ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ΒΙΚΥ23
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 10:59 am

ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΑΘΗΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό ΒΙΚΥ23 » Τετ Ιούλ 22, 2009 2:39 pm

Μπορεί κανείς παρακαλώ να μου πει αν και κατα πόσον είναι εύκολο να μπει κανείς παιδαγωγικό Αθήνας ή στο τμήμα εκπαίδευσης και αγωγής στην προσχολική ηλικία με κατατακτήριες;Έχω ήδη 1 πτυχίο.Παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου ή είναι μόνο με κατατακτήριες;κάποτε μπορούσες να εγγραφείς στο πρώτο έτος κάποιων τμημάτων χωρίς εξετάσεις αν είχες ήδη αποφοιτήσει από τμήμα πανεπιστηνιακό. Ισχύει πουθενά κάτι τέτοιο ακόμα; επίσης παίζει ρόλο κι εδώ το βίσμα στις κατατακτήριες, όπως έχω ακούσει;ευχαριστώ εκ των προτέρων

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Re: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΑΘΗ

Δημοσίευσηαπό diliger » Τετ Ιούλ 22, 2009 6:09 pm

Αν ξέρει κανείς θα ήθελα κι εγώ σχετικές πλήροφορίες για το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης.. :wink:

ΒΙΚΥ23
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 10:59 am

Re: ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Η ΝΗΠΙΑΓΩΓΩΝ ΑΘΗ

Δημοσίευσηαπό ΒΙΚΥ23 » Τετ Ιούλ 22, 2009 7:34 pm

diliger έγραψε:Αν ξέρει κανείς θα ήθελα κι εγώ σχετικές πλήροφορίες για το αντίστοιχο τμήμα της Θεσσαλονίκης.. :wink:


δε βλέπω να μπορεί κανείς από το FORUM να βοηθήσει και γνωρίζει κάτι σχετικό..ελπίζω αύριο-μεθαύριο όλο και κάποιος να βρεθεί που να μπορεί να βοηθήσει..σε παραπέμπω εδώ που βρήκα να εμπεριέχονται κάποιες χρήσιμες πληροφορίες

ΒΙΚΥ23
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Δευ Αύγ 25, 2008 10:59 am

Δημοσίευσηαπό ΒΙΚΥ23 » Τετ Ιούλ 22, 2009 7:40 pm

Από σχετικό FORUM παιδιών:"Είμαι απόφοιτος του ΦΠΨ και πέρυσι αποφάσισα να δώσω κατατακτήριες στο παιδαγωγικό δημοτικής εκπαίδευσης (επειδή διορίζονται όλοι,όχι για άλλο λογο).Λοιπον περιττό να σας πω ότι δίναμε γύρω στα 500 με 600 άτομα και ξερετε πόσα πήραν τελικά? 4!!!!!!!!
και πήραν τόσα λίγα άτομα γιάτι όπως είπε το Υπουργείο δεν θέλει να βγάζει επιπλέον πτυχιουχους για να υπάρχει μια ισορροπία στην μέτεπειτα επαγγελματική αποκατάσταση,,,έτσι μου είπαν στη γραμματεία!
τώρα το ότι πέρσι και πρόπερσι μπηκαν στα πανεπιστημία βλαστάρια με βαθμό εισαγωγής κάτω του 10......αυτο δεν είναι πρόβλημα!
εμεις τους φταίγαμε που απλά θέλεμε ένα 2ο πτυχίο.
και στο ΦΠΨ πήραν 2 άτομα από κατατακτήριες....
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά πριν αποφασίσεις να δώσεις δες πρώτα πόσα άτομα παίρνουν....γιατί όπως καταλάβαίνεις όταν παίρνουν λίγα άτομα οι διαδικασίες είναι συνοπτικές......μπαίνουν αυτοί που έχουν το βίσμα. ;)

Τίτλος: Απ: Κατατακτήριες
Αποστολή από: eleftheria στις Οκτώβριος 30, 2006, 03:42:57
XRISA, η κατάταξη εκεί γινόταν με εξετάσεις ή βαθμό πτυχίου;
Θέλω να πιστεύω ότι όπου είναι με βαθμό πτυχίου δεν χωράει βύσμα γιατί μπορείς να το ψάξεις και να δεις ποιος "σ'έφαγε" και πώς...

Τίτλος: Απ: Κατατακτήριες
Αποστολή από: XRISA στις Οκτώβριος 30, 2006, 04:14:01
με τον βαθμό από τις εξετάσεις.Δίναμε 3 μαθήματα: ψυχολογία, παιδαγωγική και γλωσσολογία (είχαν δώσει θέματα για να διαβάσουμε)
και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα δεν ανακοίνωσαν τους βαθμούς....όποτε δεν μπορω να ξέρω αν κόπηκα επειδη δεν έγραψα καλά...
συνεπώς μου φαίνεται δύσκολο η επιλογη να έγινε αξιοκρατικα.....με κάθε επιφύλαξη πάντα. :-\

Τίτλος: Απ: Κατατακτήριες
Αποστολή από: sophie στις Οκτώβριος 30, 2006, 07:05:02
Παράθεση από: XRISA στις Οκτώβριος 30, 2006, 10:15:53
και πήραν τόσα λίγα άτομα γιάτι όπως είπε το Υπουργείο δεν θέλει να βγάζει επιπλέον πτυχιουχους για να υπάρχει μια ισορροπία στην μέτεπειτα επαγγελματική αποκατάσταση,,,έτσι μου είπαν στη γραμματεία!
τώρα το ότι πέρσι και πρόπερσι μπηκαν στα πανεπιστημία βλαστάρια με βαθμό εισαγωγής κάτω του 10......αυτο δεν είναι πρόβλημα!
εμεις τους φταίγαμε που απλά θέλεμε ένα 2ο πτυχίο.

Xrisa,δεν μπορεί να μην παίζει ρόλο η σχολή στην οποία δίνεις κατατακτήριες.Σκέψου ότι το παιδαγωγικό είναι ένα από τα τμήματα με τη μεγαλύτερη ζήτηση τα τελευταία χρόνια,ακριβώς λόγω της σχετικά άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης,οπότε είναι λογικό να παίρνουν περιορισμένο αριθμό ατόμων.Για το άλλο που λες,νομίζω ότι γίνεσαι λίγο άδικη... :-\Όταν υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός θέσεων,εννοείται ότι πρέπει να προηγούνται έστω και αυτά τα παιδιά από εμάς,που στο κάτω κάτω έχουμε ήδη ένα πτυχίο.
Σίγουρα,σε κάθε τμήμα είναι διαφορετικά τα πράγματα όπως λέει ο Βασίλης,αλλά νομίζω ότι έπρεπε όταν κόπηκες να απευθυνθείς στη γραμματεία και να πάρεις τις πληροφορίες που ήθελες.Συνήθως όμως στα τμήματα που είναι μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα (Αθήνα-Θεσσαλονίκη-Πάτρα...),οι διαδικασίες των κατατακτήριων είναι πιο εύκολες.

μπορειτε να ρωτησετε και στα φροντιστηρια "ΗΧΟΣ", που ειναι τα για κατατακτηριες.
http://www.hxos-frontistirio.gr/ kai www.ha.uth.gr
Θα σας κατατοπισουν αναλυτικά."

charas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 1:40 pm

Δημοσίευσηαπό charas » Τετ Ιούλ 22, 2009 8:37 pm

Επειδή έτυχε να το ψάξω, ξέρω ότι για τις συγκεκριμένες σχολές, εκτός του ότι δεν μπορούν οι απόφοιτοι όλων των τμημάτων ΑΕΙ ή ΤΕΙ να δηλώσουν παρά συγκεκριμένα μόνο πτυχία, έχει και εξετάσεις η ύλη των οποίων καθορίζεται από το εκάστοτε ίδρυμα..Η ύλη και μόνο είναι αρκετή πάντως για να σε αποθαρρύνει..Αν και όπως έχω ακούσει από συγγενή μου που ήδη σπουδάζει στο παιδαγωγικό, τα πράγματα άρχισαν να σκουρένουν και γι αυτούς όσον αφορά την αποκατάστασή τους και δεν ξέρουν πόσες σειρές ακόμα θα καταφερουν έτσι αναίμακτα να διοριστούν..Για το τωρινό 2ο έτος το βλέπουν πάντως οριακά όπως ακούγεται στην σχολή τους..Τώρα για το αν παίζει βύσμα ή όχι δεν μπορώ να απαντήσω με σιγουριά..Στην Ελλάδα ζούμε...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες