ΔΟΑΤΑΠ μεταπτυχιακο

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
hhmaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:09 pm

ΔΟΑΤΑΠ μεταπτυχιακο

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Παρ Ιουν 19, 2009 10:32 am

δεν γνωριζω γι αυτο ρωτάω..αν μπορείτε να με βοηθησετε...

έχω αναγνωρισμένο απο το ΔΟΑΤΑΠ μεταπτυχιακο που έχει αποκτηθει στην Γερμανια...
συνηθως στις προκηρυξεις ζητα μονον την πράξη αναγνωρισης απο το δοαταπ...
πως γινεται αυτο; ..βγαζω επικυρωμενη φωτοτυπια στο κεπ το χαρτι που λέει οτι αναγνωριζεται το μεταπτυχιακο μου; ή μηπως υπάρχει κανενα αλλο χαρτι που μου δίνει το ΔΟΑΤΑΠ;

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Παρ Ιουν 19, 2009 10:52 am

1) Επικυρώνεις σε ΚΕΠ την πράξη αναγνώρησης του ΔΟΑΤΑΠ και αυτή βάζεις.
2) Επικυρώνεις το μεταπτυχιακό σε δικηγόρο το κρατάς το original και μετά κάνεις όσες επικυρώσεις θες στο ΚΕΠ και αυτές βάζεις στις προκυρήξεις
3) Μεταφράζεις το μεταπτυχιακό (ή σε δικηγόρο ή στην μεταφραστική υπηρεσία του υπ. εξωτερικών) την οποία μετάφραση πάλι κρατάς και επικυρώνεις αντίγραφά της στα ΚΕΠ.
4) Το ίδιο κάνεις και στην αναλυτική βαθμολογία σε περίπτωση που θες να προσκομίσεις και αυτήν (πχ για γνώση Η/Υ).

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Παρ Ιουν 19, 2009 10:57 am

1) Επικυρώνεις σε ΚΕΠ την πράξη αναγνώρησης του ΔΟΑΤΑΠ και αυτή βάζεις.
2) Επικυρώνεις το μεταπτυχιακό σε δικηγόρο το κρατάς το original και μετά κάνεις όσες επικυρώσεις θες στο ΚΕΠ και αυτές βάζεις στις προκυρήξεις
3) Μεταφράζεις το μεταπτυχιακό (ή σε δικηγόρο ή στην μεταφραστική υπηρεσία του υπ. εξωτερικών) την οποία μετάφραση πάλι κρατάς και επικυρώνεις αντίγραφά της στα ΚΕΠ.
4) Το ίδιο κάνεις και στην αναλυτική βαθμολογία σε περίπτωση που θες να προσκομίσεις και αυτήν (πχ για γνώση Η/Υ).

hhmaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Παρ Ιουν 19, 2009 11:06 am

σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...

οσον αφορα την βεβαιωση αριστης γνωσης της γερμανικης γλωσσας μεσω του μεταπτυχιακου χρειάζεται να κάνω κατι περαιτερω; ... δεν νομίζω να επισυναπτω δυο φορες το ιδιο χαρτι ε; ή κανεις κατι αλλο;
σε ευχαριστώ παλι εκ των προτερων! (λιγακι ανιδεη ειμαι το ξέρω...)

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Παρ Ιουν 19, 2009 11:20 am

Με την πράξη αναγνώρησης του ΔΟΑΤΑΠ παίρνεις αμέσως και την άριστη γνώση της γλώσσας δεν προσκομίζεις κάτι παραπάνω. Μην ξεχάσεις όμως στο κουτάκι της αίτησης για την γλώσσα να βάλεις την άριστη γνώση.

ITS ME
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2009 9:41 pm

Δημοσίευσηαπό ITS ME » Παρ Ιουν 19, 2009 11:21 am

2. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ
Αν ο τίτλος έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή απαιτείται μόνον πράξη αναγνωρίσεως του τίτλου από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή Πιστοποιητικό Αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και
Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) περί ισοτιμίας που να έχει εκδοθεί μέχρι την τελευταία ημέρα της προθεσμίας υποβολής των αρχικών αιτήσεων και σε περίπτωση που από την πράξη αναγνώρισης δεν προκύπτει το γνωστικό αντικείμενο, απαιτείται βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο που χορήγησε τον τίτλο, η οποία να καθορίζει το γνωστικό αντικείμενο, καθώς και επίσημη μετάφρασή της.

ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ...ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠ'ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ Η ΔΟΑΤΑΠ! ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ

hhmaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Παρ Ιουν 19, 2009 11:21 am

σε ευχαριστώ πολυ, να είσαι καλα για τις συμβουλες...

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Παρ Ιουν 19, 2009 11:22 am

Παρακαλώ, αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα.

hhmaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Παρ Ιουν 19, 2009 11:23 am

ITS ME έγραψε:2. ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ ΤΙΤΛΟΙ
Αν ο τίτλος έχει αποκτηθεί στην αλλοδαπή απαιτείται μόνον πράξη αναγνωρίσεως του τίτλου από το ΔΙΚΑΤΣΑ ή Πιστοποιητικό Αναγνώρισης από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και
Πληροφόρησης (Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π.) περί ισοτιμίας που να έχει εκδοθεί μέχρι την τελευταία ημέρα της προθεσμίας υποβολής των αρχικών αιτήσεων και σε περίπτωση που από την πράξη αναγνώρισης δεν προκύπτει το γνωστικό αντικείμενο, απαιτείται βεβαίωση από το Πανεπιστήμιο που χορήγησε τον τίτλο, η οποία να καθορίζει το γνωστικό αντικείμενο, καθώς και επίσημη μετάφρασή της.

ΑΥΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΗΡΥΞΕΙΣ...ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΑΠ'ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ Η ΔΟΑΤΑΠ! ΕΑΝ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ


ναι σωστά αυτο ειπα και εγώ στην αρχή, απλα ρωτάω τι κανεις με την πράξη... επικυρωση στο κεπ ή παιρνεις κατι απο το δοαταπ...
απαντηθηκε ομως παραπανω ...

hhmaria
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 15, 2009 6:09 pm

Δημοσίευσηαπό hhmaria » Παρ Ιουν 19, 2009 11:24 am

mariantin έγραψε:Παρακαλώ, αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα.


σίγουρα θα έχω... σίγουρα θα σε ξαναρωτησω, αν δεν ενοχλω πολυ!

akrivou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2017 5:07 pm

Re:

Δημοσίευσηαπό akrivou » Σάβ Νοέμ 18, 2017 10:02 pm

mariantin έγραψε:Με την πράξη αναγνώρησης του ΔΟΑΤΑΠ παίρνεις αμέσως και την άριστη γνώση της γλώσσας δεν προσκομίζεις κάτι παραπάνω. Μην ξεχάσεις όμως στο κουτάκι της αίτησης για την γλώσσα να βάλεις την άριστη γνώση.


Καλησπερα και από μενα. Επειδή είναι η μόνη ανάρτηση που βρήκα σχετικά με το θέμα, ήθελα να ρωτήσω. Τι έγινε τελικά; Σου αναγνώρισαν την γλώσσα με την πράξη δοαταπ; εμένα τώρα δεν μου την μέτρησαν μόνο με την αναγνώριση ενώ είχα βάλει τα σωστά κουτάκια κτλ. Παρακαλώ την βοήθεια σας.

giota38
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2018 1:30 pm

Re: ΔΟΑΤΑΠ μεταπτυχιακο

Δημοσίευσηαπό giota38 » Τρί Απρ 23, 2019 10:46 pm

Γεια σας
Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Εχω μεταπτυχιακο απο Κυπρο. Εχω καταθεσει στον Δοαταπ προσφατα αιτηση αναγνωρισης. Στον Ασεπ ζητανε αντιγραφο της πρωτοκολλημενης αιτησης προς Δοαταπ, για να σου δοθει ενα περιθωριο χρονου μεχρι την αναγνωριση. Αυτο σημαινει οτι επρεπε να παρω αντιγραφο της αιτησης την ημερα που την κατεθεσα 'η μπορω να το παρω και τωρα? Το μονο που μου εδωσαν ηταν αριθμος πρωτοκολλου και ημερομηνια καταθεσης. Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες