sos- διορισμός σε ΔΕ - απόκτηση πτυχίου

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

sos- διορισμός σε ΔΕ - απόκτηση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Παρ Νοέμ 14, 2008 6:01 pm

Καλησπέρα σας,

Παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Σε διαγωνισμο του ΑΣΕΠ συμμετείχα στην κατηγορία ΔΕ. Την περίοδο που γίνονταν οι αιτήσεις φοιτούσα στο 4ο έτος της ΑΣΟΕΕ οπότε υποχρεωτικά ανήκα σε αυτή την κατηγορία καθώς δεν είχα αποκτήσει το πτυχίο. Τα οριστικά αποτελέσματα βγήκαν 15/10 και πέρασα . Ταυτόχρονα, πήρα και το πτυχίο μου στις 17/10 αλλά δεν έχω ακόμη ορκιστεί. Ήδη με καλέσαν και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ξέρω ότι αν κάποιος δώσει στον ΑΣΕΠ σε άλλη κατηγορία (δηλαδή αν είχα πτυχίο και έδινα ως ΔΕ) τότε το πτυχίο αναγνωρίζεται σε 8 χρόνια . Εγώ όμως δεν είχα πτυχίο. Τι γίνεται στη δική μου περίπτωση; Πως γίνεται το πτυχίο μου να αναγνωριστεί σε λιγότερο χρόνο ώστε να μπορέσω να αξιοποιήσω τις γνώσεις μου; Πρέπει να το καταθέσω τώρα μαζί με τα δικαιολογητικά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

efi_sym

pel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2007 12:24 pm

Re: sos- διορισμός σε ΔΕ - απόκτηση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό pel » Παρ Νοέμ 14, 2008 6:18 pm

Όταν διορίζεσαι σε μία θέση ΔΕ και έχεις ταυτόχρονα και πτυχίο ανώτερης κατηγορίας τότε πρέπει να περάσουν 8 χρόνια για να αναγνωριστούν.
Όταν όμως πάρεις ανώτερο πτυχίο μετά την ορκωμοσία σου, τότε σύμφωνα με τον δημοσιουπαλληλικό κώδικα αναγνωρίζεται με την προϋπόθεση να υπάρχει στην υπηρεσία σου θέση κενή σ' αυτήν την ειδικότητα και κατηγορία.

pel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Δεκ 10, 2007 12:24 pm

Re: sos- διορισμός σε ΔΕ - απόκτηση πτυχίου

Δημοσίευσηαπό pel » Παρ Νοέμ 14, 2008 6:21 pm

Μετά την ορκωμοσία σου στη δουλειά εννοώ.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Παρ Νοέμ 14, 2008 6:26 pm

Ευχαριστώ πολύ που απαντήσατε άμεσα. Σκούρα τα πράγματα. Είναι δηλαδή σαν να τιμωρούμαι που πήρα το πτυχίο στην ώρα μου. Γιατί αν χρωστούσα ένα μάθημα τώρα δεν θα γίνονταν αυτό σύμφωνα με αυτά που μου λέτε. Στα ΚΕΠ μου είπαν οτι πιάνεται η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων και αυτό μου φαίνεται δίκαιο, αλλά από άλλες πηγές είχα αυτή την απάντηση. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω για να αναγνωριστεί νωρίτερα?

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Παρ Νοέμ 14, 2008 7:23 pm

Μόλις διάβασα στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων ότι οι μετατάξεις γίνονται μετά από οκταετία αν κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού κατείχαν τα τυπικά προσόντα. Η αίτηση διορισμού δεν γίνεται στην αίτηση του ΑΣΕΠ , στο τετράγωνο που όταν το μαρκάρει κάποιος δηλώνει ότι αποδέχεται τον διορισμό; Γιατί αν είναι αυτό, τότε εγώ δεν κατείχα το τυπικό αυτό προσον εκείνη την περίοδο. Μέσα στα δικαιολογητικά που ζητούν δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να ονομάζεται έτσι. Και στον κώδικα δεν αναφέρει κάτι για ημέρα ορκωμοσίας. Μήπως αυτό μου αφήνει κάποιο περιθώριο;

george.myeap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2007 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό george.myeap » Παρ Νοέμ 14, 2008 8:31 pm

efi_sym έγραψε:Μόλις διάβασα στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων ότι οι μετατάξεις γίνονται μετά από οκταετία αν κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού κατείχαν τα τυπικά προσόντα. Η αίτηση διορισμού δεν γίνεται στην αίτηση του ΑΣΕΠ , στο τετράγωνο που όταν το μαρκάρει κάποιος δηλώνει ότι αποδέχεται τον διορισμό; Γιατί αν είναι αυτό, τότε εγώ δεν κατείχα το τυπικό αυτό προσον εκείνη την περίοδο. Μέσα στα δικαιολογητικά που ζητούν δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να ονομάζεται έτσι. Και στον κώδικα δεν αναφέρει κάτι για ημέρα ορκωμοσίας. Μήπως αυτό μου αφήνει κάποιο περιθώριο;


πιστεύω πως έχεις δίκιο σε αυτό που λες και πως το ερμηνεύεις σωστά.
κατά τον διορισμό δεν κάνεις καμιά αίτηση, κοίταξα τα χαρτιά μου και βρήκα απόφαση διορισμού, πρωτόκολλο ορκομωσίας, έκθεση ανάληψης υπηρεσίας οπότε η τελευταία αίτηση λογικά είναι η αίτηση στον ασεπ.

θα διαπιστώσεις και μόνη σου πως στην υπηρεσία δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν για το τι ισχύει επακριβώς, οπότε προτείνω όταν αρχίσεις να το συζητάς μαζί τους να θεωρείς σαν δεδομένη την ερμηνεία που δίνεις εσύ στον κώδικα.

george.myeap
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2007 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό george.myeap » Παρ Νοέμ 14, 2008 8:32 pm

efi_sym έγραψε:Μόλις διάβασα στον κώδικα δημοσίων υπαλλήλων ότι οι μετατάξεις γίνονται μετά από οκταετία αν κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού κατείχαν τα τυπικά προσόντα. Η αίτηση διορισμού δεν γίνεται στην αίτηση του ΑΣΕΠ , στο τετράγωνο που όταν το μαρκάρει κάποιος δηλώνει ότι αποδέχεται τον διορισμό; Γιατί αν είναι αυτό, τότε εγώ δεν κατείχα το τυπικό αυτό προσον εκείνη την περίοδο. Μέσα στα δικαιολογητικά που ζητούν δεν υπάρχει κάποιο έγγραφο που να ονομάζεται έτσι. Και στον κώδικα δεν αναφέρει κάτι για ημέρα ορκωμοσίας. Μήπως αυτό μου αφήνει κάποιο περιθώριο;


πιστεύω πως έχεις δίκιο σε αυτό που λες και πως το ερμηνεύεις σωστά.
κατά τον διορισμό δεν κάνεις καμιά αίτηση, κοίταξα τα χαρτιά μου και βρήκα απόφαση διορισμού, πρωτόκολλο ορκομωσίας, έκθεση ανάληψης υπηρεσίας οπότε η τελευταία αίτηση λογικά είναι η αίτηση στον ασεπ.

θα διαπιστώσεις και μόνη σου πως στην υπηρεσία δεν θα ξέρουν να σου απαντήσουν για το τι ισχύει επακριβώς, οπότε προτείνω όταν αρχίσεις να το συζητάς μαζί τους να θεωρείς σαν δεδομένη την ερμηνεία που δίνεις εσύ στον κώδικα.

efi_sym
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 14, 2008 10:56 am

Δημοσίευσηαπό efi_sym » Παρ Νοέμ 14, 2008 10:11 pm

Σας ευχαριστώ πολύ. :) Ομολογώ ότι μου δημιουργήθηκαν κάποιες ελπίδες. Ίσως αυτό να είναι κάποιο παράθυρο για την περίπτωσή μου. Στην υπηρεσία πιθανόν να μην αντιλήφθηκαν την ιδιαιτερότητα. Οπότε θα πρέπει να το διευκρινήσω μέσω του Υπουργείου εσωτερικών. Πιστεύω πάντως ότι αρκετοί θα αντιμετώπισαν ακριβώς το ίδιο πρόβλημα γιατί το διάστημα που μεσολαβεί από την αίτηση μέχρι τον διορισμό είναι μεγάλο και αρκετό ώστε κάποιος να αποκτήσει επιπλέον τυπικά προσόντα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα πρέπει να αντιμετωπιζόμαστε ως "παραβάτες" των όρων συμμετοχής. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι προς το συμφέρον του δημοσίου να αξιοποιεί οποιοδήποτε προσόν. Αν κάποιος έχει βρεθεί στην ίδια κατάσταση και μπορεί να ρίξει λίγο φως ως προς τον τρόπο χειρισμού θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες