νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Νοέμ 05, 2020 7:31 pm

Άρθρο 66
Αναστολή εξέτασης αιτήσεων προσωπικού στο πλαίσιο της κινητικότητας

Το πάσης φύσεως προσωπικό όλων ανεξαιρέτως των νοσηλευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής, συμπεριλαμβανομένων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων εποπτείας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, καθώς και των στρατιωτικών νοσοκομείων, της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Υγείας, καθώς και των λοιπών εποπτευόμενων φορέων του Υπουργείου Υγείας, εξαιρείται από τη συμμετοχή κύκλους κινητικότητας του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας του ν. 4440/2016 (Α΄ 224) για όσο χρόνο διαρκεί η πανδημία του κορωνοϊού COVID-19 και για όσο χρόνο απαιτούνται τα έκτακτα μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας αυτής. Η ως άνω εξαίρεση αίρεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Υγείας.
--
θα φεύγατε από το υγείας λόγω νέου διορισμού ? ( πιθανόν διοριστέων) . Και να ξεκινήσετε από την αρχή , Ξανά διετία , και οκταετία για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο . ??
Ανώτερη κατηγορία στο υγείας δεν κατάφερα να κάνω γιατί δεν υπάρχει το πτυχίο σε κανένα κλάδο του υγείας.... Δηλαδή είτε το έχω είτε όχι το ίδιο και αυτό

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό gery » Παρ Νοέμ 06, 2020 12:22 am

Συμμετείχες στη διαδικασία της κινητικότητας. Παράλληλα όμως έκανες αίτηση για καινούρια θέση,
καθώς δεν ήξερες αν θα πετύχεις με την κινητικότητα...
Με λίγα λόγια ένα συμπέρασμα βγάζω, κατά βάση θέλεις να φύγεις από τον κλάδο της υγείας !
ΔΕν είσαι γιατρός ή νοσηλευτής. Το ερώτημά μου είναι, ανεξάρτητα από την τρέχουσα συγκυρία,
γιατί θέλεις να φύγεις. Ρωτάω γιατί εγώ μπορεί να διοριστώ αλλού, σκέφτομαι όμως πως ένας
διορισμός σε νοσοκομείο δίνει περισσότερη αξία στη δουλειά σου.
Ασχολείσαι έστω και παρεπιπτόντως με την υγεία ανθρώπων, π.χ. με ιατρικό εξοπλισμό, κλείνοντας
ραντεβού για ασθενείς κλπ. Πιο χρήσιμο από το να συμπληρώνεις κουτιά σε ένα υπουργείο...
Νομίζω πως αν απαντήσεις αυτό το ερώτημα θα βρεις τι πρέπει να κάνεις...Αν ψυχοπλακώνεσαι
βλέποντας τους ασθενείς στο νοσοκομείο, τότε το να αλλάξεις δουλειά και να είσαι πιο άνετα
είναι πιο σημαντικό από το αν θα είσαι δυο χρόνια πάλι δόκιμος. Άλλωστε και στη νέα θέση
η παλιά προυπηρεσία θα μετρήσει...δεν απαιτείται συνάφεια...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Νοέμ 06, 2020 7:41 am

Συμμετείχα στην κινητικότητα των πρώτων κύκλο του 19 βγαίνει η πρώτη αναστολή ενώ περνάω σε άλλη υπηρεσία μέχρι να ξεμπερδέψει τον εκκαθάριση νέα υπηρεσία βγαίνει η αναστολή εξετάσεως των αιτήσεων του προσωπικού των νοσηλευτικών ιδρυμάτων δεν είμαι γιατρός δεν είμαι νοσηλευτής. Κάνω αίτηση σε πρόσκληση για μετάταξη σε άλλη υπηρεσία εκτός κινητικότητας οπότε είναι κατά παρέκκλιση οπότε δεν με πιάνει ο περιορισμός και η υπηρεσία με κόβει λέγοντας ότι είμαι ο μοναδικός υπάλληλος και έχω κόλλημα μετατάξεις. Ξανακάνω σε νέα προκήρυξη αίτηση μέσω ΑΣΕΠ και περιμένω αποτελέσματα. Και την τρίτη φορά βγαίνει άλλη προκήρυξη πρόσκληση βασικά μετατάξεις εκτός και ειδικότητας πάλι εκτός τον περιορισμό της κινητικότητας και υπηρεσία συνεχίζει και γράφει στα πιστοποιητικά ότι είμαι ο μοναδικός υπάλληλος και έχω κώλυμα μετάταξης. Όμως δεν έχω κόλλημα μετάταξη στην ουσία γιατί η έννοια της μοναδικότητας μου δεν υφίσταται διότι ασκώ καθήκοντα διοικητικού υπαλλήλου τη μοναδικότητα της ειδικότητάς μου έχω χρόνια να την κάνω απλά την εκμεταλλεύεται υπηρεσία για να σηκωθώ μη με αφήνει να φύγω στα χαρτιά μπορεί να είναι μοναδικός αλλά στην πράξη έπαψα να είμαι μοναδικός για τη μάνα θέλω συνέχεια διοικητικά καθήκοντα.πτυχίο ανώτερης κατηγορίας που έχω δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω και δεν με αφήνει η υπηρεσία γιατί δεν είναι συναφές λέει με το αντικείμενο των νοσοκομείων οπότε έχω ένα πτυχίο ανώτερης κατηγορίας το οποίο δεν μπορώ να το ξυπνήσω.. αν συνεχιστεί η ιστορία με το κορονοϊό και πάει 2-3 χρόνια πάλι δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα εμείς και δεν θα μπορούμε αξιοποιήσουμε το πτυχίο μας εάν φύγεις όμως κυρηναιος Δήμος σε άλλο υπουργείο εκτός του υπουργείου υγείας υπάρχουν πιθανότητες να κάνεις κάτι καλύτερο. Και επίσης ναι έχω κουραστεί να κάθομαι και να κλείνω ραντεβού σε νοσοκομεία να εξυπηρετώ τους ασθενείς να κανονίσεις εισαγωγές-εξαγωγές και να κλείνουμε και ραντεβού διότι αυτοί έρχονται solenoid και δεν υπάρχει σωστή γραμματειακή υποστήριξη και δεν υπάρχει οργάνωση για να διεκπεραιώνονται τα αιτήματα των πολιτών καλύτερα και γρηγορότερα. Επίσης στο υγείας δεν βλέπω προκοπή πουθενά μία ζωή το υγείας εξαιρείται από διάφορα

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Νοέμ 06, 2020 9:07 am

Το υγείας είναι το πιο κακό πληρωμένο και ταλαιπωρημένο υπουργείο χρόνια τώρα επί μνημονίων δεν έχω γίνει ουσιαστικές παρεμβάσεις ώστε να έχει προσωπικό χρησιμοποιεί το ίδιο τα ίδια και τα ίδια νοσηλευτές ελάχιστες έως καθόλου προσλήψεις γιατροί τα ίδια διοικητική πάλι τα ίδια αρχίζουν και φεύγουμε σύνταξης τώρα με τα καινούργια συνταξιοδοτικά όπου φύγει φύγει πολύ οπότε θα μείνουν οι λίγοι να τραβούν το κουπί η φτωχοποίηση του ελληνικού λαού έχεις αποτέλεσμα να επισκέπτονται πάρα πολύς κόσμος τα δημόσια νοσοκομεία λογικό με αποτέλεσμα με το μειωμένο υπάρχον ανθρώπινο δυναμικό να φτάνει στα όρια του να κουράζεται και δεν αντέχει άλλο οπότε λες ή μένεις εκεί και την πατάς γιατί σύμφωνα με την πανελλήνια θα περάσουν δύο χρόνια τουλάχιστον για να συνέλθει στα δύο χρόνια αυτά που σωστό του κλάδου θα μείνει κάτω από το 65% πού είναι ο περιορισμός της κινητικότητας οπότε το να μείνεις μπορεί να πέσει το ποσοστό του κλάδου σου κάτω από το 65% και να μη φύγεις ποτέ γιατί τώρα το 21 πολύ θα φύγουνε με σύνταξη θα επιδιώξουν γιατί πάνω από το 22 πάνω στα 67 και την έχεις πατήσει αυτή τη στιγμή ο κλάδος μας που έτσι όπως τον υπολογισα το ποσοστό του κλάδου μας είναι αυτή τη στιγμή 70% καλυμμένο γιατί έχει κενές θέσεις και δεσμευμένες θέσεις οι δεσμευμένες θέσεις σημαίνει ότι δεν είναι καλυμμένες οπότε με το παραμικρό το ποσοστό θα πέσει εάν αυτές οι δεσμευμένες γεμίζουν θα ανέβει το ποσοστό θα πάει γύρω στο 75% το άλλο θα παραμένει πάλι 70% οπότε την έχεις πατημένη είναι θέμα ποσοστού μετά αν καταλάβατε καλά δηλαδή και νέος κύκλος να ξεκινήσει μετά από ένα χρόνο παράδειγμα και να συμμετέχουν οι διοικητικοί υπάλληλοι του υγείας μπορεί το ποσοστό του κλάδου σου να είναι κάτω από το 65% και να μην πω φύγεις με αυτό δηλαδή τρως τη παπάρα δύο χρόνια και μετά δεν πας πουθενά

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 08, 2020 1:06 am

Τι να σου πω...μου έκανες την καρδιά περιβόλι ...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Νοέμ 08, 2020 8:48 am

Επειδή δεν ξέρω αν είδες το υγιές και μπορεί να είσαι θα σου πω το εξής πράγμα μπες στο ψηφιακό οργανόγραμμα της υπηρεσίας σου πού είναι αναρτημένο στο απογραφή gov.gr εάν βάλεις τους κωδικούς του taxisnet μόνο για την υπηρεσία σου θα δεις ονομαστικά όλες τις θέσεις. Εάν φιλτράρεις τους διοικητικούς ανά κατηγορία εκπαίδευσης π.χ. δ.ε. και πάρεις όλες τις προσωποπαγείς θέσεις είσαι αορίστου χρόνου και τις οργανικές θα βγάλεις τον παρανομαστή μετά λογικά θα πρέπει να βάλεις όλες τις συναφείς ιδιότητες ειδικότητες δηλαδή λογιστικού δε διοικητικού λογιστών και μετά προσθέσεις όλες τις καλεσμένες θέσεις θα βγάλεις το πραγματικό ποσοστό οι δεσμευμένες σημαίνει ότι θα γίνει προκήρυξη οπότε θα γίνει θα γίνει του χρόνου από αυτές και μετά παίξε λίγο με τα νούμερα μετά καταρχήν το πραγματικό ποιο είναι το πραγματικό είναι καλυμμένες αυτό είναι το πραγματικό ποσοστό υπολόγισε του χρόνου ούτε 21 μέσα κάποιοι θα σηκωθούν να φύγουν για να μην προλάβουν να πάνε στα 67 και συγνώμη που το ξαναλέω το 22 αλλάζει το συνταξιοδοτικό και πάνε όλοι στα 67 οπότε πολύ που έχουν κατοχυρώσει συνταξιοδοτικό δικαίωμα θα επιχειρήσουν να φύγουν μέχρι τέλος του χρόνου του 21 λοιπόν αν ξέρεις αυτούς μπορείς να δεις ότι τέλος του 21 πόσο θα είναι το πραγματικό ποσοστό.προϋπόθεση να μην έχουν γίνει ακόμα προσλήψεις δηλαδή οι δεσμευμένες θέσεις να μην έχουν διοριστεί άνθρωποι παίζεις με το ένα ποσοστό αυτό με τα υποθετικά αν έχουμε προλάβει και έχουμε διορίσει κάποιος ίδιο δεσμευμένες θέσεις μέχρι τέλος του 21 ας υποθέσουμε ότι ξαναμπαίνουν θα βγάλεις το δεύτερο σου ποσοστό πιθανόν εκεί μπορεί να πράξεις και να δεις εάν συνεχιστεί το θέμα πάλι θα έχεις πρόβλημα για ένα χρόνο και πας στο 22 μετά δεν μπορώ να σε ακούσω μετά σηκώνω τα χέρια ψηλά δεν μπορώ να υπολογίσω αλλά βλέπεις τα πραγματικά ποσοστά γιατί με τα ποσοστά τα τρέχοντα που έχουν ενσωματωθεί πολλές υπηρεσίες τον του τομέα υγείας στα νοσοκομεία βλέπε τα καινούργια τα παλιά τα κεκυκαμεα ενσωματώθηκαν έχουνε κενές θέσεις οι κενές θέσεις αυτές επηρεάζουν το συνολικό ποσοστό οπότε δεν είσαι 100% γεμάτος παλιά μπορεί να ήσουνα αλλά τώρα έτσι έχει πιαστεί αυτά και ίσως του Αγίας έτσι από περιέργεια για να ξέρω αν επικοινωνούμε καλά. Επειδή μου έκανες μου είπες την καρδιά περιβόλι

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 08, 2020 1:29 pm

Δηλαδή με λίγα λόγια λες πως η κατάσταση στον κλάδο της υγείας θα χειροτερέψει
και θα μείνουν λίγοι να κάνουν όλες τις δουλειές. Οπότε αυτοί δε θα κάθονται καθόλου...
άρα τώρα όποιος προλαβαίνει φεύγει και πάει αλλού...

Αλλά και αλλού υπάρχει πρόβλημα...π.χ. στον εφκα... όποιος πάει εκεί δε θα φύγει ποτέ...
ούτε κάθεται και τρώει και τη κατσάδα του κόσμου που βλέπει μικρότερη σύνταξη...

Οπότε υπάρχει κάποια θέση στο δημόσιο που να πεις πως δεν έχει πρόβλημα ;

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Νοέμ 08, 2020 3:04 pm

daredevil έγραψε:Άρθρο 66
Αναστολή εξέτασης αιτήσεων προσωπικού στο πλαίσιο της κινητικότητας

Το πάσης φύσεως προσωπικό όλων ανεξαιρέτως των νοσηλευτικών ιδρυμάτων της ημεδαπής, συμπεριλαμβανομένων των νοσηλευτικών ιδρυμάτων εποπτείας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας, καθώς και των στρατιωτικών νοσοκομείων, της Κεντρικής Υπηρεσίας του Υπουργείου Υγείας, καθώς και των λοιπών εποπτευόμενων φορέων του Υπουργείου Υγείας, εξαιρείται από τη συμμετοχή κύκλους κινητικότητας του Ενιαίου Συστήματος Κινητικότητας του ν. 4440/2016 (Α΄ 224) για όσο χρόνο διαρκεί η πανδημία του κορωνοϊού COVID-19 και για όσο χρόνο απαιτούνται τα έκτακτα μέτρα αντιμετώπισης της πανδημίας αυτής. Η ως άνω εξαίρεση αίρεται με κοινή απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Υγείας.
--
θα φεύγατε από το υγείας λόγω νέου διορισμού ? ( πιθανόν διοριστέων) . Και να ξεκινήσετε από την αρχή , Ξανά διετία , και οκταετία για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο . ??
Ανώτερη κατηγορία στο υγείας δεν κατάφερα να κάνω γιατί δεν υπάρχει το πτυχίο σε κανένα κλάδο του υγείας.... Δηλαδή είτε το έχω είτε όχι το ίδιο και αυτό


Ήθελα να σε ρωτήσω, το ότι ξεκινάς από την αρχή, και όσον αφορά στη διετία δόκιμου και όσον αφορά στην οκταετία για μετάταξη σε ανώτερη βαθμίδα, αυτό ισχύει όταν πας σε καινούρια θέση, είτε λόγω μετακίνησης από την κινητικότητα, είτε νέου διορισμού? (δηλαδή αυτοδίκαια παραίτηση και ανάληψη υπηρεσίας στην νέα θέση)? Είναι πολύ σημαντικό για πολλούς να το γνωρίζουν, δηλαδή όση προυπηρεσία να είχες στο δημόσιο πριν, ειδικά για δόκιμο και οκταετία δεν μετράει και ξαναρχίζεις απ' την αρχή? Επίσης αν μπορείς να πεις τι πτυχίο έχεις που δεν μπορεί να γίνει μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία? γιατί αν θέλεις να πας σε διοικητική θέση, νομίζω ότι κάνουν όλα τα πτυχία...μέχρι και γυμναστή έχω δει να μετατάσσεται σε περιφέρεια σε ΠΕ διοικητικού....ή για τα νοσοκομεία δεν ισχύει αυτό? είναι πραγματικά σημαντικό για να ξέρουμε όλοι εδώ, αν μπορείς να απαντήσεις :wink:

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Κυρ Νοέμ 08, 2020 4:02 pm

Ο νόμος ορίζει ότι ο υπάλληλος που κατείχε πτυχίο ανώτερης βαθμίδας κατά τον διορισμό νομίζω ή κατά την αίτηση διορισμού κάτι τέτοιο ,δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας πριν παρέλθει οκταετίας από το διορισμό του.όταν μεταχθεις με την κινητικότητα επειδή είσαι ήδη διορισμένος, Δεν χρειάζεται να περάσει οκταετία γιατί ο νόμος λέει κατά το διορισμό .δηλαδή κάποιος μπορεί να είναι σε μία υπηρεσία 5 χρόνια να κάνει μετάταξη με την κινητικότητα και μετά μολις συμπληρωθει η 8 ετια, μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο. Ε;ν κάνεις νέο δρορισμκο, ισχύει πάλι. Περιορριος της 8ετιας. Γιατί λέει υπάλληλος που είδε κατά τον διορισμό πτυχιο ανώτερη κατηγορία δεν επιτρέπεται να μεταταγεί . Και είμαι τε γεωπονίας. Η υπηρεσία; Έχει μόνο λογιστικής. Για μετάταξη. ΠΕ λέει οποιοδήποτε πτυχίο ΠΕ. Για πε διοικητικού. . Για τε κει πάλι οποιαδήποτε πτυχίο ΤΕΙ. Αλλά η υπηρεσία λέει ότι δεν έχω λογιστικής και δεν θα τα καταφέρεις. Αν και στην αρχή έλεγε δεν είσαι αμιγώς λογιστικός κλάδος. Αλλά όταν είπα. Το 12 13. Του 3528 οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ . Τα έχασαν . Και λέγανε δεν θα κατατεθεί γιατί δεν ξέρεις λογιστικά. Η υπηρεσία έχει τε λογιστικής.βοχι τε διοικητικού..

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Νοέμ 08, 2020 10:43 pm

daredevil έγραψε:Ο νόμος ορίζει ότι ο υπάλληλος που κατείχε πτυχίο ανώτερης βαθμίδας κατά τον διορισμό νομίζω ή κατά την αίτηση διορισμού κάτι τέτοιο ,δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας πριν παρέλθει οκταετίας από το διορισμό του.όταν μεταχθεις με την κινητικότητα επειδή είσαι ήδη διορισμένος, Δεν χρειάζεται να περάσει οκταετία γιατί ο νόμος λέει κατά το διορισμό .δηλαδή κάποιος μπορεί να είναι σε μία υπηρεσία 5 χρόνια να κάνει μετάταξη με την κινητικότητα και μετά μολις συμπληρωθει η 8 ετια, μπορεί να αναγνωρίσει το πτυχίο. Ε;ν κάνεις νέο δρορισμκο, ισχύει πάλι. Περιορριος της 8ετιας. Γιατί λέει υπάλληλος που είδε κατά τον διορισμό πτυχιο ανώτερη κατηγορία δεν επιτρέπεται να μεταταγεί . Και είμαι τε γεωπονίας. Η υπηρεσία; Έχει μόνο λογιστικής. Για μετάταξη. ΠΕ λέει οποιοδήποτε πτυχίο ΠΕ. Για πε διοικητικού. . Για τε κει πάλι οποιαδήποτε πτυχίο ΤΕΙ. Αλλά η υπηρεσία λέει ότι δεν έχω λογιστικής και δεν θα τα καταφέρεις. Αν και στην αρχή έλεγε δεν είσαι αμιγώς λογιστικός κλάδος. Αλλά όταν είπα. Το 12 13. Του 3528 οποιοδήποτε πτυχίο ΤΕΙ . Τα έχασαν . Και λέγανε δεν θα κατατεθεί γιατί δεν ξέρεις λογιστικά. Η υπηρεσία έχει τε λογιστικής.βοχι τε διοικητικού..


Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...άρα, αν κατάλαβα καλά όταν κάνεις μετάταξη από κινητικότητα μετράει και ο χρόνος που έχεις κάνει μέχρι τώρα, ώστε να συμπληρώσεις την οκταετία και το δόκιμο επίσης δεν το ξανακάνεις...Αν όμως διοριστείς εκ νέου σε προκήρυξη, πάλι από την αρχή δόκιμο και οκταετία...Ε ναι είναι τραγικό για μένα τουλάχιστον, να έχω κάνει ας πούμε 5 χρόνια και να θέλω μόνο 3 για μετάταξη, ή ακόμη χειρότερα, να έχω συμπληρώσει οκταετία και επειδή δεν μπορώ να πάω ΠΕ λόγω μη ύπαρξης της ειδικότητας στην υπηρεσία, ακόμη και να μπω σε νέα προκήρυξη, ν' αρχίσω φτου κι απ' την αρχή για οκταετία...πρέπει να έχεις φουλ υπομονή, εκτός και ήδη είσαι σε κανένα άλλο προπτυχιακό για δεύτερο πτυχίο, οπότε αν διοριστείς εκ νέου με το καλό, όταν το πάρεις στην καινούρια υπηρεσία, να γίνει και η μετάταξη...Αλλά αν ας πούμε είσαι στην αρχή, θα περιμένεις τουλάχιστον 4 χρόνια....δηλαδή μιλάμε για πολλή υπομονή...όσο χάλια και να είναι στο νοσοκομείο, που όντως το πιστεύω ότι είναι, θεωρώ πολύ κουραστικό να ξαναρχίζεις πάλι απ' το μηδέν....ο κορονοϊός δεν νομίζω να τραβήξει τοόσο πολύ...μέχρι καλοκαίρι θέλω να ελπίζω θα έχει ομαλοποιηθεί η κατάσταση και να σε αφήσουν να φύγεις....εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση....να σε ρωτήσω κιόλας κάτι τελευταίο...υπάρχουν και προσκλήσεις υπηρεσιών και φορέων εκτός κινητικότητας? και πώς τις παρακολουθείς? ευχαριστώ κι ελπίζω να γίνει το καλύτερο για σένα...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Νοέμ 09, 2020 6:04 am

σπάνια βγαίνουν.... και της έμαθα κατά λάθος. οκταετία κάνεις σε νέο διορισμό. σε περίπτωση συμμετοχής στο ΕΣΚ, ο χρόνος υπηρεσίας ειναι αθροιστικός για την 8 ετία.Άρθρο 13
Μετάταξη σε άλλη υπηρεσία

1. Η μετάταξη σε άλλη δημόσια υπηρεσία, ήτοι η μετακίνηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία στην οποία ανήκει η οργανική θέση του σε κενή οργανική θέση άλλης υπηρεσίας, σε κλάδο της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας, για την οποία έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, διενεργείται για την κάλυψη πάγιων αναγκών σύμφωνα, με τις προβλεπόμενες διαδικασίες στο ΕΣΚ.

2. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό και το μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει. Σε περίπτωση μετάταξης σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν.

3. Δεν επιτρέπεται η μετάταξη πριν παρέλθει διετία: α) από το διορισμό, β) από προηγούμενη μετάταξη, με εξαίρεση την αμοιβαία μετάταξη, και τη μετάταξη σε υπηρεσία απομακρυσμένης παραμεθόριας περιοχής.

4. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας άλλης υπηρεσίας, πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό του.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Δευ Νοέμ 09, 2020 1:09 pm

daredevil έγραψε:σπάνια βγαίνουν.... και της έμαθα κατά λάθος. οκταετία κάνεις σε νέο διορισμό. σε περίπτωση συμμετοχής στο ΕΣΚ, ο χρόνος υπηρεσίας ειναι αθροιστικός για την 8 ετία.Άρθρο 13
Μετάταξη σε άλλη υπηρεσία

1. Η μετάταξη σε άλλη δημόσια υπηρεσία, ήτοι η μετακίνηση του υπαλλήλου από την υπηρεσία στην οποία ανήκει η οργανική θέση του σε κενή οργανική θέση άλλης υπηρεσίας, σε κλάδο της ίδιας ή ανώτερης κατηγορίας, για την οποία έχει τα απαιτούμενα τυπικά και ουσιαστικά προσόντα, διενεργείται για την κάλυψη πάγιων αναγκών σύμφωνα, με τις προβλεπόμενες διαδικασίες στο ΕΣΚ.

2. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό και το μισθολογικό κλιμάκιο που κατέχει. Σε περίπτωση μετάταξης σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν.

3. Δεν επιτρέπεται η μετάταξη πριν παρέλθει διετία: α) από το διορισμό, β) από προηγούμενη μετάταξη, με εξαίρεση την αμοιβαία μετάταξη, και τη μετάταξη σε υπηρεσία απομακρυσμένης παραμεθόριας περιοχής.

4. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας άλλης υπηρεσίας, πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό του.



Κατάλαβα, δεν βγαίνουν συχνά, και άπαξ και βγαίνουν και μετά να μην σε αφήνουν να φύγεις, δύσκολο...μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό το σημείο?
Σε περίπτωση μετάταξης σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας, ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο μετατάσσεται ο υπάλληλος, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν.

Τι εννοεί?δηλαδη εσυ που εχεις δουλεψει ας πουμε ως δε διοικητικού στο υγείας και έχεις συμπληρώσει λέμε οκταετία, αν κάνεις μετάταξη σε άλλο φορέα, πχ στο υπ γεωργιας, και θελεις να πας ΠΕ γεωπόνων δεν μπορεις επειδη η οκταετία ήταν σε διοικητική θέση? Πρέπει δηλαδή να πας σε πε διοικητικού? Αυτο εννοούν ή δεν έχω καταλάβει σωστά? Ευχαριστώ πάντως που απαντάς, και καλή τύχη με το θέμα σου....

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Δευ Νοέμ 09, 2020 10:39 pm

Εννοεί πχ αν είσαι με βαθμό Α και κάνεις μετατάξη σε ανώτερη κατηγορία δεν θα πάρεις τον βαθμό Α . Για να μην πάρεις θέση ευθύνης στην νέα θέση . Επειδή ζητάει βαθμό Α για θέσεις ευθύνης. Πχ αν είσαι 10 χρόνων υπάλληλος και είσαι δε, και πάρεις ΠΕ πτυχίο , και κανείς μετατάξη σε πε θα πάρεις θέση προϊστάμενο επειδή έχει βαθμό α . Και καλά έκανες Λαδιά. Η είναι άδικο να έρθεις να μπεις σε προϊστάμενος.. υποτίθεται...

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τρί Νοέμ 10, 2020 11:31 am

daredevil έγραψε:Εννοεί πχ αν είσαι με βαθμό Α και κάνεις μετατάξη σε ανώτερη κατηγορία δεν θα πάρεις τον βαθμό Α . Για να μην πάρεις θέση ευθύνης στην νέα θέση . Επειδή ζητάει βαθμό Α για θέσεις ευθύνης. Πχ αν είσαι 10 χρόνων υπάλληλος και είσαι δε, και πάρεις ΠΕ πτυχίο , και κανείς μετατάξη σε πε θα πάρεις θέση προϊστάμενο επειδή έχει βαθμό α . Και καλά έκανες Λαδιά. Η είναι άδικο να έρθεις να μπεις σε προϊστάμενος.. υποτίθεται...


Ααααα, κατάλαβα, εγώ το πήρα τελείως αλλιώς, σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....ψιλά γράμματα, ας γίνει με το καλό ή μετάταξη να παίρνεις και τα λεφτά Πε και το άλλο όχι ότι δεν είναι σημαντικό, αλλά οκέι...πάντως σε καταλαβαίνω που θέλεις να φύγεις απ το νοσοκομείο....Αν δεν το χεις, και σε επηρεάζει η συναλλαγή με ανθρώπους που όσο να ναι είναι και λίγο ευάλωτοι εφόσον είναι σε στιγμή που τους απασχολεί θέμα υγείας, και σε επηρεάζει αυτό, δεν είναι δουλειά που μπορείς να την κάνεις για πολύ...το λέω και για τον εαυτό μου που αν και σκέφτομαι κι εγώ έτσι, έχω κάνει αίτηση με βαριά καρδιά για την 6κ/2020...λόγω του ότι δεν βγαίνουν πολλές θέσεις σε άλλους φορείς, οπότε μονόδρομος...

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: νέος πιθανόν διορισμός εκτός υγείας

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τετ Νοέμ 11, 2020 12:18 pm

έτσι είναι . αναγκαστικά κάνουν χαρτιά για διορισμό για να έχουν ένα μεροκάματο. σαν ΔΕ ή ΤΕ ? επίσης οταν σου λένε ότι το πτυχίο που έχεις για ανώτερη κατηγορία δεν αναγνωρίζεται στον φορά που έχεις , τι κανει παραμένεις σε ένα φορέα που δεν πρόκειται να εξελιχθείς ? και έχεις ένα πτυχίο για κορνίζα? και ξερω τον καημό να μην έχεις δουλειά ή να έχεις ένα πτυχίο και να το έχεις κρεμασμένο …
καθώς έτσι ξεκίνησα και εγώ ,. κόλλησα εδώ μέσα... γιατί παλαιά δεν είχε μνημόνιά και υπήρχαν δουλειές.


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες