ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Νοέμ 12, 2008 12:58 am

παρακαλω οποιος εχει την καλοσυνη ας με διαφωτισει σε κατι που με εχει μπερδεψει.

στην υπευθυνη δηλωση αποδειξης εμπειριας πως υπολογιζεται το συνολο το μηνων εμπειριας στο τελικο κουτακι???
εχω 11,5(εντεκαμιση) μηνες απο στρατο και 7 μηνες και 10 ημερες ως ελευθερος επαγγελματιας.στην στηλη α θα γραψω 11 μηνες και διπλα 15 ημερες.
μετα απο κατω θα γραψω 7 μηνες στη στηλη α και διπλα στη στηλη β θα γραψω 10 μερες.
απο κατω προσθετω τωρα 11+7=18 και διπλα προσθετω τις μερες δηλαδη 15+10=25 τα λεω καλα ή κανω λαθος?????
και μετα στο τελικο συνολο μηνων εμπειριας τι θα γραψω ρε παιδια?
με εχει μπερδεψει η παρακατω υποσημειωση που αναφερει η δηλωση.


(3) Συμπληρώνεται το ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. Εφόσον στη στήλη (β) προκύπτει εμπειρία, το σύνολο των
ημερών απασχόλησης διαιρείται διά του 25 (αν η εμπειρία έχει υπολογιστεί ως αριθμός ημερομισθίων) ή διά του 30 (αν η
εμπειρία έχει υπολογιστεί ως χρονικό διάστημα από την ημερομηνία έναρξης έως την ημερομηνία λήξης της απασχόλησης) και
το ακέραιο αποτέλεσμα προστίθεται στο σύνολο των μηνών απασχόλησης της στήλης (α).

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Re: ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ

Δημοσίευσηαπό senekas » Τετ Νοέμ 12, 2008 11:35 am

npir έγραψε:παρακαλω οποιος εχει την καλοσυνη ας με διαφωτισει σε κατι που με εχει μπερδεψει.

στην υπευθυνη δηλωση αποδειξης εμπειριας πως υπολογιζεται το συνολο το μηνων εμπειριας στο τελικο κουτακι???
εχω 11,5(εντεκαμιση) μηνες απο στρατο και 7 μηνες και 10 ημερες ως ελευθερος επαγγελματιας.στην στηλη α θα γραψω 11 μηνες και διπλα 15 ημερες.
μετα απο κατω θα γραψω 7 μηνες στη στηλη α και διπλα στη στηλη β θα γραψω 10 μερες.
απο κατω προσθετω τωρα 11+7=18 και διπλα προσθετω τις μερες δηλαδη 15+10=25 τα λεω καλα ή κανω λαθος?????
και μετα στο τελικο συνολο μηνων εμπειριας τι θα γραψω ρε παιδια?
με εχει μπερδεψει η παρακατω υποσημειωση που αναφερει η δηλωση.


(3) Συμπληρώνεται το ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΜΗΝΩΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. Εφόσον στη στήλη (β) προκύπτει εμπειρία, το σύνολο των
ημερών απασχόλησης διαιρείται διά του 25 (αν η εμπειρία έχει υπολογιστεί ως αριθμός ημερομισθίων) ή διά του 30 (αν η
εμπειρία έχει υπολογιστεί ως χρονικό διάστημα από την ημερομηνία έναρξης έως την ημερομηνία λήξης της απασχόλησης) και
το ακέραιο αποτέλεσμα προστίθεται στο σύνολο των μηνών απασχόλησης της στήλης (α).


Κοίτα επειδή δεν είσαι ΙΚΑ και άρα δεν έχεις υπολογίσει ημέρες ασφάλισης αλλά διαστήματα(από χ έως ψ πόσοι μέρες βγαίνουν και μετά διά 30)

"γ. Εάν η ασφαλιστική κάλυψη (προκειμένου για ασφαλισμένους στο ΙΚΑ) προκύπτει από ημέρες ασφάλισης, οι μή−
νες εμπειρίας υπολογίζονται αν διαιρεθεί το σύνολο των πραγματοποιηθεισών ημερών ασφάλισης δια του (25).
Οι μήνες εμπειρίας (προκειμένου για ασφαλισμένους σε λοιπά ασφαλιστικά ταμεία, πλην ΙΚΑ) μπορεί να
προκύπτουν και με αφαίρεση των ημερομηνιών έναρξης και λήξης του χρονικού διαστήματος εμπειρίας. Στην
περίπτωση αυτή εάν οι ημέρες του συνόλου των διαστημάτων της εμπειρίας είναι μεγαλύτερες ή ίσες των 30
ημερών, μετατρέπονται σε μήνες διαιρώντας διά του 30 και λαμβάνοντας το ακέραιο μέρος του αριθμού που
προκύπτει."
Επομένως γράφεις 11 και δίπλα 15, από κάτω 7 και δίπλα 10 , θα κατεβάσεις στο α) 18 ,στο β)25 και θα διαιρέσεις το 25 διά 30, που δε δίνει πηλίκο , δε χωράει άρα στο Γενικό Σϋνολο Μηνών Εμπειρίας θα μεταφέρεις 18.
Τώρα εάν θέλεις να το ρισκάρεις και να μπεις στη λογική του ΑΣΕΠ που είναι: "γράψτε το παραπάνω εάν νομίζετε και εμείς το κόβουμε στον έλεγχο" και να διαιρέσεις με το 25 και άρα να μεταφέρεις στο ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ 19 είναι δικό προσωπικό σου θέμα

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Τετ Νοέμ 12, 2008 2:59 pm

senekas se ευχαριστω για την βοηθεια σου.

το θεμα ειναι οτι το ΤΕΒΕ μου εδωσε τη βεβαιωση οπου αναφερει τους 7 μηνες και τις 10 μερες αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη εργασιων πιανεται ολος ο μηνας,δηλ απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη στην εφορια οποια ημερα και να κανω διακοπη μεσα στο νοεμβρη θα πρεπει να πληρωσω την εισφορα του νοεμβριου αναγκαστικα εγω.οποτε ουσιαστικα δεν ειναι 10 μερες οι επιπλεον του τεβε αλλα 30.
ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.ενας ελευθερος επαγγελματιας και μια μερα μεσα σε ενα μηνα να δουλεψει πληρωνει ολη την εισφορα στο τεβε.δεν ειναι ενσημο ικα που ειναι αλλιως.βγαινει 0,83333 αν διαιρεσεις το 25 με το 30 απο την αλλη ομως.οποτε απο τη στιγμη που ειναι πανω απο 0,5 μηπως ειναι 1 μηνας??οποτε να βαλω 19?

sa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 9:48 am

Δημοσίευσηαπό sa » Πέμ Νοέμ 13, 2008 12:26 pm

npir έγραψε:senekas se ευχαριστω για την βοηθεια σου.

το θεμα ειναι οτι το ΤΕΒΕ μου εδωσε τη βεβαιωση οπου αναφερει τους 7 μηνες και τις 10 μερες αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη εργασιων πιανεται ολος ο μηνας,δηλ απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη στην εφορια οποια ημερα και να κανω διακοπη μεσα στο νοεμβρη θα πρεπει να πληρωσω την εισφορα του νοεμβριου αναγκαστικα εγω.οποτε ουσιαστικα δεν ειναι 10 μερες οι επιπλεον του τεβε αλλα 30.
ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.ενας ελευθερος επαγγελματιας και μια μερα μεσα σε ενα μηνα να δουλεψει πληρωνει ολη την εισφορα στο τεβε.δεν ειναι ενσημο ικα που ειναι αλλιως.βγαινει 0,83333 αν διαιρεσεις το 25 με το 30 απο την αλλη ομως.οποτε απο τη στιγμη που ειναι πανω απο 0,5 μηπως ειναι 1 μηνας??οποτε να βαλω 19?



thn empeiria tou el. epaggelmatia th bgazeis mexri thn hmerominia pou pires thn aithsh apo to tebe. alloste to leei mesa h prokiriksi oti h empeiria pou dhloneis prepei na kaluptete apo th bebeosh tou asfalistikou forea. Ara ena p.x. exeis parei bebeosi tebe stis 10/11 tote exeis 10 meres apo ton 11o oxi 30.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Νοέμ 13, 2008 10:04 pm

sa έγραψε:
npir έγραψε:senekas se ευχαριστω για την βοηθεια σου.

το θεμα ειναι οτι το ΤΕΒΕ μου εδωσε τη βεβαιωση οπου αναφερει τους 7 μηνες και τις 10 μερες αλλα απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη εργασιων πιανεται ολος ο μηνας,δηλ απο τη στιγμη που δεν εχω κανει διακοπη στην εφορια οποια ημερα και να κανω διακοπη μεσα στο νοεμβρη θα πρεπει να πληρωσω την εισφορα του νοεμβριου αναγκαστικα εγω.οποτε ουσιαστικα δεν ειναι 10 μερες οι επιπλεον του τεβε αλλα 30.
ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.ενας ελευθερος επαγγελματιας και μια μερα μεσα σε ενα μηνα να δουλεψει πληρωνει ολη την εισφορα στο τεβε.δεν ειναι ενσημο ικα που ειναι αλλιως.βγαινει 0,83333 αν διαιρεσεις το 25 με το 30 απο την αλλη ομως.οποτε απο τη στιγμη που ειναι πανω απο 0,5 μηπως ειναι 1 μηνας??οποτε να βαλω 19?



thn empeiria tou el. epaggelmatia th bgazeis mexri thn hmerominia pou pires thn aithsh apo to tebe. alloste to leei mesa h prokiriksi oti h empeiria pou dhloneis prepei na kaluptete apo th bebeosh tou asfalistikou forea. Ara ena p.x. exeis parei bebeosi tebe stis 10/11 tote exeis 10 meres apo ton 11o oxi 30.


Θα συμφωνήσω με την άποψη του sa. Για να συνυπολογιστεί σίγουρα δήλωσε όσους μήνες καλύπτει η βεβαίωση από τον ασφαλιστικό φορέα σου.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 3:11 am

ευχαριστω παιδια!
κατι αλλο αν ξερετε θα ηθελα τη βοηθεια σας.
το στρατο στην υπευθυνη δηλωση αποδειξης εμπειριας πως τον δηλωνω?
θα τον βαλω στα κουτακια ετσι τους μηνες κτλ?
επειδη δεν καλυπτεται απο ασφαλιστικες εισφορες με μπερδεψε πολυ!!εκει τι κανω????το δηλωνω κανονικα?
στη πρωτη σελιδα της υπευθυνης δηλωσης αποδειξης εμπειριας λεει σε ενα κουτι ασφαλιστικος φορεας!εκει να βαλω το στρατο δηλαδη και διπλα τους μηνες???
επισης στην ιδια υπευθυνη δηλωση λεει να βαλουμε τους τιτλους σπουδων.εβαλα και το πρωτο πτυχιο και το μαστερ.εκανα σωστα???
sorry που σας ζαλισα.οποιος μπορει ας μου πει.

sa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 9:48 am

Δημοσίευσηαπό sa » Παρ Νοέμ 14, 2008 10:10 am

npir έγραψε:ευχαριστω παιδια!
κατι αλλο αν ξερετε θα ηθελα τη βοηθεια σας.
το στρατο στην υπευθυνη δηλωση αποδειξης εμπειριας πως τον δηλωνω?
θα τον βαλω στα κουτακια ετσι τους μηνες κτλ?
επειδη δεν καλυπτεται απο ασφαλιστικες εισφορες με μπερδεψε πολυ!!εκει τι κανω????το δηλωνω κανονικα?
στη πρωτη σελιδα της υπευθυνης δηλωσης αποδειξης εμπειριας λεει σε ενα κουτι ασφαλιστικος φορεας!εκει να βαλω το στρατο δηλαδη και διπλα τους μηνες???
επισης στην ιδια υπευθυνη δηλωση λεει να βαλουμε τους τιτλους σπουδων.εβαλα και το πρωτο πτυχιο και το μαστερ.εκανα σωστα???
sorry που σας ζαλισα.οποιος μπορει ας μου πει.



ekei pou les gia to ptyxio bazeis mono ton proto titlo(oxi metaptuxiako) basika bazeis ton titlo me ton opoio diagonizese.
parakato pou leei gia ton asfalistiko forea tha baleis kai to strato kai tous mhnes se akereo.
ssthn piso selida tora tha baleis kai to strato analutika, mhnes meres, D giati einai dimosio kai tha perigrapseis me liga logia ti ekamnes ekei.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 11:00 am

ευχαριστω sa!
πηρα και την βεβαιωση απο το στρατο για την εμπειρια επισης και μου την επικυρωσαν στα κεπ.εκανα και υπευθυνη δηλωση οτι ειναι ακριβες αντιγραφο απο το πρωτοτυπο που εχω στα χερια μου μη γινει κανα μπερδεμα επειδη δεν επικυρωθηκε σε στρατολογικο γραφειο.αν θυμασαι το συζητουσαμε εγω,εσυ και ο senecas το θεμα αυτο καποτε.....

sa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 18, 2008 9:48 am

Δημοσίευσηαπό sa » Παρ Νοέμ 14, 2008 12:00 pm

npir έγραψε:ευχαριστω sa!
πηρα και την βεβαιωση απο το στρατο για την εμπειρια επισης και μου την επικυρωσαν στα κεπ.εκανα και υπευθυνη δηλωση οτι ειναι ακριβες αντιγραφο απο το πρωτοτυπο που εχω στα χερια μου μη γινει κανα μπερδεμα επειδη δεν επικυρωθηκε σε στρατολογικο γραφειο.αν θυμασαι το συζητουσαμε εγω,εσυ και ο senecas το θεμα αυτο καποτε.....


nai nai to thimamai.
ante kai kali epitixia... :D

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Παρ Νοέμ 14, 2008 11:38 pm

sa έγραψε:
npir έγραψε:ευχαριστω sa!
πηρα και την βεβαιωση απο το στρατο για την εμπειρια επισης και μου την επικυρωσαν στα κεπ.εκανα και υπευθυνη δηλωση οτι ειναι ακριβες αντιγραφο απο το πρωτοτυπο που εχω στα χερια μου μη γινει κανα μπερδεμα επειδη δεν επικυρωθηκε σε στρατολογικο γραφειο.αν θυμασαι το συζητουσαμε εγω,εσυ και ο senecas το θεμα αυτο καποτε.....


nai nai to thimamai.
ante kai kali epitixia... :D


ευχαριστω πολυ sa.κανω και εγω την προσπαθεια μου αλλα εχω ψωμια ακομη απο τι ειδες...ελπιζω εσυ να εισαι τακτοποιημενος πια γιατι σε βλεπω οτι το κατεχεις το αθλημα καλα....:)

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Δευ Νοέμ 17, 2008 8:32 am

npir έγραψε:ευχαριστω παιδια!
κατι αλλο αν ξερετε θα ηθελα τη βοηθεια σας.
το στρατο στην υπευθυνη δηλωση αποδειξης εμπειριας πως τον δηλωνω?
θα τον βαλω στα κουτακια ετσι τους μηνες κτλ?
επειδη δεν καλυπτεται απο ασφαλιστικες εισφορες με μπερδεψε πολυ!!εκει τι κανω????το δηλωνω κανονικα?
στη πρωτη σελιδα της υπευθυνης δηλωσης αποδειξης εμπειριας λεει σε ενα κουτι ασφαλιστικος φορεας!εκει να βαλω το στρατο δηλαδη και διπλα τους μηνες???
επισης στην ιδια υπευθυνη δηλωση λεει να βαλουμε τους τιτλους σπουδων.εβαλα και το πρωτο πτυχιο και το μαστερ.εκανα σωστα???
sorry που σας ζαλισα.οποιος μπορει ας μου πει.


Καλημέρα κι από εμένα!Συμφωνώ σε όλα με τον sa. Απλά από την εμπειρία μου δεν έχω συμπεριλάβει ποτέ τον στρατό στον ασφαλιστικό φορέα της υπεύθυνης δήλωσης και μου το μετράνε κανονικά.Δηλαδή το δηλώνω μόνο στην τελευταία σελίδα μήνες κλπ. Είχα ρωτήσει ΑΣΕΠ και μου είπαν ότι εφόσον είναι δημόσιο δεν απαιτείται να δηλώσεις κάτι. Τώρα εάν το βάλεις προφανώς δε βλάπτει αλλά τυπικά νομικά ο χρόνος του στρατού είναι ανασφάλιστος, όσον αφορά τη συνταξιοδότηση


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες