Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Δευ Αύγ 10, 2020 2:51 pm

Σήμερα δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα όλο το νέο θεσμικό πλαίσιο που αλλάζει την διεξαγωγή των προσλήψεων. Διαβάστε το οι έμπειροι να μας πείτε απόψεις. Το βασικό είναι ότι οι γραπτές ηλεκτρονικές εξετάσεις θα είναι βασικό στάδιο σε όλες τις προκηρυξεις!!!Νομίζω πως στο άρθρο υπάρχει μια αντίφαση. Λέει στο κείμενο ότι "Τα τεστ θα διεξάγονται με ηλεκτρονικό τρόπο και τα αποτελέσματα θα βγαίνουν άμεσα. Στο τελικό στάδιο της διαδικασίας θα υπάρχουν προσαυξήσεις για τα αυξημένα τυπικά προσόντα, π.χ. μεταπτυχιακοί τίτλοι." Αλλά στο πινακάκι με τα βήματα των διαδικασιών βάζει τον γραπτό διαγωνισμό στο τέλος....

FarCry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Παρ Ιουν 23, 2017 3:55 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό FarCry » Τρί Αύγ 11, 2020 11:20 am

dhmosio85 έγραψε:Σήμερα δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα όλο το νέο θεσμικό πλαίσιο που αλλάζει την διεξαγωγή των προσλήψεων. Διαβάστε το οι έμπειροι να μας πείτε απόψεις. Το βασικό είναι ότι οι γραπτές ηλεκτρονικές εξετάσεις θα είναι βασικό στάδιο σε όλες τις προκηρυξεις!!!Νομίζω πως στο άρθρο υπάρχει μια αντίφαση. Λέει στο κείμενο ότι "Τα τεστ θα διεξάγονται με ηλεκτρονικό τρόπο και τα αποτελέσματα θα βγαίνουν άμεσα. Στο τελικό στάδιο της διαδικασίας θα υπάρχουν προσαυξήσεις για τα αυξημένα τυπικά προσόντα, π.χ. μεταπτυχιακοί τίτλοι." Αλλά στο πινακάκι με τα βήματα των διαδικασιών βάζει τον γραπτό διαγωνισμό στο τέλος....



ρε συ τα γραφεις λαθος. δεν ειναι γραπτος διαγωνισμος αυτος, ειναι σαν τεστ δεξιοτητων και ειναι απλα προταση.

"με ερωτηματολόγια πολλαπλών επιλογών στα απαραίτητα γνωστικά αντικείμενα αλλά και τεστ δεξιοτήτων και προσωπικότητας."

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Σεπ 01, 2020 5:41 pm

Τακτοποίησαν με προσαυξήσεις stage, ειδικές εμπειρίες κομματικούς στρατούς τώρα θα τακτοποιούν με τεστ ψυχομετρικά και δεξιοτήτων. Απλά τραγικό. Τώρα είναι που το όργιο ρουσφετιού θα πάει σύννεφο. Οι τελευταίοι σε μόρια θα βγούν πρώτοι λόγω τεστ δεξιοτήτων, συνεντεύξεων κλπ και ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ σε τυπικά προσόντα και μόρια θα κατακρεουργηθούν στα ψυχομετρικά και συνεντεύξεις. ΧΙΛΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΤΟ ΑΣΕΠ!

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Σεπ 01, 2020 8:04 pm

Καλησπέρα και καλό μήνα...ουρές θα σχηματίζονται στα κομματικά γραφεία...παλιές καλές εποχές.
Στο τεστ δεξιοτήτων -γνώσεων θα μπορούσα να πω συμφωνώ, αλλα να ισχύει παράλληλα με τα τυπικά προσόντα...θυμάμαι το 2008 είχα γράψει σχετικά καλά 70 στα 100 και μου έδινε 210 μόρια ,τα οποια φυσικά ΠΟΤΕ δεν τα εκμεταλλευτηκα γιατι ΠΟΤΕ δεν ισχυσε το τεστ δεξιοτήτων...
Αλλα για την συνέντευξη τύπου ψυχομετρικών τεστ τι να πω??ανοίγουν οχι παράθυρο αλλα ολόκληρη την πόρτα για να βάλουν όποιους θέλουν...για μένα προσωπικά ειναι σαφές πως αυτο θα γίνει..
Το μέτρο αυτό βέβαια θα εφαρμοστεί απο το 2022 οποτε βλέπουμε..

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Σεπ 02, 2020 5:11 pm

dino77 έγραψε:Καλησπέρα και καλό μήνα...ουρές θα σχηματίζονται στα κομματικά γραφεία...παλιές καλές εποχές.
Στο τεστ δεξιοτήτων -γνώσεων θα μπορούσα να πω συμφωνώ, αλλα να ισχύει παράλληλα με τα τυπικά προσόντα...θυμάμαι το 2008 είχα γράψει σχετικά καλά 70 στα 100 και μου έδινε 210 μόρια ,τα οποια φυσικά ΠΟΤΕ δεν τα εκμεταλλευτηκα γιατι ΠΟΤΕ δεν ισχυσε το τεστ δεξιοτήτων...
Αλλα για την συνέντευξη τύπου ψυχομετρικών τεστ τι να πω??ανοίγουν οχι παράθυρο αλλα ολόκληρη την πόρτα για να βάλουν όποιους θέλουν...για μένα προσωπικά ειναι σαφές πως αυτο θα γίνει..
Το μέτρο αυτό βέβαια θα εφαρμοστεί απο το 2022 οποτε βλέπουμε..


συνέντευξη ή ψυχομετρική διαδικασία, τέστ κλπ δεν έχουν καμία δουλεία σε τυπικά προσόντα. εαν εφαρμοστεί τότε μιλάμε για κράτος ρουσφετιού και οχι αντικειμενικής μοριοδότησης δεδομένου οτι τεστ και συνεντεύξεις είναι διαβλητές στο 100%. Όσο για κάτι που διάβασα οτι άλλο συντελεστή θα έχει η φιλολογία Αθήνας και άλλο πχ της Καλαμάτας απλά αίσχος. Το ίδιο το κράτος που γέμισε πανεπιστημία την Ελλάδα, παραδέχεται πλέον δημόσια οτι σε επαρχιακές σχολές γίνεται της Πόπης σε βαθμούς ενώ στην Αθήνα είναι πιο αυστηρά. Απλά αστειότητες ενός κράτους που ούτε Ζιμπάμπουε δε θυμίζει. Όσο για το 2022 πίστεψέ με θα κρατήσουν ολες τις προκηρύξεις για τότε... Ξέρουν τι κάνουν.

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Κυρ Σεπ 06, 2020 6:48 pm

Να πω και εγώ την γνώμη μου λένε για γραπτό διαγωνισμό ( που φυσικά προωθούν τα φροντιστήρια , μάλλον κάποιος από την κυβέρνηση θα έχει μετοχές σε κανένα μεγάλο φροντιστήριο ) αν κάποιος θέλει να κάνει τα χαρτιά του για θέση ΥΕ καθαριότητα θα δίνει εξετάσεις απλά τραγικό

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Σεπ 09, 2020 6:42 pm

Απλά τσάμπα διαβάζαμε οσοι παίρναμε πτυχία με άριστα και μεγάλους βαθμούς. Τώρα πια ολοι θα μπαίνουμε απο μηδενικής βάσης και όποιος ΄χει βύσμα σε βουλευτικά υπουργικά γραφεία ή σε φροντιστήρια της Πατησίων θα παίρνει και θέση στο δημόσιο. Απλά τραγικό. Είναι πασιφανές οτι πάνε να δώσουνε χρήμα στα φροντιστήρια και να έχουν τη δυνατότητα να βγάζουν απο τη μέση τους πραγματικά άριστους σε βαθμούς κλπ. Συμπέρασμα μην πασχίζετε νεοι ούτε για πανεπιστήμια ούτε για βαθμούς ούτε για τίποτα. Ενα γραπτό τεστ θα δίνετε και με ενα τηλεφώνημα στον ανάλογο υπουργό το 0 θα γίνεται 20

xana
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: Τετ Απρ 05, 2017 4:45 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό xana » Πέμ Σεπ 10, 2020 3:58 pm

sotinela έγραψε:Απλά τσάμπα διαβάζαμε οσοι παίρναμε πτυχία με άριστα και μεγάλους βαθμούς. Τώρα πια ολοι θα μπαίνουμε απο μηδενικής βάσης και όποιος ΄χει βύσμα σε βουλευτικά υπουργικά γραφεία ή σε φροντιστήρια της Πατησίων θα παίρνει και θέση στο δημόσιο. Απλά τραγικό. Είναι πασιφανές οτι πάνε να δώσουνε χρήμα στα φροντιστήρια και να έχουν τη δυνατότητα να βγάζουν απο τη μέση τους πραγματικά άριστους σε βαθμούς κλπ. Συμπέρασμα μην πασχίζετε νεοι ούτε για πανεπιστήμια ούτε για βαθμούς ούτε για τίποτα. Ενα γραπτό τεστ θα δίνετε και με ενα τηλεφώνημα στον ανάλογο υπουργό το 0 θα γίνεται 20


Ενώ το να πάρεις πτυχίο με άριστα γιατί η Σχολή είναι εύκολη ή γιατί είναι κάποιος καθηγητής συγγενής σου ή το να αγοράσεις μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό από ανατολική χώρα, είναι ανέφικτο; Είναι γεγονός ότι απλά ο βαθμός πτυχίου και μόνο δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα από μόνος του. Επίσης, δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι όσοι διορίζονται με γραπτούς διαγωνισμούς (βλέπε 1Γ/2017 για την ΑΑΔΕ) δεν είναι κατ ανάγκη αυτοί που έβγαλαν τους μεγαλύτερους βαθμούς πτυχίου. Ή θεωρείς δηλαδή ότι στους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ παίζει βύσμα και στα μόρια όχι;

Έχει καταντήσει η κατάσταση να πρέπει να μαζεύεις τυπικά προσόντα μέχρι τα 35 σου για να διοριστείς. Να πρέπει να αποκτήσεις διδακτορικό (!!) για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος. Οι διαγωνισμοί με μόρια έχουν καταντήσει διαγωνισμοί που στο τέλος θα βάζουν στην παλάντζα τα χαρτιά του καθενός για να δουν προς τα πού γέρνει. Δεν πρέπει κάποτε να αναμορφωθεί αυτό το πλαίσιο;

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Σεπ 11, 2020 6:36 pm

xana έγραψε:
sotinela έγραψε:Απλά τσάμπα διαβάζαμε οσοι παίρναμε πτυχία με άριστα και μεγάλους βαθμούς. Τώρα πια ολοι θα μπαίνουμε απο μηδενικής βάσης και όποιος ΄χει βύσμα σε βουλευτικά υπουργικά γραφεία ή σε φροντιστήρια της Πατησίων θα παίρνει και θέση στο δημόσιο. Απλά τραγικό. Είναι πασιφανές οτι πάνε να δώσουνε χρήμα στα φροντιστήρια και να έχουν τη δυνατότητα να βγάζουν απο τη μέση τους πραγματικά άριστους σε βαθμούς κλπ. Συμπέρασμα μην πασχίζετε νεοι ούτε για πανεπιστήμια ούτε για βαθμούς ούτε για τίποτα. Ενα γραπτό τεστ θα δίνετε και με ενα τηλεφώνημα στον ανάλογο υπουργό το 0 θα γίνεται 20


Ενώ το να πάρεις πτυχίο με άριστα γιατί η Σχολή είναι εύκολη ή γιατί είναι κάποιος καθηγητής συγγενής σου ή το να αγοράσεις μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό από ανατολική χώρα, είναι ανέφικτο; Είναι γεγονός ότι απλά ο βαθμός πτυχίου και μόνο δεν αποδεικνύει απολύτως τίποτα από μόνος του. Επίσης, δεν είναι καθόλου τυχαίο το γεγονός ότι όσοι διορίζονται με γραπτούς διαγωνισμούς (βλέπε 1Γ/2017 για την ΑΑΔΕ) δεν είναι κατ ανάγκη αυτοί που έβγαλαν τους μεγαλύτερους βαθμούς πτυχίου. Ή θεωρείς δηλαδή ότι στους γραπτούς διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ παίζει βύσμα και στα μόρια όχι;

Έχει καταντήσει η κατάσταση να πρέπει να μαζεύεις τυπικά προσόντα μέχρι τα 35 σου για να διοριστείς. Να πρέπει να αποκτήσεις διδακτορικό (!!) για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος. Οι διαγωνισμοί με μόρια έχουν καταντήσει διαγωνισμοί που στο τέλος θα βάζουν στην παλάντζα τα χαρτιά του καθενός για να δουν προς τα πού γέρνει. Δεν πρέπει κάποτε να αναμορφωθεί αυτό το πλαίσιο;


Όταν θα δείτε τους σκράπες συμμαθητές σας να αριστεύουν ξαφνικά στα γραπτά τεστ του ασεπ λογω βύσματος ελάτε να μου μιλήσετε για την αξία επαρχιακών ή ανατολικών πανεπιστημίων κλπ. Καλώς ή κακώς τα αντικειμενικά κριτήρια ήταν καθαρά και αδιάβλητα. τώρα με την παρέμβαση ανθρώπου τόσο σε θέματα τεστ όσο και σε διαδικασία τράπεζας θεμάτων, συνεντεύξεων κλπ κλπ μπαίνει ανετότατα βύσμα. Γνωρίζω προσωπικά περίπτωση συμφοιτήτριας μου που το 2009 2010 σε γραπτό διαγωνισμό ασεπ Βουλής πέρασε κανονικά στην διαγωνιστική διαδικασία ενω δεν είχε το απαραίτητο προσόν τη ςξένης γλώσσας, λόγω τηλεφωνήματός της σε βουλευτή της περιοχής της. Επίσης είχα και συμμαθήτρια που στο λύκειο πήρε απολυτήριο με 11 και σε γραπτό διαγωνισμό λιμενικού πήρε σχεδόν 19 20 σε ολα τα μαθήματα λόγω πάλι του βουλευτή της περιοχής μας. Λοιπόν για ποια ανατολικά και επαρχιακά πανεπιστημία μου μιλάτε; Καλύτερα να αταργηθεί εντελώς το ΑΣΕΠ και οι διορισμοί να γίνονται απευθείας απο τα βουλευτικά γραφεία.

EliasP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 12:02 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό EliasP » Σάβ Σεπ 12, 2020 3:02 am

Η άποψη μου σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει για τον τρόπο που σκέφτονται να λειτουργήσει, είναι πως δεν θα έχει καμία σχέση με κομματικούς διορισμούς από το παράθυρο.

Από τη στιγμή που θα είναι τεστ πολλαπλών επιλογών από μία τράπεζα θεμάτων που θα καταρτιστεί για κάθε ειδικότητα (πληροφορικάριοι, οικονομικού, διοικητικοί κτλ.) και όλα θα ελέγχονται από αλγόριθμο, τα αποτελέσματα θα βγαίνουν άμεσα! Επίσης θα ενημερώνεται άμεσα η βάση δεδομένων του ΑΣΕΠ που θα δημιουργηθεί για αυτόν τον σκοπό. Δηλαδή οι βουλευτές θα μπορούν να έχουν πρόσβαση στα δεδομένα του καθενός μας και να τα αλλάζουν; Δηλαδή θα παίρνει τηλέφωνο ένας υπουργός ή βουλευτής στο "δικό του" άτομο στο ΑΣΕΠ να παρέμβει στη βάση δεδομένων για να αλλάξει βαθμολογίες και εμείς δεν θα το παίρνουμε είδηση; Θα ανεβοκατεβαίνουν ονόματα στη λίστα που θα δημιουργηθεί για κάθε ειδικότητα;
Δηλαδή στη λίστα για τους Διοικητικούς, με βάση τα ετήσια τεστ κάποιος που είναι 300ος θα ανεβαίνει στην 50στη θέση μετά από 1 μήνα και δεν θα γίνει πανικός;

Το ίδιο θα γίνει και με το τεστ δεξιοτήτων όπως και με τα τεστ προσωπικότητας που θα αναδεικνύουν την κλίση που έχει ο καθένας μας και για το αν μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντα του. Π.χ. τι να το κάνω αν είσαι αριστούχος όμως δεν έχεις την υπομονή ή την ενσυναίσθηση να εξυπηρετήσεις τον πολίτη. Κάτι που όλοι γνωρίζουμε ότι είναι μάστιγα στο Δημόσιο. Έχω περάσει 7 χρόνια από το ελεύθερο επάγγελμα και το έχω βιώσει.

Για αυτό χρειάζονται και τα τεστ προσωπικότητας. Έχω κάνει τεστ προσωπικότητας σε ξένο site και έμεινα άναυδος από την ακρίβεια του. Παλαιότερα ένα τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού το είχα κάνει. Πρόκειται για εργαλεία που βοηθούν και σε ατομικό επίπεδο.

Σε εταιρείες στο εξωτερικό αυτά είναι πλέον κοινή πρακτική.

Θεωρώ ότι με τον τρόπο που σκέφτονται να λειτουργήσει θα είναι πολύ πιο αξιόπιστο και θα αναδείξει πραγματικά τις ικανότητες του καθενός μας, όπως και για τον αν είμαστε ικανοί να εξυπηρετούμε τον πολίτη.

Το να πληρώσω για ένα πτυχίο ή ένα μεταπτυχιακό ή να έχω 19 απολυτήριο Λυκείου από Τεχνικό Λύκειο (όλοι γνωρίζουμε πόσο εύκολα έμπαιναν οι βαθμοί στα Τεχνικά) με κάνει το ίδιο ικανό με κάποιον που ίδρωσε πραγματικά για το πτυχίο του ή τελείωσε Γενικό Λύκειο με 17, όμως το 17 ήταν πραγματικός βαθμός και όχι εικονική πραγματικότητα;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Σεπ 15, 2020 8:56 pm

Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα των περισσοτέρων, ότι επικροτούν την αλλαγή στο νόμο προσλήψεων του ΑΣΕΠ. Όπως κι εγώ.
Τα τεστ δεξιοτήτων και τα τεστ προσωπικότητας, στόχο έχουν να αξιολογήσουν τη συγκρότηση ενός ατόμου, τις γενικές του γνώσεις (που κι αυτές κάτι δηλώνουν). Η πλειοψηφία των υπαλλήλων στο δημόσιο, κυρίως παλαιοτέρων γενεών και ελλιπών προσόντων, αλλά ακόμη και νεότεροι,αδυνατούν να ερμηνεύσουν-αποδώσουν το νόημα ενός κειμένου ή νόμου, αδυνατούν να χρησιμοποιήσουν Η/Υ, αδυνατούν να υπολογίσουν ένα ποσοστό ή να κάνουν μία υπολογιστική πράξη. Που το κακό λοιπόν να μην αξιολογούνται μόνο τα τυπικά προσόντα, αλλά και άλλες δεξιότητες που έχουν αξία;
Όπως σωστά αναφέρθηκε, μόνο στην Ελλάδα πρέπει να συμβαίνει η αέναη συλλογή προσόντων με σκοπό μια θέση στο Δημόσιο. Ειδικά το διδακτορικό, από προσόν έρευνας, ευτελίστηκε σε προσόν 400 μορίων με αποκλειστικό στόχο το διορισμό.
Και στην τελική ποιος μίλησε για συνέντευξη, που μπορεί όντως να είναι διαβλητό το αποτέλεσμά της; Μόνο μαζική γραπτή διαδικασία αναφέρθηκε από τον Θεοδωρικάκο, με αυτοματοποιημένη διαδικασία, όπως το τεστ δεξιοτήτων που έγινε το 2008. Ποιος πιστεύει ότι το ΑΣΕΠ θα πάρει συνέντευξη από 50-100.000 αιτούντες; Για να ολοκληρώσει πότε; το 2050; Προφανώς και όχι.
Όσο για όσους βλέπουν πίσω απ' όλα, βουλευτικά γραφεία και βύσματα, μου θυμίζουν τον πατέρα μου, που ακόμη νομίζει ότι στο ΑΣΕΠ μπορείς να βάλεις μέσον, λες και είναι το 1985 που ήταν ο μόνος τρόπος σχεδόν για να μπεις στο δημόσιο. Το ΑΣΕΠ έχει κάνει λάθη και έχει παθογένειες της δημόσιας διοίκησης, αλλά το ότι μπορεί από ίδρυσης του να του ξέφυγαν και 500-1000 προσλήψεις από λάθη ή κατ' εξαίρεση εξωγενή παρέμβαση (σε εξαιρετικές περιπτώσεις), δεν σημαίνει διαβλητότητα της αρχής.
Γι αυτό τεστ και πάλι τεστ για όλες τις κατηγορίες ( ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ), με ταυτόχρονη μοριοδότηση τυπικών προσόντων

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τετ Σεπ 16, 2020 10:10 pm

Παρεμπιπτόντως σήμερα κιολας το Ασεπ εβγαλε την εξης ανακοίνωση ...
Εκδόθηκε η υπ’αριθμ.19109//01/2020/16.09.2020 Πρόσκληση υποβολής οικονομικών προσφορών για την παροχή υπηρεσιών απομαγνητοφώνησης (αποηχογράφησης) κατά την διαδικασία των συνεντεύξεων που διεξάγονται στο Α.Σ.Ε.Π στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του και όσων εκ του νόμου του ανατίθενται χρονικής διάρκειας από 21/09/2020 έως και 31/12/2021.

Εξηγησέ μου σε παρακαλώ optimus τι είναι αυτο?
Μηπως τελικα θα ισχύει το αδιαβλητο της συνέντευξης?Μήπως τα πολιτικά γραφεία θα πάρουν φωτιά...??
Διαφωνούμε και ειναι θεμιτό..

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Σεπ 17, 2020 2:29 pm

dino77 έγραψε:Παρεμπιπτόντως σήμερα κιολας το Ασεπ εβγαλε την εξης ανακοίνωση ...
Εκδόθηκε η υπ’αριθμ.19109//01/2020/16.09.2020 Πρόσκληση υποβολής οικονομικών προσφορών για την παροχή υπηρεσιών απομαγνητοφώνησης (αποηχογράφησης) κατά την διαδικασία των συνεντεύξεων που διεξάγονται στο Α.Σ.Ε.Π στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του και όσων εκ του νόμου του ανατίθενται χρονικής διάρκειας από 21/09/2020 έως και 31/12/2021.

Εξηγησέ μου σε παρακαλώ optimus τι είναι αυτο?
Μηπως τελικα θα ισχύει το αδιαβλητο της συνέντευξης?Μήπως τα πολιτικά γραφεία θα πάρουν φωτιά...??
Διαφωνούμε και ειναι θεμιτό..


Βιάζεσαι dino77. Δεν υπάρχει καν ψηφισμένη τροποποίηση του νόμου που αφορά το ΑΣΕΠ και να αλλάζει τη διαδικασία προσλήψεων.
Πολύ απλά, ζητά να μειοδότη για την απομαγνητοφώνηση συνεντεύξεων, για τις ελάχιστες έως τώρα προκηρύξεις ή διαδικασίες που έχουν ανατεθεί στο ΑΣΕΠ, όπως για παράδειγμα σύστημα επιλογής προϊσταμένων στο Δημόσιο (που στην ουσία δεν είναι προκήρυξη, αλλά αξιολόγηση των ήδη μονίμων υπαλλήλων για κατάληψη θέση ευθύνης)

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Πέμ Σεπ 17, 2020 2:39 pm

dino77 έγραψε:Παρεμπιπτόντως σήμερα κιολας το Ασεπ εβγαλε την εξης ανακοίνωση ...
Εκδόθηκε η υπ’αριθμ.19109//01/2020/16.09.2020 Πρόσκληση υποβολής οικονομικών προσφορών για την παροχή υπηρεσιών απομαγνητοφώνησης (αποηχογράφησης) κατά την διαδικασία των συνεντεύξεων που διεξάγονται στο Α.Σ.Ε.Π στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων του και όσων εκ του νόμου του ανατίθενται χρονικής διάρκειας από 21/09/2020 έως και 31/12/2021.

Εξηγησέ μου σε παρακαλώ optimus τι είναι αυτο?
Μηπως τελικα θα ισχύει το αδιαβλητο της συνέντευξης?Μήπως τα πολιτικά γραφεία θα πάρουν φωτιά...??
Διαφωνούμε και ειναι θεμιτό..


πόσο συμφωνώ με όλα όσα λες και οι παραπάνω συνομιλητές φυσικά.... μόνο με το ανάθεμα στους stagers δεν θα ήμουν τόσο κάθετη γιατί τότε πρέπει να πάρει η μπάλα και τους απανταχού συμβασιούχους που μονιμοποιούνταν εν μια νυκτί και έπαιρναν κ ανάλογους με τους μονίμους μισθούς και όχι τα ψίχουλα του στειτζ και μάλιστα χωρίς ένσημα.. δυστυχώς ο ασεπ θα είναι πλέον διακοσμητικό διεκπεραιωτικό όργανο.... επίσης όσον άφορα τεστ δεξιοτήτων κ προσωπικότητας που θεωρούνται αδιάβλητα κ πολύ αντικειμενικά δεν ξέρω κατά πόσο από μια τέτοια εξέταση κ πολλαπλής επιλογής οπού παίζεις κ στην τύχη ή ενίοτε μπορεί κ ν αντιγράψεις (ξέρω άτομο που δεν είχε διαβάσει τίποτα και πέρασε φέτος με αντιγραφή στο στατιστική-ασφαλιστική επιστήμη ΠΑΠΕΙ- εννοείται βέβαια δεν θα τη βγάλει με τα μαθήματα που έχουν) θα πρέπει να κριθεί σ ένα τρίωρο τεστ αν αξίζει ν πάρεις μια θέση στο δημόσιο, παραγνωρίζοντας ή υποβαθμίζοντας όλους τους τίτλους που όση ανομοιογένεια κι αν παίζει έχουν μια σταθερή βάση κ μοχθείς ν τα πάρεις.... επίσης αν μιλάμε για βιομηχανία πτυχίων κ μεταπτυχιακών κατά τον ίδιο τρόπο προωθείται η μπίζνα των φροντιστηρίων με καθόλου ευκαταφρόνητα ποσά... το νόμισμα έχει δυο όψεις αλλά πάντως η συνέντευξή δεν έχει θέση πουθενά, ειδικά έτσι όπως θα γίνει στο ελλαδισταν...
όσον αφορά το τεστ δεξιοτήτων που δόθηκε το 2008μία απ' τα ίδια κι εγώ, εκεί που το δώσαμε εκεί και το κατάργησαν κ μάλιστα αν δεν κάνω λάθος ήταν οι ίδιοι κυβερνώντες που το θέσπισαν οι ίδιοι και το πήραν πίσω...και νομίζω ήταν πάλι νδ.... :roll: τραγέλαφος...

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό dino77 » Πέμ Σεπ 17, 2020 4:46 pm

Καλησπέρα optimus και παλι..
Αν ανοίξεις το αρχείο στο Ασεπ αναφέρει και για διαγωνισμούς 2021 εως 2022..και οχι μονο για επιτελικό προσωπικό..
Το είχα διαβάσει αυτο που λες...τα δεδομένα ομως δείχνουν πως πάμε προς τα κει...ελπίζω να διαψευσθω..πραγματικά το ελπίζω...γιατι αλλιώς ανοιγει ο ασκός του αιόλου..
Δε θέλω φυσικά να προτρέχω οποτε θα περιμένω τις εξελιξεις..


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: gsivris και 1 επισκέπτης