Προγραμμα Απασχόλησης 100.000 θέσεων Απορίες

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
Rincewind
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 01, 2021 5:49 pm

Προγραμμα Απασχόλησης 100.000 θέσεων Απορίες

Δημοσίευσηαπό Rincewind » Τετ Δεκ 01, 2021 7:29 pm

καλησπέρα,

αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα το οποίο πραγματικά με κάνει και νιώθω άσχημα διότι δε βρίσκω «επίσημη» λύση και δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία (ηλικιακά & εμπειρικά) ώστε να γνωρίζω πως να το διαχειριστώ. Να εξηγήσω…

Προσφάτως, τελείωσα με μία δουλειά στην οποία όπως μου είπαν προσλήφθηκα δια μέσω του προγράμματος Υπουργείου εργασίας ->> απασχόληση 100000 ανέργων ~ είναι ακόμη ενεργό~ (Υπ. Εργασίας όχι πρόγραμμα οΑΕΔ). Απ’την εργασία, με διαβεβαίωσαν ότι μετά το πέρας του 6μηνου θα λάβω περί των 1200 ευρώ δλδ 200 ανά μήνα απασχόλησης.

Όταν ολοκληρώσαμε τη συνεργασία μας, προς έκπληξή μου διαπίστωσα πως έγραφε για οικειοθελή αποχώρηση. Με τα πολλά με διαβεβαίωσαν πως δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς δεν είναι κάτι ανάλογο όπως τα επιδοτούμενα προγράμματα ΟΑΕΔ, στο συγκεκριμένο "επιδοτησε όσο απασχολησε" ανεξάρτητα απ’το πώς ήρθε η λήξη της συνεργασίας (έτσι μου είπε η λογίστρια).

Ψάχνοντας στο ίντερνετ , μπερδεύτηκα περισσότερο παρά ενημερώθηκα... Σε κάποιο σαιτ διάβασα πως τα χρήματα δίδονται στον εργοδότη κι επειτα ο ίδιος τα δινει στον απασχολούμενο. Ενημερωσα τη λογίστρια, για να λάβω και πάλ σαν απάντηση ότι δε συντρέχει λόγος ανησυχίας κι ότι εντός 6μηνου θα έχω λάβει το ποσό καθώς η ίδια κατέθεσε το δικό μου iban κι όχι της επιχειρήσης/ιδιοκτήτη.

Για να μην πολυλογώ, επειδή μου έχουν δώσει ήδη αρκετά δικαιώματα για να ανησυχώ (από διάφορα άλλα γεγονότα) αποφάσισα να ενημερωθώ απ’την πηγή αλλά… κανείς δε σηκώνει τηλέφωνα στο υπουργειο εργασίας…. Ο ΟΑΕΔ δε μπορεί να με βοηθήσει καθώς με παραπέμπει εκεί...

Έχοντας φτάσει σε αδιέξοδο, απευθύνομαι σε εσας.

1.) Θα επηρεάσει το γεγονός ότι φαίνεται παραίτηση (για το επίδομα); Ξέρει κανείς;
2.) Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που οδεύει στην 3η του χρονια κι άρα δεν είναι καινούργιο, το ποσό πηγαίνει στον εργαζόμενο απ’τον εργοδότη ή απευθείας στον εργαζόμενο; Γνωρίζει κανείς πως ορίζεται;

Κάτι τελευταίο. Φέτος απασχολήθηκα 6 μήνες κανονικά με ένσημα. Πέρυσι καθόλου. Πρόπερσι μόνο εποχιακά.
Με τα φετινά ένσημα μπορώ να μπω ταμείο; Το γνωρίζω πως εξαιτίας της οικειοθελής αποχώρησης δε δικαιούμαι ωστόσο μπορώ να βρώ κάποιον να μου κάνει πρόσληψη κι άμεση απόλυση (αν υπάρχει θέμα).

Συγνώμη για την έκταση, ευελπιστώ σε κάποια βοήθεια

Ευχαριστώ

ΥΣ - Συγνώμη αν έβαλα την ενότητά μου σε λάθος σημείο.

Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης