Οδηγός για επικυρώσεις εγγράφων

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 11:08 am

Δημοσίευσηαπό ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ » Τρί Αύγ 19, 2008 11:14 am

Seneka, θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα επανέλθω. Υπάρχει μια βασική ρύθμιση για τις επικυρώσεις, και διάφορες εγκύκλιοι, οι οποίες δεν έχουν ισχύ νόμου, που παράγονται "κατ΄οικονομία" για την εξυπηρέτηση των πολιτών. Θα το δώ γιατί και μένα μ΄ενδιαφέρει.

atsoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 31, 2008 10:38 am

Δημοσίευσηαπό atsoum » Τρί Σεπ 23, 2008 11:07 pm

Επειδή τα πτυχία των αγγλικών πραγματικά παιδεύουν πολύ κόσμο ως προς το πως ακριβώς μεταφράζονται και επικυρώνονται και επειδή πραγματικά στα ΚΕΠ μπορείς να ακούσεις ότι να ναι, παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες του πτυχίου μου(Michigan Proficiency) όπως το έχει μεταφράσει και επικυρώσει κάποιος δικηγόρος.

Στην πρώτη εικόνα είναι η μετάφραστη του πτυχίου:

Εικόνα

Στην δεύτερη εικόνα είναι το πίσω μέρος της μετάφρασης:

Εικόνα


Στην τρίτη εικόνα η φωτοτυπία του πτυχίου.

Εικόνα

(Έχω καλύψει ονόματα κτλ).

Είναι έγκυρα όλα αυτά? Υπάρχει κάποιο "λάθος"?

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Τετ Σεπ 24, 2008 8:22 am

ΕΥΗ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ έγραψε:Συμφωνώ μαζί σου seneka, και σε κανέναν δεν περισσεύουν χρήματα για πέταμα. Και αν τα ΚΕΠ επικυρώνουν αντίγραφα, εμείς κάνουμε την πάπια! Εγώ απλά είπα ότι δεν γίνεται επικύρωση αντιγράφου από αντίγραφο αλλά μόνο από πρωτότυπο. Κάποιοι ΚΕΠατζήδες που θα το ψάξουν, μπορεί να αρνηθούν να το επικυρώσουν.


το θέμα ειναι ότι εχοντας σφραγιδα δικηγορου "επεχει" κατα καποιο τροπο θεση πρωτοτυπου.
κατα τ αλλα,οντως δεν επικυρωνονται αντιγρφα,παρα μονο αν ειναι επικυρωμενα απο την αρχη που τα εξεδωσε.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Τετ Σεπ 24, 2008 1:09 pm

atsoum έγραψε:Επειδή τα πτυχία των αγγλικών πραγματικά παιδεύουν πολύ κόσμο ως προς το πως ακριβώς μεταφράζονται και επικυρώνονται και επειδή πραγματικά στα ΚΕΠ μπορείς να ακούσεις ότι να ναι, παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες του πτυχίου μου(Michigan Proficiency) όπως το έχει μεταφράσει και επικυρώσει κάποιος δικηγόρος.

Στην πρώτη εικόνα είναι η μετάφραστη του πτυχίου:

Εικόνα

Στην δεύτερη εικόνα είναι το πίσω μέρος της μετάφρασης:

Εικόνα


Στην τρίτη εικόνα η φωτοτυπία του πτυχίου.

Εικόνα

(Έχω καλύψει ονόματα κτλ).

Είναι έγκυρα όλα αυτά? Υπάρχει κάποιο "λάθος"?


Είναι έγκυρα!
Τώρα, αυτά τα δύο έγγραφα τα φωτοτυπείς όπως είναι και επικυρώνεις τις φωτοτυπίες στο ΚΕΠ επιδεικνύοντας και τα επικυρωμένα από το δικηγόρο(αυτά που έχεις στη φωτό)

atsoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 31, 2008 10:38 am

Δημοσίευσηαπό atsoum » Τετ Σεπ 24, 2008 1:46 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πως είναι δυνατόν ρε παιδιά στο ΚΕΠ Αμπελοκήπων να μου λένε ότι είναι έγκυρα και στο ΚΕΠ Αριστοτέλους να λένε ότι δεν είναι έγκυρα?

Κατά την επικύρωση στα ΚΕΠ τι σφραγίδες θα πρέπει να μπουν πάνω στα χαρτιά? Μπαίνει κάποια σφραγίδα που λέει ότι είναι αρκιβές αντίγραφο αυτή μπαίνει στην μετάφραση ή στην φωτοτυπία του πτυχίου?

andrew011
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 3:06 pm

Δημοσίευσηαπό andrew011 » Τετ Σεπ 24, 2008 2:29 pm

senekas έγραψε:
atsoum έγραψε:Επειδή τα πτυχία των αγγλικών πραγματικά παιδεύουν πολύ κόσμο ως προς το πως ακριβώς μεταφράζονται και επικυρώνονται και επειδή πραγματικά στα ΚΕΠ μπορείς να ακούσεις ότι να ναι, παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες του πτυχίου μου(Michigan Proficiency) όπως το έχει μεταφράσει και επικυρώσει κάποιος δικηγόρος.

Στην πρώτη εικόνα είναι η μετάφραστη του πτυχίου:

Εικόνα

Στην δεύτερη εικόνα είναι το πίσω μέρος της μετάφρασης:

Εικόνα


Στην τρίτη εικόνα η φωτοτυπία του πτυχίου.

Εικόνα

(Έχω καλύψει ονόματα κτλ).

Είναι έγκυρα όλα αυτά? Υπάρχει κάποιο "λάθος"?


Είναι έγκυρα!
Τώρα, αυτά τα δύο έγγραφα τα φωτοτυπείς όπως είναι και επικυρώνεις τις φωτοτυπίες στο ΚΕΠ επιδεικνύοντας και τα επικυρωμένα από το δικηγόρο(αυτά που έχεις στη φωτό)


ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ: ΕΧΩ ΤΟ ΤΟΕΙC. H ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΟΤΑΝ ΔΙΝΕΙ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗ ΜΙΑ ΟΨΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΓΡΑΦΕΙ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΜΟΥ, ΤΟ ΣΚΟΡ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΙΝΑΙ ΓΝΗΣΙΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ. ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ? ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ ΣΕ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ? ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΔΙΟΤΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΙ Η ΕΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΤΟ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΟ ΧΑΡΤΙ? ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ? ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΟΨΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΜΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ ΟΨΗ ΕΛΛΗΝΙΚΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

atsoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 31, 2008 10:38 am

Δημοσίευσηαπό atsoum » Πέμ Σεπ 25, 2008 9:53 am

atsoum έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πως είναι δυνατόν ρε παιδιά στο ΚΕΠ Αμπελοκήπων να μου λένε ότι είναι έγκυρα και στο ΚΕΠ Αριστοτέλους να λένε ότι δεν είναι έγκυρα?

Κατά την επικύρωση στα ΚΕΠ τι σφραγίδες θα πρέπει να μπουν πάνω στα χαρτιά? Μπαίνει κάποια σφραγίδα που λέει ότι είναι αρκιβές αντίγραφο αυτή μπαίνει στην μετάφραση ή στην φωτοτυπία του πτυχίου?


Επανέρχομαι σε αυτό που ρώτησα. Παρατηρώ πως κάποιες φορές στα ΚΕΠ, μου έχουν βάλει και στα 2 έγγραφα(μετάφραση και φωτοτυπία του πτυχίου) σφραγίδα που να λέει ακριβές αντίγραφο, ενώ κάποιες άλλες φορές έχουν βάλει μόνο στην μετάφραση τέτοια σφραγίδα και στο πτυχίο μια απλή σφραγίδα. Τελικά τι ισχύει από τα 2? Το ΑΣΕΠ τι σφραγίδες περιμένει να βρει? :roll:

Κάτι τελευταίο γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη διάρκεια για την επικύρωση των ξενόγλωσσων πτυχίων? Για πόσο χρονικό διάστημα δλδ είναι έγκυρα τα επικυρωμένα αντίγραφα από το ΚΕΠ? :?:

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Σεπ 25, 2008 10:22 am

atsoum έγραψε:
atsoum έγραψε:Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Πως είναι δυνατόν ρε παιδιά στο ΚΕΠ Αμπελοκήπων να μου λένε ότι είναι έγκυρα και στο ΚΕΠ Αριστοτέλους να λένε ότι δεν είναι έγκυρα?

Κατά την επικύρωση στα ΚΕΠ τι σφραγίδες θα πρέπει να μπουν πάνω στα χαρτιά? Μπαίνει κάποια σφραγίδα που λέει ότι είναι αρκιβές αντίγραφο αυτή μπαίνει στην μετάφραση ή στην φωτοτυπία του πτυχίου?


Επανέρχομαι σε αυτό που ρώτησα. Παρατηρώ πως κάποιες φορές στα ΚΕΠ, μου έχουν βάλει και στα 2 έγγραφα(μετάφραση και φωτοτυπία του πτυχίου) σφραγίδα που να λέει ακριβές αντίγραφο, ενώ κάποιες άλλες φορές έχουν βάλει μόνο στην μετάφραση τέτοια σφραγίδα και στο πτυχίο μια απλή σφραγίδα. Τελικά τι ισχύει από τα 2? Το ΑΣΕΠ τι σφραγίδες περιμένει να βρει? :roll:

Κάτι τελευταίο γνωρίζει κανείς αν υπάρχει συγκεκριμένη διάρκεια για την επικύρωση των ξενόγλωσσων πτυχίων? Για πόσο χρονικό διάστημα δλδ είναι έγκυρα τα επικυρωμένα αντίγραφα από το ΚΕΠ? :?:


1. Και τα δύο είναι έγκυρα αρκεί να γίνουν νομότυπα. Δηλαδή εγώ συνήθως τους δίνω ξεχωριστά τα δύο έγγραφα-μετάφραση και επικύρωση ανιτγράφου ξενόγλωσσου πτυχίου από δικηγόρο- και μου βάζουν σφραγίδες ακριβούς αντιγράφου και στα δύο.
Τώρα κάποια ΚΕΠ τα θεωρούν ενιαίο έγγραφο, όπως και κάποιοι δικηγόροι. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει, όπως στη φωτογραφία που παραθέτεις να υπάρχει επικύρωση από το δικηγόρο και στα δύο έγγραφα και να έχει σφραγίσει και το ενδιάμεσο, εκεί που τα ενώνουμε με το συρραπτικό.
Εάν είναι έτσι και το πας στο ΚΕΠ μπορεί να κάνει τα εξής: Ή να σου επικυρώσει και τα δύο χαρτιά ανεξάρτητα , να βάλει σφραγίδες και στα δύα δηλαδή ή εάν τα θεωρήσει ενιαίο έγγραφο να βάλει σφραγίδα στρογγυλή στο πρώτο, να βάλει στραγγυλή στο ενδιάμεσο και στο τέλος του δευτέρου εγγράφου να βάλει στρογγυλή και τη σφραγίσα ακριβούς αντιγράφου.
Έτσι φαίνεται πως είναι ένα ενιαίο έγγραφο και καλώς το επικυρώνει μόνο μία φορά στο τέλος.

2.Τα αντίγραφα πτυχίων δε "λήγουν", όπως πχ κάποια πιστοποιητικά οικογειακής κατάστασης ή στρατολογικής κατάστασης που από τη φύση τους μεταβάλλονται και ισχύουν για 6 μήνες

atsoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 31, 2008 10:38 am

Δημοσίευσηαπό atsoum » Πέμ Σεπ 25, 2008 11:49 am

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ήσουν σαφέστατος :)
Αυτή η διαδικασία θα έπρεπε να ήταν πιο απλή κατά την γνώμη μου και επίσης σε μερικά ΚΕΠ πραγματικά δεν ξέρουν τι τους γίνεται.
Ευχαριστώ και πάλι.

gotzilla
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 08, 2008 3:36 pm

Δημοσίευσηαπό gotzilla » Πέμ Σεπ 25, 2008 12:24 pm

ReRe έγραψε:
venus έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ ΣΤΑ ΚΕΠ?ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΑΖΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ? :oops:


Καλημέρα. Πρέπει να πάρεις τη μετάφραση του ΥΠΕΞ να την επικυρώσεις σε κάποιον παραδιπλανό δικηγόρο. Μετά την επικυρωμένη από δικηγόρο τη βγάζεις πολλές φωτοτυπίες και την πας στο ΚΕΠ και στις επικυρώνουν.

Κάθε φορά καταθέτεις στον ΑΣΕΠ τα εξής: Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πτυχίου αγγλικών (από δικηγόρο ή αρμόδιο αγγλικό φορέα) + επικυρωμένη από ΚΕΠ την <επικυρωμένη από δικηγόρο> μετάφραση του ΥΠΕΞ. Αυτά τα δύο. Κάθε φορά.

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα.


Νομίζω ότι η μετάφραση του ΥΠΕΞ είναι δημόσιο έγγραφο, οπότε δεν απαιτείται η επικύρωσή της από δικηγόρο. Έγγραφα με δημόσια σφραγίδα επικυρώνονται από τα ΚΕΠ κανονικά (άσχετα αν ο τίτλος της ξένης γλώσσας επικυρωθεί από δικηγόρο). Μη σε δεσμεύσω όμως 100%, ρώτα το.

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 12:28 pm

"η επικύρωση αντιγράφων ιδιωτικών εγγράφων ή εγγράφων εκδοθέντων από αλλοδαπές αρχές από το πρωτότυπο, γίνεται μόνο από δικηγόρο. Αντίγραφο του ήδη επικυρωμένου, από δικηγόρο, ακριβούς αντιγράφου, επικυρώνει οποιαδήποτε Διοικητική Αρχή, όσες φορές απαιτείται."

"Οι Διοικητικές Αρχές και τα Κ.Ε.Π. δεν νομιμοποιούνται να επικυρώσουν αντίγραφα πρωτοτύπων μεταφράσεων δικηγόρου, καθώς αυτό δεν προβλέπεται στις διατάξεις του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.
Οι μεταφράσεις αυτές αποτελούν ιδιωτικά έγγραφα, τα οποία επικυρώνονται από τις Διοικητικές Αρχές και τα Κ.Ε.Π, σύμφωνα με τα ανωτέρω, μόνο από αντίγραφά τους ήδη επικυρωμένα είτε από τον δικηγόρο που συνέταξε τη μετάφραση είτε από άλλο δικηγόρο.

[Σχετικά έγγραφα: ΔΙΣΚΠΟ/Φ15_ΟΙΚ_22986 / 16.10.2006]"


"Με τις διατάξεις του άρθρου 52 του Κώδικα περί Δικηγόρων (ΝΔ 3026/1954, Φ.Ε.Κ 235, τεύχος Α΄) ορίζεται ότι: «1. Ο Δικηγόρος έχει το δικαίωμα να εκδίδη επικεκυρωμένα υπ' αυτού αντίγραφα των παρ' αυτώ υπαρχόντων παντός είδους εγγράφων, ως υπεύθυνος περί της ακριβείας αυτών. 2. Τα τοιαύτα αντίγραφα έχουσι πλήρη ισχύν αντιπεφωνημένου αντίγραφου. 3. Δημόσιος υπάλληλος (δικαστής, διοικητικός, στρατιωτικός, αστυνομικός, κλπ.), αρνούμενος να δεχθή και σεβασθή
τοιούτον αντίγραφον τιμωρείται α) επί παραβάσει καθήκοντος αυτεπαγγέλτως ή τη εγκλήσει του οικείου Δικηγορικού Συλλόγου και β) πειθαρχικώς τουλάχιστον διά προσωρινής παύσεως».
Δηλαδή, κατά το άρθρο 52 του «Κώδικα περί Δικηγόρων» και τη σχετική νομολογία, ο δικηγόρος έχει το δικαίωμα να εκδίδει επικυρωμένα αντίγραφα παντός είδους εγγράφων, που υπάρχουν σ΄ αυτόν, έστω και προσωρινώς (ανεξαρτήτως χρονικής διάρκειας)."

"Πλην των οριζομένων στην ως άνω Κ.Υ.Α ειδικών περιπτώσεων, η επικύρωση αντιγράφων ιδιωτικών εγγράφων ή εγγράφων εκδοθέντων από αλλοδαπές αρχές από το πρωτότυπο, γίνεται μόνο από δικηγόρο. Αντίγραφο του ήδη επικυρωμένου, από δικηγόρο, ακριβούς αντιγράφου, επικυρώνει οποιαδήποτε Διοικητική Αρχή, όσες φορές απαιτείται"

"Οι Διοικητικές Αρχές (Υπουργεία, Περιφέρειες, Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών) μπορούν να επικυρώνουν:
- Αντίγραφα διοικητικών εγγράφων, από το πρωτότυπο ή ακριβές φωτο-αντίγραφο του εκδότη, εκτός των εξαιρέσεων που προβλέπονται στις αριθ. 1008564/110/0006Δ (ΦΕΚ 163/Β΄/13.2.2006) και 1100135/1219/0006Δ (Φ.Ε.Κ. 1718/Β΄/24.11.2006) κοινές αποφάσεις των Υπουργών Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης και Οικονομίας και Οικονομικών –www.gspa.gr / Δημόσια Διοίκηση / Σχέσεις Κράτους - Πολίτη / Επικύρωση Αντιγράφων.
- Αντίγραφα των ιδιωτικών εγγράφων που αναφέρονται στην ανωτέρω απόφαση, από αντίγραφά τους ήδη επικυρωμένα από τις οικείες Δ.Ο.Υ.
- Αντίγραφα ιδιωτικών ή αλλοδαπών εγγράφων, τα οποία έχουν ήδη επικυρωθεί από δικηγόρο."

"Η Διοίκηση υποχρεούται να αποδέχεται, όπως τα πρωτότυπα, τα επικυρωμένα αντίγραφα εγγράφων καθώς και τα απλά αντίγραφα εγγράφων που εξέδωσε διοικητική αρχή και συνοδεύονται από την κατά την παρ. 5 του άρθρου 3 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας υπεύθυνη δήλωση, στην οποία ο ενδιαφερόμενος βεβαιώνει την ακρίβεια των στοιχείων.

Στην περίπτωση, που φωτοαντίγραφα μη επικυρώσιμων εγγράφων (ιδιωτικών, δικαστικών, εκδοθέντων από αλλοδαπές αρχές κ.ά. ) υποβάλλονται στη Διοίκηση, συνοδευόμενα από υπεύθυνη δήλωση, με την οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των υποβαλλομένων στοιχείων, η Διοίκηση δεν είναι υποχρεωμένη να τα κάνει αποδεκτά, βάσει του άρθρου 11 του Κώδικα. Εναπόκειται, όμως, στη διακριτική της ευχέρεια να τα κάνει αποδεκτά.

Είναι αυτονόητο ότι διακριτική ευχέρεια της Διοίκησης δε σημαίνει παράβαση των κείμενων διατάξεων. Αντίθετα, η ευχέρεια αυτή νοείται μόνο εφόσον το επιτρέπουν οι ισχύουσες, κάθε φορά, διατάξεις."



"Από τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κώδικα δεν προκύπτουν περιορισμοί στη χρονική ισχύ των ακριβών αντιγράφων.
Χρήσιμο είναι να τονιστεί ότι με την επικύρωση δεν μεταβάλλεται η χρονική ισχύς των εγγράφων. Η επικύρωση ενός αντιγράφου βεβαίως δεν συνιστά ανανέωση, μεταγενέστερη έκδοση, χρονική επέκταση ή παράταση της αρχικής ισχύος κ.ά, αλλά μόνο αναπαραγωγή του πρωτοτύπου, όπως αυτό ισχύει.
Σημειώνεται, επιπροσθέτως, ότι τα κατά τα ανωτέρω ακριβή αντίγραφα, γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά από τη Διοίκηση, αδιακρίτως του χρόνου κατά τον οποίο έγινε η επικύρωσή τους, εκτός αν ειδικές διατάξεις ορίζουν διαφορετικά. Στις περιπτώσεις αυτές οι Διοικητικές Αρχές οφείλουν, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 3 του Κώδικα, να ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους πολίτες, υποδεικνύοντας το σχετικό νομοθετικό πλαίσιο."

μερικα γενικα για την επικυρωση
http://www.docman.gr/Documents/Category(147).aspx

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 12:32 pm

gotzilla έγραψε:
ReRe έγραψε:
venus έγραψε:ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΕΧΩ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΑΝΤΙΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΚΥΡΩΝΩ ΣΤΑ ΚΕΠ?ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΣΤΟΝ ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΜΑΖΙ ΝΑ ΒΑΖΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΠΙΚΥΡΩΣΕΙ Ο ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ? :oops:


Καλημέρα. Πρέπει να πάρεις τη μετάφραση του ΥΠΕΞ να την επικυρώσεις σε κάποιον παραδιπλανό δικηγόρο. Μετά την επικυρωμένη από δικηγόρο τη βγάζεις πολλές φωτοτυπίες και την πας στο ΚΕΠ και στις επικυρώνουν.

Κάθε φορά καταθέτεις στον ΑΣΕΠ τα εξής: Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του πτυχίου αγγλικών (από δικηγόρο ή αρμόδιο αγγλικό φορέα) + επικυρωμένη από ΚΕΠ την <επικυρωμένη από δικηγόρο> μετάφραση του ΥΠΕΞ. Αυτά τα δύο. Κάθε φορά.

Ελπίζω να σε ξεμπέρδεψα.


Νομίζω ότι η μετάφραση του ΥΠΕΞ είναι δημόσιο έγγραφο, οπότε δεν απαιτείται η επικύρωσή της από δικηγόρο. Έγγραφα με δημόσια σφραγίδα επικυρώνονται από τα ΚΕΠ κανονικά (άσχετα αν ο τίτλος της ξένης γλώσσας επικυρωθεί από δικηγόρο). Μη σε δεσμεύσω όμως 100%, ρώτα το.




‘‘Σε τιθέμενο ερώτημα αν οι επίσημες μεταφράσεις εγγράφων από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών αποτελούν ειδική κατηγορία εγγράφων που δεν υπάγονται στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας, η οποία προβλέπει την επικύρωση αντιγράφων από οποιαδήποτε διοικητική αρχή, προσήκει η απάντηση ότι οι επίσημες μεταφράσεις εγγράφων από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών υπάγονται στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας.’’
http://www.docman.gr/Documents/Category(147).aspx

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 12:43 pm

κι αφού ειδατε αυτα, δειτε τωρα κι αυτα μήπως και καταληξετε σε καποιο συμπερασμα για το ποιος ακριβως δεν ξερει τι του γινεται:

1. Σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ. 2 του ν. 2690/99 (ΦΕΚ 45 / τ.Α / 9-3-99) ‘‘Κύρωση του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και άλλες διατάξεις’’, την επικύρωση αντιγράφου από το πρωτότυπο, ή από το ακριβές αντίγραφο της αρχής που εξέδωσε το πρωτότυπο, μπορεί να ζητήσει ο ενδιαφερόμενος από οποιαδήποτε διοικητική αρχή, δικηγόρο ή συμβολαιογράφο. Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 1 του ιδίου νόμου, οι διατάξεις του Κώδικα αυτού εφαρμόζονται στο Δημόσιο, στους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και στα άλλα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου.

2. Σύμφωνα με την υπ’ αριθμό 233 / 2000 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό ΕΣ.Δ.Δ.Α., και αφορά την οριοθέτηση των διατάξεων του άρθρου 11 Κώδικα ‘‘Οι διατάξεις του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας εφαρμόζονται μόνο σε έγγραφα που έχουν εκδοθεί στο πλαίσιο της εθνικής έννομης τάξεως και έχουν προέλθει από ημεδαπές διοικητικές αρχές (Δημόσιο, οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης και άλλα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου)’’.

3. Σύμφωνα δε με την υπ’ αριθμό 335 / 2002 γνωμοδότηση του Γ΄ Τμήματος του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, οι επίσημες μεταφράσεις εγγράφων από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών, υπάγονται στο πεδίο εφαρμογής της παραγράφου 2 του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας και κατά συνέπεια μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος πολίτης να ζητά την επικύρωσή τους από οποιαδήποτε διοικητική αρχή. Ειδικότερα, σύμφωνα με το σκεπτικό της γνωμοδότησης, στις περιπτώσεις που η επίσημη μετάφραση του Υπουργείου Εξωτερικών είναι συντεταγμένη σε ξένη γλώσσα, απαιτείται να μπορεί να διαγνώσει ο υπάλληλος από τον οποίο ζητείται η επικύρωση ότι πρόκειται για έγγραφο ημεδαπής αρχής και μάλιστα πρωτότυπο ή ακριβές αντίγραφο της αρχής που εξέδωσε το πρωτότυπο.

4. Από τα ανωτέρω προκύπτει ότι δεν υπάγεται στο πεδίο εφαρμογής του άρθρου 11 παρ. 2, του ν. 2690/99 και συνεπώς δεν είναι δυνατή η επικύρωση από διοικητική αρχή αντιγράφων:

4.1 των ιδιωτικών εγγρ άφων, εφόσον τα έγγραφα αυτά δεν εκδίδονται από διοικητικές αρχές (Δημόσιο, οργανισμοί τοπικής αυτοδιοίκησης και άλλα νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου).

4.2 των εγγράφων που εκδίδουν συμβολαιογράφοι ή δικηγόροι, εφόσον τα έγγραφα αυτά δεν εκδίδονται από διοικητικές αρχές.

4.3 των εγγράφων, αντίστοιχα, που προέρχονται από δικαστικές αρχές.

4.4 των εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και στα πλαίσια αλλοδαπών εννόμων τάξεων.

5. Σύμφωνα με τα ανωτέρω:

5.1 Αντίγραφα πτυχίων αλλοδαπών Πανεπιστημίων ( Cambridge, Michigan κ.ο.κ. ) δεν μπορούν να επικυρωθούν από τις Ελληνικές Διοικητικές Αρχές ως έγγραφα εκδοθέντα από αλλοδαπές αρχές και στα πλαίσια αλλοδαπών εννόμων τάξεων.
Αντίστοιχα, αντίγραφα πτυχίων ή πιστοποιητικών γνώσης υπολογιστών ECDL ιδιωτικών εκπαιδευτηρίων ή οργανισμών δεν μπορούν να επικυρωθούν από Διοικητική Αρχή καθώς αποτελούν ιδιωτικά έγγραφα. Την επικύρωση αντιγράφων εγγράφων εκδοθέντων από αλλοδαπές αρχές ή ιδιωτικών εγγράφων μπορεί να ζητήσει κάθε ενδιαφερόμενος από δικηγόρο, σύμφωνα με τις σχετικές διατάξεις του Κώδικα Δικηγόρων.

5.2 Αντίγραφα μεταφράσεων εγγράφων μπορούν να επικυρωθούν από Διοικητικές Αρχές όταν οι μεταφράσεις αυτές προέρχονται από τη Μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο ανωτέρω σημείο 3.
Δεν μπορούν ωστόσο να επικυρωθούν από διοικητική αρχή μεταφράσεις που γίνονται από δικηγόρους ή συμβολαιογράφους, όπως και κανένα έγγραφο που εκδίδεται από αυτούς, καθώς δεν αποτελούν όργανα διοικητικής αρχής αλλά απλώς ασκούν δημόσιο λειτούργημα ως άμισθοι δημόσιοι υπάλληλοι και ως άμισθοι δημόσιοι λειτουργοί αντίστοιχα.

5.3 Αντίγραφα ιδιωτικών ή αλλοδαπών εγγράφων μπορούν να επικυρωθούν από δικηγόρους, σύμφωνα με την διάταξη της παρ. 2 του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικα σίας και σύμφωνα με τις διατάξεις που διέπουν το συγκεκριμένο λειτούργημα. Τα επικυρωμένα αυτά αντίγραφα δεν είναι περαιτέρω επικυρώσιμα από διοικητική αρχή, σύμφωνα με τα ανωτέρω.

5.4 Σημειώνεται παράλληλα, σε ότι αφορά στην επικύρωση αντιγράφων και στην βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής, ότι στον όρο ‘‘διοικητική αρχή’’ υπάγονται οι υπηρεσίες της Ελληνικής Αστυνομίας, για τις οποίες ισχύουν όσα ορίζονται με τις διατάξεις του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας, όπως αυτές οριοθετούνται με τα ανωτέρω.

5.5 Από τις διατάξεις του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας δεν προκύπτει ζήτημα ‘‘περιορισμένης ισχύος’’ επικυρωμένων αντιγράφων εγγράφων. Με την επιφύλαξη τυχόν ειδικότερων διατάξεων και σύμφωνα με την παράγραφο 3 του Άρθρου 11 του Κώδικα ‘‘ Οι διοικητικές αρχές οφείλουν να δέχονται επικυρωμένα αντίγραφα πιστοποιητικών, βεβαιώσεων ή άλλων δικαιολογητικών στοιχείων. Τα αντίγραφα αυτά, όπως και εκείνα που συνοδεύονται από την, κατά την παρ. 5 του άρθρου 3, υπεύθυνη δήλωση, γίνονται δεκτά, όπως το πρωτότυπο.’’

5.6 Σύμφωνα δε με την παρ. 2 του Άρθρου 11 ‘‘Δεν απαιτείται επικύρωση αντιγράφου ή φωτοαντιγράφου αν τούτο συνοδεύεται από την, κατά την παρ. 5 του άρθρου 3, υπεύθυνη δήλωση, στην οποία ο ενδιαφερόμενος βεβαιώνει την ακρίβεια των στοιχείων.’’ Σκόπιμο είναι να σημειωθεί, αναφορικά με την ανωτέρω δυνατότητα υποβολής απλών αντιγράφων εγγράφων συνοδευομένων από υπεύθυνη δήλωση με την οποία βεβαιώνεται η ακρίβεια των στοιχείων, ότι η συνυποβολή αυτή συνιστά - με την επιφύλαξη ειδικοτέρων διατάξεων – δέσμευση για την Διοίκηση στην αποδοχή απλών αντιγράφων μόνον όταν πρόκειται για αντίγραφα εγγράφων υπαγόμενων στο πεδίο εφαρμογής των διατάξεων του άρθρου 11 του Κώδικα, δηλαδή εγγράφων που έχουν εκδοθεί στο πλαίσιο της εθνικής έννομης τάξης, έχουν προέλθει από ημεδαπές διοικητικές αρχές και των οποίων η επικύρωση δεν απαγορεύεται με τυχόν ειδικότερες διατάξεις. Κατά συνέπεια δεν υφίσταται, ως απόρροια των ανωτέρω διατάξεων, υποχρέωση της Διοίκησης, στην αποδοχή ανεπικύρωτων αντιγράφων ιδιωτικών εγγράφων ή εγγράφων εκδοθέντων από αλλοδαπές διοικητικές Αρχές όταν αυτά συνυποβάλλονται με υπεύθυνη δήλωση.

6. Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 11 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας η βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής του ενδιαφερομένου γίνεται, από οποιαδήποτε διοικητική αρχή, βάσει του δελτίου ταυτότητας ή των αντίστοιχων εγγράφων που προβλέπονται στο άρθρο 3 αυτού.

Περαιτέρω διευκρινίζονται τα εξής:

6.1 Δεδομένου ότι η βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής γίνεται μόνον επί εγγράφων, δηλαδή κειμένων στα οποία περιλαμβάνεται η δήλωση της βούλησης του ενδιαφερομένου ή άλλο στοιχείο προορισμένο ή πρόσφορο να αποδείξει γεγονός που έχει έννομη σημασία, δεν είναι επιτρεπτή η βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής σε λευκό χαρτί ούτε και σε έντυπα, (υπεύθυνη δήλωση, βεβαίωση, εξουσιοδότηση κλπ) στα οποία έχουν συμπληρωθεί μόνο οι ενδείξεις των στοιχείων της ταυτότητας του ενδιαφερομένου, καθώς αυτά δεν αποτελούν έγγραφα κατά τα ανωτέρω.

6.2 Τη βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής επί εγγράφου μπορεί κάθε ενδιαφερόμενος να ζητήσει από οποιαδήποτε διοικητική αρχή, ανεξαρτήτως της γλώσσας στην οποία το έγγραφο έχει συνταχθεί, καθώς από τις διατάξεις του Κώδικα δεν προκύπτει αντίστοιχη διάκριση με κριτήριο την γλώσσα σύνταξης. Για τις διοικητικές Αρχές από τις οποίες ζητείται η βεβαίωση του γνησίου της υπογραφής ή η επικύρωση αντιγράφων δεν προκύπτει υποχρέωση ελέγχου του επιληψίμου των σχετικών εγγράφων, ασχέτως αν πρόκειται να υποβληθούν σε ημεδαπές ή αλλοδαπές αρχές.

http://www.kep.gov.gr/kepportal/Citizen ... 158&lng=EL

ana
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 09, 2007 10:41 am

Δημοσίευσηαπό ana » Πέμ Σεπ 25, 2008 12:55 pm

στο πρωτο ποστ ειναι τα κειμενα απο τις γνωμοδοτησεις του νομικου συμβουλιου του κρατους αυτουσια, στο δευτερο ειναι προφανως η ερμηνεια αυτων οπως δινονται στον οδηγο του πολιτη στη σελιδα των ΚΕΠ.

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2008 12:44 am

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Σεπ 25, 2008 1:53 pm

ana έγραψε:κι αφού ειδατε αυτα, δειτε τωρα κι αυτα μήπως και καταληξετε σε καποιο συμπερασμα για το ποιος ακριβως δεν ξερει τι του γινεται:



Με συγγχωρείς, τι ακριβώς θέλεις να πεις? Πού ακριβώς απευθύνεται αυτό τεράστιο κείμενο? Τι διαφορετικό ισχυρίζεσαι από ό,τι έχει ειπωθεί έως τώρα?


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες