 7:43 pm

debbieg έγραψε:Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ για να μπορεί κάποιος να συμμετέχει σε προκήρυξη ως τρίτεκνος πρέπει τα παιδιά να είναι κάτω των 23 εκτός κι αν σπουδάζουν που πάει 25, ενώ αν θέλει να συμμετέχει ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας δεν υπάρχει όριο ηλικίας.

@narco Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί τρίτεκνοι μέχρι 25 χρονών :wink:


Νομίζω ότι αυτό ρωτάει και η mariam08, αν δηλαδή τα τεκνα μιας τρίτεκνης οικογενειας χρησιμοποιώντας την δυνατότητα αυτή πρέπει να έχουν σαν όριο ηλικίας τα 25 ή είναι ανεξαρτητου ορίου ηλικίας.

Δηλαδή με απλά λόγια η τριτεκνια (οσον αφορα τα τεκνα τρίτεκνης οικογενειας) έχει ημερομηνία λήξης ή είναι εφόρου ζωής???

debbieg
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Τετ Απρ 29, 2009 1:17 am

Δημοσίευσηαπό debbieg » Τετ Ιούλ 22, 2009 10:17 pm

Αυτό νομίζω λέει η άπάντηση μου, ότι δηλαδή έτσι όπως το κατάλαβαίνω απο το κείμενο που παρέθεσε η mariam08, μόνο οι γονείς τριών παιδιών έχουν όριο ηλικίας. Τα παιδιά όχι, όπως άλλωστε και τον πολύτεκνων.
Εσύ narco στο παράδειγμα σου μάλλον αναφέρεσαι σε παιδιά και όχι γονείς όπως το εξέλαβα και σου απάντησα. :roll:

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 10:45 pm

Επειδή το ζαλίσατε το θέμα. Την τρίτεκνη ιδιότητα έχουν όσοι γονείς με τρία τέκνα παίρνουν το επίδομα τριτέκνων, μόνο τα παιδιά αυτών έχουν την τρίτεκνη ιδιότητα. Άντε παιδιά να το ξεκαθαρίσουμε το θέμα γιατί μας μπλοκάρετε τις θέσεις υποχρεώνοντας μας να σας κάνουμε ένσταση και να χάνουμε 40€. ούτος η άλλος το ΑΣΕΠ θα σας πετάξει έξω.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τετ Ιούλ 22, 2009 10:59 pm

Λάθος είσαι φίλε μου, το γράφει καθαρά ο νόμος.α) οι γονείς που τα παιδιά τους δεν έχουν ξεπεράσει τα 23 αν δεν σπουδάζουν και τα 25 αν σπουδάζουν ή είναι στρατεύσιμοι και β) τα τέκνα αυτών και ισχύει όπως στους πολύτεκνους ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας. Το λέει και ο φίλος παραπάνω νομίζω πολύ καθαρά.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 11:19 pm

Εγώ είμαι λάθος ή εσύ δεν ξέρεις την νομοθεσία. Από το 23 έτος παρατείνεται στο 25 αν πληρούν τις προυποθέσεις που αναφέρεις και δικαιούνται το επίδομα. Είμαι πατέρας τριών τέκνων γι’ αυτό το ξέρω.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 11:23 pm

Έχω απόφαση του ΑΣΕΠ που δεν αποδέχτηκε αίτημα ενιστάμενου για να μπει στον πίνακα των τριτέκνων. Άμα θέλεις στο στέλνω.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τετ Ιούλ 22, 2009 11:24 pm

Ναι, αυτό σου λέω.Πως αν είσαι ΠΑΤΕΡΑΣ (ΓΟΝΕΑΣ) και έχεις 3 τέκνα, τότε μπορείς να κάνεις αιτήσεις ως τρίτεκνος (γονέας που είσαι εσύ), μέχρι τα παιδιά σου να γίνουν 23 (αν δεν σπουδάζουν), ή μέχρι 25 (αν σπουδάζουν ή είναι φαντάροι).
Τα παιδιά σου όμως, ΔΕΝ έχουν τον περιορισμό της ηλικίας.
Α, επίσης, αν κάνεις εσύ χρήση του δικαιώματος της τριτεκνίας ως γονέας, το στερείς από τα παιδιά σου να το ξέρεις αυτό.

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Τετ Ιούλ 22, 2009 11:51 pm

Σου γράφω απόσπασμα από απόφαση του ΑΣΕΠ που μου ήρθε:
<< με την ένσταση του Γ…… ο οποίος έχει καταταγεί ένατος στον Α’ επικουρικό πίνακα κατάταξης, παραπονείται διότι δεν κατετάγη στον πίνακα τριτέκνων παρ’ όλο που κατέχει το εν λόγο κριτήριο.
Ο ενιστάμενος υπέβαλε πιστοποιητικό οικογ. κατάστασης από το οποίο προκύπτει ότι η πατρική του οικογένεια αποτελείται από τρία τέκνα ……… . Συνεπώς τα δύο εκ των τριών τέκνων έχουν συμπληρώσει το 23ο έτος της ηλικίας τους πριν την λήξη υποβολής των αιτήσεων ενώ δεν έχει προσκομισθεί καμία βεβαίωση περί φοιτήσεως κάποιου εξ αυτών σε ΑΕΙ. Ορθά λοιπόν δεν κατετάγη στον οικείο πίνακα αφού δεν αποδεικνύεται η κατοχή του εν λόγο κριτηρίου.
Κατόπιν τούτων, η ένσταση του πρέπει να απορριφθεί ως αβάσιμη>>.


Τώρα γίνομαι κατανοητός;

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Τετ Ιούλ 22, 2009 11:57 pm

Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Εσύ ενδιαφέρεσαι για εσένα ή για τα παιδιά σου; Ποιός από εσάς θέλει να κάνει χρήση του κριτηρίου της τριτεκνίας;

κ.2
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Τρί Δεκ 30, 2008 12:47 pm

Δημοσίευσηαπό κ.2 » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:04 am

Εγώ έχω την τρίτεκνη ιδιότητα και πέρασα τον έλεγχο του ΑΣΕΠ για εσάς τα γράφω. Γιατί πολλοί γράφουν παραφιλολογίες (δεν αναφέρομε σε ‘σένα). Όσο για τα παιδιά μου έχει ο θεός.

mplou
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 492
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:48 pm

Δημοσίευσηαπό mplou » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:09 am

Ρε άνθρωπε; Εσύ είσαι ο ΠΑΤΕΡΑΣ, ο ΓΟΝΕΑΣ! Εσύ έχεις δικαίωμα να κάνεις τα χαρτιά σου μέχρι να γίνουν τα παιδιά σου 23 ή 25 αναλόγως αν σπουδάζουν ή δεν σπουδάζουν.
Εγώ αναφέρομαι στα παιδιά σου άνθρωπέ μου! Βρε, τόση ώρα μαζί μιλάμε χώρια καταλαβαινόμαστε; :D

jaja
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 12:35 pm

Δημοσίευσηαπό jaja » Πέμ Ιούλ 23, 2009 12:11 am

Αν υπάρχει διάζευξη των γονιών και θάνατος του ενός γονέα, αναγνωρίζεται η ιδιότητα του παιδιού ως τέκνο τρίτεκνης οικογένειας? Αν γνωρίζετε, απαντήστε και σε αυτό. Πάντως ξεκαθαρίστηκε το θέμα αρκετά.


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες