Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τετ Ιαν 20, 2021 1:43 am

gery έγραψε:
ersilyk έγραψε:
gery έγραψε:Ο νόμος για το ΑΣΕΠ (4765) δημοσιεύτηκε στις 15/1. Σύμφωνα με μεταβατική διάταξη (αρθρο 63), οι
ουσιαστικές διατάξεις για την πρόσληψη τίθενται σε ισχύ στις 15/5. Άρα μέχρι τότε να περιμένουμε να εχουν
ολοκληρωθεί οι διαδικασίες εκδοσης αποτελεσμάτων για τις προκηρύξεις που είναι σε εξέλιξη ;


Δεν έχει να κάνει, απλά μετά τις 15/5 οι προκηρύξεις που θα εκδίδονται θα έχουν τα νέα "αξιοκρατικότερα" και καλά .....κριτήρια, ο Θεός να τα κάνει. Κάτι μου λέει ότι μέχρι τότε δεν πρόκειται να βγει καμία προκήρυξη από αυτές που ακούγεται από τα σάιτ ότι έχουν εγκριθεί και κάποια στιγμή θα βγουν....Μήπως ξέρεις το φεκ του νόμου? Τα αποτελέσματα των προηγούμενων θα βγαίνουν με την κλασική διαδικασία, σιγά μην ολοκληρώσει το ασεπ όλες αυτές που εκκρεμούν ως τον Μάιο....


Φεκ Α 6/15-1-2021
Πράγματι μου φαίνεται δύσκολο να τελειώσουν μεχρι τις 15/5 ό,τι τρεχει...άλλωστε ήδη βγήκε άλλη μια μικρή
προκήρυξη (δηλ. τη στειλανε στο τυπογραφείο, την 1Κ/2021) ...κοίταξε όμως ... μπορεί κάτι να μου έχει ξεφύγει...
το άρθρο 58 αναφέρεται στις μεταβατικές για προσλήψεις Ορισμένου χρόνου και λέει πως συνεχίζονται με τα ισχύοντα...
για τις άλλες δεν είδα κάτι... ελπίζω να κάνω λάθος και να μην υπάρξει μπέρδεμα...


Thanks :lol: για τον αριθμό ΦΕΚ, αν και έψαξα, δεν το βρήκα.... Σίγουρα δημοσιεύτηκε 15? Οκέι πάντως, σ' ευχαριστώ, θα δούμε πώς θα πάει όλο αυτό.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Ιαν 20, 2021 8:35 am

Στο λινκ που παρέθεσα παραπάνω από την ψήφιση αναφέρεται και το ΦΕΚ.

Το βάζω και πάλι
https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=c31dd212-ca11-4626-b8c5-ac92017fd345

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τετ Ιαν 20, 2021 10:40 am

gery έγραψε:
evi44 έγραψε:
Ευχαριστώ για το φεκ....Κοίτα, όπως λέει και το άρθρο 62 τα νέα κριτήρια θα ισχύσουν αφότου περάσουν 4 μήνες από τη δημοσίευση, ήτοι 15/5/2021....στο 58 βέβαια ειδικά για τις ΣΟΧ, λέει Διαδικασίες πλήρωσης θέσεων ή πρόσληψης προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για τις οποίες η σχετική προκήρυξη/ανακοίνωση έχει εκδοθεί μέχρι την έναρξη της ισχύος του παρόντος, ολοκληρώνονται με βάση τις διατάξεις που ίσχυαν κατά τον χρόνο έκδοσης της προκήρυξης/ανακοίνωσης...
με λίγα λόγια εγώ καταλαβαίνω ότι για μόνιμο προσωπικό, αν η έκδοση-ανακοίνωση βγει πριν τις 15/5 θα ισχύει η παλιά μοριοδότηση, αν μετά, η καινούρια....και σιγά τις πολλές που θα βγουν μέχρι τότε....είτε λόγω σκοπιμότητας, είτε λόγω των ρυθμών χελώνας ασεπ. Αλλά για σοχ, όσες εκδοθούν ανακοινωθούν μετά τη δημοσίευση, δηλ.15/1, πάνε με την καινούργια αντίστοιχη των ΣΟΧ...βέβαια εγώ κάποιες που είδα, ακόμη το παλιό έχουν....μόνο για ΣΟΧ με πράξεις υπουργικού συμβουλίου θα ισχύσει και γι' αυτές το τετράμηνο..ότι να 'ναι :mrgreen:


Για τις ΣΟΧ υπάρχει η μεταβατική διάταξη που λέει πως και μετά το τετράμηνο να βγουν τα αποτελέσματα
συνεχίζονται με το παλιό καθεστώς. Για τις μόνιμες ή ιδαχ δεν υπάρχει ή εγώ δεν την είδα καπου...
Για φαντάσουν να βγουν τα αποτελέσματα μετά τις 15/5 και να αλλάξει και σε αυτές η μοριοδότηση...θα ήταν προβληματικό !
Γι΄ αυτό λέω πως θα τα βγάλουν μεχρι τότε ώστε να ισχύει το παλιό - δηλαδή το ισχ τώρα - καθεστώς


Εγώ έτσι όπως το καταλαβαίνω, δεν έχει να κάνει με τον χρόνο έκδοσης αποτελεσμάτων, αλλά με τον χρόνο έκδοσης της προκήρυξης, για μόνιμο και ιδαχ, πάντα....δεν γίνεται δηλ. για τις προκηρύξεις για τις οποίες εκκρεμούν αποτελέσματα και για τις οποίες όταν εκδόθηκαν, προβλεπόταν στο φεκ τους το γνωστό μέχρι την ψήφιση του νόμου προσοντολόγιο και μοριοδότηση, να αλλάξει αυτό, ακόμη κι αν τα αποτελέσματα βγουν μετά τις 15 Μαΐου. Για το ΓΕΝ ας πούμε που ανέφερες, και που αποκλείεται να έχουμε αποτελέσματα πριν 15/5, θα ισχύει το παρόν σύστημα. Για όσες εκδοθούν μετά, θα προβλέπεται η νέα μάλλον μοριοδότηση, καλά ξεμπερδέματα μ' αυτούς

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Αλλάζει ο νόμος 94 του ΑΣΕΠ-Γραπτοι διαγωνισμοί παντού

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τετ Ιαν 20, 2021 10:57 am

melimeli έγραψε:Στο λινκ που παρέθεσα παραπάνω από την ψήφιση αναφέρεται και το ΦΕΚ.

Το βάζω και πάλι
https://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=c31dd212-ca11-4626-b8c5-ac92017fd345


Οκέι ευχαριστώ για το λινκ!!!


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες