ΙΕΚ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ Ή ΤΙΠΟΤΑ? ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
valentine
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 11:59 am

ΙΕΚ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ Ή ΤΙΠΟΤΑ? ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

Δημοσίευσηαπό valentine » Σάβ Μαρ 10, 2007 5:22 pm

αν και εχω παει στα ιεκ, τα θεωρω μγαλη μαλ..κια, χανεις χρόνο ,χρήμα, ταλαιπωρήσε, δεν υπαρχουν σε πολλες ειδικοτητες κατοχυρωμενα επαγγελαμτικα δικαιωματα. ολο και νεες ειδικοτητες βγαινουν καθε λιγο, με σκοπο να μειωνεται τεχνητα η ανεργία, να δηνιουγουν ψευτικες ελπιδες στα παιδιΑ, οι κανονισμοι καρταρτισης των ειδικοτητων ειναι ασαφεις. αναφερονται σε γενικα θεματα στην υλη. ( κεφαλαια που πρεπι να διδαχτουν.) με μια παραγραφουλα, ναφερονται στο τι θα πρεπει να διδαξει ενας εκπαιδευτης. η παραγραφος αυτή είναι ομως κεφάλαι ολοκληρα στα συγγραμματα των πανεπιστημιων. ο εκπαιδευτης, οσο και να θελει , ειναι μπερδεμενος σχετικα με το τι πρεπει να διδαξει. τα ιεκ ειναι αποκκιμενα στην πραγματικοτητα απο τον οεεκ και το υπεπθ. δεν ενημερώνονται εγγραφως οι σπουδαστεσ. ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΕΕΚ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΤΑ ΤΩΝ ΙΕΚ. ΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΕς ΑΠΟΦΑΣΕΙς ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΛΕΝΕ, ΣΤΑΙΕΚ ΑΛΛΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΚ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ SITE . ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΥΚΝΟ...
γνωμη μου? να μην πηγαινεται στα ιεκ. δεν προσφερουν τιποτα.

nouvia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2005 1:55 am

ιεκ

Δημοσίευσηαπό nouvia » Σάβ Μαρ 17, 2007 11:18 am

valentine
συμφωνώ.
το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα επαγγελματικά δικαιώματα, σχολές χωρίς αντίκρυσμα λεφτά κόπος και χρόνια χαμένα.
αλλά τι να κάνεις? όταν θέλεις να ειδικευτείς κάπου μόνο ιεκ μπορείς να πας.
απλά πρέπει να προσέξεις πολύ την ειδικότητα που θα διαλέξεις.
εν τω μεταξύ τι ειδικότητες είναι αυτές που βγάζουν?
διαφέρουν μεταξύ τους στις λέξεις.
παίζουν με τις λέξεις.

gkouts1983
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Ιουν 19, 2007 8:21 am

Re: ΙΕΚ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ Ή ΤΙΠΟΤΑ? ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

Δημοσίευσηαπό gkouts1983 » Παρ Ιούλ 13, 2007 11:17 am

valentine έγραψε:αν και εχω παει στα ιεκ, τα θεωρω μγαλη μαλ..κια, χανεις χρόνο ,χρήμα, ταλαιπωρήσε, δεν υπαρχουν σε πολλες ειδικοτητες κατοχυρωμενα επαγγελαμτικα δικαιωματα. ολο και νεες ειδικοτητες βγαινουν καθε λιγο, με σκοπο να μειωνεται τεχνητα η ανεργία, να δηνιουγουν ψευτικες ελπιδες στα παιδιΑ, οι κανονισμοι καρταρτισης των ειδικοτητων ειναι ασαφεις. αναφερονται σε γενικα θεματα στην υλη. ( κεφαλαια που πρεπι να διδαχτουν.) με μια παραγραφουλα, ναφερονται στο τι θα πρεπει να διδαξει ενας εκπαιδευτης. η παραγραφος αυτή είναι ομως κεφάλαι ολοκληρα στα συγγραμματα των πανεπιστημιων. ο εκπαιδευτης, οσο και να θελει , ειναι μπερδεμενος σχετικα με το τι πρεπει να διδαξει. τα ιεκ ειναι αποκκιμενα στην πραγματικοτητα απο τον οεεκ και το υπεπθ. δεν ενημερώνονται εγγραφως οι σπουδαστεσ. ΤΟ SITE ΤΟΥ ΟΕΕΚ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΤΑ ΤΩΝ ΙΕΚ. ΟΛΟ ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΙΚΕς ΑΠΟΦΑΣΕΙς ΚΑΙ ΝΟΜΟΥΣ ΛΕΝΕ, ΣΤΑΙΕΚ ΑΛΛΑ ΚΑΜΜΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ. ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΑ ΙΕΚ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΟ SITE . ΣΚΟΤΑΔΙ ΠΥΚΝΟ...
γνωμη μου? να μην πηγαινεται στα ιεκ. δεν προσφερουν τιποτα.


κοιτα VALENTINE η αληθεια να λεγετε. τα ΙΕΚ οντως δεν προσφερουν πολλα πραγματα σε καποιον που θελει να εμπλουτινει τις γνώσεις του . Αυτο βεβαια εξαρταται απο το πανω σε τι θες να εμπλουτινεις τις γνωσεις σου. Για παραδειγμα , εγω εχω παει 2 φορες σε ΙΕΚ και τα 2 τελειως διαφορετικες ειδικοτητες. συγκεκριμενα η πρωτη ειδικοτητα ηταν "τεχννικοσ δικτυων και αυτοματισμου γραφειου" και η 2η και πιο προσφατη ηταν "προσχολικης αγωγης δημιουργιας και εκφρασης". απο την 1η ειδικοτητα, που δεν ηταν και αυτη που ηθελα εξαρχης , με αφησε αρκετα ικανοποιημενη. αλλα στη 2η ειδικοτητα τα πραγματα ηταν πολυ χαλια. ολοι ηταν ανοργανωτοι στα ΙΕΚ και δεν ηξεραν τι κανουν λογω του οτι λειτουργουσε για πρωτη φορα. αν και ηθελα με ολη μου την καρδια να παω σε αυτη την ειδικοτητα γιατι ηταν το ονειρο μου τελικα με απογοητευσε αφανταστα. Και το χειροτερο ειναι οτι δεν εκαναν ουτε τον κοπο να μας βοηθησουν να βρουμε ερωτησεισ για την πιστοποιηση.
Ετσι θα αναγκαστω να δωσω το Μαιο και οχι το Νοεμβριο πιστοποιηση οπως ηλπιζα. Αυτα με την εμπειρια μου απο τα ΙΕΚ.

valentine
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 25, 2006 11:59 am

Re: ΙΕΚ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ Ή ΤΙΠΟΤΑ? ΑΚΟΥΩ ΓΝΩΜΕΣ

Δημοσίευσηαπό valentine » Κυρ Ιούλ 15, 2007 1:48 pm

το ιδιο ισχυει και σε μας. η ειδικοτητα που εκανα "ειδικος δασικης προστασιας" λειτουργησε για πρωτη φορα - ροδο.
οχι μονο προσλαβανε ασχετους με την ειδικοτητα, πολλλοι δεν μας βοηθησασν να βρουμε απαντησεις για τις ερωτησεις πιστοποιησης.
εκανα εγραφο στον οεεκ για το θεμα του οτι δεν μας διδαξανε πολλα πραγματα, και οτι πολλες απο τις ερωτησεις τις πιστοποιησεις δεν τις διδαχθεικαμε.
το αποτελεσμα ειναι να αρνουνται πεισματικα και με διαφορες προφασεις να μας χορηγησουν τις ορθες απαντησεις. παρολο που γνωριζω αρκετα νομικα κολπα, δεν καταφερα αρκετα. αυτο που καταλαβα ειναι οτι ειναι μια μεγαλη απατη.
το εγγρταφο το εκανα στο τμημα πιστοποθιησης, και αυτοι με παρεπεψαν στο τμημα σποδων ( λογω του δεν δδαχτηκαμε αυτα που επρεπε - και πως θα δωσουμε πιστοποιηηση) ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ !!! ο 1 πεταει το μπαλακι στον άλλο. το θεμα είναι οτι οχι πως δεν μπορω να τις βρω, ( μιας και εχω πτυχιο ανωτερω της ιδιας ειδικοτητας ανωτατης εκπαιδευσης), αλλα το γαμωτο που δεν τους νοιαζει κανενα , που 20+ ατομα αφιερωσαν χρονο και χρημα 2 ετων γιααυτη τη σχολη - ενα καλυτερο μελλον.

ΑΝΕΡΓΟΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Δεκ 29, 2006 6:34 pm

ΙΕΚ

Δημοσίευσηαπό ΑΝΕΡΓΟΣ » Κυρ Ιούλ 15, 2007 7:55 pm

Και εγώ πήγα σε δημόσιο ΙΕΚ και έδωσα εξετάσεις για την πιστοποίηση του ΟΕΕΚ. Φυσικά και δεν περίμενα μέχρι την τελευταία μέρα λειτουργίας του ΙΕΚ να μου δώσουν τις ερωτήσεις αλλά αντίθετα με κάθε τρόπο προσπάθησα μόνη (σχεδόν αμέσως μόλις ξεκίνησαν τα μαθήματα στο ΙΕΚ) και βρήκα τις ερωτήσεις (ναι, πράγματι βρήκα τις ερωτήσεις στο διαδίκτυο) και σιγά σιγά και τις απαντήσεις. Είτε από διάφορες ιστοσελίδες του διαδικτύου είτε από σχολικά βιβλία και φυσικά δεν πρέπει να παραλείψω την ανταπόκριση που είχα σε ερώτημα μου στο παλιό φόρουμ των ΚΕΠ, όπου κοπελιά η οποία είχε δώσει νωρίτερα για την πιστοποίηση και είχε την ευγένεια να μου στείλει (τις δικές τις απαντήσεις) που είχε στα χέρια της. Δεν πρέπει να παραλείψω να πω ότι πήγα μόλις στο Γ και Δ εξάμηνο και έτσι φυσικά δεν είχα διδαχθεί τα 2 πρώτα εξάμηνα. Παρ’ όλα αυτά μπόρεσα και έδωσα εξετάσεις χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και κυρίως χωρίς να ρίχνω το οποιοδήποτε λάθος στους άλλους.

VaKaDi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Δευ Αύγ 13, 2007 2:10 pm

Όντως τα ΙΕΚ δεν προσφέρουν τίποτε. Γνωστή μου πήγε σε τμήμα "τεχνικός εφαρμογών πληροφορικής", τελείωσε (με το μεγαλύτερο βαθμό απο τους υπόλοιπους), και αν ρωτήσεις τι ξέρει περί Η/Υ... τίποτα.
Πήγαιναν λέει οι ΆΣΧΕΤΟΙ καθηγητές τους έλεγαν 2 ακαταλαβίστικες μπούρδες και μετά αφήνανε τα παιδιά να παίξουν λιγάκι. Κάθε φορά αυτό το πράγμα. Τι να μάθουν τα παιδιά. Φταίνε αυτά ή οι ΑΝΕΙΔΙΚΕΥΤΟΙ ΑΣΧΕΤΟΙ "ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ" τους;;;;
Ρωτούσαν μετά να μάθουν απαντήσεις στις ερωτήσεις πιστοποίησης και δεν μπορούσαν να απαντήσουν οι ΚΑΘΗΓΗΤΑΔΕΣ. Τόσο σχετικοί...

Εκτός αυτού τα ΙΕΚ δίνουν ένα "δίπλωμα" που θεωρείται ΔΕ και μετράει όσο ένα πολυκλαδικού λυκείου, ΤΕΛ, ΤΕΕ η οποιασδήποτε άλλης τέτοιας σχολής. Και για να πάρουν το δίπλωμα δίνουν εξετάσεις πιστοποίησης για να δείξουν τι ξέρουν, όπου λίγοι φυσικά γράφουν καλά, ενώ στα ΤΕΕ (τα περισσότερα) πέφτουν 18 και πάνω.Μετά άντε να κυνηγήσει δημόσιο κάποιος του ΙΕΚ, σε σχέση με κάποιον απο ΤΕΕ....

dey
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 09, 2006 8:49 am

Δημοσίευσηαπό dey » Τρί Αύγ 14, 2007 2:09 pm

Εντάξει οι καθηγητές φταίνε. Οι μαθητές των ΙΕΚ δεν φταίνε έτσι;
Γνωστή μου μαθήτρια ΙΕΚ δεν μπορούσε να αντέξει μέσα στην τάξη των υποτιθέμενων 'μαθητών' των 21-30 ετών, οι οποίοι διάβαζαν εφημερίδα, έτρωγαν, άκουγαν μουσική και φυσικά σε κάθε παρατήρηση του καθηγητή μόνο καβγάς δεν γινόταν. Ενήλικες υποτίθεται στην ηλικία με μυαλό 5 χρονου. Απλά οι 18 από τους 20 δικαιολογούσαν στο σπίτι τους ότι 'σπουδάζουν' και ρεμπέλευαν όλη μέρα στο σχολείο με τους γονείς τους να τους πληρώνουνε και αυτοί να τους κοροιδεύουνε.
Όσο για τους καθηγητές, όσοι προσπαθοιύσαν να κάνουν κάτι δεν έβγαζαν αποτέλεσμα, πόσους να βγάλεις έξω από την τάξη και τους 18; Θα τον περίμεναν στη γωνία...

VaKaDi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Πέμ Αύγ 16, 2007 9:46 am

Φυσικά και φταίνε και οι καθηγητές.

Εσύ στο σχολείο πως έμαθες; Όσο και να "χαλάνε" το μάθημα κάποιοι "φοιτητές", στο χέρι των καθηγητών δεν είναι;;;

Στα Πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ πως μαθαίνουν;;; Κι εκεί δεν θέλουν να τεμπελιάζουν;;;;
Γενικώς να ξέρεις....
Φοιτητές, μαθητές πάντα θέλουν να περνάνε εύκολα και χωρίς διάβασμα (το 95% αυτών, το υπόλοιπο 5% ενδιαφέρεται), κάνοντας πλάκα και όχι μάθημα! Είναι και το θέμα που οι ίδιοι οι "φοιτητές" δεν παίρνουν σοβαρά το επίπεδο των σπουδών... Αλλά πως να τις πάρουν σοβαρά όταν αρκετοί καθηγητάδες τους είναι απλά απόφοιτοι του ΙΕΚ (άγνωστου βαθμού). Γιατί ειδικευμένους δεν βρίσκουν ή δεν θέλουν. Στο ΙΕΚ που ανέφερα πριν οι καθηγητές ήξεραν όσα και οι μαθητές! Και 1-2 που ξέραν περισσότερα δεν ασχολιόντουσαν!

makis_ze
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2007 3:47 pm

Δημοσίευσηαπό makis_ze » Κυρ Αύγ 19, 2007 9:07 am

MHN ASXOLISTE KA8OLOY PAIDIA ME TA IEK. XAMENOS XRONOS EINAI GIA ENA EKPAIDEUTH. EKTOS K AN UELETE NA KANETE TO XAVALE SAS.

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Δευ Αύγ 20, 2007 3:42 pm

Και φυσικά μεγάλο μέρος της ευθύνης έχει ο ΟΕΕΚ και το Υπουργείο Παιδείας, που καθιέρωσαν εν μία νυκτί έναν θεσμό που δεν προσφέρει τίποτα (ούτε καν επαγγελματικά δικαιώματα στους αποφοίτους), μόνο και μόνο για να βολαευτούν κάποιοι.

Δεν φταίνε πάντα οι εκπαιδευτικοί των ΙΕΚ γι' αυτό το χάλι. Τα προγράμματα σπουδών έχουν γίνει κυριολεκτικά στο πόδι και φυσικά δεν υπάρχουν βιβλία ή εγχειρίδια. Ο καθηγητής καλείται να διδάξει ύλη ή παρωχημένη ή .... ακατάληπτη από έναν επιστήμονα.

VaKaDi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2007 8:15 am

Δημοσίευσηαπό VaKaDi » Τρί Αύγ 21, 2007 2:12 pm

Όντως δεν φταίνε μόνο οι καθηγητές! Φταίνε και οι μαθητές!
Κάνουν 2 χρόνια, δεν μαθαίνουν τίποτα, και μετά τρέχουν!

Αλλά για τους φοιτητές που δίνουν για πιστοποίηση και έχουν τις ερωτήσεις αλλά ΠΟΤΕ τις απαντήσεις ποιος φταίει;;;

Υπάρχουν στάνταρ ερωτήσεις αλλά όχι οι απαντήσεις! Μάλιστα στην πληροφορική κυκλοφορούν κάποια βιβλία με τις απαντήσεις (επι πληρωμή φυσικά) αφου ξέρουν ότι μόνο έτσι θα βρουν τις απαντήσεις οι εξεταζόμενοι.
Γιατί όταν τα παιδιά τελειώνουν και αρχίζουν να ρωτάνε για τις απαντήσεις κανείς δεν ξέρει ή κανείς δεν λέει!
Αν δεν φταίνε ΚΑΙ οι καθηγητές γιατί τα παιδιά σε κανένα δημόσιο ΙΕΚ δεν έχουν τις απαντήσεις;;
Είναι στάνταρ οι ερωτήσεις που σημαίνει πως θα χρειαζόταν ασχολία 1 -ΜΙΑ- μόνο φορά, αλλά ποιος ασχολείται;;

Αν κάποιοι ήθελαν τα ΙΕΚ να είναι ΣΟΒΑΡΕΣ σχολές εκπαίδευσης θα έδινε και επαγγελματικά διακαιώματα, διαγωνισμό για συνέχεια των σπουδών (σε ΑΕΙ,ΤΕΙ), και θα τα έβαζε σε ξεχωριστή ομάδα για διαγωνισμό ΑΣΕΠ (και όχι ΔΕ όπως τα ΤΕΕ,ΤΕΛ,ΤΕΣ,ΕΠΛ κλπ)[/u]

makis_ze
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Μαρ 21, 2007 3:47 pm

Δημοσίευσηαπό makis_ze » Τετ Αύγ 29, 2007 11:59 pm

as mas valoune ta xrimata ta iek , sta opoia didaksame prin 2 xronia k meta na milane gia epipedo. eytyxws mpikame sto dimosio gia na zisoume. makrya apo iek. mhn adxoliste paidia.

agnwsth
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Αύγ 07, 2007 2:36 pm

Δημοσίευσηαπό agnwsth » Σάβ Σεπ 01, 2007 12:53 pm

παιδιά εγω ειμαι της γνώμης οτι αμα θες να μαθεις θα μαθεις.
Εγω προσωπικά τελείωσα ΤΕ γεωπόνος και πέρυσι μια που ειχα χρονο λέω δεν πάω και απο ενα ιεκ μια βολτα, ειναι κοντα στο σπίτι μου ενα δημόσιο ΙΕΚ, πήγα σε οικονομικό κλάδο, μπορώ να πω πως στην αρχη το ειχα πάρει αψήφιστα το θεμα και ελεγα ελα μωρε μια μλκ ειναι να περασω την ωρα μου, τωρα θα πάω στο δευτερο και τελευταιο ετος και το συμπέρασμα ειναι πως αν θες να μαθεις θα μαθεις,εχουμε ατομα τα οποία ηρθαν για αναβολή, ατομα που το μυαλό ειναι πάνω απο το κεφαλι και απλα ήρθαν χωρις λόγο, υπάρχουν ομως και ατομα που ενδιαφερονται και θελουν να μαθουμν και πιστεψτε με αυτα που θελουν να μαθουν μαθαινουν.
Εχω πάρει πολλα απο εκει"(εννοειται οχι το επίπεδο των ΤΕΙ καιΑΕΙ μιλάμε για τα μισα χρονια ετσι και ειναι λογικο) αλλα εχω παρει γνωσεις.
Γενικα πιστευω πως αν ο αλλος ενδιαφερεται θα αποκτησει τις γνωσεις που μπορει να του προισφερει το καθε ιδρυμα ειτε 3βαθμιας η 2βαθμιας εκπαιδευσης

laky
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 4:15 pm

Δημοσίευσηαπό laky » Τετ Σεπ 26, 2007 12:09 pm

Συμφωνώ.. Αν θέλεις να μάθεις μαθαίνεις.

Είμαι επί πτυχίο σε ΑΕΙ Επικοινωνίας διαφήμισης, pr και πρόσφατα αναζήτισα πληροφορίες για ιεκ διοικητικό λογιστικό για να συμπληρώσω τις γνώσαεις μου, να τις φρεσκάρω και να χτυπήσω πιο εύκολα μεταπτυχιακό.

Διαπίστωσα ότι 1) είναι θέμα θέλησης και μεταδοτικότητας καθηγητή το τι θα μάθεις (όπως και στο σχολείο και στο πανεπιστήμιο)

2) ότι μου αναγνωρίζονται μαθήματα κοινά από το Πανεπιστήμιο (που σημαίνει ότι όποιος το ψάξει κάτι μπορεί να κάνει για να πάει ευκολότερα από ΙΕΚ σε ΑΕΙ ή ΤΕΙ)

3) ότι σε αυτά τα μαθήματα που μου αναγνωρίζονται η θεωρία είναι ίδια και τα βιβλία, άλλα ίδαι, άλλα παρεμφερή μιας και υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία.

Γιατί όχι λοιπόν?

Έτσι και αλλιώς ρε παιδιά, μη γελοιόμαστε, στη βράση κολλάει το σίδερο... Στη δουλειά και με την εμπειρία μαθαίνεις τα περισσότερα...τη θεωρία την ξεχνάς.

Όπως στα ΤΕΕ, ή ΕΠΑΛ.¨΄Οταν το 90% των μαθητών πηγαίνει επειδή βαριέται να διαβάσει και να τελειώσει ενιαίο τότε τι να σου κάνει και ο καθηγητής? Το ίδιο νομίζω ότι συμβαίνει και με τα περισσότερα δημόσια ΙΕΚ.

Και ρωτάω αντίστοιχα...

Γιατί εγώ που τελείωσα Ενιαίο Λύκειο, να έχω ίδιες θέσεις και λιγότερες ακόμη από έναν σπουδαστή τεχνικού λυκείου, τη στιγμή κατά την οποία εκείνος στις περισσότερες περιπτώσεις (δεν γενικεύω) αποφοίτησε κατά λάθος?

Μπερδεμένη κατάσταση...

Litsaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2005 10:06 am

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Σεπ 26, 2007 3:35 pm

Τι εννοείς όταν λες ότι σου αναγνωρίζονται μαθήματα κοινά από το Πανεπιστήμιο; Πηγαίνεις σε δημόσιο πανεπιστήμιο;


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες