3κ 2020 μόρια για διορισμό

Θέσεις εργασίας, επικαιρότητα, απόψεις.
magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Παρ Μαρ 04, 2022 6:15 am

AngelaLar έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να εργάζεται με συμβάσεις ΙΔΟΧ πριν τον παρόν διορισμό του;
Η επιστολή διορισμού ζητάει έναν "αριθμό αρχικής εγγραφής στο μητρώο μισθοδοτούμενων ελληνικού δημοσίου". Στη βεβαίωση που μας ζητάει η επιστολή να εκδόσουμε από το μητρώο ελληνικού δημοσίου δεν αναγράφεται κανένας τέτοιος αριθμός .Καλέσαμε λοιπόν στο αρμόδιο γραφείο του Υπαατ για διευκρίνηση αυτού του αριθμού και δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να μας κατατοπίσουν. Τους ρωτησαμε εάν θέλουν κάποιον αριθμό μητρώου που να σχετίζεται με την τελευταία μας σύμβαση Σοχ όπου εργαζόμαστε αυτή τη στιγμή και μας είπαν όχι ,θέλουν την πρώτη εγγραφή .Στο μεταξύ εργαζόμαστε πόσα χρόνια σε συμβάσεις και σε πόσες διαφορετικές υπηρεσίες.
Στο τμήμα προσωπικού της παρούσας υπηρεσίας μας ,μας είπανε πως δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός για τους ΙΔοχ παρά μόνο για τους τακτικούς υπαλλήλους .
Άκρη με λίγα λόγια δεν βρίσκουμε τι είδους αριθμό πρέπει να γράψουμε .
Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα και μήπως έχει βρει κάποιος άκρη γενικά σε αυτό το θέμα;


Καλημέρα,

πρόκειται για έναν 10ψήφιο αριθμό με τίτλο: "Αριθμός Βεβαίωσης Εγγραφής στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου". Εσείς δεν μπορείτε να εκδώσετε τέτοια βεβαίωση, γίνεται από το γρ. Προσωπικού που σας προσέλαβε την πρώτη φορά, και ίσως χρειάζεται αίτηση από μέρους σας. Ο υπεύθυνος διαχείρισης του Μητρώου Ανθρώπινου Δυναμικού εκείνου του φορέα (συνήθως είναι υπάλληλος του γρ. Προσωπικού) εισέρχεται στο hr.apografi με τους κωδικούς taxisnet του και επιλέγει το πλήκτρο "Ιστορικό Ενεργειών". Εισάγει το ΑΦΜ σας και του εμφανίζεται η αρχική σας πρόσληψη μαζί με όλες τις ανανεώσεις που έγιναν μετά από αυτή. Επιλέγει τον κωδικό της παλαιότερης πρόσληψης και πατάει "Εκτύπωση Βεβαίωσης" (διαδικασία 5 λεπτών).

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Παρ Μαρ 04, 2022 6:35 am

Κάτι ενδιαφέρον σχετικά με τις προσλήψεις/διορισμούς της κατηγορίας ΤΕ της προκήρυξης 3Κ/2020, οι οποίες προηγούνται των άλλων κατηγοριών:

Τα οριστικά αποτελέσματα TE δημοσιεύθηκαν σε ΦΕΚ(2848/Γ) στις 22-11-2021 και η απόφαση κατανομής δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ(5963/Β) στις 17-12-2021.
Οι Ι.Δ.Α.Χ. υπάλληλοι του Ο.Π.Ε.Κ.Ε.Π.Ε. έχουν ήδη προσληφθεί από τις 18-02-2022 (ΦΕΚ 354/Γ).
Παρ' όλα αυτά, απόφαση διορισμού τακτικών υπαλλήλων στο ΥΠ.Α.Α.Τ. δεν έχει δημοσιευθεί ακόμα.

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Μαρ 04, 2022 7:36 am

καταρχήν ευχαριστούμε για τις πληροφορίες μετά απο μελέτη ισχυέι αυτό"
Άρθρο 26 4440 Έλεγχος γνησιότητας δικαιολογητικών Η παρ. 19 του άρθρου 18 του Ν. 2190/1994, η οποία προστέθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 28 του Ν. 4305/2014, αντικαθίσταται ως εξής:

«19. Εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών μετά τη δημοσίευση της πράξεως διορισμού ή προσλήψεως του προσωπικού που προσλαμβάνεται σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου διενεργείται υποχρεωτικά αυτεπάγγελτος έλεγχος της γνησιότητας των δικαιολογητικών που έχει υποβάλει ο υποψήφιος και τα οποία είναι απαραίτητα για την πρόσληψή του ή επηρεάζουν οπωσδήποτε την κατάταξή του κατά τη διαδικασία πρόσληψης ή τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξή του μετά την πρόσληψη.»

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Παρ Μαρ 04, 2022 2:59 pm

magicalmina έγραψε:
AngelaLar έγραψε:Υπάρχει κάποιος που να εργάζεται με συμβάσεις ΙΔΟΧ πριν τον παρόν διορισμό του;
Η επιστολή διορισμού ζητάει έναν "αριθμό αρχικής εγγραφής στο μητρώο μισθοδοτούμενων ελληνικού δημοσίου". Στη βεβαίωση που μας ζητάει η επιστολή να εκδόσουμε από το μητρώο ελληνικού δημοσίου δεν αναγράφεται κανένας τέτοιος αριθμός .Καλέσαμε λοιπόν στο αρμόδιο γραφείο του Υπαατ για διευκρίνηση αυτού του αριθμού και δεν μπορούν ούτε οι ίδιοι να μας κατατοπίσουν. Τους ρωτησαμε εάν θέλουν κάποιον αριθμό μητρώου που να σχετίζεται με την τελευταία μας σύμβαση Σοχ όπου εργαζόμαστε αυτή τη στιγμή και μας είπαν όχι ,θέλουν την πρώτη εγγραφή .Στο μεταξύ εργαζόμαστε πόσα χρόνια σε συμβάσεις και σε πόσες διαφορετικές υπηρεσίες.
Στο τμήμα προσωπικού της παρούσας υπηρεσίας μας ,μας είπανε πως δεν υπάρχει τέτοιος αριθμός για τους ΙΔοχ παρά μόνο για τους τακτικούς υπαλλήλους .
Άκρη με λίγα λόγια δεν βρίσκουμε τι είδους αριθμό πρέπει να γράψουμε .
Υπάρχει λοιπόν κάποιος που να αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα και μήπως έχει βρει κάποιος άκρη γενικά σε αυτό το θέμα;


Καλημέρα,

πρόκειται για έναν 10ψήφιο αριθμό με τίτλο: "Αριθμός Βεβαίωσης Εγγραφής στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού Ελληνικού Δημοσίου". Εσείς δεν μπορείτε να εκδώσετε τέτοια βεβαίωση, γίνεται από το γρ. Προσωπικού που σας προσέλαβε την πρώτη φορά, και ίσως χρειάζεται αίτηση από μέρους σας. Ο υπεύθυνος διαχείρισης του Μητρώου Ανθρώπινου Δυναμικού εκείνου του φορέα (συνήθως είναι υπάλληλος του γρ. Προσωπικού) εισέρχεται στο hr.apografi με τους κωδικούς taxisnet του και επιλέγει το πλήκτρο "Ιστορικό Ενεργειών". Εισάγει το ΑΦΜ σας και του εμφανίζεται η αρχική σας πρόσληψη μαζί με όλες τις ανανεώσεις που έγιναν μετά από αυτή. Επιλέγει τον κωδικό της παλαιότερης πρόσληψης και πατάει "Εκτύπωση Βεβαίωσης" (διαδικασία 5 λεπτών).


Καλησπέρα ,τελικά είναι αυτό που λέτε αλλα μου είπε το διοικητήριο του φορέα που απασχολούμαι τώρα ότι δεν έχει νόημα να ζητάνε τον πρώτο αριθμό που εργαστήκαμε ποτέ σε Σοχ διότι κάθε φορά που λήγει μια σύμβαση γίνεται διαγραφή του υπαλλήλου κ στην επόμενη σύμβαση γίνεται ξανά εγγραφή νέα με νέο αριθμό ,αυτός ο αριθμός δλδ αλλάζει συνεχώς .Επομένως μου είπανε από τον φορέα μου πως χρειάζονται μόνο τον αριθμό της τελευταίας εγγραφής σε Σοχ διότι αυτό που θέλουν να δούνε από το Υπαατ είναι όταν μπούνε την επόμενη της ορκομωσίας να κάνουνε νέα πρόσληψη τον βάζουν στην αναζήτηση κ βλέπουν αν έχουμε διαγραφεί από τον προηγούμενο δημόσιο φορέα ,να μην κατέχουμε δλδ διπλή θέση στο δημόσιο .Κι αυτό είναι κ το πιο λογικό .Αν θέλετε πάρτε κι εσείς τηλέφωνο κ διευκρινήστε το και οι υπόλοιποι γιατί η πρωτη πρώτη μας σύμβαση δεν έχει κανένα νόημα γι'αυτους και καμία χρησιμότητα

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Παρ Μαρ 04, 2022 5:44 pm

Σε εμένα απο το γραφείο προσωπικού, μου έδωσαν βεβαίωση που αναγράφει ότι δεν υπάρχει ο αριθμός αρχικής εγγραφής, και αυτό προσκόμισα.

AngelaLar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2020 3:43 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό AngelaLar » Παρ Μαρ 04, 2022 9:08 pm

daredevil έγραψε:Σε εμένα απο το γραφείο προσωπικού, μου έδωσαν βεβαίωση που αναγράφει ότι δεν υπάρχει ο αριθμός αρχικής εγγραφής, και αυτό προσκόμισα.


Για την πρώτη πρώτη σύμβαση Δλδ που κάνατε στο δημόσιο όταν ξεκινήσατε να εργαζεστε; Και την δέχτηκαν χωρίς πρόβλημα; Σας διευκρινησαν τυχόν κατά τον διορισμό σε τι αποσκοπούσε αυτός ο αριθμός ,γιατί Δλδ τον ζητούσαν;Αν Δλδ έχει κάποια συγκεκριμένη χρησιμότητα να προσκομίσουμε κάποιο άλλο αντίστοιχο χαρτί που μπορεί να τους δώσει την ίδια πληροφορία

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Σάβ Μαρ 05, 2022 2:44 pm

Υπηρετώ ήδη στο δημόσιο.
Σύμφωνα με την Παρ. 9, Άρθρο 49 του Ν. 3943/2011 (ΦΕΚ 66Α/31-3-2011):

«Καθιερώνεται από 1ης Ιανουαρίου 2011 η υποχρέωση των οικείων Διευθύνσεων Διοικητικού/Προσωπικού των φορέων της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009, για την τήρηση των στοιχείων για το διορισμό/πρόσληψη προσωπικού ή μεταφορά από τους φορείς των περιπτώσεων στ΄ έως θ΄ του άρθρου 1 παρ. 1 του ν. 3812/2009, καθώς και την αποχώρηση, μόνιμου, με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου προσωπικού και υπαλλήλων επί θητεία, εφόσον παρέχεται δυνατότητα ανανέωσης, στην Κεντρική Βάση Δεδομένων Ανθρώπινου Δυναμικού της Γενικής Γραμματείας Δημόσιας Διοίκησης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης του Υπουργείου Εσωτερικών, Αποκέντρωσης και Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης.

Τα στοιχεία της απόφασης διορισμού/πρόσληψης, μεταφοράς ή αποχώρησης του προσωπικού αυτού πριν τη δημοσίευση της σχετικής πράξης ή της έκδοσής της, όπου δεν απαιτείται δημοσίευση αυτής, καταγράφονται υποχρεωτικά με ευθύνη της οικείας Διεύθυνσης Διοικητικού/Προσωπικού, στο ηλεκτρονικό προσωπικό μητρώο της ανωτέρω βάσης δεδομένων.

Για την ως άνω καταγραφή εκδίδεται σχετική βεβαίωση η οποία αποτελεί ουσιώδη τύπο του κύρους της διαδικασίας πρόσληψης/διορισμού, μεταφοράς ή αποχώρησης του ανωτέρω προσωπικού.

Η παράλειψη της ανωτέρω διαδικασίας συνιστά το πειθαρχικό παράπτωμα της περίπτωσης β΄ της παρ. 1 του άρθρου 107 του Κώδικα Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ., όπως κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του ν. 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α΄).»

Οι βεβαιώσεις για τις Πράξεις που αναφέρει η παραπάνω διάταξη, αποθηκεύονται στην Εφαρμογής Διαχείρισης στην καρτέλα «Ιστορικό Ενεργειών».
-

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Τρί Μαρ 08, 2022 8:38 am

Καλημέρα σας καλή εβδομάδα μήπως ξέρει κάποιος πότε θα βγουν τα ΦΕΚ τα οριστικά στις υπόλοιπες θέσεις με τον ΟΠΕΚΕΠΕ βγήκαν τα οριστικά και ευχαριστούμε τον φίλο που το ανέβασε στους υπόλοιπους ξέρουμε τίποτα; Επίσης αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δίνει 20 μέρες προθεσμία για υποβολή των δικαιολογητικών κάποιοι που τα έχουν στείλει πιο νωρίς θα βγει για αυτούς πιο νωρίς ή θα πρέπει να τελειώσει για όλους ας πούμε η προθεσμία των 20 ημερών η οποία τυγχάνει να είναι διαφορετική στους Πε Τε Δε ; Νομοθεσία δίνει τέσσερις μήνες από τον πίνακα διοριστέων που έχει βγει διαφορετικά ανά περίπτωση και το αργότερο λέει τρεις μήνες από την τον πίνακα κατανομής πίνακας κατανομής δημοσιεύτηκε παράδειγμα στην κατηγορία τ ε 22 νομίζω Νοεμβρίου βγήκαν τα οριστικά και γύρω στις 20 Δεκέμβρη η απόφαση κατανομής άρα και τρεις μήνες πρέπει μέχρι 20 Μαρτίου να έχουνε βγει τουλάχιστον τα μυστήρια της κατηγορίας τ.ε..

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Τρί Μαρ 08, 2022 1:27 pm

Σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα επειδή ενημερώθηκα ότι ήδη έχουν προκύψει προβλήματα...

Αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις.

Σε περίπτωση που έχει ζητηθεί χαρτί από την υγειονομική επιτροπή και εκείνοι επικαλούνται νόμο του 2013 (Ν.4210/13 αρ.7 περί απλοποίησης διαδικασίας διορισμού για τη πιστοποίηση υγείας) προκειμένου να μην εκδώσουν πιστοποιητικό υγείας κ καταλληλότητας, να ενημερώσω ότι ο νόμος έχει αντικατασταθεί με τον Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 και είναι υποχρεωμένοι να συνεδριάσουν για να μας διαθέσουν το εν λόγω έγγραφο.

Επαναλαμβάνω αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις

daredevil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 767
Εγγραφή: Παρ Αύγ 30, 2019 2:30 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό daredevil » Πέμ Μαρ 10, 2022 6:33 am

Καλημέρα σας πληροφορηθήκαμε ότι κάποιες αποφάσεις διορισμού υπεγράφησαν και πάνε προς εθνικό τυπογραφείο για δημοσίευση και κάποιες άλλες πάνε προς υπογραφή στο γραφείο του υπουργού και θα πάνε και αυτές για δημοσίευση. Θεωρώ ότι επειδή τα τ ε βγήκαν πρώτα λογικά αυτά πάνε για δημοσίευση σε ΦΕΚ αν έχει κάποιος άλλο νεότερο νέος γράψε παρακαλώ

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Πέμ Μαρ 10, 2022 6:03 pm

Σήμερα παρέλαβα τον φάκελο πρόσκλησης υποβολής δικαιολογητικών (κατηγορία ΠΕ).
Λογικά σε εμένα άργησαν επειδή κατοικώ σε νησί, και επειδή δεν ήρθε με ΕΛΤΑ Courier όπως σε άλλους, αλλά με ΕΛΤΑ (συστημένη επιστολή).

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Σάβ Μαρ 12, 2022 9:25 am

Lefi έγραψε:Σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα επειδή ενημερώθηκα ότι ήδη έχουν προκύψει προβλήματα...

Αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις.

Σε περίπτωση που έχει ζητηθεί χαρτί από την υγειονομική επιτροπή και εκείνοι επικαλούνται νόμο του 2013 (Ν.4210/13 αρ.7 περί απλοποίησης διαδικασίας διορισμού για τη πιστοποίηση υγείας) προκειμένου να μην εκδώσουν πιστοποιητικό υγείας κ καταλληλότητας, να ενημερώσω ότι ο νόμος έχει αντικατασταθεί με τον Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 και είναι υποχρεωμένοι να συνεδριάσουν για να μας διαθέσουν το εν λόγω έγγραφο.

Επαναλαμβάνω αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις


Καλή σας μέρα. Μου έχει έρθει κι εμένα φάκελος για την προσκόμιση των δικαιολογητικών διορισμού για την συγκεκριμένη προκήρυξη και θα τον παραλάβω τη Δευτέρα από τα ΕΛΤΑ. Δεδομένου ότι ανήκω κι εγώ στις ειδικές κατηγορίες μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία που ακολουθήσατε για την εξέταση από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή; Πρέπει να κάνω αίτηση στη Νομαρχία ή στη Περιφέρεια Αττικής; Η γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ δεν αρκεί τελικά; Ευχαριστώ πολύ.

magicalmina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 04, 2021 9:25 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό magicalmina » Σάβ Μαρ 12, 2022 1:22 pm

daredevil έγραψε:Καλημέρα σας καλή εβδομάδα μήπως ξέρει κάποιος πότε θα βγουν τα ΦΕΚ τα οριστικά στις υπόλοιπες θέσεις με τον ΟΠΕΚΕΠΕ βγήκαν τα οριστικά και ευχαριστούμε τον φίλο που το ανέβασε στους υπόλοιπους ξέρουμε τίποτα; Επίσης αυτό που διαπίστωσα είναι ότι δίνει 20 μέρες προθεσμία για υποβολή των δικαιολογητικών κάποιοι που τα έχουν στείλει πιο νωρίς θα βγει για αυτούς πιο νωρίς ή θα πρέπει να τελειώσει για όλους ας πούμε η προθεσμία των 20 ημερών η οποία τυγχάνει να είναι διαφορετική στους Πε Τε Δε ; Νομοθεσία δίνει τέσσερις μήνες από τον πίνακα διοριστέων που έχει βγει διαφορετικά ανά περίπτωση και το αργότερο λέει τρεις μήνες από την τον πίνακα κατανομής πίνακας κατανομής δημοσιεύτηκε παράδειγμα στην κατηγορία τ ε 22 νομίζω Νοεμβρίου βγήκαν τα οριστικά και γύρω στις 20 Δεκέμβρη η απόφαση κατανομής άρα και τρεις μήνες πρέπει μέχρι 20 Μαρτίου να έχουνε βγει τουλάχιστον τα μυστήρια της κατηγορίας τ.ε..


Όπως σωστά αναφέρετε, ισχύουν οι 3 μήνες. Σύμφωνα με το Κεφάλαιο Ε της Προκήρυξης 3Κ/2020:
"Τα αρμόδια για το διορισμό όργανα οφείλουν να προβούν στη δημοσίευση των ατομικών πράξεων διορισμού εντός τριών (3) μηνών από τη δημοσίευση στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως της απόφασης κατανομής. Η μη τήρηση της προθεσμίας συνιστά πειθαρχικό παράπτωμα κατά τα οριζόμενα στην περίπτωση β΄ της παραγράφου 1 του άρθρου 107 του Υπαλληλικού Κώδικα (αρ. 32, ν. 4440/2016)."

Με λίγα λόγια:
Όλοι από την κατηγορία ΤΕ πρέπει να έχουν διοριστεί έως και τις 17-03-2022 (δημοσιεύθηκε απόφαση κατανομής 17-12-2021).
Όλοι από την κατηγορία ΔΕ πρέπει να έχουν διοριστεί έως και τις 17-04-2022 (δημοσιεύθηκε απόφαση κατανομής 17-01-2022).
Για την κατηγορία ΠΕ δεν γνωρίζουμε έως ότου βγει η απόφαση κατανομής.

Lefi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 05, 2021 4:14 pm

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό Lefi » Σάβ Μαρ 12, 2022 9:33 pm

hitch591 έγραψε:
Lefi έγραψε:Σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα επειδή ενημερώθηκα ότι ήδη έχουν προκύψει προβλήματα...

Αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις.

Σε περίπτωση που έχει ζητηθεί χαρτί από την υγειονομική επιτροπή και εκείνοι επικαλούνται νόμο του 2013 (Ν.4210/13 αρ.7 περί απλοποίησης διαδικασίας διορισμού για τη πιστοποίηση υγείας) προκειμένου να μην εκδώσουν πιστοποιητικό υγείας κ καταλληλότητας, να ενημερώσω ότι ο νόμος έχει αντικατασταθεί με τον Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 και είναι υποχρεωμένοι να συνεδριάσουν για να μας διαθέσουν το εν λόγω έγγραφο.

Επαναλαμβάνω αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις


Καλή σας μέρα. Μου έχει έρθει κι εμένα φάκελος για την προσκόμιση των δικαιολογητικών διορισμού για την συγκεκριμένη προκήρυξη και θα τον παραλάβω τη Δευτέρα από τα ΕΛΤΑ. Δεδομένου ότι ανήκω κι εγώ στις ειδικές κατηγορίες μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία που ακολουθήσατε για την εξέταση από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή; Πρέπει να κάνω αίτηση στη Νομαρχία ή στη Περιφέρεια Αττικής; Η γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ δεν αρκεί τελικά; Ευχαριστώ πολύ.



Όχι δεν φτάνει μόνο η απόφαση ΚΕΠΑ.. Πρέπει να μιλήσετε με τη Νομαρχία της περιοχής σας και να ζητήσετε να περάσετε από υγειονομική επιτροπή για να σας δώσει βεβαίωση υγείας και φυσικής καταλληλότητας αναφέροντας τη θέση πρόσληψης. Επικοινώνησα με δύο επιτροπές,της περιοχής μου και του κεντρικού τομέα Αθηνών.Και οι δύο αρχικά μου είπαν ότι από το 2013 έχει καταργηθεί ο νόμος και ότι δεν περνάμε επιτροπή, όμως από το 2020 ισχύει ο Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 που αναφέρει ξεκάθαρα ότι άτομα που έχουν κάνει χρήση των ειδικών διατάξεων πρέπει να περάσουν επιτροπή.. Από την επιτροπή μου είχαν ζητήσει να στείλω με mail μια αίτηση γενικού τύπου που να αναφέρω τι θέλω κ για ποιόν λόγο και την πρώτη σελίδα από αυτήν που έστειλε το υπουργείο με τα δικαιολογητικά. *Μου είχαν πει από το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού αν υπάρχει πρόβλημα να τους ενημερώσω μήπως χρειαζόταν κάποιο παραπεμπτικό να μου στείλουν.Προσκόμισα γνωμάτευση γενικού ιατρού από δημόσιο φορέα, γνωμάτευση ψυχιάτρου και ακτινογραφία θώρακος με τη φωτογραφία μου, από δημόσιο νοσοκομείο, την απόφαση ΚΕΠΑ και από την υπηρεσία μου είπαν να έχω επίσης μαζί μου τη σελίδα της προκήρυξης που αναφέρει τα καθήκοντα της θέσης. Ραντεβού μου έκλεισαν άμεσα,αλλά φαντάζομαι έχει να κάνει με την περιοχή. Τη βεβαίωση την πήρα αμέσως.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: 3κ 2020 μόρια για διορισμό

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Σάβ Μαρ 12, 2022 9:53 pm

Lefi έγραψε:
hitch591 έγραψε:
Lefi έγραψε:Σε περίπτωση που κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με εμένα επειδή ενημερώθηκα ότι ήδη έχουν προκύψει προβλήματα...

Αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις.

Σε περίπτωση που έχει ζητηθεί χαρτί από την υγειονομική επιτροπή και εκείνοι επικαλούνται νόμο του 2013 (Ν.4210/13 αρ.7 περί απλοποίησης διαδικασίας διορισμού για τη πιστοποίηση υγείας) προκειμένου να μην εκδώσουν πιστοποιητικό υγείας κ καταλληλότητας, να ενημερώσω ότι ο νόμος έχει αντικατασταθεί με τον Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 και είναι υποχρεωμένοι να συνεδριάσουν για να μας διαθέσουν το εν λόγω έγγραφο.

Επαναλαμβάνω αφορά υποψηφίους που ανήκουν στις ειδικές διατάξεις


Καλή σας μέρα. Μου έχει έρθει κι εμένα φάκελος για την προσκόμιση των δικαιολογητικών διορισμού για την συγκεκριμένη προκήρυξη και θα τον παραλάβω τη Δευτέρα από τα ΕΛΤΑ. Δεδομένου ότι ανήκω κι εγώ στις ειδικές κατηγορίες μπορείτε να μου πείτε τη διαδικασία που ακολουθήσατε για την εξέταση από πρωτοβάθμια υγειονομική επιτροπή; Πρέπει να κάνω αίτηση στη Νομαρχία ή στη Περιφέρεια Αττικής; Η γνωμάτευση από τα ΚΕΠΑ δεν αρκεί τελικά; Ευχαριστώ πολύ.



Όχι δεν φτάνει μόνο η απόφαση ΚΕΠΑ.. Πρέπει να μιλήσετε με τη Νομαρχία της περιοχής σας και να ζητήσετε να περάσετε από υγειονομική επιτροπή για να σας δώσει βεβαίωση υγείας και φυσικής καταλληλότητας αναφέροντας τη θέση πρόσληψης. Επικοινώνησα με δύο επιτροπές,της περιοχής μου και του κεντρικού τομέα Αθηνών.Και οι δύο αρχικά μου είπαν ότι από το 2013 έχει καταργηθεί ο νόμος και ότι δεν περνάμε επιτροπή, όμως από το 2020 ισχύει ο Ν.4674/20 αρ.48 Παρ. 3 που αναφέρει ξεκάθαρα ότι άτομα που έχουν κάνει χρήση των ειδικών διατάξεων πρέπει να περάσουν επιτροπή.. Από την επιτροπή μου είχαν ζητήσει να στείλω με mail μια αίτηση γενικού τύπου που να αναφέρω τι θέλω κ για ποιόν λόγο και την πρώτη σελίδα από αυτήν που έστειλε το υπουργείο με τα δικαιολογητικά. *Μου είχαν πει από το τμήμα ανθρώπινου δυναμικού αν υπάρχει πρόβλημα να τους ενημερώσω μήπως χρειαζόταν κάποιο παραπεμπτικό να μου στείλουν.Προσκόμισα γνωμάτευση γενικού ιατρού από δημόσιο φορέα, γνωμάτευση ψυχιάτρου και ακτινογραφία θώρακος με τη φωτογραφία μου, από δημόσιο νοσοκομείο, την απόφαση ΚΕΠΑ και από την υπηρεσία μου είπαν να έχω επίσης μαζί μου τη σελίδα της προκήρυξης που αναφέρει τα καθήκοντα της θέσης. Ραντεβού μου έκλεισαν άμεσα,αλλά φαντάζομαι έχει να κάνει με την περιοχή. Τη βεβαίωση την πήρα αμέσως.


Καλησπέρα σας κι ευχαριστώ πολύ. Άκρως κατατοπιστική πληροφόρηση. Μου κάνει παρ’ όλα αυτά εντύπωση που το ΥΠΑΑΤ τα ζητάει όλα αυτά δεδομένου ότι σε άλλη προκήρυξη προσκόμισα μόνο τις βεβαιώσεις παθολόγου και ψυχίατρου. Εν πάση περιπτώσει αν είναι μια τυπική και σχετικά μικρή σε απασχόληση διαδικασία ας είναι… καλή επιτυχία και πάλι!


Επιστροφή σε “ΘΕΣΕΙΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ - ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ - ΑΠΟΨΕΙΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες