ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Εκπαίδευση σε Πρωτοβάθμια, Δευτεροβάθμια, Πανεπιστήμια, ΑΕΙ, Δια βίου μάθηση. Εργασιακά σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα.
foo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 5:06 pm

ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό foo » Τετ Φεβ 11, 2009 2:17 pm

Υπάρχει τέτοιο πράγμα?
Ο κώδικας λέει οτι ο εργαζόμενος ασκεί τα καθήκοντα του κλάδου του, ποια είναι όμως αυτά? Πως μπορείς να πεις δε κάνω κάτι αν δεν υπάρχει κάπου το τι κάνεις? Ακόμα και στον ίδιο κλάδο ο διαχωρισμός σε ΠΕ και ΤΕ υπαλλήλους ως προς τα καθήκοντα υπάρχει?

dimosk8
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 9:11 am

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό dimosk8 » Τετ Φεβ 11, 2009 2:31 pm

foo έγραψε:Υπάρχει τέτοιο πράγμα?
Ο κώδικας λέει οτι ο εργαζόμενος ασκεί τα καθήκοντα του κλάδου του, ποια είναι όμως αυτά? Πως μπορείς να πεις δε κάνω κάτι αν δεν υπάρχει κάπου το τι κάνεις? Ακόμα και στον ίδιο κλάδο ο διαχωρισμός σε ΠΕ και ΤΕ υπαλλήλους ως προς τα καθήκοντα υπάρχει?


Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο στο Δημόσιο, απ΄όσο γνωρίζω.
Μόνο προσόντα διορισμού, όπου αναφέρονται τίτλοι σπουδών, κατηγορίες και κλάδοι.

foo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 5:06 pm

Re: ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό foo » Τετ Φεβ 11, 2009 4:13 pm

dimosk8 έγραψε:
foo έγραψε:Υπάρχει τέτοιο πράγμα?
Ο κώδικας λέει οτι ο εργαζόμενος ασκεί τα καθήκοντα του κλάδου του, ποια είναι όμως αυτά? Πως μπορείς να πεις δε κάνω κάτι αν δεν υπάρχει κάπου το τι κάνεις? Ακόμα και στον ίδιο κλάδο ο διαχωρισμός σε ΠΕ και ΤΕ υπαλλήλους ως προς τα καθήκοντα υπάρχει?


Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο στο Δημόσιο, απ΄όσο γνωρίζω.
Μόνο προσόντα διορισμού, όπου αναφέρονται τίτλοι σπουδών, κατηγορίες και κλάδοι.


1)ara theoritika borei na su zitithei na kaneis ta panta

2)einai lathos o dimosioipalilikos pu leei oti borei na su zitithei monaxa prosorina na kaneis kati ekso apo ta kathikonta su. poia einai afta?alla leei i dikia mu logiki kai kultura alla i dikia su...

cosneo
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2006 4:34 pm

Δημοσίευσηαπό cosneo » Τετ Φεβ 11, 2009 8:36 pm

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Τα καθήκοντα του ο καθένας τα μαθαίνει πάνω στη δουλειά του στον τομέα και στο τμήμα που βρήσκεται, βλέποντας ανάλογες εγκυκλίους που ορίζουν και τις όποιες αρμοδιότητες.
Παρόλ'αυτά πολλές υπηρεσίες έχουν κάποια γενικά έγγραφα που αναφέρουν τις αρμοδιότητες που έχει το κάθε τμήμα της.

papeia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Δευ Ιαν 14, 2008 11:52 am

Δημοσίευσηαπό papeia » Πέμ Φεβ 12, 2009 7:59 am

Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο γιατί δε συμφέρει στις υπηρεσίες να το έχουν. Είναι πάγια τακτική στο δημόσιο να σε βάζουν να κάνεις ότι κρίνουν αυτοί ότι έχουν ανάγκη, άσχετα αν γνωρίζεις το αντικείμενο ή όχι. Γιατί αν πεις ότι δεν γνωρίζεις, θα σου πουν το κλασικό "Θα μάθεις".
Άλλωστε, αν υπήρχε καθηκοντολόγιο, θα το επικαλούνταν συνεχώς οι υπάλληλοι στους οποίους θα προσπαθούσαν να αναθέσουν αλλότρια καθήκοντα και οι προιστάμενοι δεν θα μπορούσαν να το αντικρούσουν. Ενώ τώρα, δεν μπορείς να πεις τίποτα....

cosneo
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: Δευ Φεβ 13, 2006 4:34 pm

Δημοσίευσηαπό cosneo » Πέμ Φεβ 12, 2009 6:05 pm

papeia έγραψε:Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο γιατί δε συμφέρει στις υπηρεσίες να το έχουν. Είναι πάγια τακτική στο δημόσιο να σε βάζουν να κάνεις ότι κρίνουν αυτοί ότι έχουν ανάγκη, άσχετα αν γνωρίζεις το αντικείμενο ή όχι. Γιατί αν πεις ότι δεν γνωρίζεις, θα σου πουν το κλασικό "Θα μάθεις".
Άλλωστε, αν υπήρχε καθηκοντολόγιο, θα το επικαλούνταν συνεχώς οι υπάλληλοι στους οποίους θα προσπαθούσαν να αναθέσουν αλλότρια καθήκοντα και οι προιστάμενοι δεν θα μπορούσαν να το αντικρούσουν. Ενώ τώρα, δεν μπορείς να πεις τίποτα....


Πολύ σωστά. Γι'αυτό τον λόγο και εγώ αναφέρομαι σε "αρμοδιότητες" ανάλογα με το τμήμα, τομέα, θέση.
Φυσικά υπάρχει και η διαφοροποίηση ανάλογα με την ειδικότητα. Μια "τεχνική" θέση πχ ένας τεχνικός η/υ δεν θα ασχοληθεί με την αρχειοθέτηση εγγράφων ούτε θα τοποθετηθεί στο "προτόκολλο". Αντίθετα ένας διοικητικός υπάλληλος μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα ... πχ αν κάνει και εξωτερικές εργασίες (κλητήρας, γραμματεία) να του χρεωθεί το υπηρεσιακό αυτοκίνητο ή ... να ανάβει κάθε πρωί το καλοριφέρ και τα φώτα ...
Γενικά πάντως στον δημόσιο τομέα ισχύει ... όσα λιγότερα ξέρεις τόσο πιο καλά παιρνάς. Αν είναι σωστό ή λάθος ... ο καθένας ότι του λέει ο χαρακτήρας του, η ηθική του, η ευσυνειδησία του κλπ.

diliger
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 05, 2008 10:47 pm

Δημοσίευσηαπό diliger » Πέμ Φεβ 12, 2009 8:08 pm

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Και εάν έχεις φιλότιμο και προσπαθείς να βοηθήσεις κάποιους ανθρώπους σε θεωρούν δεδομένο και σιγά σιγά στα φορτώνουν όλα και οι υπόλοιποι κάθονται...
Αυτοί που δεν τα καταφέρνουν απλά έρχονται στη δουλειά και φεύγουν. αν σε δουν ότι τραβάς... οι απαιτήσεις μεγαλώνουν... :roll: :? :x :evil:

mariantin
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:03 pm

Δημοσίευσηαπό mariantin » Πέμ Φεβ 12, 2009 8:16 pm

Σε μικρούς δήμους μπορεί κάποιος να κάνει σχεδόν τα πάντα, ανάλογα τις εκκρεμότητες...

Lurker
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 02, 2008 8:32 pm

Δημοσίευσηαπό Lurker » Πέμ Φεβ 12, 2009 9:07 pm

Να σας πω τις δικές μου εμπειρίες και απόψεις για το θέμα.

Ο/η φίλος/η papeia τα είπε τα πράγματα όπως ακριβώς είναι: «Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο γιατί δε συμφέρει στις υπηρεσίες να το έχουν». Αυτή είναι η αλήθεια. Η εκτέλεση καθηκόντων, διαφορετική από την ειδικότητα, είναι γνωστή και ως «αλλότρια».

Που συναντάμε το πρόβλημα; Ευτυχώς ακραίες περιπτώσεις δεν υπάρχουν (ή δεν γνωρίζω εγώ). Π.χ. δεν έχω δει ποτέ Διοικητικό να τον βάλουν να καθαρίσει (καθαριστής/τρια) ή να κουβαλήσει κάτι (εργάτης).

Έχω όμως δει προβλήματα (και μάλιστα ΣΟΒΑΡΑ) σε ειδικότητες πληροφορικής (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ) καθώς και σε Νοσηλευτές (ΤΕ και ΔΕ να μην έχουν καμία διαφορά ενώ σε κάποιες περιπτώσεις και οι ΠΕ!). Έχω δει ΤΕ Πληροφορικής (Hardware παρακαλώ) να κάνει το γραμματέα σε όποιον/α του καπνίσει. Έχω δει ΔΕ Προσ. Η/Υ, ειδικότητας προγραμματιστών να δουλεύει σε λογιστήριο και προμήθειες (γραφεία καθαρά για διοικητικούς). Συμφέρει τις υπηρεσίες και γενικά τους προϊσταμένους. διευθυντές κλπ να έχουν αυτή την ελαστικοποίηση καθηκόντων.

Τι μπορεί να κάνει κάποιος; Μα φυσικά να αντιδράσει! Με έναν κομψό ΚΑΙ κοφτό τρόπο. Δεν μπορεί να αρνηθεί να κάνει κάτι (του στυλ «όχι δεν το κάνω», αυτό μην το πείτε ποτέ!) όμως μπορεί να εκφράσει τις αντιρρήσεις του προφορικά και στη συνέχεια γραπτά! Προσωπικά εμένα, αν και ήμουν ένα άτομο πληροφορικής για μεγάλη δημόσια υπηρεσία ο υποδιευθυντής μου ήθελε να δουλεύω και 3-4 ώρες στο λογιστήριο. Τι του είπα; «Φυσικά και θα το κάνω μόλις μου βγάλετε Ημερήσια». Μου το ανέφερε 3-4 φορές ακόμη, του είπα το ίδιο πράγμα και τελικά ημερήσια δεν βγήκε ποτέ αλλά ούτε εγώ πάτησα στο λογιστήριο.

Τέλος, κάτι που σκέφτομαι να κάνω εδώ και καιρό και θα το κάνω είναι να καταθέσω γραπτό ερώτημα στο Υπ. Εσωτερικών (αφού αυτό έχει εκδώσει τον Δημοσιοϋπαλληλικό Κώδικα) να μας απαντήσει τι εννοεί στο σχετικό άρθρο και ποια είναι τα καθήκοντα του κλάδου μου (αφού το αναφέρει τότε θα υπάρχουν ή οφείλει να θεσπίσει).

Σε κάθε περίπτωση να θυμάστε: η διπλωματία, η μη άρνηση υπηρεσίας και οι γραπτές αναφορές είναι κλειδί για να κλειδώσετε στο ντουλάπι όλους αυτούς τους κομπλεξικούς προϊστάμενους και διευθυντές (γιατί περί κομπλεξικών πρόκειται που κοιτάνε πως θα λύσουν ευκαιριακά τα προβλήματα και όχι μακροπρόθεσμα).

grigoris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό grigoris » Πέμ Φεβ 12, 2009 11:36 pm

Στον ιδιωτικό τομέα πάντως το να επιχειρήσουν να σου αναθέσουν αρμοδιότητες διαφορετικές ή περισσότερες από αυτές για τις οποίες έχεις προσληφθεί βάσει του πτυχίου σου, μπορεί να σημαίνει και μονομερή καταγγελία της σύμβασης εργασίας. Δεν μπορεί ο κάθε διευθυντής να αυθαιρετεί, ούτε ως προς το είδος της εργασίας που ζητάει από τον υπάλληλο, ούτε ως προς τις ώρες που θα τον απασχολεί. Αυτό ακόμη και σε εταιρείες που ήταν παλιά δημόσιες, και τώρα ισχύει το λεγόμενο διευθυντικό δικαίωμα και εσωτερικοί κανονισμοί εργασίες τύπου ρωμαικής γαλέρας. Το καθηκοντολόγιο δεν σχετίζεται με το ως τι έχει προσληφθεί ο καθένας; Το πτυχίο που έχει ζητήσει ο εκάστοτε φορέας μέσω ΑΣΕΠ από τον υποψήφιο δεν περιγράφει και τα καθήκοντα του ως προσληφθέντος;

foo
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 26, 2007 5:06 pm

Δημοσίευσηαπό foo » Παρ Φεβ 13, 2009 10:28 am

cosneo έγραψε:
papeia έγραψε:Δεν υπάρχει καθηκοντολόγιο γιατί δε συμφέρει στις υπηρεσίες να το έχουν. Είναι πάγια τακτική στο δημόσιο να σε βάζουν να κάνεις ότι κρίνουν αυτοί ότι έχουν ανάγκη, άσχετα αν γνωρίζεις το αντικείμενο ή όχι. Γιατί αν πεις ότι δεν γνωρίζεις, θα σου πουν το κλασικό "Θα μάθεις".
Άλλωστε, αν υπήρχε καθηκοντολόγιο, θα το επικαλούνταν συνεχώς οι υπάλληλοι στους οποίους θα προσπαθούσαν να αναθέσουν αλλότρια καθήκοντα και οι προιστάμενοι δεν θα μπορούσαν να το αντικρούσουν. Ενώ τώρα, δεν μπορείς να πεις τίποτα....


Πολύ σωστά. Γι'αυτό τον λόγο και εγώ αναφέρομαι σε "αρμοδιότητες" ανάλογα με το τμήμα, τομέα, θέση.
Φυσικά υπάρχει και η διαφοροποίηση ανάλογα με την ειδικότητα. Μια "τεχνική" θέση πχ ένας τεχνικός η/υ δεν θα ασχοληθεί με την αρχειοθέτηση εγγράφων ούτε θα τοποθετηθεί στο "προτόκολλο". Αντίθετα ένας διοικητικός υπάλληλος μπορεί να κάνει και άλλα πράγματα ... πχ αν κάνει και εξωτερικές εργασίες (κλητήρας, γραμματεία) να του χρεωθεί το υπηρεσιακό αυτοκίνητο ή ... να ανάβει κάθε πρωί το καλοριφέρ και τα φώτα ...
Γενικά πάντως στον δημόσιο τομέα ισχύει ... όσα λιγότερα ξέρεις τόσο πιο καλά παιρνάς. Αν είναι σωστό ή λάθος ... ο καθένας ότι του λέει ο χαρακτήρας του, η ηθική του, η ευσυνειδησία του κλπ.


pantos ki ego de leo oti prepei na sai snob kai na les kano mono tis eidikotitas mu, profanos na sai prothimos na voithas se peristasiakes anages alla oxi na analamvbaneis kai pragmata ksena pros afta pu exeis spudasei, kai gia ta opoia exeis proslifthei. Kati tyetoio tha se kanei na min eisai apodotikos kai telika na apoktiseis ti klasiki arnisi kai apextheia gia ti thesi su

px

de borei na su fortosun na odigeis kapoio ipiresiako amaksi to opoio borei na nai kakosintirimeno, kai na mi niotheis aneta na analaveis tin eftini tu an den eisai de odigos...

de borei na eisai te texnikos kai telika na kaneis sistimatik dulia grammateas....

an einai etsi tote kakos ginetai i diakrisis e kladun kai katigories kai kakos to dimosio plironei ton pe perisoteto apo ton te kai ton de

petritis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 2:24 pm

Δημοσίευσηαπό petritis » Τετ Αύγ 05, 2015 8:36 pm

Καλησπέρα έγω εδώ κ 1.5 χρόνο αν κ ΤΕ Πληροφορικής ασκω καθήκοντα γραμματέα με την αιτιολογία υπηρεσιακών αναγκών... Μέχρι κ τον κλητήρα κάνω απο γραφείο σε γραφείο....το όλο θέμα με έχει κούραση κ απογοητευσει παρά πολύ κ ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Ή διεύθυνση είναι τελείως απρόθυμη να κάνει κάτι για το θέμα, ίσα ίσα συντηρεί την κατάσταση μόνο.κ. μόνο για μην δυσαρεστήσει τους παλαιότερους υπαλλήλους....
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη

annado
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2015 7:41 pm

Δημοσίευσηαπό annado » Τρί Δεκ 08, 2015 7:12 pm

petritis έγραψε:Καλησπέρα έγω εδώ κ 1.5 χρόνο αν κ ΤΕ Πληροφορικής ασκω καθήκοντα γραμματέα με την αιτιολογία υπηρεσιακών αναγκών... Μέχρι κ τον κλητήρα κάνω απο γραφείο σε γραφείο....το όλο θέμα με έχει κούραση κ απογοητευσει παρά πολύ κ ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Ή διεύθυνση είναι τελείως απρόθυμη να κάνει κάτι για το θέμα, ίσα ίσα συντηρεί την κατάσταση μόνο.κ. μόνο για μην δυσαρεστήσει τους παλαιότερους υπαλλήλους....
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη


Αλλότρια καθήκοντα λοιπον...ας το δουμε και απο την αλλη: σου αναθέτουν ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ παντα, εργάζεσαι ενημερώνοντας προφορικά και με email (τα υπηρεσιακά δεν τους αρέσουν) και ξαφνικα η δουλεια που κανεις με συνέπεια δίνεται σε αλλους...
Ποια η προστασία απέναντι σε αυτό;;;;;

γιατί αρμοδιότητες δεν υπαρχουν ώστε να τις επικαλεστείς αλλά μπορείς να επικαλεστεις ς τη δουλεια που έκανες!!!! Γιατί να στη στερήσουν...;

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Δευ Ιαν 11, 2016 2:13 pm

Δηλαδή ως επί το πλείστον χρησιμοποιούν τεχνικές ειδικότητες για να κάνουν εργασίες των υπεράριθμων διοικητικών κοπριτών. Είμαι και εγώ φυσικός σε δημόσια επιχείρηση και ενώ έχω την ειδικότητά μου κανονικά μετά από προκήρυξη, μου αναθέτουν διοικητικές εργασίες. Μιλάμε όμως για κοπρίτες, τεμπέληδες και βύσματα ολκής. Εγώ δεν μπορώ να δακτυλογραφώ αντί της κυρά Κατίνας που κάθεται, να χειρίζομαι το excel αντί της πιπίτσας που λέει ότι δεν ξέρει, να παίρνω εντολές από κότες με απολυτήριο λυκείου.
Είναι καταπάτηση ανθρωπίνων δικαιωμάτων και δεν προάγει το δημόσιο συμφέρον. Στο κάτω κάτω ας τους απολύσουν, κλητήρες, πρωτόκολλα και διάφορα άλλα μπορούν να δοθούν στους ιδιώτες όπως η καθαριότητα.

petritis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 2:24 pm

Δημοσίευσηαπό petritis » Τετ Ιαν 13, 2016 2:41 am

annado έγραψε:
petritis έγραψε:Καλησπέρα έγω εδώ κ 1.5 χρόνο αν κ ΤΕ Πληροφορικής ασκω καθήκοντα γραμματέα με την αιτιολογία υπηρεσιακών αναγκών... Μέχρι κ τον κλητήρα κάνω απο γραφείο σε γραφείο....το όλο θέμα με έχει κούραση κ απογοητευσει παρά πολύ κ ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Ή διεύθυνση είναι τελείως απρόθυμη να κάνει κάτι για το θέμα, ίσα ίσα συντηρεί την κατάσταση μόνο.κ. μόνο για μην δυσαρεστήσει τους παλαιότερους υπαλλήλους....
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη


Αλλότρια καθήκοντα λοιπον...ας το δουμε και απο την αλλη: σου αναθέτουν ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ παντα, εργάζεσαι ενημερώνοντας προφορικά και με email (τα υπηρεσιακά δεν τους αρέσουν) και ξαφνικα η δουλεια που κανεις με συνέπεια δίνεται σε αλλους...
Ποια η προστασία απέναντι σε αυτό;;;;;

γιατί αρμοδιότητες δεν υπαρχουν ώστε να τις επικαλεστείς αλλά μπορείς να επικαλεστεις ς τη δουλεια που έκανες!!!! Γιατί να στη στερήσουν...;


Λοιπόν, έκανα αίτηση προς την υπηρεσία μου, και τους ζήτησα να μου δώσουν γραπτώς τα καθήκοντα τα οποία εκτελώ. Αφου με ρώτησαν τι τα θέλω τους απάντησα πως είναι για προσωπική χρήση.
Μου τα έδωσαν και ως δια μαγείας μετά από δύο μέρες σταμάτησα να κάνω τον γραμματέα.
Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους γραμματείς απλά θεωρώ παράλογο το να έχω πτυχίο και μεταπτυχιακό στην Πληροφορική και να ασχολούμαι με το πρωτόκολλο. Στο κάτω κάτω ας με μεταθέσουν σε άλλη υπηρεσία να είμαι και περισσότερο χρήσιμος.


Επιστροφή σε “ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες